MojAndroid

Po dlhšej dobe sa mi na test dostal poriadne lacný telefón ZTE Blade A5 2019. Samotná značka u nás nie je taká populárna ako napríklad na domácom trhu. Sám som však bol zvedavý, čo si pripravila pre ten náš. Za tak málo peňazí je totiž smartfón ťažké vôbec zohnať a zaujímalo ma, koľko toho dokáže ponúknuť za sumu hlboko pod 100 eurami.

Balenie: Klasická výbava a slúchadlá

Telefón mi na test prišiel v malej krabičke. Pod ním sa nachádzal nabíjací adaptér, USB kábel a aj slúchadlá. Tie boli síce spočiatku milým prekvapením, ale vôbec mi nesedeli v uchu a už po chvíli ma to bolelo, takže som ich nepoužíval.

ZTE Blade A5 2019 fotoaparat

Nabíjací adaptér ma zaskočil svojimi malými rozmermi. Nakoniec sa to ale ukázalo ako šikovné riešenie. Keď už nepracuje pri žiadnom úžasnom výkone (5 W), nech je aspoň spratný. Kábel s microUSB koncovkou môžem aj v roku 2019 ospravedlniť, a to hlavne kvôli cene.

Konštrukcia a dizajn: Plastový magnet na odtlačky prstov

ZTE Blade A5 2019 som testoval v jeho čiernom vyhotovení. Celá jeho konštrukcia s výnimkou prednej steny je vyrobená z plastu. To ho robí pomerne ľahkým mobilom, ktorý dobre padne do ruky (za to zase môžu rozmery). Vzadu nájdete dnes už raritný odnímateľný kryt, pod ktorým sa ukrýva batéria, dva sloty na SIM kartu a slot na microSD kartu.

ZTE Blade A5 2019 nastavenia displeja

Spomínanú prednú stenu z väčšej časti okupuje displej. S pomerom strán 18:9 celkom rozumne využíva jej priestor, ale rámčeky sú aj tak trochu hrubé. V hornom nájdete selfie kameru a reproduktor na hovory. Dolný neukrýva nič, je ale aspoň symetrický.

ZTE Blade A5 2019 fotoaparat

Zadná stena je vyrobená z plastu a viete ju ako kryt jednoducho odňať. Tu som narazil na pomerne nečakaný problém. Výrobca sa pokúsil pre luxusnejší dojem kryt urobiť lesklý. V praxi sa ale neuveriteľne capká a odtlačky prstov na ňom zostávali stále. Aspoň som nemal dosah na objektív fotoaparátu, ktorý je spolu s bleskom umiestnený v ľavom hornom rohu. Reproduktor je oproti – vpravo dole.

ZTE Blade A5 2019 ovladacie tlacidla

Celý rám zariadenia je odnímateľným krytom rozdelený na dve časti. Obe sú ale plastové a celkom ľahko na seba pritiahnu rôzne škrabance. Pre budúcich majiteľov by mal byť ochranný kryt nevyhnutnou záležitosťou. Na pravom boku nájdete tlačidlá na reguláciu hlasitosti a napájanie. V dolnej stene je nabíjací microUSB konektor, hore je audiojack.

ZTE Blade A5 2019 microUSB

Celkovo som mal počas testovania z konštrukcie zmiešané pocity. Je fajn, že smartfón je naozaj ľahký a dobre padne do ruky. Na druhej strane ma veľmi iritovala neustále zašpinená zadná strana a aj fakt, že som sa bál plastovú konštrukciu niekde škrabnúť. Ak ale používate ochranný kryt, nemal by to byť problém.

Displej: Zázraky čakať netreba

Ani displej nie je oblasť, kde by ZTE Blade A5 2019 nejako prekvapilo. 5,45-palcový zobrazovač s HD+ rozlíšením (1440 × 720 pixelov) je asi to najmenej, čo dnes človek nájde na trhu. Technológia IPS je takisto odrazom nízkej ceny.

