MojAndroid

Situácia je vážna. Spoločnosť Google zastavila spoluprácu s čínskym Huaweiom. Zrušená licencia znamená oneskorené aktualizácie pre smartfóny Huawei a budúce novinky nebudú mať prístup ku Google aplikáciám, ako napríklad k Gmailu či Google Play.

Túto správu neskôr potvrdil aj samotný Google. Stalo sa tak potom, čo USA zaradilo Huawei na čiernu listinu a zakázala domácim podnikom spolupracovať a obchodovať so spoločnosťou Huawei. Americká spoločnosť v správe uviedla, že postupuje podľa predpisov a preskúma všetky dôsledky, ktoré by mohli týmto rozhodnutím vzniknúť. Ako prvá o tom informovala agentúra Reuters, ešte v sobotu večer.

Huawei s Androidom, ale bez Google aplikácií?

Obchodné vzťahy medzi USA a Čínou sú už dlhšie napäté a toto je pravdepodobne jedným z dôsledkov. Americký prezident Donald Trump ešte minulú stredu podpísal zákaz, ktorý obmedzí obchodovanie amerických spoločností s Huaweiom. So zrušenou licenciou tak bude mať Huawei prístup len k open source verziám Androidu. K službám, ktoré ponúka samotný Google, už prístup nedostane. To znamená, že nebude môcť používať obchod Google Play a žiadne iné aplikácie od Googlu. Ani samotný Gmail.

V nedeľu večer spoločnosť Google na svojom Twitteri oznámila, že jeho antimalvérový program Play-Protect bude aj naďalej fungovať na zariadeniach Huawei.

Stále nie je úplne jasné, do akej miery toto rozhodnutie ovplyvní samotných používateľov smartfónov od Huawei. Zariadenia, ktoré sú už na trhu, prístup k službám od Googlu nestratia. Avšak problémom pre ne by mohli byť aktualizácie operačného systému, ktorých sa pravdepodobne nedočkajú. Dúfame, že táto situácia sa čoskoro vyrieši k spokojnosti oboch strán, ako americkej, tak aj čínskej.

Náš tip
USA zaradilo Huawei na čiernu listinu, poznáme vyjadrenie spoločnosti
20.5.2019
Zdroj: mashable.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+