V súčasnosti si už väčšina užívateľov uvedomuje, že na trhu existuje množstvo výrobcov mobilných zariadení, ktorí nemajú tendenciu súperiť s vlajkovými loďami a radšej sa sústredia na dostupnejšie zariadenia. Tiež je čoraz bežnejšie vidieť tradičného výrobcu počítačov súperiť aj na trhu s mobilnými zariadeniami. Výnimkou nie je ani ASUS, ktorý pre tento rok predstavil vlastnú vlajkovú loď ASUS ZenFone 2. Možno nejde o najočakávanejšie zariadenie roku, no je úplne zrejmé, že ASUS vkladá do tohto smartfónu veľké nádeje a očakáva patričný záujem fanúšikov. Nuž, náš záujem si tento smartfón určite získal. A to najmä vďaka tomu, že ide o prvý Android smartfón so 4 GB RAM na svete.
Balenie – základ so skvelou nabíjačkou
ASUS ZenFone 2 bol zabalený vo veľmi elegantnej dvojfarebnej škatuli. V nej sme okrem samotného zariadenia našli štupľové slúchadlá s plochým káblom a náhradnými gumenými časťami, ako aj nabíjačku s USB káblom. Ide o 2A nabíjačku s výstupom 5V, resp. 9V. Nabíjačka totiž podporuje technológiu Quick Charge. Vďaka tej by sa prvých 60 % batérie malo dobiť za iba 39 minút, čo je pri kapacite batérie 3000 mAh naozaj úctyhodný prísľub. S radosťou ale môžeme skonštatovať, že nabíjanie je naozaj extrémne rýchle a z približne 20 % na plných 100 % sa nám zariadenie nabilo za menej ako hodinu a pol. Zo začiatku je nabíjanie naozaj veľmi rýchle a ak sa vám zariadenie vybíja a vy máte iba 20-30 minút na nabitie, aj za ten čas dokážete nabiť viac ako polovicu kapacity batérie.
Konštrukcia a dizajn – má elegantné krivky
ASUS ZenFone 2 môžeme bez problémov zaradiť medzi veľké telefóny. S 5,5-palcovým displejom ide o zariadenie, ktoré je dnes považované za priemer pri vlajkových lodiach, no ešte pred dvomi či tromi rokmi boli takto veľké smartfóny označované za tabletofóny. Hoci chápanie veľkosti zariadení sa za poslední roky zmenilo, veľkosť priemernej ľudskej ruky nie. Aj preto môžeme skonštatovať, že užívatelia s menšími rukami môžu mať pri ovládaní tohto smartfónu problémy. Aj napriek tomu ale musíme pochváliť ZenFone 2 za to, že displej vypĺňa až 72% prednej plochy.
Jeho rozmery sú 152,5 x 77,2 x 10,9 mm a hmotnosť nového ZenFone 2 je 170 gramov. Výrobca si tiež nerobil ťažkú hlavu so súčasným trendom neustáleho zmenšovania hrúbky smartfónov. 10,9 mm sa môže zdať ako veľa, no ubezpečujeme vás, že až kým sme si tento údaj neprečítali, netušili sme, že ZenFone 2 je hrubší ako väčšina súčasných smartfónov na trhu. Môže za to veľmi príjemne zaoblený zadný kryt, vďaka ktorému padne telefón do ruky ako uliaty. Navyše, kryt sa smerom k hranám zužuje a pri pohľade z boku máte pocit, že v skutočnosti ide práve o oveľa tenšie zariadenie ako vo väčšine podobných prípadov. V najtenšom mieste totižto ZenFone 2 meria iba 3,9 mm.
