V súčasnosti si už väčšina užívateľov uvedomuje, že na trhu existuje množstvo výrobcov mobilných zariadení, ktorí nemajú tendenciu súperiť s vlajkovými loďami a radšej sa sústredia na dostupnejšie zariadenia. Tiež je čoraz bežnejšie vidieť tradičného výrobcu počítačov súperiť aj na trhu s mobilnými zariadeniami. Výnimkou nie je ani ASUS, ktorý pre tento rok predstavil vlastnú vlajkovú loď ASUS ZenFone 2. Možno nejde o najočakávanejšie zariadenie roku, no je úplne zrejmé, že ASUS vkladá do tohto smartfónu veľké nádeje a očakáva patričný záujem fanúšikov. Nuž, náš záujem si tento smartfón určite získal. A to najmä vďaka tomu, že ide o prvý Android smartfón so 4 GB RAM na svete.
Balenie - základ so skvelou nabíjačkou
ASUS ZenFone 2 bol zabalený vo veľmi elegantnej dvojfarebnej škatuli. V nej sme okrem samotného zariadenia našli štupľové slúchadlá s plochým káblom a náhradnými gumenými časťami, ako aj nabíjačku s USB káblom. Ide o 2A nabíjačku s výstupom 5V, resp. 9V. Nabíjačka totiž podporuje technológiu Quick Charge. Vďaka tej by sa prvých 60 % batérie malo dobiť za iba 39 minút, čo je pri kapacite batérie 3000 mAh naozaj úctyhodný prísľub. S radosťou ale môžeme skonštatovať, že nabíjanie je naozaj extrémne rýchle a z približne 20 % na plných 100 % sa nám zariadenie nabilo za menej ako hodinu a pol. Zo začiatku je nabíjanie naozaj veľmi rýchle a ak sa vám zariadenie vybíja a vy máte iba 20-30 minút na nabitie, aj za ten čas dokážete nabiť viac ako polovicu kapacity batérie.
Konštrukcia a dizajn - má elegantné krivky
ASUS ZenFone 2 môžeme bez problémov zaradiť medzi veľké telefóny. S 5,5-palcovým displejom ide o zariadenie, ktoré je dnes považované za priemer pri vlajkových lodiach, no ešte pred dvomi či tromi rokmi boli takto veľké smartfóny označované za tabletofóny. Hoci chápanie veľkosti zariadení sa za poslední roky zmenilo, veľkosť priemernej ľudskej ruky nie. Aj preto môžeme skonštatovať, že užívatelia s menšími rukami môžu mať pri ovládaní tohto smartfónu problémy. Aj napriek tomu ale musíme pochváliť ZenFone 2 za to, že displej vypĺňa až 72% prednej plochy.
Jeho rozmery sú 152,5 x 77,2 x 10,9 mm a hmotnosť nového ZenFone 2 je 170 gramov. Výrobca si tiež nerobil ťažkú hlavu so súčasným trendom neustáleho zmenšovania hrúbky smartfónov. 10,9 mm sa môže zdať ako veľa, no ubezpečujeme vás, že až kým sme si tento údaj neprečítali, netušili sme, že ZenFone 2 je hrubší ako väčšina súčasných smartfónov na trhu. Môže za to veľmi príjemne zaoblený zadný kryt, vďaka ktorému padne telefón do ruky ako uliaty. Navyše, kryt sa smerom k hranám zužuje a pri pohľade z boku máte pocit, že v skutočnosti ide práve o oveľa tenšie zariadenie ako vo väčšine podobných prípadov. V najtenšom mieste totižto ZenFone 2 meria iba 3,9 mm.
Už pri pohľade na prednú stranu zariadenia je zrejmé, že ide o zariadenie spoločnosti ASUS. Hovorí o tom veľké logo spoločnosti medzi reproduktorom a displejom. Napravo od loga sa nachádza predná kamera a pod displejom nájdeme trojicu kapacitných tlačidiel striebornej farby. Žiaľ, tlačidlá nie sú podsvietené, no sú usporiadané v logickom slede Späť, Domov a Multitasking. Pod tlačidlami sa nachádza ešte aj tradičný kúsok opracovaného plastu, ktorý je pokrytý drobnou textúrou. Tá pri rôznych pohľadoch láme svetlo a vytvára zaujímavý svetelný úkaz.
