MojAndroid

Ministerstvo obchodu v USA zakázalo americkým spoločnostiam predávať technológie čínskemu výrobcovi Huawei. Dôvodom majú byť bezpečnostné riziká tejto spoločnosti a obvinenie zo špionáže pre čínsku vládu. Na rozhodnutie okamžite reagovala spoločnosť Google, ktorá odoberie Huawei licenciu k systému Android, jeho aktualizáciám a aj aplikáciam. Napriek 3-mesačnému odkladu tohto zákazu, to pre spoločnosť Huawei znamená veľkú ranu. K nej sa teraz pridáva ďalšia. Anglická spoločnosť ARM, ktorá navrhuje technológie na čipsety v smartfónoch, končí spoluprácu s Huawei na vývoji jeho procesorov značky Kirin. Kauza Huawei a USA tak pokračuje.

ARM je pre Huawei nevyhnutným partnerom

Od spoločnosti ARM si Huawei kupoval licencie na využívanie rôznych architektúr a postupov, ktorými následne vyrábal procesory a grafické jadrá pre svoje čipsety Kirin, ktoré boli svojím vysokým výkonom jedným z najlákavejších parametrov smartfónov tohto čínskeho výrobcu. Aj vďaka ním sa Huaweiu podarilo stať 2. najpredávanejším výrobcom smartfónov a preskočiť amerického giganta Apple. Huawei teraz síce môže pokračovať vo výrobe už dokončených čipsetov Kirin 980 alebo 985, ale v ďalších generáciách bude mať s vývojom problém. K tomu sa už vyjadrila aj analytická spoločnosť CCS Insight.

ARM je absolútnym základom dizajnu čipov Huawei, takže ide o neprekonateľnú prekážku. Tieto súčiastky sa nedajú jednoducho nahradiť vlastnými alebo ich zakúpiť v Číne. V tomto smere je Čína ešte len v začiatkoch.

Geoff Blaber, CCS Insight

Náš tip
Google potichu odstránil Huawei Mate 20 Pro z beta testu Androidu Q
23.5.2019
Zdroj: Engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+