MojAndroid

Predpokladáme, že minimálne tí z vás, čo sa ako-tak orientujú v oblasti smartfónov, zachytili rôzne informácie o kauze Huawei s USA. USA zaistilo pre Huawei miesto na “čiernej listine” čo zabránilo implementáciu Google služieb do zariadení Huawei.

Aj napriek týmto problémom si spoločnosť Huawei našla svoju vlastnú cestu v podobe obchodu s aplikáciami AppGallery. Čína sa proti tomuto rozhodnutiu Spojených štátov rozhodla brániť a vytvorila vlastný “zoznam nespoľahlivých entít”, na ktorý poputujú popredné americké spoločnosti.

Ako to celé začalo

Celý tento konflikt začal v roku 2018, kedy AT&T nechcelo predávať smartfóny Huawei Mate 10 Pro  z dôvodu tlaku, ktorý vyvíjala vláda Spojených štátov. Neskôr sa do toho obula FBI, CIA, NSA a ďalšie tri agentúry, ktoré AT&T varovali, aby prestali používať, alebo nakupovať výrobky Huawei a ZTE.

čína huawei ban

Následne v máji 2019 bola spoločnosť pridaná do vyššie spomenutého zoznamu. To pre ňu znamenalo predovšetkým stratu licencie pre používanie Google služieb. Aj napriek tomu sa Huawei nenechal zastaviť a vznikol obchod AppGallery. Táto udalosť mala za následok zvýšenie predaja Huawei smartfónov na území Číny.

Čína reaguje vlastným zoznamom

Aj Čína sa rozhodla na tento úkon USA reagovať a podľa portálu gizmochina.com finalizuje “zoznam nespoľahlivých entít”. Zoznam bude zahŕňať zahraničné organizácie, jednotlivcov a spoločnosti, ktorí blokujú, alebo uzatvárajú dodávateľské reťazce, prijímajú diskriminačné opatrenia z nekomerčných dôvodov a ich konanie ohrozuje podnikanie čínskych spoločností, ako aj globálnych spotrebiteľov.

Do zoznamu sú zatiaľ pridané spoločnosti Apple, Qualcomm, Boeing a Cisco. Je otázne, či čínske ministerstvo tento zoznam v budúcnosti ešte rozšíri, alebo nie.

Náš tip
Kauza Huawei a ďalší šok: Budúce zariadenia zrejme stratia licenciu na Bluetooth

 

19.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+