MojAndroid

Posledný deň roka už tradične patrí ohliadnutiu sa za ostatnými dvanástimi mesiacmi a zhodnoteniu všetkého, čo sa počas nich stihlo odohrať. Takémuto bilancovaniu sme dnes vyhradili čas aj my.

Pozreli sme sa už na najpopulárnejšie recenzie za rok 2020, no a teraz prichádza rad aj na publikované články všeobecne. Ktoré udalosti, novinky či rady boli podľa počtu čítaní tie najvyhľadávanejšie? Poďme sa teda pozrieť na rebríček najčítanejších článkov na stránke MojAndroid.sk za rok 2021.

Malvér vo WhatsApp

Najčítanejším tohtoročným článkom na našom webe bol ten, ktorý informoval o nebezpečnom malvéri v aplikácii WhatsApp. Tento nebezpečný vírus sa tváril ako oficiálna Huawei aplikácia a upozornil naň Lukáš Štefanko zo spoločnosti ESET.

Ďalšie články, v ktorých sa venujeme malvéru a nebezpečným aplikáciám:

Malvér využíval funkciu automatickej odpovede, pomocou ktorej sa ďalej sám rozosielal do ďalších zariadení a snažil sa ich infikovať rovnakým spôsobom. Majiteľ smartfónu najskôr dostal odkaz na stiahnutie falošnej aplikácie Huawei Mobile, ktorý sa tvári akoby smeroval na oficiálny obchod Google Play. V skutočnosti ale išlo o falošnú stránku, ktorá sa ako oficiálny obchod iba tvárila.

Android Malvér
Zdroj: Phandroid.com

Téme malvéru a nebezpečným aplikáciám sme sa venovali aj v článku Pozor na tieto Android aplikácie. Ak ich máte nainštalované, môžete prísť o peniaze, ktorý patril medzi najčítanejšie. Vďaka týmto aplikáciám ste mohli prísť o značnú sumu peňazí bez toho, aby ste si to všimli. Dokázali tiež kradnúť správy a nakupovať za peniaze obete bez jej vedomia.

Padajúce aplikácie na Android smartfónoch

V marci tohto roka sa množstvo používateľov začalo sťažovať na to, že im padajú aplikácie, ako napríklad Gmail, Google Play či bankové aplikácie. Problémom bola dôležitá súčasť operačného systému s názvom System WebView, ktorá je zodpovedná za načítavanie stránok v prostredí podobnom prehliadaču Chrome a zobrazí ich vnútri otvorenej aplikácie.

Obchod Google Play | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Problém bol v “experimentálnej a konfiguračnej technológii Chrome a WebView”. To ovplyvnilo schopnosť aplikácií správne zobrazovať webový obsah, čo viedlo k zlyhaniu mnohých aplikácií.

Oprava vyžadovala distribúciu aktualizovaných súborov pre obe aplikácie, a tak spoločnosť vydala aktualizácie už v nasledujúci deň, čím bola chyba opravená. Google sa následne zaviazal, že bude implementovať opatrenia na zmiernenie budúcich zlyhaní aplikácií, ktoré súvisia s WebView.

Porovnanie mobilov, nová súčasť webu MôjAndroid.sk

V roku 2021 sme spustili úplne novú sekciu na našom webe, ktorá sa zameriava výlučne na porovnanie zariadení a snaží sa čitateľom pomôcť s výberom toho správneho zariadenia. Nájdete tu zoznam najlepších telefónov podľa rôznych kritérií, najlepšie fotomobily, najlepšie modely v určitej cenovej hladine a podobne. Pokiaľ sa rozhodujete nad kúpou nového zariadenia, porovnanie mobilov by ste nemali prehliadnuť.

Výpadok služieb spoločnosti Meta

Meta, vtedy ešte Facebook, v tomto roku zaznamenala niekoľkohodinový výpadok svojich služieb. Nefungoval Facebook, Instagram, Whatsapp. A to nielen na Slovensku, ale na celom svete. Keďže ľudia nevedeli, prečo im sociálne siete nefungujú, začali googliť a zistili, že je to kvôli výpadku, ktorý nebol na ich strane.

Spoločnosti, ktoré na týchto sociálnych sieťach predávajú, prišli o časť tržieb, no o niekoľkomiliónové tržby z reklám prišla počas približne 6 hodín aj spoločnosť Meta.

Podvodníci na Bazoši

To, že sa tento článok dostal medzi najčítanejšie, potvrdzuje, že Slováci na bazároch nakupujú radi. Na inzertnom portáli Bazoš.sk boli podvodníci od nepamäti, no v tomto roku sa s nimi doslova roztrhlo vrece. A stále vymýšľajú nové a nové spôsoby, ako obrať menej technicky zdatné obete o peniaze.

bazos podvod
Zdroj: Pexels.com + úprava redakcie

V tomto konkrétnom článku sme sa zamerali na podvodníkov, ktorí predstierajú záujem o vami ponúkaný tovar, sú zo zahraničia a chcú zaplatiť cez falošné platobné brány. Takýmto spôsobom vylákajú od obetí rôzne cenné údaje, akými sú napríklad čísla platobných kariet a podobne.

Uniklo 3,2 miliardy e-mailových adries a hesiel

Začiatkom roka 2021 sme informovali o veľkom úniku, aký doteraz nemá obdoby. Ak ste si ešte nestihli zmeniť heslo, mali by ste tak urobiť, pretože je možné, že uniklo aj to vaše.

Unikli prihlasovacie údaje z populárnych služieb ako sú Netflix, Gmail, Hotmail alebo Yahoo. Odhaduje sa, že uniklo viac ako 200 miliónov Gmail adries a 450 miliónov Yahoo adries. Postihnutých bolo pravdepodobne až 70 % používateľov internetu. Predpokladá sa, že tieto údaje boli zhromaždené z viacerých únikov, čím vznikla jedna obrovská databáza.

Nová éra Samsung hodiniek

Obľúbeným bola aj informácia o tom, že Samsung prichádza s úplne novými smart hodinkami, ktoré budú kompletne prekopané. A to sa naozaj stalo. Samsung Galaxy Watch 4 vymenili operačný systém Tizen za Google Play. A keďže na Slovensku boli spustené aj platby pomocou Google Pay aj pre hodinky, konečne môžeme so Samsung hodinkami aj zaplatiť.

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zariadenie prišlo s operačným systémom Wear OS 3, ktorý je doplnený o nadstavbu Samsungu. Mimochodom, Wear OS 3 zatiaľ neponúkajú žiadne iné hodinky. Najbližšia konkurencia by mala byť aktualizovaná až v roku 2022, čím má Samsung pomerne výraznú výhodu.

31.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+