MojAndroid

Samsungu sa rok 2020 veľmi podaril, čo značí vydanie troch zariadení patriacich do prémiovej triedy Galaxy S20. Samsung Galaxy S20 je z nich najlacnejší, no stále dosť drahý model.

Zariadenie zaujme spracovaním, displejom a výkonom. Testovacia verzia smartfónu mala 8 GB RAM, 128 GB interné úložisko a jej cena sa na Slovensku šplhá k sume približne 900 EUR. Aký Galaxy S20 je? Oplatí sa ho kúpiť? To všetko a omnoho viac sa dozviete v našej recenzii.


Samsung Galaxy S20
hej sk affiliate Samsung Galaxy S20
datart affiliate Samsung Galaxy S20
Operačný systém Android 10, One UI
Čipset: Exynos 990 (7 nm+)
RAM: 8 GB
Pamäť: 128 GB
Rozmery a váha: 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 gramov
Displej:  6,2 palcový, AMOLED 2X, rozlíšenie 1440 x 3200 pixelov
Batéria: 4000 mAh
Nabíjanie: 25 W rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie
Vodeodolnosť: IP68
Fotoaparát: Zadný:

 • teleobjektív – 64 MP, f/2.0, PDAF, OIS,
 • hlavný – 12 MP, f/1.8, PDAF, OIS, Dual Pixel,
 • ultraširokouhlý – 12 MP f/2.2

Predný:

 • 10 MP, f/2.2, PDAF, Dual Pixel
Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, LTE, GPS, USB -C

Obsah baleniaSamsung Galaxy S20

V krabici sa nachádzal len hrubý základ, no aj na ňom bolo vidieť, že ide o prémiový telefón. Na vrchu balenia sa nachádzala klasická dokumentácia a samotný  smartfón. Pod ním sa nachádzal nabíjací kábel s USB-C koncovkami na oboch stranách, USB-C slúchadlá AKG a nabíjací adaptér s podporou 25 W nabíjania.

Ako nevýhodu balenia hodnotím to, že používateľ, ktorý nemá doma USB-A na USB-C kábel, si smartfón k počítaču pomocou kábla žiaľ nepripojí.

Konštrukcia a dizajn: To najlepšie, čo mohol Samsung vytvoriť

Pri pohľade na Galaxy S20 je jasné že ide o prémiový smartfón a to nehovoriac o tom, keď ho chytíte do ruky. Smartfón má rozmery 151,7 x 69,1 x 7,9 mm a váži 163 gramov. Jeho hmotnosť je v ruke trocha cítiť, no vo vrecku to bolo práve naopak a ani som nevedel, že ho mám.

Samsung Galaxy S20 (4)

Na prednej a zadnej strane sa nachádza sklo, konkrétne Gorilla Glass 6, ktoré je obrovským magnetom na odtlačky prstov. Tie boli takmer všade. Na začiatku testovania by som ani nepovedal, že na svetlomodrej verzii budú odtlačky tak viditeľné, no opak bol pravdou. Rám smartfónu je vyrobený z hliníka.

Na spodnej strane sa nachádza reproduktor (jeden zo sterea), mikrofón a nabíjací konektor. Na vrchu nájdeme šuflík pre SIM karty, druhý mikrofón a reproduktor pre hovory, ktorý slúži aj na prehrávanie hudby (druhý zo sterea). Ľavá strana je čistá a na pravej sa nachádzajú tlačidlá na reguláciu hlasitosti a tlačidlo na zapínanie.

Samsung Galaxy S20 (15)

Možnosti odomykania: Sto ľudí, sto chutí

Samsung Galaxy S20 ponúkne množstvo spôsobov odomykania od tých najspoľahlivješích, až po ten najemenej spoľahlivý – odomykanie tvárou. Aby som to zrhnul. Ja osobne som volil odomykanie ultrasonickou čítačkou odtlačkov prstov. Tá fungovala takmer okamžite a nemám sa na čo sťažovať. Horšie by to bolo samozrejme s nalepeným ochranným sklom, kedy vo veľa prípadoch nemusí čítačka vôbec fungovať. Na mojom vlastnom smartfóne používam optickú a v porovnaní s touto, optická čítačka výrazne zaostáva rýchlosťou a aj presnosťou.

