MojAndroid

Boj sa stupňuje. Tak, ako to väčšinou v biznise býva, tentokrát útočí americká vláda a mieri priamo na spoločnosť Huawei. Bez jej súhlasu bude Huawei na americkom trhu paralyzovaný, ocitol sa totiž na čiernej listine.

Americká čierna listina pre Huawei

Čo spraví administratíva, aby ochromila svojho nepriateľa? Celkom jednoduchý krok, zakáže domácim podnikom spolupracovať a obchodovať so spoločnosťou Huawei. Ide o identickú situáciu, ako sa vyvinula minulý rok voči ďalšej podozrivej spoločnosti ZTE, pričom tá to celkom pocítila. Teraz je na stole (od štvrtka minulého týždňa) obmedzenie pre Huawei, ďalšiu čínsku spoločnosť, ktorá má bez súhlasu americkej vlády zakázané, nakupovať alebo robiť obchody s americkými spoločnosťami.

Je tu však už existujúce množstvo subjektov, ktoré proste buď na službách alebo produktoch Huawei fungujú, čo vyvolalo hneď druhú reakciu. Americké ministerstvo obchodu má 150 dní na to, aby preskúmalo a zhodnotilo tieto minulé obchody.  Čiže je to určitá forma uvoľnenia prísnej sankcie, kedy by niektoré služby alebo produkty mohli ostať zachované na americkom trhu. Uvidí sa, ako sa s tým americké ministerstvo popasuje.

Reaguje aj Google

Na celý príbeh reaguje aj Google. Ten je bránou pre každého výrobcu, vrátane Huawei do služby Google Play, ktorá je podstatnou náležitosťou alebo skôr výbavou pre každý smartfón. Google však podľa agentúry Reuters nechce čakať a bude obmedzovať budúce Huawei zariadenia na prístupe k Obchodu Play a taktiež na prístupe k aplikáciám ako je Gmail alebo YouTube. Tých súčasných, by sa reštrikcia týkať nemala, aj keď to zatiaľ nie je jasne potvrdené.

Huawei tak dostane iba verejnú beta verziu Androidu a pre ďalšie služby alebo aplikácie ich zrejme bude musieť dávať ako vlastné a predinštalované do systému od výroby. A samozrejme, budú musieť byť úplne nezávislé na Google platforme. A to môže byť celkom problém a odradzovať zákazníkov zvyknutých na služby Google. Horšie však je, že ani aktualizácia na novšie systémy by zrejme nebola možná, pretože Huawei zariadenia by sa nedokázali certifikovať na Play Store prístup.

Čo hovorí samotný Huawei?

Huawei vydal na celý prípad nasledovné stanovisko:

„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov.

Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť.“

“Huawei je technologickým lídrom v oblasti 5G. Obmedzenie spoločnosti Huawei v podnikaní na území Spojených štátov amerických neznamená, že USA budú bezpečnejšie alebo silnejšie. Naopak, krajinu to obmedzí a prinúti k využívaniu menej kvalitných, ale drahších alternatív. USA tak budú zaostávať v nasadení 5G a nakoniec poškodia záujmy amerických spoločností a spotrebiteľov.

Neprimerané obmedzenia navyše porušia práva spoločnosti Huawei a vyvolajú ďalšie závažné právne otázky,“ uviedla v reakcii na rozhodnutie americkej administratívy PR manažérka Huawei Technologies Ela Dekánková.

Náš tip
Huawei príde o plnohodnotný Android, Google aplikácie a aktualizácie

zdroj foto: The Washington Post

20.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+