MojAndroid
Redakcia 13.10.2021

Pri kategórii, ktorá zastupuje mobily do 700 eur, opúšťame klasickú strednú triedu. Dostávame sa o jeden krok bližšie k samotnému vrcholu aktuálnej ponuky smartfónov. K tomu úplne najlepšiemu, čo si dnes môžeme kúpiť. No stále tam nie sme. Najlepšie smartfóny do 700 eur stoja podstatne menej než typický reprezentanti segmentu vlajkových lodí.

Napriek tomu ponúkajú množstvo veľmi podobných technologických vychytávok a funkcií. Ponuka je v tomto prípade už skutočne široká, no stále treba počítať s nejakým tým kompromisom. Jedno je však jasné, keď si kúpime telefón za 700€, dostaneme poriadne kvalitný kúsok, ktorý nám vydrží a splní takmer všetky požiadavky.

Rozdiel medzi týmito modelmi a vlajkovými loďami s cenovkou cez 1000 eur niekedy môže byť zanedbateľný. Poďme sa pozrieť na najlepšie mobily do 700 eur, ktoré sú aktuálne dostupné na slovenskom trhu.

Samsung Galaxy S20 FE 5G

Samsung Galaxy S20 FE ponúka to najlepšie z radu Galaxy S20, avšak s úpravami, ktoré si želali samotní používatelia – rovný displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz či rôzne farebné vyhotovenia. Veľmi zaujímavá je aj predajná cena, vďaka ktorej tento kúsok predstavuje ostrú konkurenciu pre vlajkové lode.

Väčšina parametrov a prednostní zostala zachovaná aj napriek zásadnému zníženiu ceny. Niekde sa to však prejaviť muselo. Príkladom je operačná pamäť, ktorá bola znížená z 8 na 6 GB. Pôvodná sklenená konštrukcia bola zase nahradená polykarbonátom. Šetrilo sa aj na príslušenstve. V balení nie sú slúchadlá a pribalená nabíjačka má výkon len 15W, hoci smartfón podporuje až 25W.

Displej s uhlopriečkou 6,5-palca ponúka maximálne rozlíšenie FHD+ a zachovaná bola aj 120 Hz obnovovacia frekvencia. Rozdielom je to, že v prípade modelu Samsung Galaxy S20 FE je displej rovný.

Smartfón vo verzii 5G poháňa Qualcomm Snapdragon 865, ktorý značne prekonáva Exynos 990 z pôvodnej verzie tohto smartfónu. Ďalším skvelým bonusom je podpora 5G sietí. O výdrž sa stará batéria s kapacitou 4500 mAh, čo znamená, že aj v tomto ohľade ide o parameter zdieľaný s modelom Samsung Galaxy S20+. Vnútorné úložisko má kapacitu 128 GB a rozšíriť sa dá cez microSD karty.

Čo sa týka fotovýbavy, hlavný snímač spolu s ultra-širokouhlým sa v porovnaní s Galaxy S20 nezmenili. Zmenou si však prešiel teleobjektív. Ten má rozlíšenie znížené zo 64 na 8 megapixelov, no ponúka trojnásobný optický zoom.

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

Najlepším Samsungom súčasnosti ho robí viacero vlastností. Oproti štandardným modelom z radu Galaxy S20 je podstatne lacnejší, no jeho výbava je prakticky totožná. Obrovskou výhodou je matné prevedenie a aj veľmi pekný rovný displej. Navyše, k dispozícii je aj so Snapdragonom a podporou 5G.Ak by ste mali možnosť siahnuť práve po verzii so Snapdragonom, určite tak urobte. Aj napriek vyššej cene.

Dostanete vyšší výkon, lepšiu výdrž a smartfón sa bude aj menej zahrievať. Pre mňa je práve model s procesorom od Qualcommu najlepším Samsungom súčasnosti. Okrem procesora je pre mňa najväčším sklamaním snímač odtlačkov prstov, s ktorým nie som vôbec spokojný. Kľudne mohol byť na boku prístroja, ale spoľahlivejší. Niekomu by mohla prekážať aj plastová konštrukcia či chýbajúci 3,5 mm audio jack.

