MojAndroid

OnePlus 8T je najnovším prírastkom do rodiny OnePlus. Jeho hlavnými lákadlami sú 120 Hz Fluid AMOLED panel a 65 W rýchlo nabíjanie. Okrem toho je to jeden z prvých mobilov, ktoré prišli na trh s novým Androidom 11. Spolu s ním prišiel aj s novou verziou nadstavby OxygenOS vo verzii 11. Tá vylepšuje hlavne Always On displej a odučí vás závislosti vďaka Zen módu.

Ďalšou nespornou výhodou je aj prelomové 65 W nabíjanie. Našťastie, takto silnú nabíjačku máte už v balení. Táto nabíjačka dokáže nabiť aj váš notebook, ak podporuje nabíjanie cez USB-C.

OnePlus do dostupnejších prémiových modelov nerád dáva vodoodolnosť a bezdrôtové nabíjanie, čo je nedostatok aj tohto modelu. Taktiež fotoaparáty je potrebné zmieniť, tie sa vyrovnajú o 200 € lacnejšiemu OnePlus Nord. Niekde je dokonca aj ten Nord lepšou možnosťou.


Technické špecifikácie:

Operačný systém a nadstavba: Android 11, OxygenOS 11
Čipset: Qualcomm Snapdragon 865 (7 nm+)
RAM: 8/12 GB
Úložisko: 128/256 GB, UFS 3.1
Rozmery a váha: 160,7 x 74,1 x 8,4 mm, 188 gramov
Displej: 6,55″, FullHD+, Fluid AMOLED, 20:9, 120 Hz, HDR10+
Batéria: 4500 mAh
Nabíjanie: 65 W nabíjanie
Fotoaparáty: 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS

16 MP, f/2.2, 14mm, 123˚ (ultraširokouhlý), 1/3.6″, 1.0µm

5 MP, f/2.4, (makro)

2 MP, f/2.4, (hĺbkový)

16 MP, f/2.4, (selfie), 1/3.06″, 1.0µm

Video: 4K 30/60fps, 1080p 30/60/240 fps, Auto HDR, gyro-EIS, Selfie: 1080p 30 fps
Konektivita: Bluetooth 5.1 s aptX HD kodekom, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, GPS: GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS, USB-C – USB-C kábel

Časti recenzie:

Balenie
Konštrukcia a dizajn
Displej
Odomykanie
Pamäť a výkon
Systém
Konektivita
Multimédiá
Fotoaparát
Batéria
Konkurencia

alza affiliate OnePlus 8T 12/256 GB Zelená
datart affiliate OnePlus 8T 12/256 GB Zelená
hej sk affiliate OnePlus 8T 12/256 GB Zelená

Balenie: Škatuľa plná prekvapení

Balenie smartfónu OnePlus 8T toho obsahuje naozaj veľa. Je vidieť, že značka OnePlus sa o svojich zákazníkov zaujíma a dôkladne stará. Taktiež je vidieť, že si chcú vytvoriť kult okolo svojej značky, podobný tomu od Apple. Mám na mysli to, že v balení nájdete aj množstvo nálepiek, ktorými si môžete ozdobiť telefón, auto alebo si kľudne prelepiť logo jabĺčka na svojom notebooku. :)

Mne však domov prišla jedna veľká krabica plná zaujímavostí. Až som si na chvíľu prial, aby také bohaté balenia boli aj tie bežné pre zákazníkov. Vlastne okrem dvoch dodatočných obalov a príručky pre recenzenta tam nič iné nebolo. Ale ten vzhľad a pocit z tej krabice je úžasný. Nie je to čistý hladký papier, skôr je to niečo príjemnejšie na dotyk. Spôsob otvárania je taktiež špeciálny a aj tá príručka vo vnútri vyzerá dobre.

Dva kryty naviac – pre recenzentov

Zaujímavé sú aj tie dva kryty, ktoré sa nachádzali v tomto špeciálnom balíku. Jeden z nich vyzerá veľmi sci-fi a druhý je obyčajný, jednofarebný tyrkysový. Kým som si myslel, že sa mi viac bude páčiť ten sci-fi v skutočnosti som väčšinu času používal práve ten tyrkysový. Ten sci-fi vyzerá dobre len zvrchu – zo strán je vidieť, že je to len predná strana, ktorá dostala tento magický vzhľad.

Tyrkysový ma zaujal svojim spracovaním a vzhľadom. Vyzerá jednoducho, minimalisticky a má drsnú textúru. Vyzerá (a pravdepodobne to tak aj bolo), že bol vytlačený na 3D tlačiarni. Práve kvôli drsnému povrchu som mu ostal verný.

