MojAndroid

Vezmeme jednu dobrú fotku, úplne ju vytrhneme z kontextu a pridáme nepravdivý,no stále uveriteľný, príbeh o tom, ako nám tí hore klamú. Takto nejako by mohol vyzerať klasický recept na úspešný hoax. V praxi na to skutočne netreba veľa námahy.

Vymyslieť dobrý hoax, ktorý sa po sociálnych sieťach bude šíriť ako nekontrolovaný požiar, je často otázkou niekoľkých minút. Stačí trafiť dobrú tému a ostatné už spraví kombinácia prirodzenej zvedavosti, nevedomosti a sociálnych pudov. Čím viac lajkov, komentárov a zdieľaní, tým väčšia pravda to predsa musí byť. Sociálne siete to tvorcom hoaxov navyše veľmi uľahčujú. Za euríčko, dva, to pekne naštartujú.

Správa téma sa dnes hľadá ľahko

Trafiť správnu tému? Ani to nie je príliš náročné. Stačí sa trochu obzrieť dozadu a hneď zistíme, že tieto falošné a prekrútené správy sa takmer vždy točia okolo toho istého. To, čo sa ujalo predtým preto mierne upravíme a svoju jedinú a garantovanú pravdu môžeme v novej podobe znova poslať do sveta. A v prípade, že to minule nevyšlo, doplníme správu o tom, ako niekto zaťahal za nitky a chce, aby táto správa rýchlo zmizla. Podporíme to pekne v duchu hesla “Zdieľajte, kým nezmažú!”.

Hoaxom sa proste v časoch silných sociálnych sietí darí veľmi dobre. Veď preto sa každý týždeň stretávame s niečím novým a často aj absurdnejším, než predtým. Aktuálne Facebook v našich končinách žije 5G sieťami a koronavírusom. Tieto dve témy sa točia dokolečka dokola a stále prichádza niekto s novými pravdami, ktoré pred nami chcú skryť. Kto? No tí hore.

Američania si vymýšľajú počty obetí…

Najnovšie sa rozmohol hoax o tom, že Američania si vymýšľajú počty obetí, ktoré podľahli novému koronavírusu. To by sa na prvý pohľad zdalo aj celkom pravdepodobné, veď napríklad taká Brazília radšej úplne prestala hlásiť aktuálne čísla. Trošku sa im to vymklo, tak to chcú ututlať, aby občania nevideli, ako vyzerá nekompetentnosť v praxi.

Tomu sa dá veriť. Nová garantovaná správa však na to ide z úplne opačného konca –  “NEUVERÍTE! Američania počty obetí umelo nafukujú!. Do vriec na mŕtvoly dávajú bábiky, nie skutočné obete. Dokazuje to táto fotka.”

Ako však veľmi efektívne vysvetľuje Polícia SR cez svoj profil Hoaxy a podvody – Polícia SR, v skutočnosti ide o použitie klasického receptu, ktorý som spomínal v úvode. Fotografia zachytáva úplne inú udalosť, no keďže je doplnená prijateľným príbehom, tak si vyslúžila cez 1500 zdieľaní a bohužiaľ musíme povedať, že ide ďalší z úspešnejších hoaxov. Veď všetko, čo je na internete je pravda… Mimochodom, nezabudnite si kúpiť tento prevratný USB kľúč s ochranou proti 5G!

V skutočnosti pochádza fotografia z protestu z Miami, kde domáci chceli takýmto spôsobom vyjadriť nesúhlas s predčasným ukončením mimoriadnych opatrení. Fejkovými obeťami v uliciach poukázali na dopad koronavírusu na krajinu, ktorá má najviac prípadov ochorenia a najviac obetí vo svete.

Originálna fotografia z foto agentúry Shutterstock aj s popisom udalosti: http://archive.is/62xOO#selection-811.0-811.109

Hoaxy a podvody – Polícia SR

HOAX: AMERIČANIA SI VYMÝŠĽAJÚ POČTY OBETÍ, DO VRIEC NEDALI MŔTVOLY, ALE FIGURÍNYV tomto prípade ide o veľmi zaujímavé…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Úterý 9. června 2020

Náš tip
Ako rozoznať hoaxy, ktoré sa šíria nielen v súvislosti s koronavírusom?
9.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+