 

Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20 FE 5G | Foto: Redakcia

⇧ Na začiatok stránky⇧


OnePlus 9

OnePlus 9 chce zaujať svojou hodnotou a cenou, pri čom sa stále snaží zobrať si to najlepšie od svojho lepšieho a drahšieho brata. Dokonca sa dočkal aj podpisu spoločnosti Hasselblad, ktorá vraj mala do istej miery zásluhu na vylepšovaní farieb fotografií. A treba povedať, že keď príde na kvalitu fotografií, tak tá je na veľmi vysokej úrovni

OnePlus 9 dostal rovnaký parádny displej ako jeho predchodca OnePlus 8T. Ide o 6,55″ Fluid AMOLED displej s FullHD+ rozlíšením, 120 Hz frekvenciou a podporou obsahu HDR10+. Je to skrátka všetko, po čom môžete túžiť. Pod kapotou nájdeme výkonný Snapdragon 888, takže si môžete byť istí, že si kupujete prakticky to najlepšie. K tomu môžete tento telefón dostať v 8 alebo 12 GB verzii RAM. Podľa toho sa odvíja aj veľkosť vnútorného úložiska – 128 alebo 256 GB.

Čo sa týka fotoaparátov, tak hlavný snímač má 48 MP a ide o Sony IMX689, ktorý môžete poznať z modelu OnePlus 8 Pro. Zaujme aj širokouhlý objektív, ktorý má až 50 MP a tzv. free form šošovku. Tá sa postarala o zníženie rozmazania okrajov, efektu, ktorý poznáme z klasických širokouhlých objektívov. Pripája sa k tomu ešte aj 2 MP hĺbkový snímač.

OnePlus 9 ponúka 4500 mAh batériu, ktorú dokážete nabiť pomocou 65 W nabíjania. Toto nabíjanie je veľmi rýchle. Za niečo málo cez pol hodinu máte telefón nabitý z 0 na 100 %. Telefón navyše podporuje aj reverzné bezdrôtové Qi nabíjanie pre vaše príslušenstvo, ale aj 15 W nabíjanie pre tých, čo preferujú bezdrôtovú nabíjačku, pred tou káblovou.

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

Kto kúpi OnePlus 9 určite svoju kúpu neoľutuje. Jasné, nejde o najlepší telefón na trhu, ale všetko čo robí, robí veľmi dobre. Výkonu má na rozdávanie, displej je krásny a špičkový, fotoaparáty veľmi dobré a v prípade širokouhlého snímača ide asi o jeden z najlepších na trhu.

Ak mu chceme niečo vyčítať, tak sú to len mierne detaily. Použitý materiál na konštrukciu rámu je plast, avšak nie je to vidieť a ani cítiť. Samozrejme, keby vám mobil spadol alebo poškodil sa používaním, tak to uvidíte. Hlavný fotoaparát by si zaslúžil OIS, z čoho by profitoval hlavne pri nočných snímkach s dlhšou expozíciou. Displej má síce 120 Hz frekvenciu, ale tú si v hrách naplno neužijete a vlastne ani pri videách, nakoľko tie aplikácie idú na 60 Hz.

Niekomu môže trochu vadiť aj horšia výdrž batérie, než pri staršom modeli OnePlus 8T. Pri ňom som dosahoval 7 hodín zapnutej obrazovky aj so zapnutým Always On displejom, kým tu som dosiahol rovnakú výdrž bez zapnutého Always On displeja.

OnePlus 9 | Foto: OnePlus

⇧ Na začiatok stránky⇧


Xiaomi 11T Pro

Najnovšie smartfóny od Xiaomi oficiálne stratili označenie Mi, napriek tomu sú lepšie než kedykoľvek predtým. Dokazuje to aj Xiaomi 11T Pro, ktorý ponúka 6,67″ OLED panel s FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Poháňa ho Qualcomm Snapdragon 888 v kombinácii s 8 GB operačnej pamäte. Pre vaše fotky, videá a všeobecné dáta je pripravené vnútorné úložisko s kapacitou do 256 GB.

