MojAndroid

Facebooková stránka “Prečo média mlčia” nahrala na Facebook údajnú faktúru na lacnejší test na koronavírus vo výške 30 €. Autor to následne spojil s textom, že Slováci sú zdieraní, keď musia platiť za testovanie na koronavírus raz toľko. Spomínaná stránka je známa tým, že tvorí a rozširuje nenávistný obsah, ktorý je aj nepravdivý.

Faktúra na "lacnejší" test na koronavírus
Faktúra na údajne lacnejší test na koronavírus.

V Nemecku nemajú lacnejší test na koronavírus

Slovenská stránka, zaoberajúca sa Hoaxmi a podvodmi, ktorá je spojená s Políciou SR preposlala túto faktúru na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Ten sa k veci vyjadril takto:

“To čo vidieť na účte je cena za návštevu u lekára, vstupné vyšetrenia a odber biologického materiálu (u nás hradené zo zdravotného poistenia), nie je to cena za laboratórnu diagnostiku (ak je indikovaná, občan si ju nehradí). Z uvedeného dokumentu nie je možné zistiť, akou metódou bol biologický materiál vyšetrený a ani aký bol výsledok.”

Faktúra je vystavená, len na náklady súvisiace s vyšetrením a nie je jasné, či išlo o test na koronavírus. Na Slovensku sú všetky náklady spojené s lekárskym vyšetrením hradené zo zdravotného poistenia. To platí aj o samotnom teste na koronavírus v prípade, že osoba vykazuje príznaky podobné koronavírusu. Ak sa rozhodnete ísť na test z vlastného rozhodnutia a nemáte príznaky, vtedy sa stávate samoplatcom.

Hoaxy a podvody – Polícia SR ďalej spomínajú, že autor nenávistnej stránky žije v Rakúsku a tak nemusí mať presné informácie o situácii na Slovensku. To ho však neospravedlňuje zo šírenia dezinformácie a straší tým ľudí, ktorí nemajú čas alebo spôsob si takúto informáciu overiť.

HOAX: TESTOVANIE NA COVID-19 JE LACNEJŠIE V NEMECKU, SLOVÁCI SÚ ZDIERANÍStránka "Prečo média mlčia", známa v minulosti…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Sobota 30. května 2020

31.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+