ZTE Blade A5 2019 displej

Samotný displej nie je ani taký zlý. Svoju úlohu sa snaží plniť zodpovedne a poteší aj prítomnosť režimu šetrenia očí, kedy celý zožltne. Avšak keď sa na to pozriem objektívne, celý čas pôsobil vyblednutým dojmom. Maximálny jas nijako neohúri, rovnako tak farby alebo akýkoľvek iný aspekt displeja.

Aby som to rozumne zhrnul, displej je to miesto, kde výrobca vsadil na najlacnejšie riešenie a dúfal, že to nikomu nebude prekážať. Je to tak, že ak si kupujete telefón za také peniaze, netreba nič extra očakávať, ale akékoľvek prekvapenie by len potešilo.

Výkon a pamäť: Nezadýcha sa, kým mu na to nedáte dôvod

ZTE Blade A5 2019 tu rozhodne nie je na to, aby svojím výkonom trhalo asfalt. 2 GB operačnej pamäte tohto smartfónu vyrážajú do boja s každodennými úlohami ako je prezeranie sociálnych sietí alebo videí, čomu má pomôcť aj osemjadrový procesor s frekvenciou 1,6 GHz.

Budem celkom úprimný keď poviem, že tu som bol s telefónom spokojný. Instagram sa mi ani raz nezasekol, Messenger mu tiež nerobil problém, aj nejaké tie epizódy na Netflixe vydržal a celkovo nezaváhal. Samozrejme, nijako som to nehrotil s hrami ako PUBG alebo Call of Duty.

ZTE Blade A5 2019 internetovy prehliadac

Antutu Benchmark som na ZTE ani neinštaloval, takže číselne výkon ohodnotiť neviem. Viem však povedať, že tí, ktorí budú Blade A5 2019 používať na veci ako čítanie, sociálne siete, počúvanie hudby a seriály, budú spokojní. Pomôcť by tomu mala aj 16-gigabajtová vnútorná pamäť alebo slot na microSD kartu do 256 GB.

Systém: Čistý Android je osvedčená istota

V príjemných dojmoch budem ešte nejaký čas pokračovať. Operačný systém ma totiž takisto príjemne prekvapil. Android 9.0 Pie je v ZTE Blade A5 2019 absolútne čistý. Výrobca nijako neriskoval vlastnú nadstavbu, ktorá by mohla uškodiť slabšiemu zariadeniu, ako je toto.

ZTE Blade A5 2019 nastavenia

Všetky animácie, celkový vzhľad a fungovanie, všetko vo mne vyvolávalo spokojnosť. Bol som naozaj spokojný a úprimne aj prekvapený tým, ako môže byť také lacné zariadenie plynulé a svižné. Za to si tento smartfón zaslúži osobitnú pochvalu.

Celkový dojem z prostredia je samozrejme taký, aký by ste mali z akéhokoľvek čistého Androidu. Nič nie je zbytočne komplikované, ku všetkému sa dostanete na pár kliknutí. Niekomu sa môže zdať ponuka nastavení chudobná, podľa mňa je dostatočná.

Jeden postreh by tu však bol. Počas celej doby testovania mi chýbal akýkoľvek moderný spôsob zabezpečenia. Na výber tu bol len PIN kód, heslo alebo vzor. Rozhodol som sa pre vzor, ale oveľa radšej by som tu videl odomykanie tvárou, keď už teda ZTE nemá skener odtlačkov prstov.

Multimédiá: Reproduktor prekvapil, displej zamrzel

O displeji už som sa stihol rozpísať vyššie a budem sa len opakovať: je to to najzákladnejšie, čo môže smartfón priniesť. Žiadne extra pekné podanie farieb, žiaden extra jas, jednoducho nutný základ. Ak máte radi pozeranie seriálov, na ZTE Blade A5 2019 to rozhodne nebude utrpenie. Len tomu čosi bude chýbať.

