MojAndroid

Vlajková loď Samsung Galaxy Note 20 Ultra vtrhla úspešne na slovenský trh a teší sa pozitívnym ohlasom od recenzentov aj zákazníkov. V dnešnej recenzii sa pozrieme na jej základný model Samsung Galaxy Note 20, ktorý sa od nej líši nižšou cenou a mierne horšími parametrami. Povieme si jeho plusy aj mínusy a či sú rozdiely oproti vyššiemu modelu zásadné.

Samsung Galaxy Note 20
hej sk affiliate Samsung Galaxy Note 20
datart affiliate Samsung Galaxy Note 20

Balenie: Možno naposledy so slúchadlami v balení

Balenie Galaxy Note 20 sa nesie v duchu filozofie všetkých posledných vlajkových modelov Samsungu. Čierna krabica má na hornej strane vyobrazenie pera S-pen v bronzovej farbe a nápis Note 20. Vnútri zákazník nájde ako prvé menšiu čiernu krabičku s manuálom a nástrojom na otvorenie slotu na SIM karty. Pod ňou sa nachádza samotný smartfón. Až pod ním je nabíjací adaptér, USB-C kábel a slúchadlá AKG s USB-C konektorom.

Ku každému slúchadlu sú v krabici vymeniteľné štuple do uši rôznych veľkosti. Prítomnosť slúchadiel je prekvapením. Samsung plánuje obsah balenia skôr redukovať, z dôvodu šetrenia životného prostredia. K tomu kroku sa asi nakoniec odhodlá až na budúci rok.


Dizajn a konštrukcia: Aj plastové telo dokáže pôsobiť luxusne

To, čo si fanúšik modelov Galaxy Note na dizajne novinky všimne ako prvé, je predná strana s  plochým displejom. Predošlá generácia Samsung Galaxy Note 10 mala podobne ako Galaxy Note 20 Ultra zahnutý displej a aj sklo. Rovný displej ale nemusí na zákazníka pôsobiť prémiovo a rovnako ani plast na zadnej strane. Minuloročný model mal obidve strany kryté tvrdeným sklom Gorilla Glass 6. Tohtoročný len prednú a to navyše staršou generáciou Gorilla Glass 5.

Na displej dal výrobca aj tento rok od výroby tenkú ochrannú fóliu, ktorá absorbuje bežné škrabance. Plusom plastového tela oproti sklenenému je, že lepšie tlmí pády. Navyše je vďaka matnej úprave a bronzovej farbe recenzovaného kusu dostatočne elegantné. V predaji by mala byť aj šedá a zelená farba, ktorá je určená iba pre 4G verziu smartfónu. Na vybraných trhoch bude neskôr v predaji aj modrá a červená farba.

Negatívom novinky je jej veľkosť. Predošlý model bol najkompaktnejším smartfónom v histórií série Galaxy Note. Skvelé sa držal a aj ovládal. U novinky narástol displej a tým aj veľkosť zariadenia. Rozmery sú 161,6 x 75,2 x 8,3 milimetrov. Váha narástla zo 168 na 192 gramov, čo bolo cítiť nielen v nohaviciach. Pri navigácii v aute sa raz stalo, že vypadol vplyvom hmotnosti zo stojana bezdrôtovej nabíjačky. Našťastie je telo dostatočne odolné a taký pád mu nerobí žiaden problém.

Zaujímavosťou je aj zmena rozmiestnenia ovládacích prvkov. Minuloročné modely mali tlačidlá hlasitosti a napájania na ľavej strane, čo bolo často kritizované. Teraz sa vrátili na pravú, ale naopak sa pero S-pen presunulo na ľavú stranu. Práve tento krok mi prišiel viac neergonomický pre praváka než minuloročné umiestnenie tlačidiel na ľavej strane. USB-C konektor, mikrofón a reproduktor ostali na spodnej strane a slot na SIM karty s druhým mikrofónom a reproduktorom na hornej. Opäť ale chýba 3,5 mm jack pre slúchadla.