Už pri pohľade na prednú stranu zariadenia je zrejmé, že ide o zariadenie spoločnosti ASUS. Hovorí o tom veľké logo spoločnosti medzi reproduktorom a displejom. Napravo od loga sa nachádza predná kamera a pod displejom nájdeme trojicu kapacitných tlačidiel striebornej farby. Žiaľ, tlačidlá nie sú podsvietené, no sú usporiadané v logickom slede Späť, Domov a Multitasking. Pod tlačidlami sa nachádza ešte aj tradičný kúsok opracovaného plastu, ktorý je pokrytý drobnou textúrou. Tá pri rôznych pohľadoch láme svetlo a vytvára zaujímavý svetelný úkaz.
Ľavá a pravá strana zariadenia sú úplne prázdne. Dole v strede nájdeme microUSB vstup a hore 3,5-milimetrový jack a tlačidlo napájania. To je našou prvou výhradou voči konštrukcii tohto zariadenia. Na takto veľkom zariadení podľa nás nemá tlačidlo napájania čo robiť na hornej strane. Je navyše pomerne malé a príliš zapustené do konštrukcie, vďaka čomu je naozaj náročné ho stlačiť. Ani po niekoľkých dňoch sme si na toto ovládanie nezvykli a hoci sa ASUS snažil nahradiť klasické tlačidlo napájania softvérovými trikmi, ocenili by sme aspoň o čosi lepšiu prístupnosť k najpodstatnejšiemu hardvérovému tlačidlu.
Ak ste dávali pozor, možno ste si všimli, že sme nespomenuli tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Je to tak preto, lebo ASUS sa ich rozhodol umiestniť na zadnú stranu zariadenia pod fotoaparát. ZenFone 2 tak pripomína zariadenia LG, ktoré túto technológiu používajú už dlhšie. Tlačidlo ovládania hlasitosti na zadnom kryte tak nie je novinkou a ak ste sa s takýmto riešením už stretli v minulosti, zrejme ste si vytvorili svoj vlastný názor. Nám osobne takéto riešenie neprekáža, no keďže bežne používame najmä zariadenia s tlačidlami na boku, chvíľu sme si museli zvykať. Plastový zadný kryt je pokrytý hmatateľnou vzorkou, ktorá pripomína brúsený kov. Aj táto časť konštrukcie dokáže odrážať svetlo zaujímavým spôsobom a je príjemná na dotyk. Výbornou správou je aj to, že kryt nezachytáva žiadne odtlačky prstov a nečistoty a ani sa príliš nešmýka v ruke.
4 GB verziu zariadenia sme testovali v zlatom prevedení
Nad tlačidlom hlasitosti je umiestnená šošovka fotoaparátu, nad ktorým sa nachádza dvojtónový LED blesk. V strede zadného krytu je nenápadné logo ASUS, nižšie logo výrobcu čipu Intel a logo modelovej rady ZenFone. Celkom dole je veľká mriežka reproduktoru, ktorá sa tiahne naprieč celým zariadením. To je trošku mätúce, pretože samotný reproduktor sa nachádza iba v ľavej časti zariadenia a je pomerne malý. Zistíte to jednoducho po odobratí zadného krytu. Pod ním nájdete dva sloty na SIM karty a slot na microSD pamäťovú kartu. Vidíte tu tiež batériu, ktorá je však vstavaná a bez hlbších zásahov do konštrukcie ju len tak ľahko nevymeníte. Celkovo je konštrukcia na ASUS ZenFone 2 na veľmi vysokej úrovni a je vidieť, že na dizajn zariadenia bol pri výrobe kladený veľký dôraz.
Displej – na úrovni tých najlepších
ASUS ZenFone 2 ponúka 5,5-palcový IPS LCD displej s Full HD rozlíšením. Tieto hodnoty sú pri súčasných vlajkových lodiach veľmi časté, no rozmery a rozlíšenie často nestačia na to, aby bol displej naozaj na vysokej úrovni. ASUS však venoval pozornosť aj tomuto aspektu zariadenia, čo nás veľmi teší. Displej na ZenFone 2 je totiž jasný, farebný a dokáže sa postarať o skvelý užívateľský zážitok.