OnePlus 8T v tyrkysovom kryte
OnePlus 8T v tyrkysovom kryte

Ten sci-fi sa šmýkal a ten klasický, priesvitný s nápisom Never Settle sa lepil na ruky a ten nápis sa mi na ňom nepáči. Mimochodom, ten klasický priesvitný dostane aj vy vo svojom balení, ak sa rozhodnete OnePlus 8T kúpiť.

OnePlus 8T so sci-fi krytom
OnePlus 8T so sci-fi krytom

Ďalej v balení nájdete 65 W nabíjačku s káblom, ktorý ma na oboch koncoch USB-C port. Moderná a neobvyklá vec, ktorú vítam. Táto nabíjačka má zrejme aj certifikáciu USB Power Delivery 2.0, ale neberte ma za slovo. Len viem, že dokáže nabiť aj notebook s USB-C, ktorý podporuje nabíjanie cez tento vstup.

V krabici nájdete:

 • Telefón
 • 65 W nabíjačku s USB-C káblom na oboch koncoch
 • OnePlus nálepky, rýchly návod, kontaktné informácie na dodávateľa, informácie o žiarení SAR
 • Priesvitný kryt s nápisom Never Settle

Konštrukcia a dizajn: Skvele vybalansované zariadenie s dobrou ergonómiou

Keď som sa díval na špecifikácie OnePlus 8T ešte predtým, než mi reálne prišiel, čakal som ďalšiu tehlu podobne, ako Xiaomi Mi 10. No keď mi telefón prišiel ostal som veľmi milo prekvapený jeho nízkou hmotnosťou a skvelými rozmermi. Skvele sa drží najmä kvôli pomeru strán 20:9, vďaka čomu nie je smartfón ani príliš široký ani príliš úzky (nie ako Xperia 5 II).

OnePlus 8T

Rovnako ma zaskočila aj jeho hrúbka – napriek 4500 mAh batérii je len asi o 1 mm hrubší, než moja tenká Mi 9-ka. Xiaomi Mi 9 poháňa 3300 mAh batéria, teda OnePlusu sa podarilo do tela, ktoré je len o 3 mm dlhšie a milimeter hrubšie strčiť o 1200 mAh väčšiu batériu. Dobrá práca, OnePlus.

Konštrukciu tvorí, ako inak sklo s hliníkovým rámom. Predné aj zadné strany chráni Gorilla Glass 5. Už keď spomínam tu zadnú stranu, je potrebné zmieniť, že na nej takmer vôbec nevidno odtlačky prstov, čo je skvelé hlavne pre používateľov, čo nechcú používať zadné kryty.

Malý ostrovček pre fotoaparáty

Na zadnej strane nájdeme ostrovček s 5 fotoaparátmi a dvoma otvormi, čo vyzerajú ako blesky. Skutočne je tu blesk len jeden a nepodarilo sa mi zistiť, na čo je ten druhý otvor. Celý tento ostrovček vytŕča z mobilu len mierne. Priložil som si jedno-centovú mincu k nemu, pretože som chcel vedieť, čo je hrubšie a našťastie som zistil, že je to tá minca.

Na pravej strane zariadenia nájdeme tlačidlo zapnutia a vypnutia obrazovky a už známy posuvník, ktorý má OnePlus tak strašne rád. Ten je kovový a pekne cítiť jeho jednotlivé polohy. Tie sú tri a znamenajú zapnuté zvonenie, vibračný režim a tichý režim. Uvítal by som tento posuvník aj na mobiloch iných výrobcov.

OnePlus 8T pravá strana

Na ľavej strane nájdeme len tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Pekne nahlas klikajú, tak ako všetky ostatné, ale nepôsobia lacno. Na spodnej strane nájdeme USB-C vstup, mikrofón a reproduktor.

OnePlus 8T spodok

Ďalší reproduktor nájdeme na prednej strane, ktorý slúži ako stereo reproduktor – k ním sa vrátime ešte neskôr. Takmer celú prednú stranu tvorí displej, ktorý zaberá 87 % prednej strany. Zvyšok sú len mierne okraje a otvor na selfie fotoaparát.

V tejto oblasti je škoda len to, že OnePlus nepribalil tomuto modelu aj oficiálnu vodoodolnosť. Za cenu okolo 700 € si ju zaslúži.

Displej: Rýchly ako blesk

Rýchlejší displej na mobily u nás nezoženiete, možno len rovnako rýchle. Hovorím o 120 Hz Fluid AMOLED paneli, ktorým sa pýši OnePlus 8T. Ten má 6,55″ a pomer strán 20:9, čo je pre mňa po novom, ideálny pomer strán. Nie je totiž príliš úzky, ako 21:9 na smartfónoch Sony Xperia, ale nie je ani široký do ruky, ako zvykli byť v minulosti pomery 16:9 alebo 18:9.

