MojAndroid

Nedávno vyšla správa, že Google, spolu s americkým Apple spojili sily a dali sa na vytvorenie technológie, ktorá má pomôcť z rozširovaním. Americkí technologickí giganti podľa najnovších informácií vydali API na notifikácie pre zúžený počet vývojárov zdravotníckych aplikácií, ktorí to momentálne testujú.

Stabilná verzia má prísť o pár dní

Podľa webu The Verge by sme sa mali dočkať väčšieho rozšírenia API na notifikácie v strede mája. Toto API sa integruje do aplikácií, ktoré sa zväčša zaoberajú o medicínu. Používateľom, ktorí majú appku, obsahujúcu toto API nainštalovanú, budú chodiť upozornenia v prípade, ak prišli do styku s nakazenou osobou. Všetko má fungovať vďaka Bluetooth Low Energy, ktorým disponuje drvivá väčšina smartfónov s Androidom a iOS.

koronavirus technologia sledovania google apple fungovanie
Takto má technológia fungovať v praxi

Mobily by tak medzi sebou tvorili malú lokálnu sieť, pričom by z batérie neubúdalo takmer jediné percento nabitia. Bluetooth Low Energy je totiž viacerými vlastnosťami podobný práve klasickému Bluetooth, avšak s rozdielom extrémneho šetrenia energiou. Tým pádom by dosah stále ostal na nízkej úrovni, čo predsa nie je na škodu.

API sa už integruje do smartfónov

Apple integruje podporu tohto API do iOS vo verzii 13.5. Google to v prípade Androidu robí podobným spôsobom a API začleňuje prostredníctvom aktualizácie Služieb Google Play. Tie prebiehajú potichu na pozadí, pričom vy o tom nemusíte mať ani poňatia. Taktiež update dostáva i Android Developer Studio, aby integrácia bola možná i do všetkých nadchádzajúcich aplikácií.

Myslíte si, že sa dočkáme fungovania tejto vymoženosti v praxi? Bude veľmi dobré, ak sa to podarí rozbehnúť čo najskôr, avšak schopnosť technológie sa ukáže najmä vo vírusom najviac postihnutých krajinách. V prvom rade musíme všetci dúfať, aby sa situácia vo svete upokojila.

TIP: Plánujete si v najbližšom období zakúpiť nový smartfón, tablet, alebo nejaké šikovné príslušenstvo? Navštívte nášho nákupného poradcu, ktorý vám s výberom pomôže.

1.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+