Rozlíšenie je pri tejto veľkosti optimálne a umožní vám zobraziť na displeji množstvo obsahu. Text je jemný, videá a obrázky sú detailné a celková práca s multimédiami je vďaka tomu na veľmi vysokej úrovni. Farby displeja sú veľmi pekné, aj keď miestami sa nám zdali trochu chladné. V tom ale môže pomôcť skvelý nástroj na kalibráciu farieb displeja, pomocou ktorého si môžete nastaviť obrazovku tak, ako vám najlepšie vyhovuje.
Displej na Zenfone 2 je tiež nadpriemerne jasný a bez akýchkoľvek problémov ho môžete používať aj na priamom slnku. Potešujúce tiež je, že funkcia automatického jasu funguje veľmi spoľahlivo aj v takto jasných podmienkach. Pri mnohých iných zariadeniach sa stáva, že pri nastavenom automatickom jase nie je používanie na slnku také pohodlné, ako pri manuálnom nastavení najvyšších hodnôt. Funkcia automatického jasu na ZenFone 2 je však veľmi inteligentná a aj v jasnom prostredí dokáže nastaviť jas obrazovky presne tak, aby bolo používanie čo najpohodlnejšie.
Výkon – čip od Intelu nesklamal
Hoci spoločnosť Intel patrí bez pochyby medzi jedného z najväčších priekopníkov technológie v posledných rokoch, pokusy spoločnosti presadiť sa vo výrobe mobilných procesorov neboli doteraz až také úspešné. Aj výkonné štvorjadrové procesory výrazne zaostávali za konkurenciou. S radosťou však môžeme skonštatovať, že to nie je prípad smartfónu ASUS ZenFone 2. Výrobca v tomto prípade stavil všetko na čipy od Intelu, pričom pripravil dve varianty svojej vlajkovej lode – model s čipom Intel Atom Z3560 so štyrmi jadrami a taktom 1,8 GHz, ktorému sekunduje pamäť RAM s kapacitou až 2 GB a výkonný model s čipom Intel Atom Z3580 so štyrmi jadrami s taktom 2,3 GHz, ktorému pomáha pamäť RAM s kapacitou 4 GB. My sme pre vás otestovali obe verzie tohto zariadenia.
Benchmarky – verzia s 2 GB RAM
Benchmarky – verzia so 4 GB RAM
Benchmarkovými výsledkami ZenFone 2 nezaostáva za vlajkovými loďami z tohto roka a v skutočnosti má výkonu viac než dosť. Platí to aj o pamäti RAM, ktorej kapacita stačí na všetky bežné, ale aj náročnejšie operácie. Procesor sa zas postará o pohodlnú manipuláciu so zariadením, no nemáme pritom na mysli iba plynulé prechody v menu zariadenia. Veľmi rýchle je aj spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi. Báť sa nemusíte ani náročnejších hier – my sme bez problémov hrali Asfalt 8, pričom sme nezaregistrovali žiaden pokles FPS či iné nepríjemnosti. Po stránke výkonu je tak ZenFone 2 na naozaj vysokej úrovni. Pre hranie najnovších hier ale budete zrejme potrebovať pamäťovú kartu, keďže vnútorná pamäť má kapacitu iba 16 GB, čo je na modernú vlajkovú loď naozaj málo.Po stránke výkonu je tak Zenfone 2 na naozaj vysokej úrovni.
Systém – Lollipop s prepracovanou nadstavbou
Jednou z predností zariadenia ASUS ZenFone 2 mal je aj operačný systém. Nový Android 5.0 Lollipop je doplnený o vylepšenú nadstavbu Zen UI, ktorá nás zaujala už aj vlani na menej výkonných modeloch. Tento systém ponúkal veľké množstvo zaujímavých možností, a tak sme boli zvedaví, čo si ASUS pripravil pre tento rok na svojich najvýkonnejších zariadeniach.