 

OnePlus 8T displej

Problémové hertze

Čo však vnímam ako nevýhodu tohto displeja je to, že žiadna hra nepodporuje viac než 60 fps. Skúšal som aj hry, ktoré by mali ísť na 120 Hz displeji, ale bezvýsledne. Počítadlo fps mi ukazovalo 120 snímkov v systéme, ale v hrách kleslo na 60. Je to zjavne spôsobené nekompatibilitou s daným modelom.

Displej má FullHD+ rozlíšenie, teda 1080 x 2400 pixelov. Bohato to postačuje a je to bežné rozlíšenie, s ktorým sa stretnete aj pri lacnejších, aj pri drahších smartfónoch. Ak by ste chceli viac, tak OnePlus 8 Pro ponúka 1440 x 3168.

Ako som spomínal, displej má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. To okrem výhod prináša aj jednu zásadnú nevýhodu – vyššiu záťaž batérie. Je to cítiť a jediné, čo s tým môžete urobiť je znížiť frekvenciu na 60 Hz.

Systém sám po troch sekundách nečinnosti frekvenciu stiahne na 60 Hz, aby znížil spotrebu batérie. Nefunguje to však ak máte jas pod 50 %. Taktiež máloktorá aplikácia podporuje 120 Hz. Dokonca aj pri Google aplikáciách som objavil nekonzistentné výsledky – Youtube, Google Mapy išli na 60 Hz, ale Google Chrome a Play Store na 120 Hz.

OnePlus ponúka vo svojej nadstavbe širšie možnosti vylepšenia podania farieb a obrazovky. Máte na výber z dvoch profilov – Živé farby a Prirodzené. Tretia možnosť Rozšírené vám umožní nastaviť si štýl farieb – sRGB, AMOLED HDR, P3 a teplotu farieb.

Ďalej tu nájdete funkciu s divným prekladom – Pohodlie pohľadu. Je to vlastne filter modrého svetla, ktorý môžete zapnúť manuálne alebo automaticky. Pri Automatickom režime máte na výber z vlastného časového rozvrhu alebo si môžete nastaviť automatické zapínanie podľa času západu slnka.

Ďalej tu nájdete možnosti na úpravu Ambientného displeja (takto OnePlus nazýva Always On displej), Režimu čítania (mono, teda čiernobiely a chromatický efekt), Tmavý režim, Efekt živých farieb (zvýši kontrast), Prvky stavového riadku a veľkosť zobrazenia prvkov a písma.

Odomykanie: Nedá sa mu nič vyčítať

OnePlus 8T podporuje odomykanie tvárou a má aj snímač odtlačkov prstov v displeji. Tento snímač je optický a funguje spoľahlivo. Pri prvom zadávaní odtlačkov som mal trochu problémy, ale od vtedy mi fungoval spoľahlivo.

Samozrejmosťou je aj možnosť pridať viacero prstov, ktorá funguje bezproblémovo. Potešili ma aj skratky, ktoré si viete nastaviť a ovládať pomocou odtlačku prsta. Pri odomknutí stačí podržať prst na snímači dlhšie a potom už len mierne potiahnuť prstom vyššie. Ak máte funkciu zapnutú, objaví sa vám niekoľko predvolených skratiek, medzi ktorými viete prepínať potiahnutím prstu doľava alebo doprava.

Mám rád odomykanie tvárou a tak som si nastavil aj to. Prvé nastavenie prebehlo rýchlo a odomykanie prebieha za každým rýchlo a spoľahlivo. Tu nejaké extra funkcie nehľadajte. Systém vám len umožní zvýšiť jas obrazovky na maximum pri nízkom okolitom osvetlení, ale v úplnej tme to aj tak nefunguje. Následne je tu ešte možnosť povoliť automatické odomknutie po zapnutí obrazovky.

Vyskúšal som si odomykanie aj so zakrytou tvárou. Funguje, ale len kým máte odkrytých aspoň 50 % tváre. To znamená, že ak máte rúško pod nosom, smartfón odomknete. Akonáhle som ho natiahol aspoň na špičku nosa, telefón sa odmietol odomknúť. Rovnako tak sa neodomkne, ak máte prižmúrené oči alebo sa naň dívate z bočnej strany.

Pamäť a výkon: To najlepšie z najlepšieho

Okej, priznám sa, podnadpis mierne zavádza. Smartfón možno nemá najnovší a najvýkonnejší procesor, ale má ten druhý najvýkonnejší procesor v poradí. Pod kapotou sa nachádza Snapdragon 865, ktorý vám postačí na plynulý chod smartfónu doslova na pár rokov. Sekunduje mu až 12 GB RAM určenej na multitasking. Väčšinou si systém a pár aplikácií zobrali približne polovicu z dostupnej pamäti.