Nachádza sa tu hlavný objektív s rozlíšením 108 MP, 8-megapixelový ultra-širokouhlý snímač a makro objektív s rozlíšením 5 MP. Ten našťastie nie je len do počtu a vďaka automatickému zaostrovaniu je celkom dobre použiteľný. V základe je pri fotení využitá technológia spájania 9 pixelov do jedného, čím vznikajú fotografie s rozlíšením 12 MP. Fotiť však je možné aj v maximálnom rozlíšení.

O dostatok energie aj počas náročných dní sa stará batéria s kapacitou 5000 mAh. A v momente, kedy sa úroveň nabitia priblíži k nule, je tu 120 W nabíjačka pre extrémne rýchle doplnenie energie. Z 0 na 100 % sa tento smartfón nabije za neuveriteľných 19 minút.

Záverečné hodnotenie z nášho používania:

Ak patríte medzi používateľov, ktorí hľadajú smartfón s maximálnym výkonom a plánujú sa hrať, práve Xiaomi 11T Pro vám tieto požiadavky bez problémov splní. Vnútri je totiž výkonný Snapdragon 888, ktorým sú osadené aj aktuálne vlajkové lode konkurenčných výrobcov. Ten zabezpečí maximálny grafický výkon, čo sa automaticky premietne do skvelého herného zážitku. A je to naozaj pravda. V spolupráci so 120 Hz displejom je hranie zážitkom. Najlepšie v kombinácii s hrami, ktoré sú schopné bežať v 90 alebo 120 Hz režime.

Kvalitu zvuku má zabezpečiť spolupráca so spoločnosťou Harman Kardon. K dispozícii sú dva reproduktory. Jeden na vrchnej, druhý na spodnej strane. Ich kvalita je veľmi dobrá, maximálna hlasitosť slušná, spokojný bude aj náročnejší používateľ. Spodný reproduktor hrá podstatne hlasnejšie ako ten vrchný, no stereo efektu pri pozeraní videí to našťastie neuškodilo. Čo sa týka kvality zvuku, oba hrajú rovnako dobre.

Xiaomi 11T Pro menu

Xiaomi 11T Pro | Foto: Redakcia


⇧ Na začiatok stránky⇧


Motorola Edge 20 Pro

Séria Motorola Edge svoj debut zažila v roku 2020, odvtedy sa posunula opäť o kúsok vpred. Na trh dorazila vlajková loď pre rok 2021, ktorá zaujme najmä svojím fotoaparátom. Hlavný snímač má rozlíšenie 108 megapixelov a svetelnosť f/1.9. Zaujímavý je aj 8 megapixelový teleobjektív s päťnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Zostavu dopĺňa 16 megapixelový ultra-širokouhlý objektív.

6,7-palcový OLED displej už tradične zaberá takmer celú prednú stranu zariadenia. Z parametrov zaujme najmä obnovovacia frekvencia, ktorá má až 144 Hz. A je to poznať už od prvého spustenia. O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 870 spoločne s 12 GB RAM a až 256 GB úložiskom. Batéria dostala kapacitu 4500 mAh a nechýba rýchle nabíjanie s výkonom 30 W.

Motorola EDGE 20 Pro | Foto: Motorola

⇧ Na začiatok stránky⇧


Samsung Galaxy Note20

Samsung Galaxy Note 20 je výborným pracovným nástrojom, či už vďaka peru S-pen s diaľkovým ovládaním alebo podpore desktopového režimu Wireless DeX. Vďaka plochému krásnemu Super AMOLED displeju je písanie perom oveľa pohodlnejšie než u ohnutého displeja.

