MojAndroid

Zlý víkend pre čínskeho giganta Huawei sa stáva ešte horšou nočnou morou. Mnohí dodávatelia potrebných komponentov sa musia podradiť americkej vláde, ktorá kompletne zakázala zariadenia Huawei v krajine.

Situácia je čoraz komplikovanejšia

Bloomberg hlási, že Intel, Qualcomm Broadcom, tri svetovo najväčšie spoločnosti na výrobu mikročipov, sa úplne odrezali od spolupráce s čínskou firmou Huawei. Nemecký výrobca mikročipových zariadení Infineon Technologies sa taktiež vzdáva vzájomnej spolupráce, tak ako aj ďalšie veľké mená Micron Technology a Western Digital.

Spojenie so zákazom Androidu od Google

Končiace spolupráce súvisia s ukončeným spojením medzi Google a Huawei, ktoré vedie ku kompletnému zrušeniu práva na Google aplikácie a Obchod Play v zariadeniach tohto čínskeho výrobcu. Huawei tak musí ísť viac menej vlastnou cestou a k dispozícii bude mať iba open-source verziu Androidu. Intel produkoval procesory pre servery Huawei a ich notebooky, Qualcomm zas čipy pre modemy a zariadenia nižšej a strednej triedy.

Strach Ameriky z čínskej nadvlády v elektronike?

Huawei sa rýchlo rozrastá a minulý rok predbehol Apple vo výrobe smartfónov a predpokladá sa, že sa onedlho stane svetovou jednotkou. Aj toto je jedna z teórií, prečo sa Amerika rozhodla takto “ukončiť” Huawei. Niet však pochýb o tom, že čínska firma si poradí aj bez amerických dodávateľov. Už mesiace sa hovorí, že Huawei pripravuje svoj vlastný operačný systém, čo môže byť núdzovým “plánom B”.

22.5.2019
Zdroj: Bloomberg via The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+