Samsung Galaxy Note 20

Zmenou dizajnu si prešiel aj fotoaparát na zadnej strane. Opäť je umiestnený v ľavom hornom rohu s tromi snímačmi vo vertikálnej polohe, ale oveľa viac vytŕča z tela. U minulej generácie vystupoval z tela len minimálne. Tak ako u všetkých vlajkových modelov Samsungu aj u Galaxy Note 20 má telo vodeodolnosť IP68. Telefónu nerobil problém hustý dážď a ani priame ponorenie do pohára vody.

Zabezpečenie: Odomknete ho bez problémov prstom aj tvárou

Okrem klasického PINu, vzoru alebo heslá môžete zariadenie odomykať odtlačkom prstu alebo tvárou. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný priamo v displeji a na svoje umiestnenie upozorňuje grafickou značkou. Opäť ide o pokročilejší typ ultrazvukového snímača, ktorý narozdiel od optického typu v lacnejších smartfónoch funguje veľmi spoľahlivo. Registrovať si môžete celkovo 4 odtlačky, čo stačí pre palec a ukazovák na každej ruke. Rozpoznávanie tváre umožňuje dva typy rozpoznávania, ktoré sa líšia rýchlosťou a bezpečnosťou. V oboch prípadov sa ale nikdy nestalo, že by sa smartfón neodomkol.

Samsung Galaxy Note 20 snímač odtlačkov

Displej a multimédia: Krásny plochý Super AMOLED je racionálnou voľbou

Displej Samsung Galaxy Note 20 Ultra je expertmi hodnotený ako najlepší na trhu. Vďačí za to ohnutému Dynamic AMOLED panelu s rozlíšením 3088 x 1440 pixelov a obnovovacej frekvencii 120 Hz. Základný model ale využíva staršiu technológiu rovného Super AMOLED displeja s nižším rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Je to veľký rozdiel? V obrazovej kvalite určite, pokiaľ ste už predtým displej Galaxy Note 20 Ultra videli. Ak nie, tak z displeja Galaxy Note 20 budete určite milo prekvapený.

Samsung Galaxy Note 20 displej

Ostrosť aj podanie farieb je na výbornej úrovni a displej je dobre viditeľný aj na priamom slnku. Hlavným jeho plusom je oproti predošlej generácii ale to, že je rovný. Zahnutý displej vyzerá určite luxusnejšie, ale nie je veľmi praktický. Deformuje obraz a ovládanie rukou alebo perom S-pen nemusí byť pohodlné. Navyše má displej Galaxy Note 10 na priamom slnku otravné odlesky na svojich zahnutých krajoch. To u Galaxy Note 20 nehrozí a celkovo pôsobí displej viac matnejšie, čo môže byť aj výsledkom z výroby aplikovanej ochrannej fólie.

Negatívom pre ľudí s kratšími prstami môže byť veľkosť displeja. Uhlopriečka narástla z 6,3 palcov na 6,7 palcov, ale na šírke sa to veľmi neprejavilo. Displej sa vďaka pomeru strán 20:9 viac natiahol. Osobne som sa pri ovládaní v horizontálnej polohe stretol s nechcenými dotykmi na krajoch displeja, keď som sa snažil dosiahnuť na prvok v strede displeja. Hlavne u žien bude asi takáto veľkosť displeja už mierne za čiarou.

Samsung Galaxy Note 20 reproduktor

Pochvalu si zaslúžia stereo reproduktory, ktoré podobne ako tie v minulej generácii poskytujú kvalitný a hlasitý zvuk. V spojení s veľkým displejom je sledovanie YouTube videí veľmi príjemný zážitok. Kvalita prehrávania pomocou slúchadiel, či už cez USB-C alebo Bluetooth rozhranie, je rovnako na vysokej úrovni a bez prerušení. Na tele ale nenájdete 3,5 mm jack a jeho absencia určite zamrzí. Samsung do smartfónu predinštaloval užitočné aplikácie na sledovanie a úpravu fotografií alebo videí, čo príde určite vhod.

S-pen: Vylepšenie odozvy aj bezdotykového ovládania

Pero S-pen malo v minulej generácii farbu atramentu, čo bol veľmi príjemný dizajnový prvok. Pero k Galaxy Note 20 ale ladí s farbou zariadenia. Podstatnejšie je ale zlepšenie latencie odozvy. Nie je to síce skok na 9 milisekúnd ako pri Galaxy Note 20 Ultra, ale aj 26 milisekúnd oproti 42 milisekundám pri Galaxy Note 10 je viditeľných. Navyše sa zvýšil počet gest pre ovládanie smartfónu pomocou Bluetooth rozhrania v pere S-pen. Ocenia to hlavne ľudia, ktorí využívajú Galaxy Note v spojení s projektorom pri prezentáciách.

