MojAndroid

V zahraničí sa šíri nebezpečný malvér FluBot a je pravdepodobne, že sa časom objaví aj u nás. Prečo je nebezpečný a na akom princípe funguje približuje portál CertNZ.

Malvér FluBot sa môže tváriť ako bezpečnostná aktualizácia

Malvér sa objavil na Novom Zélande. Podobne ako v prípade iných typoch malvéru k tomu využíva SMS správy. SMS správa môže obsahovať výzvu na stiahnutie aplikácie pre sledovanie zásielok, alebo využívať sofistikovanejší spôsob. Používateľovi oznámi, že jeho smartfón bol napadnutý malwarom a pre jeho zbavenie je nutné vykonať bezpečnostnú aktualizáciu. Aj pre opatrnejšieho človeka to môže znieť dôveryhodnejšie a na odkaz klikne.

Po kliknutí na tlačidlo pre inštaláciu je už malvér jednou nohou v smartfóne. Pre dokončenie svojho úmyslu si však vyžiada povolenie pre inštaláciu z neznámych zdrojov, Skúsenejšiemu používateľi by to malo byť dostatočným varovaním, pretože bezpečnostné aplikácie toto povolenie nikdy nevyžadujú.

FluBot sa už objavil aj v susedných krajinách

Malvér Flubot slúži hlavne ku krádeži osobných údajov, vrátane  bankových informácií. Pokiaľ sa napríklad dostane útočník k informáciám o kreditných kartách, tak vás môže pripraviť o peniaze. Malvér už údajne operuje aj v Európe (napríklad v Maďarsku) a časom sa určite objaví aj na Slovensku. Dávajte si preto pozor na SMS správy tváriace sa ako správa od prepravných spoločností (UPS, DHL atď) alebo ako bezpečnostná aktualizácia.

Pokiaľ ste sa už s podobným typom SMS správy stretli, klikli na jej odkaz a nainštalovali ňou ponúkaný softvér, tak v prvom rade na to upozorníte vašu banku. Samozrejme kontaktuje aj policajne orgány a vo svojich službách si okamžite zmeňte prihlasovacie heslá. Pokiaľ nejaká z nich ponúka aj pokročilejšiu formu overovania, tak ju určite využite.

Náš tip
Android 12 je oficiálne tu, aktualizáciu zatiaľ nedostal žiadny smartfón
6.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+