MojAndroid

Už čoskoro sa budete môcť zúčastniť obľúbených ankiet 4ka Android Code 2020 a Nay Android Roka 2020, ktoré organizuje náš portál.  Android roka v tomto roku slávi už dokonca 11. výročie. V tejto ankete budete môcť hlasovať za najlepšie Android smartfóny vydané v tomto roku. Ešte predtým sa ale v tomto článku pozrieme do histórie a zaspomíname si na najlepšie Android smartfóny v ankete Android Roka 2015.

Rok 2015 bol príchodom čínskeho Huawei medzi elitu

V roku 2015 na trhu Android smartfónov už dlhšiu dobu vládol juhokórejský Samsung, čo sa vždy odrazilo aj v našej ankete Android Roka. V roku 2015 sa mu podarilo uspieť v hlavnej kategórii Top Android smartfón s modelom Samsung Galaxy S6, ktorý obsadil 1. miesto. Jeho cenovo dostupnejšie smartfóny Samsung Galaxy A3 a Galaxy A5 získali 2. miesto s kategórii Kompaktný Android a 3. miesto v kategórii Android smartfón. Druhá menovaná kategória sa dala nazvať aj zlatou strednou cestou.

Samsung Galaxy S6

Na 1. mieste kategórie Kompaktný Android sa ale vtedy umiestil model Huawei P8 Lite. Navyše v kategórii Top Android smartfón uspel na 3. miestom Huawei Mate S. Obidva modely patrili čínskej značke, ktorá sa dovtedy príliš v anketách neobjavovala a produkovala skôr lacnejšie smartfóny. Od tohto roku ale uvádzala na trh stále zaujímavejšie smartfóny s prémiovejšími parametrami. O 2 roky neskôr už vďaka modelu Huawei Mate 10 Pro patrila k technologickým lídrom trhu.

Huawei P8 Lite

Darilo sa aj Asusu, Lenovu a hlavne japonskému Sony

Kategóriu Android smartfón sa podarilo vyhrať tchajwanskému smartfónu Asus ZenFone 2, ktorý tento rok dostal už svoju 7. generáciu. V hlavnej kategórii Top Android smartfón patrilo 2. miesto výborne vybavenému modelu Sony Xperia 5. Táto japonská značka ale neprežíva v posledných rokoch príliš úspešné obdobie. Čínske Lenovo zaujalo našich čitateľov smartfónmi Lenovo A7000 v kategórii Kompaktný Android a Lenovo VIBE Shot v kategórii Android smartfón.

Asus ZenFone 2

Čína dominovala aj v kategórii Android Tablet vďaka tabletom  Lenovo Yoga Tablet 3 8 a Huawei MediaPad M2. Zaujímavejším modelom bol ale Sony Xperia Z4 Tablet na 3. mieste, ktorý ponúka vodeodolné telo s certifikáciou IP68. Vďaka tomu ste s ním mohli napríklad surfovať na internete aj vo vani. Túto vlastnosť neposkytujú ani dnešné prémiové tablety.

Android Roka 2015: Výsledky hlasovania

Kategória Top Android smartfón:

  1. miesto: Samsung Galaxy S6
  2. miesto: Sony Xperia Z5
  3. miesto: Huawei Mate S

Kategória Android smartfón:

1. miesto: Asus ZenFone 2
2. miesto: Lenovo VIBE Shot
3. miesto: Samsung Galaxy A5

Kategória Kompaktný Android

1. miesto: Huawei P8 Lite
2. miesto: Samsung Galaxy A3
3. miesto: Lenovo A7000

Kategória Android tablet

1. miesto: Lenovo Yoga Tablet 3 8
2. miesto: Huawei MediaPad M2
3. miesto: Sony Xperia Z4 Tablet

Ďalšie články zo série Android Roka | Retro:

Náš tip
Google ponúkne vlastnú VPN. Ako doplnok platenej služby

3.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+