Musíme uznať, že nový systém je veľmi vydarený po grafickej aj funkčnej stránke. Prevládajú tu prvky Material dizajnu, no ASUS neupustil ani od svojich tradičných hodnôt a aj v tomto prípade máte k dispozícii obrovské množstvo extra funkcií a možností.
Uzamknutá obrazovka je výrazne odlišná oproti čistému Androidu Lollipop. Zobrazujú sa tu informácie o čase, počasí, najbližšom budíku, ako aj o zmeškaných upozorneniach. S tými môžete manipulovať rovnako, ako v natívnom Androide a zobrazíte ich dvojitým poklepaním.
Domáca obrazovka je tiež svojská, aj keď funkčne podobná čistému Androidu. Na obrazovky môžete umiestniť 4×4 ikony, resp. widgety a pomocou tradičného tlačidla sa môžete dostať do menu s aplikáciami. To je prepracované do detailov a plne prispôsobené. Ponúka niekoľko možností zobrazenia, pričom v režime Prispôsobené umožňuje vytvárať priečinky priamo v menu, čo je naša obľúbená funkcia. Na výber máte niekoľko možností mriežky, pričom tu maximálne môžete zobraziť 5×5 aplikácií na jednej obrazovke.
Zaujala nás aj možnosť inteligentných priečinkov. Tá vám po vytvorení priečinku tradičným presunutím jednej ikony na druhú automaticky priečinok pomenuje, pričom zariadenie je v tejto činnosti naozaj šikovné. Prispôsobená je aj notifikačná lišta. Tá tiež funguje podobne ako na čistom Androide Lollipop – jedným stiahnutím sa zobrazí informačný panel s prípadnými upozorneniami a po ďalšom stiahnutí sa zobrazí aj menu s rýchlymi nastaveniami. K dispozícii je tu až 16 ikon, pričom tie si môžete prispôsobiť, zmeniť ich poradie a niektoré z nich aj vymeniť za iné.
Zmenami prešla aj aplikácia s nastaveniami. Okrem klasických nastavení tu nájdeme aj niektoré špeciálne. Režim Easy ponúka jednoduché zobrazenie domovskej obrazovky a je určený pre začiatočníkov, ktorí nemajú so zariadeniami s Androidom veľa skúseností. Nájdeme tu aj režimy šetrenia energie, pomocou ktorých je možné predĺžiť životnosť batérie. Do pozornosti dávame aj špeciálny režim Kids, ktorý je určený pre rodičov. Pomocou neho môžu zapnúť v systéme menu určené pre deti, ktoré aj po opustení aplikácie či hry nemôžu zmeniť žiadne dôležité prvky systému. Rodič sa tak nemusí báť nechať zariadenie dieťaťu v ruke bez dozoru.
Samostatná skupina nastavení nesie označenie ZenMotion a ide o nastavenia, ktoré umožňujú ovládanie pri zamknutej obrazovke. ZenFone 2 umožňuje odblokovanie dvojitým poklepaním tak, ako mnohé konkurenčné zariadenia. Okrem dvojitého poklepania môžete priamo zo zamknutej obrazovky spustiť aj vami vybrané aplikácie. K dispozícii je päť gest v tvare písmena, ku ktorým môžete priradiť vlastné aplikácie.