Odomykanie tvárou by som z hľadiska bezpečnosti nepoužíval. Je to síce zaujímavá funkcia ktorá ponúkne množstvo nastavení, no v prípade Galaxy S20 a jeho čítačky odtlačkov prstov to podľa mňa nebolo vôbec potrebné aktivovať.

Displej: AMOLED panel, na ktorý je radosť pozerať

V prípade najmenšieho súrodenca z modelového radu S20, sa máme možnosť pozerať na prekrásny AMOLED 2X displej, s uhlopriečkou 6,2 palca a rozlíšením až 1440 x 3200 pixelov, ktorý je zárukou “pastvy pre oči”. Pozorovacie uhly a škála farieb sú skvelé a čitateľnosť na slnku je vďaka vysokému jasu bezproblémová. Sťažovať sa nemôžem ani na odlesky hrán displeja, ktoré Samsung vďaka nepoužitiu drasticky zahnutého displeja takmer úplne eliminoval.

Samsung Galaxy S20 (5)

Displej ponúkne veľké množstvo nastavení, či už je to nastavenie farieb, filtra modrého svetla alebo samotného rozlíšenia displeja, kde máte na výber medzi HD + (1600 x 720 pixelov), FHD+ (2400 x 1080 pixelov) alebo WQHD+ (3200 x 1440 pixelov). Mne osobne sa vďaka malým rozmerom displeja pozeralo výborne aj na FHD+ rozlíšenie, no pri zvolení toho najvyššieho, sa za cenu nižšej výdrže batérie zvýšila jemnosť displeja. Smartfón som celý čas používal pri rozlíšení FHD+.

Zaujímavou, no pre mňa, ako človeka ktorý na smartfóne hrá minimum hier nepotrebnou, bola 120 Hz obnovovacia frekvencia. Táto funkcia je určená skôr pre hráčov a okrem jej vyskúšania som si nechal obnovovaciu frekvenciu po celý čas nastavenú na 60 Hz. Samozrejme, rozdiel v plynulosti bol viditeľný aj voľným okom, no vybral som si skôr cestu šetrenia energie, ako cestu vizuálnej potechy. Taktiež je treba poznamenať, že 120 Hz obnovovaciu frekvenciu môžete použiť iba pri rozlíšeniach HD+ a FHD+.

Ďalšou výbornou funkciou typickou pre AMOLED či OLED displeje je AOD (Always On Display). Ten má Samsung doslova vychytaný a pekne zvláda pomocou funkcie “Bočné osvetlenie” nahradiť aj notifikačnú LED diódu, ktorá tomuto zariadeniu chýba.

Výkon a pamäť: Kapitola sama o sebe

Výkonnostne je na tom Samsung Galaxy S20 výborne. O výkon sa stará výkonný, no zároveň úsporný čipset Exynos 990, ktorému sekunduje 8 GB RAM. Tieto parametre boli pre mňa ako pre nenáročného používateľa až až a myslím si, že by vedeli s prehľadom uspokojiť aj potreby náročných používateľov.

Počas celého testovania som sa nestretol so žiadnym zásekom či iným zaváhaním systému.  Pravdou je, že Qualcomm je so svojimi procesormi ďalej a Snapdragon 865 by bol určite lepšou voľbou. Je výkonnejší a zároveň úspornejší.

Rovnako tomu bolo aj pri hraní hier, kedy som nemal problém hrať na vysokých detailoch aj jedny z najnáročnejších titulov. Aplikácie ostávali na pozadí otvorené takmer vždy a počas bežného používania mi ostávalo približne 2,5 GB voľnej RAM.

