MojAndroid

Spoločnosti Samsung Electronics, Cisco a Orange na veľtrhu MWC 2019 v Barcelone predstavili dva sľubné príklady praktického priemyselného využitia sietí 5G – drona a priemyselného robota. Do 28. februára budú tieto tri spoločnosti na veľtrhu po prvýkrát predstavovať zariadenia využívajúce siete 5G.

Dron využívajúci prednosti siete 5G

Dron, ktorý je vybavený vysoko kvalitným videosystémom s veľmi nízkou latenciou, bol riadený zo stánku spoločnosti Orange vo Fira de Barcelona. Dron sa nachádzal vo vonkajších priestoroch pri dátovom centre spoločnosti Orange a bol vybavený smerovačom 5G (CPE), ktorý sa používa na odovzdávanie príkazov dronu a na prenos vysoko kvalitného videosignálu s nízkou latenciou. V stánku spoločnosti Orange bol  pilot, ktorý ovládal dron pomocou tabletu 5G. Na tejto praktickej ukážke spolupracoval popredný prevádzkovateľ dronov, spoločnosť Aeromedia.

 Použitie technológie 5G v priemyselnom robotovi

Autonómny robot, ktorý prepravuje výrobné diely prenáša živé videoprenosy natočené panoramatickou kamerou a Full HD kamerou, ktoré sú nainštalované v robotovi. Videoprenosy umožňujú obsluhe diaľkovo sledovať okolie robota a prípadne zareagovať a prevziať riadenie, pokiaľ dôjde k prerušeniu jeho autonómnej prevádzky kvôli neočakávaným prekážkam na ceste. Video a príkazy pre ovládanie robota sú prenášané prostredníctvom siete 5G. Táto ukážka bola zrealizovaná v spolupráci so spoločnosťou Acciona, celosvetovým poskytovateľom obnoviteľných energií, infraštruktúry a služieb. Ukážky naznačujú možnosti priemyselného využitia vysokej spoľahlivosti, nízkej latencie a vysokej kapacity technológií 5G.

Túto praktickú ukážku pripravili spoločnými silami spoločnosti Samsung a Cisco. Spoločnosť Samsung použila svoje riešenie 5G vrátane virtualizovanej siete RAN, jednej z najmenších prístupových jednotiek 5G, niekoľkých vnútorných a vonkajších smerovačov 5G a tabletov 5G. Platforma Ultra Gateway spoločnosti Cisco má na starosti základnú virtualizáciu paketov v sieťach 5G a funguje ako nadstavba infraštruktúry Cisco NFV, ktorá zabezpečuje zvýšené prenosové rýchlosti a flexibilitu. Vďaka využitiu širokého prenosového pásma, ktoré ponúkajú milimetrové vlny, kam sa radí aj pásmo na frekvencii 26 GHz, a v spojení s pokročilými anténnymi technológiami, ako sú napríklad masívne MIMO či technológia beamforming, boli spoločnosti schopné dosiahnuť mobilitu, veľmi nízke latencie medzi koncovými bodmi a vysoké prenosové kapacity umožňujúce prenos videozáznamu vo vysokej kvalite.

Vďaka úspešnému testovaniu priemyselných aplikácií pre siete 5G bola spoločnosť Orange schopná overiť obchodné prípady pre vertikály, ktoré táto technológia najnovšie otvára. Lepšie teraz rozumieme tomu, ako táto technológia funguje v reálnom priemyselnom prostredí. Ide o zásadný krok smerom k ďalšiemu rozvoju 5G.

Mónica Sala, riaditeľka pre informačné technológie a technický rozvoj v spoločnosti Orange Spain

 

Technológie 5G majú potenciál transformovať priemysel a spoločnosť tým, že umožnia vznik kreatívnych obchodných modelov. V spolupráci s našimi globálnymi partnermi budeme aj naďalej skúmať potenciál nášho komerčne overeného riešenia 5G, aby sme urýchlili reálne nasadenie modelov opierajúcich sa o využitie technológií 5G, ktoré budú mať v konečnom dôsledku dopad na každodenný život nás všetkých.

GY Seo, senior viceprezident a riaditeľ globálneho tímu pre predaj a marketing divízie Networks spoločnosti Samsung Electronics

 

V spolupráci so spoločnosťami Samsung a Orange pokračujeme v rozšírenom testovaní technológií 5G, ktoré nám umožnia preskúmať rôzne spôsoby využitia riešiace konkrétne potreby zákazníkov. Predstavením nášho dronu a robota tu na veľtrhu Mobile World Congress ukazujeme, aký dopad môžu mať technológie 5G, pokiaľ sa využijú v spojení s automatizáciou a virtualizáciou s cieľom maximalizovať využitie zdrojov, ktoré majú firmy k dispozícii.

Kishen Mangat, viceprezident a generálny riaditeľ divízie Service Provider Mobility spoločnosti Cisco

Náš tip
Samsung predstavil kompletné technologické riešenie pre siete 5G | MWC 2019
28.2.2019
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+