Multimédiá – radosť sa pozerať
V dnešnej dobe si výrobcovia uvedomili, že multimediálny zážitok je tvorený z veľkej časti aj kvalitou reproduktoru na mobilnom zariadení. Hoci túto možnosť zrejme často nevyužívame, ešte asi nikto si nesťažoval na kvalitné predné stereo reproduktory na svojom smartfóne či tablete. Práve reproduktory by na ZenFone 2 mohli byť o niečo kvalitnejšie. Aj bez toho sa ale môže ZenFone 2 pochváliť skvelou multimediálnou výbavou. Základom je krásny a jasný displej, ktorý poslúži na pozeranie videí, filmov, seriálov, čítanie kníh a aj ďalšiu prácu s dokumentmi a inými médiami. Poteší veľmi pekne spracovaná aplikácia Galéria, ktorá ponúka všetky základné možnosti a umožňuje aj pripojenie cloudových účtov. Jej najväčšou prednosťou je ale bleskové načítavanie aj väčšieho množstva fotografií, čo určite každý ocení. Aplikácia MiniMovie umožňuje pospájanie obrázkov do zaujímavého videa. Nájdeme tu aj FM rádio a taktiež samostatnú aplikáciu na prehrávanie hudby. Celkovo tak ide o naozaj plnohodnotné multimediálne zariadenie, aj keď hlasný reproduktor za konkurenciou mierne zaostáva.
Pripojenia – všetko, čo potrebujete
ASUS ZenFone 2 je skutočnou vlajkovou loďou aj v oblasti pripojení. Okrem toho, že sa dokáže pripojiť ku všetkým používaným sietiam, disponuje aj možnosťou použitia dvoch kariet SIM, čo iba pridáva na jeho hodnote. ZenFone 2 sa pripojí pomocou HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps, LTE cat4 s rýchlosťami do 150 MBps a podporuje aj pripojenie k Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n/ac. Samozrejmosťou je aj podpora pre NFC a Bluetooth vo verzii 4.0.
Počas nášho testovania sme so zariadením nemali žiadne problémy ohľadne pripojenia a musíme ho pochváliť za pekne spracované menu pre správu dvoch SIM kariet. Páči sa nám, že si môžete vybrať predvolenú kartu na hovory a predvolenú kartu na mobilné dáta, pričom s jednotlivými SIM kartami môžete aj ďalej pracovať a napríklad si ich premenovať. Výhodou je tiež podpora pre LTE siete či podpora pre Wi-Fi siete pracujúce na 5 GHz frekvencii.
Fotoaparát – vysoká kvalita a množstvo funkcií
Fotoaparát na ASUS ZenFone 2 sa stal našou najobľúbenejšou súčasťou tohto zariadenia. 13 megapixelov je naozaj dosť a dostatočných je aj 5 Mpix pre prednú kameru. Zadný fotoaparát vytvára naozaj pekné fotografie, a to aj v automatickom režime. Niekedy sa ale môže stať, že prednastavené hodnoty sú naozaj extrémne a dokážu ovplyvniť výslednú fotografiu. V takom prípade ale máte k dispozícii celý rad nastavení, ako aj plne manuálny mód. Ten môžete použiť na vlastné nastavenia všetkých možností a tvoriť fotografie presne podľa svojich predstáv.
Výsledné fotografie sú naozaj veľmi pekné a plné farieb. Aj v automatickom režime je veľmi dobre vyvážená expozícia, čo oceníte pri rýchlom fotografovaní bez možnosti manuálne nastaviť hodnoty jednotlivých nastavení. Z ponúknutých režimov sú zaujímavé napríklad Hĺbka ostrosti, čo vytvára zaujímavý “bokeh” efekt podobne, ako to už dlhšiu dobu praktikujú aj iní výrobcovia zariadení. Fotoaparát je veľmi vhodný aj na fotografovanie v nízkom osvetlení, kde budete potrebovať pevnejšiu ruku, no výsledky stoja za to. Použiť môžete prednastavené režimy na fotografovanie v noci, alebo môžete zvoliť manuálny mód a nastaviť dlhší čas uzávierky. Zaujímavá je aj možnosť vytvorenia fotografie s rozlíšením 50 Mpix. Výsledné obrázky sú naozaj o čosi ostrejšie, ako klasické 13 Mpix fotografie, no musíte počítať s tým, že s ich narastajúcim počtom sa vám pamäť zariadenia zaplní rýchlejšie.