Ľavá a pravá strana zariadenia sú úplne prázdne. Dole v strede nájdeme microUSB vstup a hore 3,5-milimetrový jack a tlačidlo napájania. To je našou prvou výhradou voči konštrukcii tohto zariadenia. Na takto veľkom zariadení podľa nás nemá tlačidlo napájania čo robiť na hornej strane. Je navyše pomerne malé a príliš zapustené do konštrukcie, vďaka čomu je naozaj náročné ho stlačiť. Ani po niekoľkých dňoch sme si na toto ovládanie nezvykli a hoci sa ASUS snažil nahradiť klasické tlačidlo napájania softvérovými trikmi, ocenili by sme aspoň o čosi lepšiu prístupnosť k najpodstatnejšiemu hardvérovému tlačidlu.
Ak ste dávali pozor, možno ste si všimli, že sme nespomenuli tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Je to tak preto, lebo ASUS sa ich rozhodol umiestniť na zadnú stranu zariadenia pod fotoaparát. ZenFone 2 tak pripomína zariadenia LG, ktoré túto technológiu používajú už dlhšie. Tlačidlo ovládania hlasitosti na zadnom kryte tak nie je novinkou a ak ste sa s takýmto riešením už stretli v minulosti, zrejme ste si vytvorili svoj vlastný názor. Nám osobne takéto riešenie neprekáža, no keďže bežne používame najmä zariadenia s tlačidlami na boku, chvíľu sme si museli zvykať. Plastový zadný kryt je pokrytý hmatateľnou vzorkou, ktorá pripomína brúsený kov. Aj táto časť konštrukcie dokáže odrážať svetlo zaujímavým spôsobom a je príjemná na dotyk. Výbornou správou je aj to, že kryt nezachytáva žiadne odtlačky prstov a nečistoty a ani sa príliš nešmýka v ruke.
4 GB verziu zariadenia sme testovali v zlatom prevedení
Nad tlačidlom hlasitosti je umiestnená šošovka fotoaparátu, nad ktorým sa nachádza dvojtónový LED blesk. V strede zadného krytu je nenápadné logo ASUS, nižšie logo výrobcu čipu Intel a logo modelovej rady ZenFone. Celkom dole je veľká mriežka reproduktoru, ktorá sa tiahne naprieč celým zariadením. To je trošku mätúce, pretože samotný reproduktor sa nachádza iba v ľavej časti zariadenia a je pomerne malý. Zistíte to jednoducho po odobratí zadného krytu. Pod ním nájdete dva sloty na SIM karty a slot na microSD pamäťovú kartu. Vidíte tu tiež batériu, ktorá je však vstavaná a bez hlbších zásahov do konštrukcie ju len tak ľahko nevymeníte. Celkovo je konštrukcia na ASUS ZenFone 2 na veľmi vysokej úrovni a je vidieť, že na dizajn zariadenia bol pri výrobe kladený veľký dôraz.
Displej – na úrovni tých najlepších
ASUS ZenFone 2 ponúka 5,5-palcový IPS LCD displej s Full HD rozlíšením. Tieto hodnoty sú pri súčasných vlajkových lodiach veľmi časté, no rozmery a rozlíšenie často nestačia na to, aby bol displej naozaj na vysokej úrovni. ASUS však venoval pozornosť aj tomuto aspektu zariadenia, čo nás veľmi teší. Displej na ZenFone 2 je totiž jasný, farebný a dokáže sa postarať o skvelý užívateľský zážitok.
Rozlíšenie je pri tejto veľkosti optimálne a umožní vám zobraziť na displeji množstvo obsahu. Text je jemný, videá a obrázky sú detailné a celková práca s multimédiami je vďaka tomu na veľmi vysokej úrovni. Farby displeja sú veľmi pekné, aj keď miestami sa nám zdali trochu chladné. V tom ale môže pomôcť skvelý nástroj na kalibráciu farieb displeja, pomocou ktorého si môžete nastaviť obrazovku tak, ako vám najlepšie vyhovuje.