Výkon a pamäť: Opäť s menej výkonným Exynosom

Podobne ako minuloročný model Galaxy Note 10 aj novinka Galaxy Note 20 sa na našom trhu predáva s vlastným čipsetom Samsungu. Exynos 990 je síce výkonnejší než Exynos 9825 v minulej generácii, ale menej výkonný než Qualcomm Snapdragon 865. Práve ten spoločnosť Samsung ponúka v modeloch Galaxy Note 20 na americkom a juhokórejskom trhu. Výkonu je samozrejme na všetky činnosti dosť, ale kupujúceho môže rozladiť, keď dostane za rovnaké peniaze slabší procesor.

Samsung Galaxy Note 20 gamepad

V reálnej prevádzke si to ale nevšimne. Exynos 990, ktorý je vyrobený 7 nm výrobným procesom, si poradí s videami v najvyššom rozlíšení a aj so všetkými 3D hrami v obchode Google Play. Uspokojí aj náročnejších hráčov populárnych hier ako sú PUBG Mobile alebo Fortnite. V niektorých benchmarkoch sa mu podarilo dosiahnuť až dvojnásobné skóre oproti Exynosu 9825 v Galaxy Note 10. Výsledky jednotlivých benchmarkov si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke.

Geekbench jednojadrový test 919 bodov
Geekbench viacjadrový test 2740 bodov
PCMark Work 2.0 10143 bodov
PCMark Storage 1.0 18090 bodov
PCMark Computer Vision 1.0 7805 bodov
PCMark Work Performance 1.0 13525 bodov
Antutu Benchmark 472332 bodov
3DMark SlingShot 7900 bodov
3DMark SlingShot Extreme OpenGL 6484 bodov
3DMark SlingShot Extreme Vulkan 6157 bodov
3DMark SlingShot API Overhead Vulkan 826 229 bodov
3DMark SlingShot API Overhead OpenGL 231 060 bodov

Operačná pamäť má veľkosť 8 GB. V dnešných vlajkových smartfónoch ide o úplne základnú veľkosť. Vnútorná pamäť typu UFS 3.0 má podobne ako minulá generácia 256 GB. A rovnako  ako pred rokom ani teraz ju nie je možné rozšíriť micro SD kartami. Vyššiemu modelu Galaxy Note 20 Ultra pritom slot na karty nechýba. Aj kvôli tomu sa to dá považovať za veľké mínus.

Systém: One UI 2.5 prináša množstvo vylepšení, ale chýba mu optimalizácia

Recenzovaný Galaxy Note 20 mal systém vo verzii Android 10 s nadstavbou One UI 2.5 od Samsungu. Bezpečnostná záplata pochádzala z 1.augusta. Samsung dáva trojročnú záruku aktualizácií na novú verziu systému. Systém mal počas testovania vďaka výkonnému hardvéru veľmi rýchle reakcie a aj samotné spustenie smartfónu trvalo len pár sekúnd. Optimalizácia nadstavby ale bohužiaľ nie je najlepšia. Raz alebo dvakrát za deň sa objavila otravná informácia o zastavení a zavretí bočného panelu, ktorý je jednou z najviac propagovaných funkcií nadstavby.

Samsung Galaxy Note 20 bočný panel

 

Pre jeho obnovenie je následne nutné ísť do nastavení a znovu ho aktivovať. Pár aplikáciám sa tiež stalo, že zamrzli a museli byť manuálne ukončené cez systémové tlačidlo. Minulá generácia Galaxy Note 10 je pritom aj po roku jeden z najlepšie optimalizovaných smartfónov Samsungu. Nie je to ale nič, čo by nemohol výrobca vylepšiť v ďalšej aktualizácii softvéru.