ZTE Blade A5 2019 displej

To sa našťastie nedá povedať o zvuku. Ten napriek všetkým výhradám môžem označiť za nadpriemerný. Za tie peniaze by človek čakal nepríjemný šum, zliaty a tichý zvuk. Opak je pravdou: zvuk reproduktora je čistý, prekvapivo hlasný a pomerne vyvážený. Akékoľvek slúchadlá (okrem tých z balenia) budú určite lepšie riešenie, a to aj vďaka prítomnému audiojacku, ale v čase núdze reproduktor nesklame.

Fotoaparát: Nemá čím ohúriť

Šnúra chvály pre ZTE Blade A5 2019 sa v tejto časti recenzie nekompromisne trhá. Fotoaparát je miesto, ktoré ma sklamalo na plnej čiare. Chápem, že pri jeho cene netreba čakať niečo špeciálne, ale ono je to pod nutným základom.

ZTE Blade A5 2019 fotografovanie

Ponuka režimov, nastavení, to všetko je také chudobné, že v skratke môžete len fotiť fotky a nahrávať video. Aspoň to sa dá vo Full HD rozlíšení, i keď tá kvalita je veľmi zlá. 13-megapixelový snímač s clonou f/2.0 robí ľahko podpriemerné zábery a 8-megapixelová selfie kamera je tu asi len na videohovory.

Samotné fotky sú pomerne fádne, chýba im kontrast, väčší dynamický rozsah a celkovo s nimi asi nebude spokojný žiadny budúci majiteľ, pretože aj práca so svetlom je zlá. Ak teda aj máte malý rozpočet na nový smartfón, ale radi fotíte, ZTE Blade A5 2019 určite nie je správna voľba.

Konektivita: Len to nevyhnutné

Ak hľadáte FM rádio v smartfóne, ste na správnom mieste. Počas testovania som ho síce sám nepoužil, ale viem, že mnohí ho dnes hľadajú. A ZTE Blade A5 2019 ho ako jeden z mála smartfónov ponúka. Asi aj preto sa v balení nachádza pár slúchadiel.

ZTE Blade A5 2019 notifikacna lista

Ostatná konektivita sa drží na hladine nutného základu. Nájdete tu Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS a Glonass, konektorom je zastaralé microUSB. Na USB OTG alebo nebodaj NFC môžete zabudnúť. Za tie si dnes treba priplatiť pár desiatok eur. Volania, SMSky alebo dáta, to všetko tu ale funguje bez problémov.

Batéria: Jeden deň zvládne s prehľadom

Čo sa týka batérie, okrem výrazu “vyberateľná” ju možno charakterizovať ako “lepší priemer”. Akumulátor s kapacitou 2800 mAh je síce pod dnešným priemerom, no jeho výdrž nie je na zahodenie. Aby som nezabudol, nabíja sa pomaly, čo trvá skoro dve a pol hodiny.

ZTE Blade A5 2019 bateria

Potom vám už ale vydrží náročnejší deň úplne celý a večer vám zostane ešte nejakých pár percent k dobru. Dva dni na jedno nabitie vôbec nie sú nereálny cieľ, budete však musieť ZTE Blade A5 2019 trochu aj šetriť. Ak nepatríte medzi náročných používateľov, problém vám to robiť nebude.

ZTE Blade A5 2019: Záverečné hodnotenie

Po niečo vyše týždni strávenom s týmto smartfónom môžem povedať, že jeho cieľová skupina je jasná: ľudia, ktorí chcú smartfón za čo najmenej peňazí. Za sumu 84 eur dostanete smartfón. To je ale všetko. ZTE Blade A5 2019 prakticky nemá čím osloviť zákazníkov.

ZTE Blade A5 2019 zadna strana

Výkon stačí na základné používanie, batéria vydrží deň, v lepšom prípade dva, displej patrí k horším, na čistom Androide zase nie je čo pokaziť. Ak hľadáte najlacnejší smartfón na trhu, asi to bude tento. Ak ale potrebujete aspoň trochu dobrý fotoaparát, istú dvojdňovú výdrž alebo čokoľvek špecifické, poobzerajte sa po konkurencii.

Zariadenie zapožičal Agem.sk

17.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+