MojAndroid

Ako určite viete, o hoaxoch a podvodoch vás na našej stránke informujeme veľmi často. To najmä pokiaľ daný útočník predstavuje miestami až priveľké nebezpečenstvo pre neskúseného človeka. Konkrétne na Facebooku sa po novom objavuje stránka, ktorá sa snaží okradnúť svojich sledovateľov o peniaze na platobnej karte. Niektorí môžu klamstvám tohto útočníka podľahnúť, preto sa hodí o tejto téme v krátkosti aj podiskutovať.

Stránka vás okradne o peniaze

Facebooková stránka “Produktiky” podľa Hoaxy a podvody – Polícia SR spĺňa všetky atribúty podvodu. Ak prejdete na ich stránku, zistíte, že je na nej zverejnený iba jeden jediný príspevok so súťažou. “Výhercov” (ktorým sa pokojne môžete stať aj vy, pretože ide o klamlivú, neexistujúcu súťaž) následne Produktiky kontaktujú súkromnou správou na Facebook, v ktorej si od obete požadujú údaje o platobnej karte.

facebook podvodná súťaž produktiky

Ako sme už v mnohých predošlých článkoch s touto tematikou spomínali, nikdy by ste nikomu nemali zdieľať tieto informácie. Vďaka nim totiž môžete byť okradnutý o poriadnu čiastku peňazí na vašom bankovom účte. Ďalším dôkazom, že ide o podvod, je nedostatok relevantných informácií o pravidlách súťaže, tak ako aj absencia kontaktných údajov či oficiálna stránka samotného organizátora.

Tisíce registrovaných súťažiacich a ešte viacej zdieľaní

Šokujúce a smutné zároveň je, že táto stránka má viac ako 16 000 sledovateľov. Čoraz viac sa zvyšuje aj pravdepodobnosť rozšírenia tejto súťaže k priateľom osôb, ktorí už stránku sledujú, respektíve tento príspevok zdieľali na svojom vlastnom profile. V čase písania tohto článku sa pod príspevok podpísalo 6,6 tisíc ľudí a má 4,6 tisíc lajkov. Nuž, najšokujúcejším číslom je počet zdieľaní, ktoré sa vyšplhalo na enormných 13 tisíc.

facebook podvodná súťaž produktiky

Popis príspevku podvodník urobil veľmi stručne. Všetko, čo údajne musíte spraviť na to, aby ste sa zapojili do “súťaže” o záhradný ratanový nábytok, je lajknúť stránku Produktiky. Následne je potrebné aj zdieľať tento príspevok na váš profil + do dvoch skupín. Posledným krokom je napísanie do komentára “súťažim”.

Nenechajte sa nachytať na očividné hlúposti

Ešte raz vás upozorňujeme, že pred zapojením sa do akejkoľvek súťaže si toho o organizátorovi zistíte čo najviac. Najdôležitejšie však je nezdielať s neznámymi ľuďmi svoje citlivé osobné údaje, ako napríklad číslo vašej platobnej karty a ďalšie informácie z nej – ide o úplný nonsens.

11.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+