Samotná nadstavba One UI 2.5 prináša oproti bežnému Androidu 10 viacero vylepšení a aplikácií, ktoré musíte normálne nainštalovať z obchod Google Play. Tie od Samsungu sú ale bezplatné a bez reklám. Kvôli peru S-pen je v smartfóne predinštalovaný poznámkový blok Samsung Notes alebo sociálna aplikácia pre zdieľanie kresieb PENUP. Špeciálna klávesnica automaticky prepne na rukopis po vytiahnutí pera z tela smartfónu. Kalendár pri priblížení hrotu pera zobrazí pri jednotlivých dňoch úlohy v kontextovom menu. Dobrou funkciou je aj Smart Switch, ktorý skopíruje vaše aplikácie, nastavenia a dáta z vášho starého smartfónu.

Funkcia Quick Share je zase kópiou Apple AirDrop a jedným kliknutím rýchlo skopíruje súbory cez Wi-Fi rozhranie do druhého Samsung zariadenia v blízkosti bez nutnosti internetového pripojenia. Smart View dokáže zrkadliť obraz na smart televízoroch. Úplnou novinkou je Wireless DeX. Narozdiel od staršej funkcie Samsung DeX dokáže spustiť na smart televízoroch Samsung desktopové rozhranie so všetkými nainštalovanými aplikáciami bez nutnosti káblov. Samotný Galaxy Note 20 potom slúži ako touchpad a klávesnica. Prípadne k nemu môžete ešte pripojiť Bluetooth klávesnicu a myš pre pohodlnejšie písanie.

Samsung Galaxy Note 20 Wireless DeX

Samsung vďaka priamej spolupráci so spoločnosťou Microsoft predinštaloval do smartfónu viacero jej mobilných aplikácií a služieb. Smartfón sa dokáže jednoducho prepojiť s Windows 10 a vy ho tak môžete pohodlne ovládať alebo pristupovať k jeho obsahu z vášho počítača. Novinkou je možnosť priamo spustiť v systéme Windows 10 vaše mobilné aplikácie nainštalované v smartfóne.

Fotoaparát: Nesklame ani za horšieho svetla

Fotoaparáty série Galaxy Note patrili vždy k tomu najlepšiemu na trhu a je to aj prípad Galaxy Note 20. Má síce slabšiu konfiguráciu ako vyšší model Galaxy Note 20 Ultra, ale na výsledných fotografiách to nie je vôbec poznať. Aj v tomto prípade ho tvoria tri snímače. Hlavný má 12 megapixelov, svetelnosť f/1.8, veľkosť 1/1,76 palca, ohniskovú vzdialenosť 26 milimetorv  a optickú stabilizáciu. Druhým je 64-megapixelový telefoto snímač so svetelnosťou f/2.0, optickou stabilizáciou a 3x hybridným zoomom.

Samsung Galaxy Note 20 fotoaparát

Jeho ohnisková vzdialenosť je ale 27 milimetrov, takže nejde o skutočný optický zoom. Minulá generácia pritom mala 2x optický zoom s ohniskovou vzdialenosťou 52 milimetrov. Posledným snímačom je 12-megapixelový ultraširokouhlý so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 120 stupňov. Selfie fotoaparát na prednej strane je identický s tým, ktorý ponúkal Galaxy Note 10. To znamená 10 megapixelov, ohniskovú vzdialenosť 26 milimetrov a svetelnosť f/2.2.

V aplikácií fotoaparátu nájdete všetky režimy, ktoré ponúkajú aj ostatné vlajkové modely Samsungu. Nechýba veľmi populárny nočný režim, pro režim, profesionálne video, panoráma alebo super spomalený pohyb. Aplikácia dokáže samá automaticky navrhnúť vhodný režim pre danú scénu. Zvládať tiež detegovať snímaný dokument alebo QR kód. Funkcia Jednotlivé snímanie(Single take) už umožňuje nastaviť čas snímania od 5 do 15 sekúnd. Behom tejto doby vytvorí súčasne viacero typov snímkov a videí. Používateľ si následne vyberie ten, ktorý sa mu najviac páči a môže ho zdieľať na sociálnu sieť.