Čo sa týka úložiska, nami testovaná verzia obsahovala úložisko s kapacitou 128 GB ktoré niekomu stačiť môže, no niekomu nemusí. Po nainštalovaní všetkých potrebných aplikácií a nafotení testovacích fotografií mi ostalo voľných necelých 100 GB. Ak by ste chceli natáčať videá v 4K, či 8K rozlíšení, rozhodne odporúčam zadovážiť si microSD kartu, ktorá by v tomto smere výrazne pomohla.

Systém: Rýchly a pekný

Samsung Galaxy S20 ponúkne ako vlajková loď to najlepšie. Vnútri sa nachádza Android 10 s nadstavbou One UI. One UI používam už dlhšie a musím povedať, že s Galaxy S20 som mal z nadstavby oveľa lepší pocit. Všetko bolo svižné, vrátane prepínania aplikácií v multitaskingu a systémových animácií. Ani spustenie aplikácií netrvalo vôbec dlho.

One UI už dávno nie je to, čo býval TouchWiz a ponúka veľké množstvo nastavení. Samozrejmosťou je voliteľnosť mriežky domovskej obrazovky a mriežky aplikácií. Nastaviť si môžete taktiež aj to, či chcete mať pre aplikácie osobitné menu, alebo ich budete mať všetky na domovskej obrazovke.

Zaujímavosťou systému je aj takzvaný “Bočný panel”, v ktorom máte po ruke dostupné vybrané aplikácie, možnosti snímania obrazovky a 5 nástrojov, medzi ktoré patrí  Kompas, Počítadlo, Baterka, Rovinnosť povrchu a Pravítko. Ja osobne som za týždeň nevyužil ani jednu, no ak by som telefón používal dlhšiu dobu, isto by som pre nejakú využitie našiel. Baterku som zapínal z notifikačnej lišty, pretože som na to zvyknutý z môjho Samsungu.

Už keď som pri tej notifikačnej lište, tá má taktiež všetko, na čo si spomeniete. Obsahuje rôzne typy prepínačov, od tých základných, až po tie, ktoré možno nikdy nevyužijete.

S novým Androidom 10 a One UI prichádzajú aj gestá.. Tie pre mňa nabrali na S20 nový rozmer, keďže fungovali úplne plynulo. No aj napriek tomu nedokázali nahradiť fungovanie klasických softvérových tlačidiel. Myslím si, že je to len o sile zvyku a niekto by to určite využil, alebo už aj využíva.

Multimédiá: Perfektné stereo a chýbajúci 3,5 mm audio jack

Hneď, ako som si na Galaxy S20 pustil prvú skladbu, vedel som, že v ruke držím niečo špeciálne. Tento dojem u mňa spravili stereo reproduktory. Tie hrali dostatočne hlasno a čisto. Dovolím si povedať, že s týmito reproduktormi dokážete bez problémov ozvučiť aj menšiu miestnosť, ale samozrejme len vrámci možností smartfónu. Na pozeranie videí či hranie hier sú reproduktory umiestnené na vrchnej a spodnej strane zariadenia úplne postačujúce.

Samsung Galaxy S20 (7)

Vec, ktorá mi na smartfóne chýbala bol 3,5 mm audio jack. Výrobca na chýbajúci jack myslel a v balení sa nachádzajú USB-C slúchadlá od AKG, s pomerne dobrým zvukovým výstupom. Pre lepší zážitok z hudby či filmov je tu funkcia Dolby Atmos a množstvo nastavení okolo toho.

Ak by som mal zhrnúť všetko do kopy, tak som bol so zvukom spokojný. Aj napriek veľkému množstvu personalizácie zvukového výstupu som do toho nemusel nejak drasticky zasahovať a zvuk bol lepší, ako som čakal.

Konektivita: Všetko bolo fajn, až na dve chybičky

Je samozrejmosť, že telefón ponúka ako vlajková loď to najlepšie. Či už ide o Dual SIM, podpora 5 GHz WiFi sietí, Bluetooth 5.0, NFC alebo USB-C. Ako som už vyššie spomínal, jednu vec, ktorú Samsung nedomyslel je pripájanie k počítaču pomocou jediného pribaleného kábla s koncovkou USB-C na oboch stranách. Samozrejme, výnimku tvoria vlastníci počítača s týmto konektorom, no ja medzi nich nepatrím a dosť ma toto riešenie zarazilo. Smartfón taktiež podporuje aj 4G siete pre obe SIM karty.