V spojení s kvalitnými stereo reproduktormi je smartfón vhodný na dlhšie sledovanie videí a filmov. Pochvalu si zaslúži fotoaparát, ktorý produkuje výborné fotografie aj za horšieho svetla a má účinnú stabilizáciu videa. Výborný je aj ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý reaguje veľmi spoľahlivo. Batéria poskytuje výdrž na viac ako jeden deň, čo určite príde vhod.

Na veľa ľudí ale bude novinka pôsobiť menej luxusne než väčší model Galaxy Note 20 Ultra alebo predchodca Galaxy Note 10. Plastové telo nepôsobí tak elegantne ako celosklenený dizajn. Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz dnes ponúkajú aj modely strednej triedy.

Navyše je chránený staršou generáciou tvrdeného skla Gorilla Glass. Tieto lacnejšie technológie sa mohli prejaviť aspoň v nižšej výslednej cene. Kvôli väčšiemu a viac širokouhlému displeju už Galaxy Note 20 nie je tak kompaktným modelom ako Galaxy Note 10. Zamrzí slabšia optimalizácia systému, ale tento problém sa dá vyriešiť aktualizáciou softvéru.

Celkovo je ale Samsung Galaxy Note 20 nadpriemerným zariadením, ktorému na trhu môže konkurovať máloktorý smartfón. Vďaka peru S-pen a rovnému displeju môže zlákať aj používateľov, ktorí sériu Galaxy Note pred rokmi opustili kvôli ohnutému displeju.

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

Samsung Galaxy Note 20 je výborným pracovným nástrojom, či už vďaka peru S-pen s diaľkovým ovládaním alebo podpore desktopového režimu Wireless DeX. Vďaka plochému krásnemu Super AMOLED displeju je písanie perom oveľa pohodlnejšie než u ohnutého displeja. V spojení s kvalitnými stereo reproduktormi je smartfón vhodný na dlhšie sledovanie videí a filmov. Pochvalu si zaslúži fotoaparát, ktorý produkuje výborné fotografie aj za horšieho svetla a má účinnú stabilizáciu videa. Výborný je aj ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý reaguje veľmi spoľahlivo. Batéria poskytuje výdrž na viac ako jeden deň, čo určite príde vhod.

Na veľa ľudí ale bude novinka pôsobiť menej luxusne než väčší model Galaxy Note 20 Ultra alebo predchodca Galaxy Note 10. Plastové telo nepôsobí tak elegantne ako celosklenený dizajn. Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz dnes ponúkajú aj modely strednej triedy. Navyše je chránený staršou generáciou tvrdeného skla Gorilla Glass. Tieto lacnejšie technológie sa mohli prejaviť aspoň v nižšej výslednej cene. Kvôli väčšiemu a viac širokouhlému displeju už Galaxy Note 20 nie je tak kompaktným modelom ako Galaxy Note 10. Zamrzí slabšia optimalizácia systému, ale tento problém sa dá vyriešiť aktualizáciou softvéru.

Celkovo je ale Samsung Galaxy Note 20 nadpriemerným zariadením, ktorému na trhu môže konkurovať máloktorý smartfón. Vďaka peru S-pen a rovnému displeju môže zlákať aj používateľov, ktorí sériu Galaxy Note pred rokmi opustili kvôli ohnutému displeju.

Samsung Galaxy Note 20
Samsung Galaxy Note 20 | Foto: Redakcia

⇧ Na začiatok stránky⇧


Asus ZenFone 8

Asus ZenFone 8 mal podľa pôvodných špekulácií niesť prívlastok Mini a mal by byť konkurenciou smartfónu Apple iPhone 12 mini. Vďaka 5,9-palcovému FHD+ AMOLED displeju má pomerne malé rozmery 148 x 68,5 x 8,9 milimetrov a hmotnosť 168 gramov. Aj v tomto prípade sa teda pozeráme na reprezentanta z radu kompaktnejších smartfónov.

