MojAndroid

Na internete existuje niekoľko upravených verzií četovacej aplikácie WhatsApp, ktoré ponúkajú viac funkcií ako originálna verzia. No tak, ako všetky aplikácie z neoficiálnych obchodov, tieto upravené verzie môžu so sebou prinášať hrozby. Podľa portálu Latest Hacking News bol v najnovšej verzii aplikácie FMWhatsApp nájdený trójsky kôň, ktorý v zariadení môže napáchať rôzne škody, vrátane stiahnutia ťažko odstrániteľného malvéru xHelper.

Whatsapp
Foto: Redakcia

Trójsky kôň nájdený v aplikácií FMWhatsApp vás môže pripraviť o peniaze

Hrozbu odhalili vedci zo spoločnosti Kaspersky, konkrétne vo verzii 16.80.0. Po inštalácii trojský kôň ukradne identifikátory zariadenia a zaregistruje ho na svojom serveri. Odtiaľ si následne stiahne ďalší škodlivý softvér, ktorý môže vaše zariadenie infikovať malvérom xHelper, čítať vaše SMS správy, zobrazovať vám reklamy alebo vás bez vášho vedomia zaregistrovať na odber predplatných služieb.

Dávajte si pozor na upravené verzie populárnych aplikácií

Jediným zaručeným spôsobom, ako sa napadnutiu škodlivým softvérom v tomto prípade vyhnúť, je nepoužívať upravené verzie aplikácií. Používanie svojej obľúbenej služby s užitočnými funkciami navyše môže vyzerať lákavo, nesie to však so sebou riziko krádeže údajov či peňazí.

Vo všeobecnosti je taktiež dobré vyhnúť sa sťahovaniu akýchkoľvek aplikácií z neoverených zdrojov. Je lepšie zostať pri oficiálnych obchodoch s aplikáciami, ako je napríklad obchod Google Play. Je síce pravda, že ani obchod Play nie je imúnny voči škodlivým aplikáciám, problémy sa však v minulosti týkali neznámych aplikácií od malých vývojárov. Pri sťahovaní populárnych aplikácií od spoločností ako Google alebo Facebook je riziko infikovania veľmi nízke.

Náš tip
Kybernetické útoky na Synology NAS: máme pre vás návod, ako sa ochrániť

31.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+