Pri benchmarkoch iste očakávate vysoké čísla a OnePlus 8T vás nesklame. Geekbench aj AnTuTu vám dokážu, že výkonu má tento smartfón dosť. Najbližšie roky sa preto nebudete musieť báť, že by ste cítili nejaké záseky. To ani pri dodržaní 120 snímkov za sekundu, ktoré umožňuje displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou.

Pri hrách 120 fps nečakajte, ani len 90

Škoda len, že OnePlus z nejakého dôvodu blokuje 90 aj 120 snímkov za sekundu v hrách. Takto totiž vyšší výkon nikde neuplatníte. Podľa šéfredaktora Mira malo ísť PUBG na 90 fps, takto mu to totiž šlo, keď recenzoval OnePlus 8 Pro so 120 Hz displejom. Hral som sa s nastaveniami (skúšal som HDR s podnastavením Extreme, aj Ultra HD) a 90 ani 120 fps stále nikde.

Našiel som si na internete zoznam hier, ktoré podporujú 120 Hz displeje a zopár som ich skúsil, výsledok bol rovnaký. Aspoň sa telefón veľmi nezohrieva (čo môže byť na škodu v zimných mesiacoch :)). Možno je to zámerne, že OnePlus blokuje vyššie snímkovanie v hrách, ktoré to podporujú, aby mobil neukázal, že sa prehrieva? Tu však len konšpirujem s mojou alobalovou čiapočkou na hlave (mimochodom, telefón podporuje 5G, pozor na to!).

Shadowgun Legends
Shadowgun Legends je hra, ktorá mala ísť na viac než 60 fps, výsledok vidíte samy

Podľa Dontkillmyapp je OnePlus najprísnejším zabijakom aplikácií, ale ja si to nemyslím. Zaujímalo ma to a chcel som si to overiť, tak som sa hocikedy počas dňa vracal k najstaršej aplikácii v rade a otváral ju, aby som zistil, či je to pravda. Ako asi tušíte, nebola to pravda. Možno to je až od najnovšieho Androidu 11 a nadstavby OxygenOS 11, ale OnePlus vôbec nezabíja aplikácie. Veď prečo by aj mal, ak má 12 GB RAM k dispozícii?

OnePlus 8T disponuje aj 128 alebo 256 GB vnútornou pamäťou, tá je vo verzii UFS 3.1, teda zatiaľ najrýchlejšia interná pamäť, aká existuje. Porovnal som si ju s mojou Mi 9-kou, ktorá má UFS 2.1 a ten rozdiel v spúšťaní aplikácií je približne jedna sekunda alebo viac.

Na recenziu som dostal verziu s 256 GB vnútornou pamäťou a systém si z nej ukrojil menej než 20 GB. Teda pre mňa zostalo asi 230 GB. To vám bude musieť stačiť, pretože telefón nepodporuje microSD karty.

Systém: OxygenOS je asi tá najlepšie vybavená nadstavba

Okrem toho, že je super rýchla a plynulá má aj množstvo skvelých vychytávok a možnosť úprav. Pravdepodobne však nesadne každému, hlavne nie milovníkom čistého operačného systému. Ja som práve naopak, milovníkom úprav, detailov a vychytávok preto som označil OxygenOS ako najlepšiu nadstavbu.

OnePlus 8T prichádza s OxygenOS vo verzii 11 spolu s najnovším Androidom 11. Nájdete tu všetky známe novinky, ktoré priniesol Android 11 – bublinky pre správy (ako má Messenger), nové a lepšie triedenie upozornení a kopu iných zmien v systéme. OxygenOS má zas kopu špeciálnych vychytávok, na ktoré sa postupne pozrieme.

Dúfal som, že 11:11 bude celý červený. OnePlus si predsa váži jednotky

Vychytávky v OxygenOS

Popravde, je ich toľko, že neviem, kde začať. Začnime teda s novinkami v OxygenOS 11. Medzi ne patria nové Always On displeje, konkrétne ma najviac zaujala teplotná čiara. OnePlus ju nazval Insight, teda Náhľad a ponúka vám náhľad na vaše používateľské zvyklosti. Zobrazí vám počet odomknutí v danom dni, čas používania na časovej osi a najčastejšiu intenzitu odomykania. Ak tomu nerozumiete, vysvetlím.

Insight

Celá táto čiara je vlastne vaša časová os, ktorá znázorňuje 24 hodín. Má rozloženie farieb podľa intenzity používania (alebo odomykania) vášho zariadenia za posledný deň. Čiaročky alebo prerušované miesta sú časy, kedy ste zariadenie používali niekoľko minút.