Zaujímavé bolo pre mňa s týmto smartfónom telefonovať. Väčšinu hovorov som musel mať zapnutý hlasitý odposluch, aby sa človek na druhej strane nepočul, keďže pri klasickom spôsobe telefonovania so smartfónom pri uchu sa druhá strana počula. Nepomohlo ani zníženie úrovne hlasitosti reproduktora. Myslím si, že smartfón za 900€ by mal mať už tieto drobnosti vychytané.

Fotoaparát: Fotky, ktoré stoja za to

Keďže ide o jednu z vlajkových lodí od Samsungu, je jasné, že fotoaparát ponúkne to najlepšie. Síce ponúkne menej objektívov, ako jeho drahší súrodenci, je to podľa mňa absolútne postačujúce.

Zadný fotoaparát

 • teleobjektív – 64 MP, f/2.0, PDAF, OIS,
 • hlavný – 12 MP, f/1.8, PDAF, OIS, Dual Pixel,
 • ultraširokouhlý – 12 MP f/2.2

Samsung Galaxy S20 (12)

Na výsledné fotografie hlavného fotoaparátu sa nemôžem vôbec sťažovať. Fotky mali dostatok detailov, príjemne vyvážené farby, svetlé časti fotografií neboli zbytočne preexponované a prekvapila ma aj rýchlosť zaostrovania. Za slabého osvetlenia sa už kde – tam objavil aj digitálny šum a strata detailov, no to iba minimálne.

Čo sa týka teleobjektívu, boli fotografie menej kvalitné, ako v prípade hlavného objektívu. V noci by som ich mohol zaradiť do lepšieho priemeru, no zázraky od neho v slabom osvetlení nečakajte. Ultraširokouhlý objektív robil cez deň svoju prácu výborne. Na jeho výsledky sa sťažovať nemôžem, ale v noci boli už fotografie ako aj v prípade väčšiny ultraširokouhlých fotoaparátov znateľne menej kvalitné.

Samsung Galaxy S20 (8)

Mal som pocit, že aj v čase keď som mal zvolený len jeden objektív, tak pracovali všetky naraz. Keď som si prepol povedzme z ultraširokouhlého na hlavný, obraz bol hneď zaostrený. Ak to tak naozaj má fungovať, tak túto funkciu chválim, no nevýhodou toho je neprimerané prehrievanie smartfónu počas fotografovania. Obmedziť by sa to malo podľa mňa len na funkciu “Jedotlivého snímania”.

Testovacie fotografie (ultraširokouhlý / hlavný / teleobjektív)

Portrét

V tomto čase je u každého jedného predstaveného smartfónu samozrejmosťou aj portrétny režim. Ten má na Samsungu Galaxy S20 všetky muchy vychytané. Rozostrovanie pozadia funguje bezproblémovo, dostupné sú aj rôzne typy rozostavenia. Rovnako ako na osoby, rozostruje pozadie aj za rastlinami, či rôznymi objektmi. Zaujímavou funkciou je aj portrétne video, ktoré rozostrí pozadie iba po nájdení ľudskej tváre.

Nočný režim

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorej kvalita a svetelnosť nočných fotiek nepostačovala, pripravil Samsung niečo aj pre vás. Nočný režim od Samsungu dokáže divy. Samozrejme, od výsledných fotiek nemožno čakať výsledky ako za denného svetla, no aj tak musím uznať, že to, čo Galaxy S20 dokáže za nedostatku svetla v spolupráci s nočným režimom sa mi veľmi páči.

Ako obvykle, pri vytváraní je treba podržať fotoaparát v rovnakej polohe čo najstabilnejšie, aby dokázal snímač pohltiť dostatok svetla. Expozičný čas (rýchlosť uzávierky) si je možné taktiež nastaviť.

