MojAndroid

Útočníci to skúšajú neustále, preto by sme mali byť pri inštalácii nových aplikácií do svojich smartfónov opatrní. Výskumníci teraz našli ďalších 8 Android aplikácií, ktoré obsahujú nebezpečný malvér. Stiahnuté boli viac ako 700 000 krát, informoval portál Thehackernews.

Tieto nebezpečné aplikácie dokážu kradnúť správy a dokonca nakupovať za peniaze obete bez jej vedomia. Môžete tak prísť o značnú sumu peňazí bez toho, aby ste si to všimli. Aplikácie boli populárne najmä v oblasti juhovýchodnej Ázie, ale je možné, že ste si nejakú z nich stiahli aj vy.

nebezpecne Android aplikacie
Foto: Thehackernews.com

Google ich už zo svojho obchodu odstránil, ak sa nachádzajú aj vo vašom smartfóne, mali by ste ich rýchlo odinštalovať. Išlo prevažne o obľúbené typy aplikácií na úpravu fotografií, pozadia, klávesnice či aplikácie fotoaparátu.

Útočníci na vloženie škodlivého kódu vymysleli jednoduchý, avšak účinný plán. Pri schvaľovaní aplikácií pred tým, ako sa dostali do obchodu Google Play, boli úplne v poriadku, malvér sa do nich dostal aktualizáciami.

Ako zistiť či máte tieto Android aplikácie nainštalované aj vy?

Spôsob je veľmi jednoduchý. Stačí vojsť do nastavení vášho smartfónu a prejsť do menu aplikácií. Tu si musíte nastaviť, aby sa vám zobrazovali všetky, aj tie systémové. Potom ich už len jednoducho vyhľadáte. Tu je ich zoznam:

  • Keyboard Wallpaper (com.studio.keypaper2021)
  • PIP Photo Maker (com.pip.editor.camera)
  • 2021 Wallpaper and Keyboard (org.my.favorites.up.keypaper)
  • Barber Prank Hair Dryer, Clipper and Scissors (com.super.color.hairdryer)
  • Picture Editor (com.ce1ab3.app.photo.editor)
  • PIP Camera (com.hit.camera.pip)
  • Keyboard Wallpaper (com.daynight.keyboard.wallpaper)
  • Pop Ringtones for Android (com.super.star.ringtones)
  • Cool Girl Wallpaper/SubscribeSDK (cool.girly.wallpaper)

Aplikácie boli objavené výskumníkmi spoločnosti McAfee.

Pri inštalácii nových aplikácií dbajte na bezpečnosť

Ak sa chystáte nainštalovať novú nepoznanú aplikáciu alebo hru, mali by ste tak urobiť len prostredníctvom obchodu Google Play. Alternatívne zdroje sú rizikové. Ešte pred samotnou inštaláciou by ste si mali prečítať recenzie ostatných používateľov. Takýmto spôsobom viete veľmi rýchlo zistiť či je aplikácie v poriadku alebo nie.

Téme ochrany pred vírusmi sme sa podrobne venovali v článku Ako sa chrániť pred malvérom? Nájdete tu množstvo užitočných tipov, ktoré vám pomôžu ochrániť svoje dáta aj peniaze pred nenásytnými útočníkmi.

Náš tip
Pozor! Obľúbená četovacia aplikácia je terčom hackerov
21.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+