Vrátim sa k farbám osi, tie znázorňujú teplotnú mapu používania. Modrá znamená, že zariadenie prakticky v tom čase nepoužívate (väčšinou počas spánku), naopak červená znamená, že v tom čase ho používate najdlhšie a najviac.

Canvas a Zen Mode

Ďalej ma zaujala funkcia Canvas (Plátno), ktorá prerobí vašu fotografiu na obrys a aplikuje ju na domovskú obrazovku.

Novinkou je aj Zen Mode, teda nazvime ho Režim pokoja, kedy sa po spustení tohto režimu zariadenie zablokuje a vy ho nemôžete používať. Slúži najmä na odvykanie od závislosti od smartfónu. Filozofia tohto režimu je: “Položte telefón, užívajte si život.”.

Je tu aj možnosť vytvoriť si miestnosť a zažiť Zen s blízkymi (asi musia mať OnePlus). Druhá snímka znázorňuje, ako to vyzerá počas spusteného Zen módu. S mobilom nemôžete robiť nič a ani prijímať upozornenia pokiaľ neskončí časomiera.

Vylepšení sa dočkala aj Galéria, ktorá je od teraz inteligentnejšia a krajšia. K nej sa chcem vrátiť v sekcii Multimédia.

Shelf

Skvelé doplnkové možnosti ponúka aj domovská obrazovka. Potiahnutím prsta dole sa vám zobrazí to, čo OnePlus nazýva Shelf, teda Polica. Na nej máte uložené rôzne skratky a pomocné widgety, z ktorých ma najviac prekvapil widget s názvom Poloha zaparkovania.

Ten robí presne to, čo od neho očakávate. Ak zaparkujete, označte si s ním polohu a on vám bude merať čas parkovania pokiaľ parkovanie nedokončíte. Nevýhodou je asi len to, že ho systém nepreruší sám potom, čo odídete s autom.

V zozname aplikácií je možné rýchlo prechádzať medzi kategóriami, ale nevýhodou je, že najprv musíte stlačiť tlačidlo Hľadať. Systém automaticky radí aplikácie podľa kategórií, akými sú Financie, Hry, Sociálne siete a iné.

Game Space

Nakoniec za zmienku ešte stojí Game Space, čo je služba na optimalizáciu hier. Okrem toho ponúka aj štatistiky o hrách, vaše momenty (ak nejaké zachytíte). Tento herný režim má jednu super vlastnosť, ak vám príde počas hrania notifikácia, bude premenená len na biely text na neviditeľnom pozadí. Takto vás úplne nevyruší. Zaujímavý je aj režim Fnatic (pomenovaný po e-športovom tíme), ktorý zapne špeciálny režim Nerušiť pre hry.

Game Space vám taktiež počíta čas trávený v jednotlivých hrách a dokáže vám neskôr poskytnúť štatistiky o dĺžke hrania. Taktiež, ak urobíte snímok obrazovky počas hrania hry, tak tieto snímky uloží do kategórie Momenty.

Skryté miesto

Skryté miesto sa nachádza na skrytom mieste. Vážne, aby ste ho našli musíte v paneli s aplikáciami potiahnuť prstom doprava. Toto je niečo, čo som objavil len náhodou a páči sa mi to. Ak by ste mali potrebu schovať nejaké aplikácie pred deťmi alebo partnerom, toto je vhodné miesto pre vás. Určite ho neodhalia, teda pokiaľ nie sú veľkými fanúšikmi Môjandroidu a nečítajú moju recenziu. :)

Konektivita: Nájdete tu všetko, vrátane 5G

V tejto oblasti OnePlus 8T nezaostáva za konkurenciou. Jediné, čo by ste mu mohli vytýkať je chýbajúci infračervený port, ale ten ponúka len málo smartfónov. Je to rovnaké, ako mu vyčítať chýbajúci 3,5 mm jack, už to skrátka nemá cenu. Inak sa ale pripojíte aj na najnovšiu generáciu Wi-Fi sietí (Wi-Fi 6), na 5G SA aj NSA (Standalone, Non-standalone – bez využitia 4G, s využitím 4G).
Bluetooth je v telefóne vo verzii 5.1 a podporuje aj kodek aptX HD, pre milovníkov hudby cez bezdrôtové slúchadlá. OnePlus8T má dvojpásmové GPS, ktoré podporuje všetky najnovšie štandardy. Jeho presnosť a rýchlosť je priemerná, ale v dobrom slova zmysle. Posledných pár rokov už má každý smartfón (aj v kategórii pod 200 €) veľmi schopné GPS, ktoré vás dokáže lokalizovať kľudne aj na dva metre.

