MojAndroid

O kauze Huawei a USA počuť z každého rohu. Vzťahy medzi týmito veľmocami sa čím ďalej, tým viac vyostrujú a vyzerá to tak, že zotrvanie Huawei na trhu smartfónov sa pomaly sťažuje. Ich budúce zariadenia možno stratia licenciu na štandard Bluetooth.

Koniec spolupráce amerických firiem s Huawei

Mnoho správ sa točí najmä okolo spoločností Google, ARM, Qualcomm, SD Association a mnohých operátoroch. Tieto firmy ukončili vzájomnú spoluprácu s čínskym gigantom, na povel americkej vlády. Huawei sa možno dokáže vysporiadať aj bez operačného systému Android, ktorý je práve od Google, pretože pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme.

Výrobcovia mikročipových súčiastok ARM a Qualcomm sú už trošku väčším orieškom, keďže Čína je stále iba v rozvoji v tomto segmente.

SD Association tento týždeň potvrdila, že Huawei  stratí podpory pre SD karty. Táto správa  nemusí byť pre Huawei problém. Výrobca vo svojich vlajkových modeloch neponúka možnosť rozšírenia pamäte o microSD kartu už dlhšie.

Bluetooth už roky patrí k neodmysliteľným súčastiam každého telefónu

Stratí aj podporu pre Bluetooth?

Bluetooth SIG je nezisková organizácia, ktorá stráži patenty technológie Bluetooth. To znamená že žiadny výrobca nesmie do svojho prístroja nasadiť technológiu Bluetooth bez nimi udelenej licencie. Každý produkt musí prejsť istou certifikáciou, ktorou takmer s určitosťou kvôli terajšej kauze Huawei neprejde.

Alternatívy podobné Bluetooth prakticky neexistujú. Následok prípadného odpísania Huawei z licencovaných spoločností môže spôsobiť problémy nielen pri výrobe smartfónov, ale aj notebookov, nositeľnej elektroniky či smart home zariadení.

Čo by to však bolo za smartfón bez technológie Bluetooth? Miznúce 3,5 mm jack konektory pre slúchadlá mnohých používateľov prinútili siahnuť po bezdrôtovej alternatíve, ktorá sa k telefónu nepripája nijak inak, ako cez štandard Bluetooth.

Chýbajúci Bluetooth v smartfóne je tvrdým orieškom

Taktiež by sa používatelia budúcich modelov tohto výrobcu museli poriadne uskromniť a nemohli by používať napríklad bezdrôtové reproduktory, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi populárne, či odosielať súbory medzi jednotlivými zariadeniami.

Huawei má možnosť používať Bluetooth v domovskej Číne bez licencie, čo však nie je ideálnym riešením. Počkáme, čo prinesie najbližšie obdobie a ako sa bude musieť Huawei vysporiadať aj s touto situáciou.

Smartfón na obrázku: Huawei P20 Lite

 

Pre aktuálne informácie k téme sledujte podstránku kauza Huawei a USA.

26.5.2019
Zdroj: Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • stanleyjr

  Bez zaužívaných štandardov si Huawei ani neškrtne, s tým sa už nič nedá zrejme robiť, týmto sa zrejme z Číňanov ešte viac prezradí Xiaomi. Alebo Mr. Trump odrovná aj ich? No každopádne zatiaľ je to “len” obchodná vojna…

 • Michal Hudacin

  Toto bude mat zdrvujuci dopad na huawei, uvidime kam to az dospeje…, Kazdopadne ak sa mu vsetci otocia chrbtom bude to mat tazke sa presadit

  • Romanexko

   Ak sa mu všetci otočia chrbtom tak nemá šancu sa presadiť mimo čínsky trh… to je proste fakt… náhradu za ARM nemajú (čiže čipsety si môžu akurá tak maľovať na papier), vlastný systém ak aj majú tak je 10 rokov za Androidom a ďalších 10 rokov kým bude použiteľný na takej úrovni ako Android teraz (ak vôbec)…bez BT ktorý bol štandartom už za čias Nokie N95 to nik nekúpi… bez podpory Googlu a základných vecí sa to stane nepredajné … môžu vyrábať akurát tak telefóny pre seniorov alebo pevné linky… a mne osobne to nevadí za tú cenu za aké predávajú svoje top smartfóny by som ani nerozmýšľal nad kúpou keď iné čínske značky idú o 50% lacnejšie a ponúkajú vpodstate to isté

 • Romanexko

  Zbohom Huawei… posledný nech tam zhasne

 • Ústavná ondatra

  Podporujeme huawei a amíkom nasr.ť.

+