Predný fotoaparát

 • 10 MP, f/2.2, PDAF, Dual Pixel

Samsung Galaxy S20 (10)

Predný fotoaparát bol tiež taký, aký sa na vlajkovú loď patrí. Za denného svetla boli fotky ostré, vidieť bolo aj rôzne detaily na tvári. Na sýtosť farieb sa nemôžem sťažovať a rovnako ani perfektne fungujúce zaostrovanie.

Fotoaparát poslúži dostatočne aj v noci, no čím menej svetla, tým väčší úbytok ostrosti a detailov bolo na fotkách poznať. Rozostrenie pozadia fungovalo taktiež perfektne, no raz za čas sa stalo, hlavne v prípadoch kedy mi časť tváre, konkrétne ucho splývalo s pozadím, že mi ho fotoaparát rozostril.

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu na Samsungu Galaxy S20 ponúkne množstvo rôznych nastavení a funkcií. Všetko je prehľadne umiestnené a intuitívne zaradené do kategórií. Aplikácia ponúkne nad tlačidlom spúšte len základné režimy a prepínanie objektívov, no po prejdení na ponuku “ĎALŠIE” sa dostante, dá sa povedať k tomu najzaujímavejšiemu.

Za zmienku určite stojí aj takzvané “JEDNOTLIVÉ SNÍMANIE”, ktoré ťuknutím na spúšť vyhotoví záznam zo všetkých objektívov tak, aby ste si zaujímavý moment mohli uchovať v podobe rôznych výstupov z fotoaparátu. Ďalej sa v aplikácií nachádzajú len tie, ktoré už väčšina z vás pozná, či už je to Dynamické zaostrovanie (portrét), Spomalený pohyb alebo Nočný režim.

Zaujímavými funkciami je vytváranie profesionálnych fotografií a videí. Myslím si, že práve tieto funkcie sú to, čo Galaxy S20 najviac potrebuje, aj vďaka jeho špičkovým fotoaparátom.

Video môžete natáčať až v rozlíšení 8K, no plné využitie jeho kvality je potrebný 8K televízor. Ak už chcete video natáčať vo vysokom rozlíšení tak odporúčam 4K pri 60 FPS. Vtedy je video plynulé a dostatočne kvalitné. Ak si chcete prepínať objektívy počas natáčania videa, najvyššia možná kvalita je FullHD.

Batéria: Jeden deň hravo zvládne, dva už sú otázne

Najlacnejší súrodenec z radu Galaxy S20 ponúkne batériu s veľkosťou 4000 mAh. Tá mi hravo zvládla udržať smartfón pri živote jeden celý deň. Samsung Galaxy S20 som využíval rovnako ako svoj vlastný smartfón na príležitostné fotenie, hovory, správy, sociálne siete a to všetko prebiehalo počas zapnutých mobilných dát. Zrána aj večer som bol pripojený na WiFi.

Samsung Galaxy S20 (11)

Čo ma však zarazilo bol úbytok niekoľkých percent batérie cez noc. Ja osobne som zvyknutý na to, že keď ráno vstanem, vedľa ikony batérie mi svieti to isté číslo ako večer, prípadne mám o jedno až dve percentá menej. Musím podotknúť, že vlastním taktiež Samsung s rovnakou kapacitou batérie. Pri Samsungu Galaxy S20 mi v noci ubudli priemerne 4 percentá. Hodnota “screen on time” sa pohybovala podľa využívania smartfónu a hlavne hodnoty jasu, či zvoleného režimu výkonu.

Samsung Galaxy S20 bateria

Keď už som pri režimoch výkonu, tak podotknem, že aj tieto stoja za zmienku, no na môj vkus je ich tam priveľa. Systému podľa mňa úplne stačí klasické “Optimalizované” nastavenie. Režim vysokého výkonu je skôr pre hráčov a fajnšmekrov, ktorí potrebujú zo svojho zariadenia vyťažiť čo najviac.