OnePlus 8T vrch

Samozrejmosťou je aj NFC, ktoré podporuje platby kartou. Prvé použitie bolo pre mňa trochu problémové, nakoľko mi ani na druhý pokus neuznalo platbu z mobilu. Neskôr to už šlo hladko.

USB-C port podporuje vysoké prenosové rýchlosti vďaka technológii USB-C 3.1. OnePlus 8T dostal obojstranný USB-C kábel, teda ho môžete pripojiť aj do dvoch smartfónov a prenášať súbory priamo cez kábel (ak by vás Bluetooth alebo Wi-Fi omrzelo). Taktiež si môžete zvoliť, ktoré z týchto dvoch zariadení budete cez kábel nabíjať.

Multimédiá: Hlasné stereo reproduktory dominujú v tejto oblasti

Sledovať videá alebo hrať hry s OnePlus 8T je skutočný zážitok. Hlavne po zvukovej stránke si užijete každú chvíľu. Reproduktory sú také čisté a hlasné, na plnej hlasitosti dokonca dokázali prehlušiť môj Bluetooth reproduktor (aj keď nie je síce najnovší). Skutočne vás dokážu vtiahnuť do deja, ak máte zariadenie menej ako pol metra od seba.

OnePlus 8T spodok

Škoda len chabej možnosti využitia 120 Hz displeja. Dohliadal som si na internete video natočené v 120 fps len aby som otestoval, či a ako zvláda OnePlus 8T takéto video. Samozrejme, nasledovalo sklamanie v podobne obmedzenia na 60 fps.

Teda tento displej nevyužijete naplno ani v hrách ani vo videách. Jediné, kde ho využijete je pri scrollovaní v menu, v prehliadači a tak podobne. Android vo verzii 12 už možno zlepší využitie vysokohertzových displejov a bude schopný ich využívať. Teda, aspoň dúfam.

Fajnšmekri tomuto mobilu možno budú vyčítať absenciu FM rádia, ale povedzme si na rovinu, kto ho ešte dnes v mobile využíva? Inak poteší možnosť výberu aplikácií na prehliadanie fotiek a videí – Google Fotky alebo Galéria od OnePlus.

Mne sa Galéria od OnePlus celkom zapáčila, ponúka totiž iný a nadčasový dizajn a zaujímavé radenia obrázkov. Urobí vám priečinok na vaše selfíčka, dokáže identifikovať objekty na obrázkoch a následne podľa toho zatriedi fotografie.

Ak máte radi hudbu priamo z mobilu, nenájdete tu nejaký špeciálny prehrávač. Jediné, čo vám okrem prieskumníka súborov (ktorý je celkom dobre navrhnutý) prehrá hudbu je YouTube Music.

Ten sa snaží byť akousi konkurenciou pre Spotify, ale myslím si, že mu nesiaha ani po členky. Chýba mu veľké množstvo funkcií a doplnkov a celý jeho dizajn je akosi prázdny. Fanúšikom minimalizmu a poriadku to možno bude vyhovovať. :)

Fotoaparát: Starý snímač robí len priemerné fotografie

OnePlus 8T využíva rovnaký snímač, ktorý využívajú všetky minuloročné OnePlusy rady 7 a aj tohtoročný OnePlus 8. Je škoda, že si 8T nezaslúžila snímač z OnePlus 8 Pro.

V porovnaní so Samsungom Galaxy S20 FE, čo je jeho priama konkurencia totiž v tejto oblasti výrazne zaostáva. Je to vidieť na ostrosti a kvalite fotiek, ktoré by som označil skôr za priemerné. Pre zaujímavosť, rovnaký snímač dostal aj o 200 € lacnejší OnePlus Nord, čo je približne trieda, do ktorej sa radí takáto kvalita fotiek.

 

Ukážkové fotografie:

Video:

OnePlus 8T umožňuje natáčať videá v maximálnej kvalite 4K so 60 fps. Vzorku takéhoto video nájdete nižšie.

Batéria: 65 W čistej sily spolu so 4500 mAh batériou

Jedným z veľkých ťahákov OnePlusu 8T je aj jeho 65 W nabíjanie spolu so 4500 mAh batériou. Táto batéria vám zabezpečí dva dni náročnejšieho používania. Baterka mi vydržala na 6 až 7 hodín zapnutej obrazovky, kedy som mobil využíval na internet a hry. Spomínaných 7 hodín som dosiahol, keď som vypol 120 Hz frekvenciu a Always On displej. Ak som išiel bez obmedzenia, dosiahol som len 6 hodín.

