MojAndroid

Americkí giganti Google a Apple sa rozhodli zastaviť koronavírus. Oznámili, že pracujú na inteligentnom systéme, ktorý bude integrovaný do Android a iOS zariadení. Technológia má používateľovi poslať upozornenie po tom, ako bol v kontakte s koronavírusom nakazenou osobou. Ide možno o prelomové riešenie, ako zredukovať rozširovanie tohto nového vírusu. Ak vás zaujíma, ako by to celé fungovalo, rozhodne čítajte ďalej.

Ďalšie články na tému koronavírusu:

Bluetooth sa stane ešte užitočnejším

Pripravovaný systém by sa podľa webu The Verge spoliehal na technológiu Bluetooth Low Energy (BLE). Tou by boli prepojené mobilné zariadenia v okolí, pričom by si odovzdávali jedinú informáciu. Tou je identifikačný kľúč, ktorý bude neskôr, v tom horšom prípade slúžiť na odovzdanie informácie o nakazení. Zdrojom dát o chorom by boli aplikácie zdravotníckych organizácií.

Smartfóny by tak medzi sebou tvorili malú lokálnu sieť, pričom by z batérie neubúdalo takmer jediné percento nabitia. Bluetooth Low Energy je totiž viacerými vlastnosťami podobný práve klasickému Bluetooth, avšak s rozdielom extrémneho šetrenia energiou. Tým pádom by dosah stále ostal na nízkej úrovni, čo predsa nie je na škodu.

Zistí kontakt v rozmedzí približne desiatich metrov

Keďže má technológia BLE dosah približne 10 metrov a vy dostanete notifikáciu o tom, že ste boli v bližšom kontakte s osobou, ktorá sa neskôr cez aplikáciu nahlási za nakazenú, tak môžete mať skoro vždy istotu, že ste boli pri sebe zrejme dostatočne blízko.

Na druhú stranu ste v spojení s telefónom nakazeného používateľa síce byť mohli, no žiaden bližší kontakt ste k sebe mať už nemuseli. Reč je napríklad o prípadoch, kedy vás pokojne mohla oddeľovať stena a vaše smartfóny si medzi sebou vymenili tieto údaje.

koronavirus technologia sledovania google apple fungovanie
Obrázok ukazuje, ako má nový systém v stručnosti fungovať

Apple a Google majú údajne už v strede mája zverejniť API, ktorý bude určený pre aplikácie zdravotníckych organizácií. Adaptáciu pripravovanej funkcie však môže spomaliť a celkovo znemožniť fakt, že ľudia si budú musieť vo vlastnom záujme nainštalovať niektorú aplikáciu, ktorá bude disponovať týmto API, aby to mohlo všetko fungovať. Základom je však samotná integrácia novinky do operačného systému všetkých Android a iOS smartfónov.

Informácie o polohe ostanú v súkromí

Narozdiel od iných monitorovacích metód, napríklad použitím dát z GPS, Bluetooth nebude zbierať žiadne informácie o vašej fyzickej polohe. Skutočne jediné, čo sa bude medzi jednotlivými mobilnými telefónmi vymieňať, sú signály, obnovujúce sa po 5-minútových frekvenciách. Vzorky sa budú následne ukladať do databázy vami prepojených zariadení. Potom ostáva smartfónu len čakať, či sa niekto nenahlási za chorého.

Google a Apple sa dokázali učiniť

Celý nápad týchto dvoch spoločností znie geniálne a skutočne dokáže pomôcť identifikovať ohrozené skupinky ľudí, ktoré boli v dosahu s nakazeným. Ako sme však spomínali, telefóny sa prepojiť mohli, zatiaľ čo vy ste človeka ani nemuseli vidieť. Taktiež nie je možné zistiť, ako dlho ste boli s danou osobou v prípadnom kontakte, čo je ďalšou väčšou slabinou.

Rozhodne poteší, že bolo myslené na súkromie používateľov. Systém bude totiž využívať váš unikátny, anonymný kľúč, ktorým sa budete v ostatných zariadeniach a v databáze preukazovať. Nikto nezistí, kto konkrétne bol koronavírusom nakazený.

Myslíte si, že by mohol pripravovaný systém pomôcť navrátiť nás do bežnejšieho života? Snáď nám aj moderné technológie pomôžu vyriešiť túto zákernú situáciu, v ktorej sa momentálne všetci nachádzame. Ak sa podarí dať novinku do obehu, bude to aj na zodpovednosti ľudí, či sa aplikáciu na záznamy do databázy vôbec rozhodnú nainštalovať.

Slováci už využívajú podobné aplikácie

Či ste už tušili, alebo nie, na Slovensku máme podobné riešenia, ktoré však nebudú až tak dobre využiteľné v praxi, avšak rozhodne stoja za zmienku. Existuje stránka, ktorá ponúka štatistiky výskytu ochorenia COVID-19 na území našej krajiny. Taktiež skvelá appka Zostaň Zdravý pomáha ľuďom sa chrániť pred nakazením. Vývojár známej navigácie Sygic taktiež napreduje a snaží sa o vytvorenie aplikácie na spomalenie šírenia koronavírusu.

Nová sekcia: nákupný poradca

Plánujete si v najbližšom období zakúpiť nový smartfón, tablet, alebo nejaké šikovné príslušenstvo? Navštívte nášho nákupného poradcu, ktorý vám s výberom pomôže.

11.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+