Pri nabíjaní poteší pribalená 25 W nabíjačka, ktorá dokáže nabiť zariadenie prekvapivo rýchlo. Smartfón bol nabitý už za 1h a 13 minút. Samsung Galaxy S20 podporuje bezdrôtové a aj reverzné nabíjanie.

Test rýchlosti nabíjania

 • 15 minút – 27 %
 • 30 minút – 52 %
 • 45 minút – 75 %
 • 60 minút –  93 %
 • 1 hodina a 13 minút – 100 %

Zhrnutie

Samsung Galaxy S20 bol pre mňa príjemným prekvapením. V ruke sa držal vždy príjemne, aj vďaka prémiovému spracovaniu. Občas mi vadili ostávajúce odtlačky prstov a jeho vysoká teplota najmä pri fotení v exteriéri. Jedinou, podľa mňa závažnou chybou ktorú by nejak mohlo ísť odstrániť bola odozva pri telefonovaní, ktorú som v recenzii spomínal. Chýbajúci 3,5 mm audio jack zamrzí, no je jasné, že výrobca na to myslel a káblové slúchadlá pribalil. Celkovo mám z testovania veľmi dobrý dojem a myslím si, že Samsung Galaxy S20 si svoju vysokú cenu právom zaslúži.

Samsung Galaxy S20
hej sk affiliate Samsung Galaxy S20
datart affiliate Samsung Galaxy S20

Konkurencia

Huawei P40

Ako priameho konkurenta je treba jednoznačne spomenúť Huawei P40. Ten ponúkne výkonný čipset Kirin 990 5G v kombinácii s 6 alebo 8 GB RAM. V porovnaní s Galaxy S20 ponúkne o trocha menšiu baterku (3800 mAh), menšie telo a nepatrne menší displej. Tomuto smartfónu chýbajú aj Google služby, ako je to u nových smartfónoch Huawei a Honor zvykom.


OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro fotoaparat

Druhým konkurentom je  smartfón z dielne OnePlus, ktorý vo verzii so 128 GB úložiskom a 8 GB RAM stojí len o pár desiatok EUR viac. OnePlus 8 Pro ponúkne AMOLED displej s rozlíšením 3168 × 1440 a procesor Qualcomm Snapdragon 865 5G. Prichádza na trh s takmer čistým Androidom a podporuje rýchle, 30 W nabíjanie.


Sony Xperia 1 II

sony Xperia 1 II snimace fotoaparat

Ďalším konkurentom je Sony Xperia 1 II. Tá ponúkne zaujímavý, pozdĺžny dizajn, vďaka čomu má displej rozlíšenie 3840 x 1644 pixelov a pomer strán 21:9. Vnútri sa nachádza batéria s veľkosťou 4000 mAh a čipset Qualcomm Snapdragon 865 5G.


8.2

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20 je najlacnejším súrodencom z radu Galaxy S20. Poteší perfektným AMOLED 2X displejom, prémiovým spracovaním, množstvom funkcií a samozrejme aj špičkovým fotoaparátom. Výsledné fotografie sú bohaté na farby a obsahujú veľké množstvo detailov. Za zmienku stojí aj nočný režim, ktorý svoju prácu zvláda perfektne. O prísun výkonu sa stará 8GB RAM v kombinácii s výkonným čipsetom Exynos 990. Batéria má veľkosť 4000 mAh. Čo zamrzí, je absencia 3,5 mm audio jacku. Vyzdvihnúť je určite treba perfektné odladenú nadstavbu One UI. Telefón sa Samsungu určite vydaril, no aj keď ide o najlacnejší smartfón z radu S20, stále sa jeho cena šplhá pomerne vysoko.zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • prémiová konštrukcia
 • pekný AMOLED displej
 • množstvo nastavení
 • 8K video
 • pribalené slúchadlá AKG
 • špičkový fotoaparát
 • vysoký výkon
 • rýchle 25 W nabíjanie

 • chýbajúci 3,5 mm jack
 • občasné prehrievanie
 • odozva pri telefonovaní
 • cena
3.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+