Fotografie majú v základe pomer strán 4:3, ale je možné si zvoliť aj 16:9 alebo plný pomer displeja. Ich kvalita je za denného svetla nadpriemerná. Majú výbornú ostrosť, vyváženie bielej je optimálne, farby sú živé a zároveň neprepálené, šum minimálny a u blízkych objektov je možné dosiahnuť pekný bokeh efekt. Pre fotenie krajiniek alebo ulíc môžete využiť ultraširokouhlý snímač a pre snímanie vzdialených objektov aj telefoto snímač. Zväčšenie hybridného zoomu môže byť 30-násobné, ale kvalita obrazu ide razantne dolu. Optimálne je 3-násobné zväčšenie, ktoré výrobca definuje ako hybridný optický zoom.

Fotoaparát nemá makro snímač. Pri blízkych malých predmetoch si ale môžete vypomôcť telefoto snímačom.

Zadný fotoaparát poteší aj fotografiami v horších svetelných podmienkach a v noci. Celkom úspešné sa mu darí potlačiť šum na prijateľnú mieru, fotografie nie sú neostré a aj farby neprechádzajú do jednotného odtieňu. Ešte lepšie vyzerajú pri použití nočného režimu, ktorý scénu presvetlí.

Video môže mať až 8K rozlíšenie pri frekvencii 24 fps. Pri 4K rozlíšení je frekvencia až 60 fps. Bežní používatelia ale budú voliť kvôli úspore miesta v pamäti rozlíšenie 1080p pri frekvencii 60 fps. Práve v tomto režime je pokročilá stabilizácia videá najviac efektívna. K dispozícii sú aj spomalené 1080p videá pri frekvencii 240 fps alebo 720p videá pri frekvencii 960 fps. Nočné videá majú veľmi dobrú kvalitu, pokiaľ je na ulici dostatočné osvetlenie. V prípade väčšej tmy ale nastupuje vysoký šum, tak ako u iných smartfónov.

Selfie fotoaparát dokáže za denného svetla vytvoriť veľmi detailné portréty. Môžete si ho prepnúť aj do širokouhlého režimu, kedy sa v podstate využíva celý snímač a nielen výrez. V noci ale nie je selfie fotoaparát veľmi použiteľný a to ani s aktívnym nočným režimom.

Konektivita: Opäť bez 3,5 mm jacku

Podobne ako minulá generácia aj novinka sa predáva vo verzii s 5G modemom. Na našom trhu je ale ponúkaná 4G verzia, takže sa musíte uspokojiť s rýchlym LTE-A (7CA) kategórie 20 (2000/200 Mbps). S mobilným pripojením nebol počas testovania žiaden problém a rýchlosť sa vždy pohybovala nad hodnotou 40 Mbps. Tak ako väčšina nových smartfónov aj Galaxy Note 20 má Wi-Fi najnovšej verzie 6. Prekvapením môže byť použitie staršieho Bluetooth 5.0, čoho príčinou je čipset Exynos 990.

Samsung Galaxy Note 20 bluetooth klávesnica

Navigácie môžu v Galaxy Note 20 využívať navigačné systémy A-GPS, GLONASS, BDS a GALILEO. Pri navigácii pomocou aplikácie Google Mapy našiel smartfón aktuálnu polohu okamžite a záznam trasy odpovedal realite. Rovnako tak nebol vďaka NFC čipu problém s mobilnými platbami Google Pay. Pre spojenie s počítačom môžete využiť USB-C konektor verzie 3.2. Ten slúži aj pre pripojenie slúchadiel, ktoré sú súčasťou balenia smartfónu. Bohužiaľ rovnako ako u Galaxy Note 10 ani u novinky nenájdete 3,5 mm jack. Exynos verzia navyše oproti Qualcomm verzii neponúka ani FM rádio.

Batéria: Vydrží bez problémov do druhého dňa

Veľkým mínusom minulej generácie Galaxy Note 10 bola malá kapacita batérie 3500 mAh, kvôli čomu mal smartfón priemernú jednodňovú výdrž. Samsung Galaxy Note 20 má k dispozícii batériu s kapacitou 4300 mAh a je to poznať. Pri bežnom používaní bez obmedzovania mal smartfón večer okolo osmej hodiny ešte okolo 40 % kapacity batérie. A to napriek väčšiemu displeju. Galaxy Note 10 malo o takomto čase okolo 20 % kapacity batérie a majiteľ musel batériu dobiť, ak si chcel ešte niekam vyraziť.