Natočené video je tiež veľmi pekné a farebné, aj keď tu už vidíme problémy pri vyvážení bielej. To je ale problém aj na iných zariadeniach a ZenFone 2 nie je výnimkou. Možno bude niekomu chýbať možnosť natáčať 4K video, no nám zatiaľ Full HD rozlíšenie úplne postačuje a sme radi, že si ZenFone 2 s týmto rozlíšením poradil veľmi dobre.
Batéria – má vysokú kapacitu, musí však živiť dva SIM moduly
Batéria v ASUS ZenFone 2 má kapacitu 3000 mAh, čo je naozaj veľmi slušné číslo. Boli sme preto zvedaví, ako si poradí s každodennou záťažou. Spočiatku sme boli veľmi milo prekvapení, keďže pri použití zariadenia s jednou kartou SIM bola výdrž naozaj veľmi dobrá, hoci zariadenie neexcelovalo v režime stand-by, kde sa vybíjalo pomerne rýchlo. Naopak, počas aktívnej práce so zariadením percento nabitia klesalo iba o čosi pomalšie, ako v režime nečinnosti. V takomto stave vydržal ZenFone 2 na jedno nabitie aj dva dni pri štyroch hodinách zapnutého displeja.
Keď sme ale vložili do zariadenia druhú kartu, výdrž batérie klesla a aj pri stredne náročnom používaní sme zariadenie museli nabíjať každý deň. Po 2 a pol hodinách práce s telefónom v priebehu dňa nám večer zostávalo okolo 30% batérie, čo síce nie je najhorší výsledok, no druhý deň by sme určite bez nabíjania nezvládli. Pri používaní sme pritom robili všetky bežné úlohy ako surfovanie na internete, práca s aplikáciami, fotografovanie, telefonovanie a prezeranie sociálnych sietí. Jas displeja bol nastavený na automatiku a nonstop sme mali zapnuté mobilné dáta a Wi-Fi.
Celkovo tak môžeme batériu označiť za priemernú. Výdrž s dvomi použitými SIM kartami bola o poznanie horšia ako v prípade používania jednej SIM karty. Nikdy sa ale nestalo, že by sme nevydržali so zariadením na jedno nabitie celý deň. Aj počas tých najnáročnejších dní nám na večer zostávalo aspoň niekoľko percent batérie, a tak pokiaľ neplánujete používať smartfón nonstop celý deň, jeden deň by ste so ZenFone 2 mali zvládnuť bez väčších problémov.
Hodnotenie | ASUS ZenFone 2
ASUS ZenFone 2 je veľmi zaujímavé zariadenie a určite patrí medzi to najlepšie, čo ASUS priniesol na mobilný trh. Vo výkonnejšej verzii s rýchlejším procesorom a 4 GB pamäte RAM ide o jedno z najvýkonnejších zariadení na trhu, čo dokazuje napríklad výsledok benchmarku AnTuTu, kde ZenFone 2 získal úctyhodných 48 136 bodov. Vyzdvihnúť musíme určite skvelý fotoaparát, pekný a veľký displej, ako aj systém preplnený užitočnými funkciami. Pracanti ocenia aj prítomnosť dvoch slotov na SIM karty a veľkú kapacitu batérie, zatiaľ čo dámam sa určite bude páčiť niekoľko farebných prevedení a ladné krivky zariadenia. Zaujímavá je aj cena tohto smartfónu, ktorá sa v slovenských obchodoch pohybuje na úrovni od 360 EUR, čo je výrazne menej, ako v prípade konkurencie. Vďaka svojim pozitívam si ASUS ZenFone 2 odnáša z nášho testovania aj ocenenie TIP Redakcie, ktoré udeľujeme len zariadeniam, ktoré nás naozaj zaujali a voči konkurentom ponúkajú niekoľko významných vylepšení a výhod.
Plusy
+ výkon
+ displej
+ operačný systém
+ cena
+ dualSIM
Mínusy
– plastová konštrukcia
– nahráva iba Full HD video
Na recenzii spolupracoval Ondrej Ličko.