Kombinácia procesora Qualcomm Snapdragon 888 a 8, resp. 16 GB RAM dáva tušiť, že výkonu bude dostatok. A presne to je aj pravdou. Čipset Qualcomm Snapdragon 888 z neho proste robí najvýkonnejší kompaktný smartfón so systémom Android. O dostatok energie sa stará batéria s kapacitou 4000 mAh a podporou 30W nabíjacieho výkonu.

Asus sa na nič nehrá, nejde tu o počet snímačov, ale skôr o kvalitu. Nie je tu žiadny zbytočný makro objektív a ani snímač hĺbky. Hlavný snímač má rozlíšenie 64 megapixelov a disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu. Na základné približovanie určite postačí. Dopĺňa ho ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 12 MP a automatickým zaostrovaním. Vo výbave nájdeme aj 3,5 mm jack, notifikačnú LED diódu či skvelé reproduktory.

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

Za mňa najväčšie pozitívne prekvapenie tohto roka. Asus všetkým ukázal, že keď sa chce, tak to ide. Najkompaktnejšia Android vlajková loď bez výraznejších nedostatkov a ja som si testovanie naplno užíval. Dokonca sa tu našli aj také maličkosti ako 3,5 mm audio jack či notifikačná LED dióda.

Reproduktory sú výborné, výdrž batérie je v poriadku a potešilo ma aj rýchle nabíjanie. Displej je jedným slovom skvelý, fotoaparát ponúka veľmi dobré výsledky, 8K video nevyzerá vôbec zle a 4K video má dobrú stabilizáciu obrazu. Ultra-širokouhlý objektív dokonca pozná aj makro. Ak ste hľadali kompaktnú vlajkovú loď “bez kompromisov”, Asus ZenFone 8 je bez debaty najlepšou voľbou.

Aby som len nechválil, nejaké nedostatky som predsa len našiel, aj keď veľa ich nie je. Niekomu by mohla chýbať podpora pamäťových kariet, dizajn tiež veľmi neohúri. Dokonca ani rámiky okolo displeja nie sú najtenšie. Čo ma prekvapilo najviac, bolo extrémne prehrievanie počas AnTuTu testu. To sa našťastie pri hraní a iných činnostiach nekonalo. Chýbať by mohol aj teleobjektív, ktorý sa už jednoducho nezmestil.

Asus ZenFone 8

Asus ZenFone 8 | Foto: Redakcia


⇧ Na začiatok stránky⇧


vivo X60 Pro 5G

Medzi najlepšie mobily do 700 eur nepochybne patrí aj netradičný kúsok vivo X60 Pro 5G. Láka na kvalitnú fotovýbavu, špičkový AMOLED displej, ale aj na podporu rýchleho nabíjania či optickú čítačku odtlačkov prstov. Hlavnou pýchou prednej strany je práve spomínaný 6,56-palcový AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a rozlíšením 2376 x 1080 pixelov.

Po stránke výkonu sa pozeráme na Snapdragon 870 v kombinácii s 12 GB operačnej pamäte. Pre používateľské dáta je pripravené úložisko s kapacitou 256 GB. Batéria s kapacitou 4200 mAh poskytuje dostatok energie na zvládnutie aj toho najnáročnejšieho dňa. Pribalená nabíjačka s výkonom 33W sa podpisuje na tom, že doplnenie batérie bude vždy dostatočne rýchle.

Výrobca si dal poriadne záležať v oblasti fotografie a videa. Kombinácia troch kvalitných snímačov spoločnosti Zeiss s unikátnym režimom stabilizácie Gimbal 2.0 sa podpísala na skutočne vynikajúcich výsledkoch. Hlavný snímač má 48 megapixelov a svetelnosť f/1,48, pridáva sa ultra-širokouhlý objektív s rozlíšením 13 megapixelov a svetelnosťou f/2.2 a celé to uzatvára 13-megapixelový teleobjektív.

vivo X60 Pro 5G | Foto: Vivo

⇧ Na začiatok stránky⇧


13.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+