Samsung Galaxy Note 20 PCMark Batéria

Sledovanie Youtube videa v HD rozlíšení si za pol hodiny zobralo 3 % kapacity batérie. U minulej generácie to bolo 5 %. V teste batérie benchmarku PCMark dosiahlo zariadenie slušný výsledok 12 hodín a 27 minút. V systéme je na výber viacero režimov prevádzky – vysoký výkon, optimalizované, stredné, maximálne a adaptívne šetrenie energie.

Batériu nabijete rýchlym nabíjaním s výkonom 25 W cez USB-C konektor alebo bezdrôtovým nabíjaním typu Qi/PMA  s výkonom 15 W. K dispozícii je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie s výkonom 4,5 W pre smart príslušenstvo alebo druhý smartfón. Batéria sa pri vypnutom stave nabila na 100 % za 1 hodinu a 11 minút. Minulá generácia sa nabije až za 1 hodinu a 20 minút napriek nižšej kapacite batérie.

Samsung Galaxy Note 20 Samsung Galaxy Note 10
15 minút 30 % 28 %
30 minút 56 % 50 %
45 minút 79 % 70 %
1 hodina 94 % 85 %
100 % kapacity 71 minút 80 minút

Verdikt a tabuľka parametrov: Miesto luxusu racionálne riešenia

Samsung Galaxy Note 20 je výborným pracovným nástrojom, či už vďaka peru S-pen s diaľkovým ovládaním alebo podpore desktopového režimu Wireless DeX. Vďaka plochému krásnemu Super AMOLED displeju je písanie perom oveľa pohodlnejšie než u ohnutého displeja. V spojení s kvalitnými stereo reproduktormi je smartfón vhodný na dlhšie sledovanie videí a filmov. Pochvalu si zaslúži fotoaparát, ktorý produkuje výborné fotografie aj za horšieho svetla a má účinnú stabilizáciu videa. Výborný je aj ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý reaguje veľmi spoľahlivo. Batéria poskytuje výdrž na viac ako jeden deň, čo určite príde vhod.

Samsung Galaxy Note 20
hej sk affiliate Samsung Galaxy Note 20
datart affiliate Samsung Galaxy Note 20

Na veľa ľudí ale bude novinka pôsobiť menej luxusne než väčší model Galaxy Note 20 Ultra alebo predchodca Galaxy Note 10. Plastové telo nepôsobí tak elegantne ako celosklenený dizajn. Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz dnes ponúkajú aj modely strednej triedy. Navyše je chránený staršou generáciou tvrdeného skla Gorilla Glass. Tieto lacnejšie technológie sa mohli prejaviť aspoň v nižšej výslednej cene. Kvôli väčšiemu a viac širokouhlému displeju už Galaxy Note 20 nie je tak kompaktným modelom ako Galaxy Note 10. Zamrzí slabšia optimalizácia systému, ale tento problém sa dá vyriešiť aktualizáciou softvéru.

Celkovo je ale Samsung Galaxy Note 20 nadpriemerným zariadením, ktorému na trhu môže konkurovať máloktorý smartfón. Vďaka peru S-pen a rovnému displeju môže zlákať aj používateľov, ktorí sériu Galaxy Note pred rokmi opustili kvôli ohnutému displeju.

Displej 6,7 palcov, Super AMOLED, 2400 x 1080 pixelov, 60 Hz ultrazvukový snímač odtlačkov
Čipset Exynos 990, 7nm+
RAM 8 GB
Vnútorná pamäť 256 GB, UFS 3.1
Fotoaparát
 • 12 MP, f/1.8, 26mm, 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF
 • 64 MP, f/2.0, telefoto, 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optický zoom, 30x hybridný zoom
 • 12 MP, f/2.2, 13mm, ultraširokouhlý, 1/2.55″, 1.4µm, PDAF, Super Steady video
Selfie kamera 10 MP, f/2.2, 26mm, 1/3.2″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF
Konektivita 5G, LTE, Wi-fi 6, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, USB-C
Batéria 4300 mAh, rýchle nabíjanie 25 W, bezdrôtové nabíjanie 15 W, reverzné bezdrôtovoé nabíjanie 9 W
Rozmery 161,6 x 75,2 x 8,3 milimetrov
Váha 192 gramov

