MojAndroid

Škodlivé správy podľa najnovších správ zasiahli už aj používateľov četovacej aplikácie Signal. Tieto phishingové útoky sa dejú po celom svete a snažia sa od požívateľov získať cenné údaje, ako napríklad prihlasovacie údaje alebo údaje o platobnej karte. O téme informoval portál Svět Androida a portál Cyberguerre.

Obsah týchto škodlivých správ môže byť rôzny. V zásade však platí, že by ste nemali klikať na odkazy alebo obrázky v správach od ľudí, ktorých nepoznáte.

Signal phishingové útoky
Foto: Cyberguerre.numerama.com

Prečo si útočníci vybrali práve Signal?

Signal je pre útočníkov atraktívnejší ako napríklad SMS správy z viacerých dôvodov. Na Signale si vedia vytvoriť profil s fotkou, čo pôsobí dôveryhodnejšie a navyše je to lacnejšie. Signal sa taktiež stal v poslednej dobe veľmi populárny a kvôli šifrovaniu a ochrane osobných údajov si vytvoril reputáciu ako bezpečná četovacia služba. Používatelia si potom mylne môžu myslieť, že na tejto platforme im nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Na to, aby vám niekto poslal správu pomocou služby Signal, mu stačí vaše telefónne číslo. V dnešnej dobe množstvo webov vyžaduje, aby ste im poskytli svoje číslo, väčšinou za účelom overenia. Útočníkovi potom už len stačí získať databázu s uniknutými alebo predanými telefónnymi číslami.

Phishingové útoky je kvôli šifrovaniu správ ťažké zastaviť

Šifrovanie správ má množstvo výhod, no vytvára aj jeden závažný problém. Signal nemôže blokovať potencionálne nebezpečné správy, keďže si nemôže prečítať ich obsah.

Avšak správy od ľudí, ktorí nie sú vo vašich kontaktoch, sa zobrazia ako žiadosť o kontakt. Následne si musíte vybrať, čo s touto správou urobíte. Dovtedy jej klikateľný obsah ostane nedostupný a keďže väčšina škodlivých správ vyžaduje, aby ste klikli na priložený odkaz alebo obrázok, vaše zariadenie ostane dočasne v bezpečí. Táto funkcia vám síce nezabráni škodlivú správu prijať a následne kliknúť na jej obsah, ale donúti vás zastaviť sa a zhodnotiť, či sa jedná o nebezpečnú správu alebo nie.

Náš tip
SmartTalk s MôjAndroid: Pýtajte sa a vyhrajte skladací Samsung Galaxy Z Flip
20.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+