MojAndroid

Len nedávno sme testovali najlacnejší, no stále drahý smartfón z radu Galaxy S20. Bol ním Samsung Galaxy S20. Keďže ide o jednu z vlajkových lodí od Samsungu, je jasné, že fotoaparát ponúkne to najlepšie, čo môžu jeho používatelia očakávať. Síce sa na jeho zadnej strane nachádza menej objektívov, ako majú jeho drahší súrodenci, je toto riešenie v podobe trojice objektívov absolútne postačujúce.


Samsung Galaxy S20 – zadný fotoaparát

Parametre zadného fotoaparátu

  • teleobjektív – 64 MP, f/2.0, PDAF, OIS,
  • hlavný – 12 MP, f/1.8, PDAF, OIS, Dual Pixel,
  • ultraširokouhlý – 12 MP f/2.2

Samsung Galaxy S20 (12)

Na výsledné fotografie z hlavného fotoaparátu sa nie je dôvod vôbec sťažovať. Fotografie mali dostatok detailov, príjemne vyvážené farby, svetlé časti fotografií neboli zbytočne preexponované a prekvapujúca bola aj rýchlosť automatického zaostrovania. Za slabého osvetlenia sa už kde – tam objavil aj digitálny šum a strata detailov, no to iba minimálne.

Čo sa týka teleobjektívu, bola kvalita fotografií nižšia, ako v prípade hlavného objektívu. V noci by sa ich dalo zaradiť do lepšieho priemeru, no zázraky od neho v slabom osvetlení nečakajte. Ultraširokouhlý objektív robil cez deň svoju prácu výborne. Na jeho výsledky sa taktiež nieje dôvod sťažovať, ale v noci boli už fotografie, ako aj v prípade väčšiny ultraširokouhlých fotoaparátov, znateľne menej kvalitné.

Samsung Galaxy S20 (8)

Počas fotografovania a to aj v čase, keď bol zvolený len jeden objektív, tak pracovali všetky naraz. Ak by ste si prepli povedzme z ultraširokouhlého na hlavný, obraz bol hneď zaostrený. Ak to tak naozaj má fungovať, tak si táto funkcia zaslúži pochvalu, no nevýhodou toho je neprimerané prehrievanie smartfónu počas fotografovania. Obmedziť by sa to malo podľa nás len na funkciu “Jednotlivého snímania”.

Testovacie fotografie (ultraširokouhlý / hlavný / teleobjektív)

Portrét

V tomto čase je u každého jedného novopredstaveného smartfónu samozrejmosťou aj portrétny režim. Ten má na Samsungu Galaxy S20 všetky nedostatky podstivo vychytané. Rozostrovanie pozadia funguje bezproblémovo, dostupné sú aj rôzne typy rozostrovania. Rovnako ako na osoby, rozostruje pozadie aj za rastlinami, či rôznymi objektmi. Zaujímavou funkciou je aj portrétne video, ktoré rozostrí pozadie iba po nájdení ľudskej tváre.

Nočný režim

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorej by sa kvalita a svetelnosť nočných fotiek zdala nepostačujúca, pripravil Samsung niečo aj pre vás. Nočný režim od Samsungu dokáže divy. Samozrejme, od výsledných fotiek nemožno čakať výsledky ako za denného svetla, no aj tak treba uznať, že to, čo Galaxy S20 dokáže za nedostatku svetla v spolupráci s nočným režimom sa nám veľmi páči.

Ako obvykle, pri vytváraní je treba podržať fotoaparát v rovnakej polohe čo najstabilnejšie, aby dokázal snímač pohltiť dostatok svetla. Expozičný čas (rýchlosť uzávierky) si je možné taktiež podľa potreby nastaviť.

Samsung Galaxy S20 – predný fotoaparát

Parametre predného fotoaparátu

  • 10 MP, f/2.2, PDAF, Dual Pixel

Samsung Galaxy S20 (10)

Predný fotoaparát bol tiež taký, aký sa na vlajkovú loď patrí. Za denného svetla boli fotky ostré, vidieť bolo aj rôzne detaily na tvári. Na sýtosť farieb sa nemôžeme sťažovať a rovnako ani perfektne fungujúce zaostrovanie.

Fotoaparát poslúži dostatočne aj v noci, no čím menej svetla, tým väčší úbytok ostrosti a detailov bolo na výsledných fotkách poznať. Rozostrenie pozadia fungovalo taktiež perfektne, no raz za čas sa stalo, hlavne v prípadoch kedy časť tváre, konkrétne ucho splývajúce s pozadím, fotoaparát rozostril.

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu na Samsungu Galaxy S20 ponúkne množstvo rôznych nastavení a funkcií. Všetky funkcie sú prehľadne umiestnené a intuitívne zaradené do kategórií. Aplikácia fotoaparátu ponúkne nad tlačidlom spúšte len základné režimy a prepínanie objektívov, no po prejdení na ponuku “ĎALŠIE” sa dostanete, dá sa povedať k tomu najzaujímavejšiemu.

Za zmienku určite stojí aj takzvané “JEDNOTLIVÉ SNÍMANIE”, ktoré ťuknutím na spúšť vyhotoví záznam zo všetkých objektívov tak, aby ste si zaujímavý moment mohli uchovať v podobe rôznych výstupov z fotoaparátu. Ďalej sa v aplikácií nachádzajú len tie, ktoré už väčšina z vás pozná, či už je to Dynamické zaostrovanie (portrét), Spomalený pohyb alebo Nočný režim.

Zaujímavými funkciami fotoaparátu sú vytváranie profesionálnych fotografií a videí. Myslím si, že práve tieto funkcie sú to, čo Samsung Galaxy S20 najviac potrebuje, aj vďaka jeho špičkovým fotoaparátom.

Video môžete natáčať až v rozlíšení 8K, no plné využitie jeho kvality je potrebný 8K televízor. Ak už chcete video natáčať vo vysokom rozlíšení, tak odporúčame 4K pri 60 FPS. Vtedy je video plynulé a dostatočne kvalitné. Ak si chcete prepínať objektívy počas natáčania videa, najvyššia možná kvalita je FullHD.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy S20? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

10.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+