Americkí giganti Google a Apple sa rozhodli zastaviť koronavírus. Oznámili, že pracujú na inteligentnom systéme, ktorý bude integrovaný do Android a iOS zariadení. Technológia má používateľovi poslať upozornenie po tom, ako bol v kontakte s koronavírusom nakazenou osobou. Ide možno o prelomové riešenie, ako zredukovať rozširovanie tohto nového vírusu. Ak vás zaujíma, ako by to celé fungovalo, rozhodne čítajte ďalej.
Ďalšie články na tému koronavírusu:
-
TIP: YouTube zmaže videá, ktoré podporujú konšpiráciu o 5G a koronavíruse
-
TIP: Slovenskí vedci vyvinuli PCR test na koronavírus. Štát dostane 100-tisíc kusov, zaplatí to ESET
-
TIP: Briti podpaľujú 5G vysielače. Veria, že pomáhajú šíriť koronavírus
-
TIP: Ako sa zmenili zvyklosti Slovákov počas epidémie Covid-19?
-
TIP: Facebook plánuje pridať k reakčným tlačidlám koronavírus
Bluetooth sa stane ešte užitočnejším
Pripravovaný systém by sa podľa webu The Verge spoliehal na technológiu Bluetooth Low Energy (BLE). Tou by boli prepojené mobilné zariadenia v okolí, pričom by si odovzdávali jedinú informáciu. Tou je identifikačný kľúč, ktorý bude neskôr, v tom horšom prípade slúžiť na odovzdanie informácie o nakazení. Zdrojom dát o chorom by boli aplikácie zdravotníckych organizácií.
Smartfóny by tak medzi sebou tvorili malú lokálnu sieť, pričom by z batérie neubúdalo takmer jediné percento nabitia. Bluetooth Low Energy je totiž viacerými vlastnosťami podobný práve klasickému Bluetooth, avšak s rozdielom extrémneho šetrenia energiou. Tým pádom by dosah stále ostal na nízkej úrovni, čo predsa nie je na škodu.
Zistí kontakt v rozmedzí približne desiatich metrov
Keďže má technológia BLE dosah približne 10 metrov a vy dostanete notifikáciu o tom, že ste boli v bližšom kontakte s osobou, ktorá sa neskôr cez aplikáciu nahlási za nakazenú, tak môžete mať skoro vždy istotu, že ste boli pri sebe zrejme dostatočne blízko.
Na druhú stranu ste v spojení s telefónom nakazeného používateľa síce byť mohli, no žiaden bližší kontakt ste k sebe mať už nemuseli. Reč je napríklad o prípadoch, kedy vás pokojne mohla oddeľovať stena a vaše smartfóny si medzi sebou vymenili tieto údaje.

Apple a Google majú údajne už v strede mája zverejniť API, ktorý bude určený pre aplikácie zdravotníckych organizácií. Adaptáciu pripravovanej funkcie však môže spomaliť a celkovo znemožniť fakt, že ľudia si budú musieť vo vlastnom záujme nainštalovať niektorú aplikáciu, ktorá bude disponovať týmto API, aby to mohlo všetko fungovať. Základom je však samotná integrácia novinky do operačného systému všetkých Android a iOS smartfónov.
Informácie o polohe ostanú v súkromí
Narozdiel od iných monitorovacích metód, napríklad použitím dát z GPS, Bluetooth nebude zbierať žiadne informácie o vašej fyzickej polohe. Skutočne jediné, čo sa bude medzi jednotlivými mobilnými telefónmi vymieňať, sú signály, obnovujúce sa po 5-minútových frekvenciách. Vzorky sa budú následne ukladať do databázy vami prepojených zariadení. Potom ostáva smartfónu len čakať, či sa niekto nenahlási za chorého.
Contact tracing can help slow the spread of COVID-19 and can be done without compromising user privacy. We’re working with @sundarpichai & @Google to help health officials harness Bluetooth technology in a way that also respects transparency & consent. https://t.co/94XlbmaGZV
— Tim Cook (@tim_cook) April 10, 2020
Google a Apple sa dokázali učiniť
Celý nápad týchto dvoch spoločností znie geniálne a skutočne dokáže pomôcť identifikovať ohrozené skupinky ľudí, ktoré boli v dosahu s nakazeným. Ako sme však spomínali, telefóny sa prepojiť mohli, zatiaľ čo vy ste človeka ani nemuseli vidieť. Taktiež nie je možné zistiť, ako dlho ste boli s danou osobou v prípadnom kontakte, čo je ďalšou väčšou slabinou.
Rozhodne poteší, že bolo myslené na súkromie používateľov. Systém bude totiž využívať váš unikátny, anonymný kľúč, ktorým sa budete v ostatných zariadeniach a v databáze preukazovať. Nikto nezistí, kto konkrétne bol koronavírusom nakazený.
Myslíte si, že by mohol pripravovaný systém pomôcť navrátiť nás do bežnejšieho života? Snáď nám aj moderné technológie pomôžu vyriešiť túto zákernú situáciu, v ktorej sa momentálne všetci nachádzame. Ak sa podarí dať novinku do obehu, bude to aj na zodpovednosti ľudí, či sa aplikáciu na záznamy do databázy vôbec rozhodnú nainštalovať.
Slováci už využívajú podobné aplikácie
Či ste už tušili, alebo nie, na Slovensku máme podobné riešenia, ktoré však nebudú až tak dobre využiteľné v praxi, avšak rozhodne stoja za zmienku. Existuje stránka, ktorá ponúka štatistiky výskytu ochorenia COVID-19 na území našej krajiny. Taktiež skvelá appka Zostaň Zdravý pomáha ľuďom sa chrániť pred nakazením. Vývojár známej navigácie Sygic taktiež napreduje a snaží sa o vytvorenie aplikácie na spomalenie šírenia koronavírusu.
Nová sekcia: nákupný poradca
Plánujete si v najbližšom období zakúpiť nový smartfón, tablet, alebo nejaké šikovné príslušenstvo? Navštívte nášho nákupného poradcu, ktorý vám s výberom pomôže.
Dobry den poprosil by som vas aby ste sa vyjadrili k tejto teme a ozrejmili nam ako si nainstalovat antivirus na coronu. Pridkladam vam tu aj zopar riadkov o tom, co sa deje. Dakujem.
Skupina amerických a čínských vědců, která pracuje na výzkumu koronaviru, přišla s šokující zprávou. Koronavirus podle nich zmutoval s některými počítačovými viry, a nakazit se nyní lze už i přes internet. První případ takové nákazy na sebe nenechal dlouho čekat. 44letá Suzan z Ohia se podle doktorů nakazila skrze reproduktory v počítači.
Způsobů, jakými se můžete od vašeho infikovaného počítače nakazit, je hned několik. Nejvíce nebezpečné jsou reproduktory, které pomocí zvukových vln doslova tryskají koronavirus přímo na vás. Nakazit se ale můžete například skrze webkameru, která vyzařuje ionické zářené. Právě toto záření na vás koronavirus dokáže přenést. Doporučujeme tedy zalepit kamery a vyhodit reproduktory. V případě zabudovaných reproduktorů můžete použít roušku, kterou reproduktory zakryjete. Proti koronaviru se navíc ukázal být velice účinný ocet. Octujte tedy jako o život, bojujete tím jak proti chemtrails, tak proti koronaviru!