Minulý rok na jar, USA zakázali svojim firmám spolupracovať s čínskym gigantom Huawei. Tento zákaz ublížil asi každému, kto mal niečo spoločné s touto firmou. Americké firmy strácajú tržby, Huawei dodávateľov a zákazníci prišli o aplikácie spoločnosti Google na smartfónoch vyrobených po 16. máji 2019.
Keďže je Android otvorená platforma, začali sklamaní zákazníci, ktorým chýbali aplikácie od Google, hľadať nové možnosti. Google proti nim začal bojoval, pretože je to proti pravidlám a hrozila by sankcia. Ako firme Huawei, tak aj Google.
Google reaguje na otázky o spolupráci s Huawei
“Spolupracujeme so spoločnosťou Huawei, v rámci vládnych nariadení, aby sme poskytovali bezpečnostné záplaty a aktualizácie aplikácií Google pre existujúce zariadenia a budeme v tom pokračovať.” Spomína právny riaditeľ pre Google Play a Android, Tristan Ostrowski.
To samozrejme platí pre zariadenia, ktoré boli vydané pred 16. májom minulého roka. No všetko, čo Huawei vydal po spomínanom dátume, je z pohľadu Google necertifikované. To znamená, že dané zariadenia neprešli testami firmy Google. Pre špekulantov má Google jasný odkaz: neinštalujte na tieto zariadenia Google aplikácie (Gmail, YouTube a pod.). Google totiž nemá možnosť overiť ich pravosť a teda aj ich bezpečnosť, napríklad či s nimi nebolo nejako manipulované.
“Dodatočne nainštalované Google aplikácie nebudú fungovať spoľahlivo, pretože takéto aplikácie nepovoľujeme na necertifikovaných zariadeniach. Takto nahrané aplikácie nesú so sebou riziko manipulácie kódu, čo môže znamenať ohrozenie súkromia používateľa.” Dodáva Google pre The Verge.
Google sa takouto správou snaží dištancovať od používateľov, ktorí si chcú nasilu nainštalovať Google aplikácie. Slúži to hlavne na ich ochranu proti prípadným podozreniam, že Google nič neurobil proti nanútenej inštalácii služieb Google. V druhom rade je potom ochrana súkromia a citlivých dát používateľa.

Táto správa prichádza pár dní po tom, čo sa objavili nové obvinenia voči firme Huawei kvôli zberu údajov o používateľoch počas niekoľkých rokov. Následok prišiel v podobe tvrdšej reakcie vlády na operátorov, aby zmenili poskytovateľa svojich služieb počas nasledujúcich 45 dní.
Ako zistiť či je vaše zariadenie certifikované firmou Google?
Ak máte strach, že by vaše zariadenie mohlo obsahovať neoficiálne nainštalované aplikácie, existuje možnosť overenia. V Nastaveniach kliknite na položku Zabezpečenie, a tam by ste mali vidieť zmienku o Play Protect certifikácii. Ak nie, skúste v Nastaveniach napísať do vyhľadávania frázu “Play Protect”.
už mi lezie na nervy ako sa všetci stále vyhrážajú “nebezpečnými kódmi” a spoja to s niečím ako “nemáte aktualizovanú/najnovšiu/oficiálnu verziu aplikácie”. ak neviete používať internet, a nemáte aspoň kúsok zdravého rozumu, nezachráni vás ani oficiálna google aplikácia. absolútne nevidím problém s inštalovaním gapps čo sa týka bezpečnostného rizika, stačí ak nájdete spoľahlivý zdroj, predpokladám že na XDA bude toho najviac.
tak si potom nesťažuj, keď prídeš o peniaze alebo dáta,to ti asi nepolezie na nervy.