Konkurencia:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Priamym konkurentom novinky je jej vyšší model Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Ten ponúka za podstatne vyššiu cenu zahnutý Dynamic AMOLED displej s QHD rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Pero S-pen má v jeho prípade latenciu až 9 milisekúnd. Fotoaparát využíva 108-megapixelový snímač a periskopický snímač s 5x optickým alebo 50x hybridným zoomom. Je to tiež prvý smartfón, ktorého celé telo kryje nové tvrdené sklo Gorilla Glass Victus.Samsung Galaxy Note 20 Ultra

LG Velvet

Málokto asi tuší, že smartfón patrí k smartfónom s podporou aktívneho Wacom stylusu. Bohužiaľ ale nie je súčasťou tela a majiteľ si ho musí zakúpiť zvlášť. Smartfón nad Galaxy Note 10 vyčnieva svojím dizajnom, ale zaostáva horším čipsetom a absenciou optickej stabilizácie fotoaparátu. To je ale vykúpené podstatne nižšou cenou, ktorá nepresahuje sumu 600 eur. Smartfónu nechýba ani vodeodolnosť IP68 alebo bezdrôtové nabíjanie.LG Velvet farby

Huawei P40 Pro

Pokiaľ pre vás nie je podstatná podpora stylusu, tak je výbornou alternatívou aj Huawei P40 Pro. Ešte pred nedávnom mal portálom DxOMark najlepšie hodnotený fotoaparát na trhu. Displej ponúka obnovovaciu frekvenciu 90 Hz a čipset Kirin 990 viac než dostatok výkonu. Vnútornú pamäť je navyše možné rozšíriť NM kartami. Negatívom je absencia Google aplikácií a obchodu Google Play.Huawei P40 Pro fotoaparat

Náš tip
Tento rok uvidíme prvé zariadenie s HarmonyOS od Huawei. Smartfón to nebude
7.8

Samsung Galaxy Note 20

Samsung Galaxy Note 20 je výborným pracovným nástrojom, či už vďaka peru S-pen s diaľkovým ovládaním alebo podpore desktopového režimu Wireless DeX. Vďaka plochému krásnemu Super AMOLED displeju je písanie perom oveľa pohodlnejšie než u ohnutého displeja. V spojení s kvalitnými stereo reproduktormi je smartfón vhodný na dlhšie sledovanie videí a filmov. Pochvalu si zaslúži fotoaparát, ktorý produkuje výborné fotografie aj za horšieho svetla a má účinnú stabilizáciu videa. Výborný je aj ultrazvukový snímač odtlačkov prstov, ktorý reaguje veľmi spoľahlivo. Batéria poskytuje výdrž na viac ako jeden deň, čo určite príde vhod.

Na veľa ľudí ale bude novinka pôsobiť menej luxusne než väčší model Galaxy Note 20 Ultra alebo predchodca Galaxy Note 10. Plastové telo nepôsobí tak elegantne ako celosklenený dizajn. Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz dnes ponúkajú aj modely strednej triedy. Navyše je chránený staršou generáciou tvrdeného skla Gorilla Glass. Tieto lacnejšie technológie sa mohli prejaviť aspoň v nižšej výslednej cene. Kvôli väčšiemu a viac širokouhlému displeju už Galaxy Note 20 nie je tak kompaktným modelom ako Galaxy Note 10. Zamrzí slabšia optimalizácia systému, ale tento problém sa dá vyriešiť aktualizáciou softvéru.

Celkovo je ale Samsung Galaxy Note 20 nadpriemerným zariadením, ktorému na trhu môže konkurovať máloktorý smartfón. Vďaka peru S-pen a rovnému displeju môže zlákať aj používateľov, ktorí sériu Galaxy Note pred rokmi opustili kvôli ohnutému displeju.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
80 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
90 %
Fotoaparát

 • plochý Super AMOLED displej
 • pero S-pen
 • výborný fotoaparát
 • slušná výdrž batérie
 • vodeodolnosť a bezdrôtové nabíjanie
 • Wireless DeX a ďalšie softvérové vylepšenia

 • nižší výkon Exynosu 990 oproti Snapdragonu 865
 • len 60 Hz displej
 • absencia 3,5 mm jacku a slotu na karty
 • rozmery
 • optimalizácia systému
9.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+