V balení dostanete 65 W nabíjačku, ktorá smartfón nabije za necelých 40 minút. Je to asi najrýchlejšie sa nabíjajúci smartfón na našom trhu. Aby smartfón dokázal prijať 65 W nabíjanie, muselo OnePlus jeho batériu zložiť z dvoch 2250 mAh batérií. Možno škoda len, že OnePlus mu do výbavy nepribalil aj bezdrôtové nabíjanie.

Priebeh nabíjania z 0 na 100 %:

 • 15 min. – 53 %
 • 30 min. – 92 %
 • Plné nabitie: 38 minút

Konkurencia

Samsung Galaxy S20 FE

V podobnej cenovej kategórii sa nachádza aj Samsung Galaxy S20 FE. V lacnejšej verzii ponúka Exynos 990 a v drahšej Snapdragon 865. Taktiež ponúka 4500 mAh batériu, ale nabijete ju len s 25 W nabíjačkou. Našťastie tu máte možnosť nabíjať aj bezdrôtovo (15 W) a nabíjať aj príslušenstvo bezdrôtovo, priamo z mobilu (4,5 W).

S20 FE má taktiež 120 Hz AMOLED o veľkosti 6,5″. Samsung urobil z S20 FE lepšie vybavený smartfón ako urobil OnePlus svoj model 8T. Samsung totiž ponúka aj vodoodolnosť a kvalitnejšie fotoaparáty, dokonca aj s teleobjektívom. Samsung taktiež podporuje aj microSD kartu, takže to považujem za ďalšie plus.

Niektorým sa však nemusí páčiť jeho plastová konštrukcia. Ďalšou nevýhodou je to, že S20 FE má stále ešte len Android 10 s nadstavbou One UI 2.5.


Xiaomi Mi 10T Pro

Xiaomi nedávno predstavilo novú a dostupnú vlajkovú loď. Pýši sa 144 Hz panelom, ktorý je však len LCD. Mi 10T Pro dostalo do vienka podobnú zostavu fotoaparátov, ako OnePlus 8T – hlavný, ultraširokouhlý a makro. Akurát mu chýba hĺbkový 2 MP snímač, čo v skutočnosti nie je vôbec problém.

Hlavný snímač má až 108 MP a mal by byť lepší, než starší 48 MP snímač na OnePlus 8T. Ultraširokouhlý fotoaparát je však len 12 MP, kým OnePlus ho má 16 MP. Na viac detailov si musíme počkať na recenziu.

Mi 10T Pro má taktiež starší Android 10 s MIUI 12. Xiaomi pridelilo Mi 10T Pro len 33 W nabíjanie káblom a taktiež vynechalo bezdrôtové nabíjanie, ale aj vodoodolnosť. Batériu má však väčšiu, až 5000 mAh.


ASUS Zenfone 7

V podobnej cenovej kategórii sa nachádza aj novinka od Asusu. Tá zaujme svojimi otáčajúcimi fotoaparátmi, ktoré slúžia aj ako selfie snímače. Asus vám ponúka 6,67″ AMOLED s 90 Hz frekvenciou.

Asus ZenFone 7

Na rozdiel od 8T vám ponúkne aj podporu microSD karty, avšak taktiež mu chýba bezdrôtové nabíjanie a vodoodolnosť. Snímače majú veľmi užitočnú zostavu – hlavný, širokouhlý a teleobjektív. Majú rozlíšenia 64 MP, 12 MP a 8 MP. Hlavnému snímaču však chýba stabilizácia.

Batériu má Zenfone 7 na úrovni 5000 mAh, avšak nabíjanie sa OnePlusu nevyrovná. To je skôr na priemernej úrovni – 30 W. Taktiež prišiel na trh s Androidom 10 a maximálnou RAM na úrovni 8 GB. Úložisko má kapacitu 128 GB bez vyššej verzie.


Záver: Má 65 W nabíjanie a 120 Hz displej zmysel?

OnePlus 8T je skvelý telefón. Jednou nevýhodou je starší hlavný snímač a slabší ultraširokouhlý objektív, ktorý takmer nikdy neurobí ostrú fotku. Chválim však prítomnosť Androidu 11 a taktiež nadstavbu OxygenOS 11. Už dlhšiu dobu som si chcel poriadne vyskúšať smartfón od výrobcu OnePlus a vo výsledku zanechal vo mne veľmi dobrý dojem.

Avšak nedá mi nepozastaviť sa nad 120 Hz displejom. Toto bol môj prvý mobil, ktorý som testoval s vyššou frekvenciou než 60 Hz. Tešil som sa naň a bol som zvedavý ako si poradí s vysokými hertzmi v rôznych hrách a aplikáciách.

