MojAndroid

Zlý víkend pre čínskeho giganta Huawei sa stáva ešte horšou nočnou morou. Mnohí dodávatelia potrebných komponentov sa musia podradiť americkej vláde, ktorá kompletne zakázala zariadenia Huawei v krajine.

Situácia je čoraz komplikovanejšia

Bloomberg hlási, že Intel, Qualcomm Broadcom, tri svetovo najväčšie spoločnosti na výrobu mikročipov, sa úplne odrezali od spolupráce s čínskou firmou Huawei. Nemecký výrobca mikročipových zariadení Infineon Technologies sa taktiež vzdáva vzájomnej spolupráce, tak ako aj ďalšie veľké mená Micron Technology a Western Digital.

Spojenie so zákazom Androidu od Google

Končiace spolupráce súvisia s ukončeným spojením medzi Google a Huawei, ktoré vedie ku kompletnému zrušeniu práva na Google aplikácie a Obchod Play v zariadeniach tohto čínskeho výrobcu. Huawei tak musí ísť viac menej vlastnou cestou a k dispozícii bude mať iba open-source verziu Androidu. Intel produkoval procesory pre servery Huawei a ich notebooky, Qualcomm zas čipy pre modemy a zariadenia nižšej a strednej triedy.

Strach Ameriky z čínskej nadvlády v elektronike?

Huawei sa rýchlo rozrastá a minulý rok predbehol Apple vo výrobe smartfónov a predpokladá sa, že sa onedlho stane svetovou jednotkou. Aj toto je jedna z teórií, prečo sa Amerika rozhodla takto “ukončiť” Huawei. Niet však pochýb o tom, že čínska firma si poradí aj bez amerických dodávateľov. Už mesiace sa hovorí, že Huawei pripravuje svoj vlastný operačný systém, čo môže byť núdzovým “plánom B”.

22.5.2019
Zdroj: Bloomberg via The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Peter Kmec

  (Opäť) Trošku poplašná správa. Ukončili spoluprácu, lebo museli, keďže sa Huawei stále nachádza na “čiernej listine” (aj keď s výnimkou do 19.8.). Ak sa nakoniec celá situácia vyrieši – akože by som si dovolil tvrdiť, že vyrieši – tak sa tieto spolupráce “obnovia”.

  Všetky tieto veci sú “šité horúcou ihlou”. Treba tomu dať trochu času.. Amerika a pán oranžový McDonald sa rýchlo uvedomia, ak prídu rovnaké kroky aj z Čínskej strany ;)

 • Róbert Kollár

  Takto to dopadne ked niekto neleze Amerike do riti.Uz len to americke odkusnute jablko je to prave.To je to iste co spravili v automobilizme Volkswagenu.Amerika na to doplati skor alebo neskor

 • Jozef Lukac

  Takže onedlho bude huawei jednotka na trhu ale Google tam nebude no neviem aký to bude mať dopad na zisk googla a tých ostatných keďže ju huawei aj ich najväčším odberateľom. O týchto stratách sa nikde nepíše 😀😀😀😀

+