MojAndroid

Novinka na Netflixe s názvom Squid Game je jedným z najpozeranejších seriálov na celej platforme. Vďaka jej popularite mnohí ľudia vytvárajú rôzne aplikácie s tématikou tohto seriálu aj na Obchode Play. Zaregistrovaných bolo už vyše 200 apiek. Jednou z nich je aj “Squid Wallpaper 4K HD,” v ktorej už odborníci na kybernetickú bezpečnosť našli vírus, informoval portál 91mobiles.

Ak máte aplikáciu Squid Game nainštalovanú, okamžite ju odstráňte

Seriálová senzácia Squid Game od svojho vydania nadobudla hodnotu vyše 890 miliónov dolárov. Dramatický seriál ovládol všetky sociálne siete. Fanúšikovia denne vyhľadávajú aplikácie, ktoré by dokázali poskytnúť podobný zážitok z hrania populárnych detských hier.

Hackeri toto obdobie využívajú na vytváranie falošných aplikácii, ktoré do zariadení po nainštalovaní vložia škodlivý vírus. Firma zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou objavila zavírenú aplikáciu, ktorá už na Obchode Play nie je dostupná. Hry s tématikou dramatického seriálu Squid Game napriek tomu neustále pribúdajú. Problémom však je, že apka môže byť stále nainštalovaná v mnohých zariadeniach.

Výskumník z bezpečnostnej firmy ESET, Lukáš Štefanko, odhalil nebezpečnú aplikáciu “Squid Wallpaper 4K HD.” Táto aplikácia obsahuje malvér s názvom “Joker,” ktorý sa už na obchode s aplikáciami neobjavil prvý raz.

Lukáš ohlásil, že aplikácia bola nainštalovaná do viac ako 5 000 zariadení ešte pred tým, ako ju Google stiahol z obchodu. Podľa výskumníka tento vírus posiela do zariadenia škodlivé reklamy a SMS správy, ktoré vábia používateľov k registrácii na rôzne prémiové akcie. Pomocou takýchto správ sa hackeri snažia získať osobné údaje a čísla bankových účtov od používateľov smartfónov.

Tým chcel Štefanko naznačiť, že aj po odstránení z platformy stále hrozí nebezpečenstvo zariadeniam, ktoré majú túto aplikáciu nainštalovanú. Odporúčaný postup pre odstránenie vírusu je odinštalovanie aplikácie a antivírusová kontrola celého systému. Obchod Play aj naďalej kontroluje aplikácie s podobnými hrozbami a snaží sa tak chrániť všetkých svojich používateľov.

Náš tip
Avast odhalil v Google Play podvodné aplikácie využívajúce prémiové SMS

27.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+