Výsledok ma sklamal. Android a hry ešte nie sú pripravené na vyššiu frekvenciu. Taktiež ma však zaujíma, prečo OnePlus blokuje vyššiu frekvenciu v hrách, ktoré ju na iných smartfónoch podporujú? (PUBG, Shadowgun, Rayman Legends a iné)

Na druhú stranu na tom až tak nezáleží, pretože väčšina hier a aplikácií nie je pripravená využiť takúto obnovovaciu frekvenciu. Systém a aplikácie musia dozrieť na to, aby mali displeje s vysokou frekvenciou vôbec význam. Zatiaľ je to len efekt, ktorý vám umožní plynulejšie a rýchlejšie scrollovať v systéme a v prehliadači. Dokonca, nie všade v systéme.

Aplikácie ako Google Mapy alebo YouTube sa tvária, ako keby telefón nepodporoval vyššiu frekvenciu displeja. Preto si tento displej naplno neužijete ani pri multimédiách. Skrátka zatiaľ nemá význam ísť do takéhoto displeja. Pripočítajme k tomu spotrebu batérie, ktorá spôsobí zníženie času zapnutého displeja asi o jednu hodinu.

Otázne je aj využitie 65 W nabíjania. Áno, je super, že sa mobil dokáže nabiť z 0 na 100 % za 40 minút, ale čo dopad na batériu z dlhodobého hľadiska? Telefón sa nadmerne nezahrieva, skôr priemerne ako väčšina mobilov, čo má nabíjanie aj na úrovni 20 – 30 W. To však neznamená, že takéto rýchle nabíjanie nemôže uškodiť.

Tieto dva ťaháky tohto mobilu považujem skôr za marketingový trik, než za niečo užitočné. Pri 65 W nabíjaní sa možno mýlim a možno nemá až taký negatívny dopad na životnosť batérie. Možno. Pravdu ukáže už len čas.

alza affiliate OnePlus 8T 12/256 GB Zelená
datart affiliate OnePlus 8T 12/256 GB Zelená
hej sk affiliate OnePlus 8T 12/256 GB Zelená
8.5

OnePlus 8T

OnePlus 8T je skvelý smartfónom. Skvele vyzerá, skvele sa drží v ruke a skvele sa používa. Jeho hlavné predajné ťaháky sú 120 Hz displej a 65 W nabíjanie. K ním mám tak trochu aj výhrady. Väčšie výhrady mám k 120 Hz displeju, ktorý dosahuj 120 Hz len v pár aplikáciách a už vôbec nie pri hrách ani pri videu (aj keď to video je určené na 120 Hz obrazovky). Nabíjanie s výkonom 65 W je skvelé, nabije smartfón za necelých 40 minút z nuly na sto percent. Avšak otázne je zdravie batérie pri takomto výkonnom nabíjaní. Neublíži z dlhodobého hľadiska batérii? Nestratí svoju kapacitu rýchlejšie, ako by to bolo pri 20 W nabíjaní? Prehrievanie našťastie nehrozí, telefón dosahuje bežných teplôt. Ďalšou slabou stránkou sú fotoaparáty, ktoré sú tu skôr priemerné. Hlavný snímač je tu rovnaký ako pri lacnejšom Norde alebo pri starších zariadeniach od OnePlus zo série 7. Väčšinu fotiek v dobrom svetle zvládne skvele, fotky po zotmení spôsobujú mierne problémy. Ultraširokouhlý snímač by tiež mohol robiť ostrejšie snímky, jeho kvalita sa vyrovná snímačom strednej triedy. Malými nedokonalosťami sú ešte chýbajúca vodoodolnosť a chýbajúce bezdrôtové nabíjanie. Mám pocit, že všetky tieto nedostatky sem dal OnePlus zámerne. Ak by tento telefón urobil lepším, konkuroval by drahšiemu OnePlus 8 Pro. Avšak bez ohľadu na nedostatky, je OnePlus 8T skvelým telefónom, ktorý si vás získa svojou nadstavbou OxygenOS 11 s Androidom 11, ktorá je nesmierne plynulá a rýchla (vďaka 120 Hz displeju) a krásna. Má obrovské množstvo vychytávok, z ktorých som väčšinu spomenul v článku, ale sám dobre viem, že som na niektoré ešte zabudol. Za mňa je toto najlepšia nadstavba zo všetkých.zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
70 %
Fotoaparát

 • Skvelá nadstavba OxygenOS 11
 • Android 11
 • Špičkové stereo reproduktory
 • Super rýchle nabíjanie
 • Skvelá ergonómia (pohodlné držanie)
 • Krásny AMOLED displej so 120 Hz

 • 120 Hz frekvencia potrebuje doladiť
 • Obavy zo super rýchleho nabíjania
 • Fotoaparáty neohúria
 • Drobné chyby v preklade
 • Chýba bezdrôtové nabíjanie a vodoodolnosť
28.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+