Displej na Zenfone 2 je tiež nadpriemerne jasný a bez akýchkoľvek problémov ho môžete používať aj na priamom slnku. Potešujúce tiež je, že funkcia automatického jasu funguje veľmi spoľahlivo aj v takto jasných podmienkach. Pri mnohých iných zariadeniach sa stáva, že pri nastavenom automatickom jase nie je používanie na slnku také pohodlné, ako pri manuálnom nastavení najvyšších hodnôt. Funkcia automatického jasu na ZenFone 2 je však veľmi inteligentná a aj v jasnom prostredí dokáže nastaviť jas obrazovky presne tak, aby bolo používanie čo najpohodlnejšie.
Výkon – čip od Intelu nesklamal
Hoci spoločnosť Intel patrí bez pochyby medzi jedného z najväčších priekopníkov technológie v posledných rokoch, pokusy spoločnosti presadiť sa vo výrobe mobilných procesorov neboli doteraz až také úspešné. Aj výkonné štvorjadrové procesory výrazne zaostávali za konkurenciou. S radosťou však môžeme skonštatovať, že to nie je prípad smartfónu ASUS ZenFone 2. Výrobca v tomto prípade stavil všetko na čipy od Intelu, pričom pripravil dve varianty svojej vlajkovej lode – model s čipom Intel Atom Z3560 so štyrmi jadrami a taktom 1,8 GHz, ktorému sekunduje pamäť RAM s kapacitou až 2 GB a výkonný model s čipom Intel Atom Z3580 so štyrmi jadrami s taktom 2,3 GHz, ktorému pomáha pamäť RAM s kapacitou 4 GB. My sme pre vás otestovali obe verzie tohto zariadenia.
Benchmarky - verzia s 2 GB RAM
Benchmarky - verzia so 4 GB RAM
Benchmarkovými výsledkami ZenFone 2 nezaostáva za vlajkovými loďami z tohto roka a v skutočnosti má výkonu viac než dosť. Platí to aj o pamäti RAM, ktorej kapacita stačí na všetky bežné, ale aj náročnejšie operácie. Procesor sa zas postará o pohodlnú manipuláciu so zariadením, no nemáme pritom na mysli iba plynulé prechody v menu zariadenia. Veľmi rýchle je aj spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi. Báť sa nemusíte ani náročnejších hier – my sme bez problémov hrali Asfalt 8, pričom sme nezaregistrovali žiaden pokles FPS či iné nepríjemnosti. Po stránke výkonu je tak ZenFone 2 na naozaj vysokej úrovni. Pre hranie najnovších hier ale budete zrejme potrebovať pamäťovú kartu, keďže vnútorná pamäť má kapacitu iba 16 GB, čo je na modernú vlajkovú loď naozaj málo.Po stránke výkonu je tak Zenfone 2 na naozaj vysokej úrovni.
Systém – Lollipop s prepracovanou nadstavbou
Jednou z predností zariadenia ASUS ZenFone 2 mal je aj operačný systém. Nový Android 5.0 Lollipop je doplnený o vylepšenú nadstavbu Zen UI, ktorá nás zaujala už aj vlani na menej výkonných modeloch. Tento systém ponúkal veľké množstvo zaujímavých možností, a tak sme boli zvedaví, čo si ASUS pripravil pre tento rok na svojich najvýkonnejších zariadeniach.
Musíme uznať, že nový systém je veľmi vydarený po grafickej aj funkčnej stránke. Prevládajú tu prvky Material dizajnu, no ASUS neupustil ani od svojich tradičných hodnôt a aj v tomto prípade máte k dispozícii obrovské množstvo extra funkcií a možností.
Uzamknutá obrazovka je výrazne odlišná oproti čistému Androidu Lollipop. Zobrazujú sa tu informácie o čase, počasí, najbližšom budíku, ako aj o zmeškaných upozorneniach. S tými môžete manipulovať rovnako, ako v natívnom Androide a zobrazíte ich dvojitým poklepaním.
Domáca obrazovka je tiež svojská, aj keď funkčne podobná čistému Androidu. Na obrazovky môžete umiestniť 4×4 ikony, resp. widgety a pomocou tradičného tlačidla sa môžete dostať do menu s aplikáciami. To je prepracované do detailov a plne prispôsobené. Ponúka niekoľko možností zobrazenia, pričom v režime Prispôsobené umožňuje vytvárať priečinky priamo v menu, čo je naša obľúbená funkcia. Na výber máte niekoľko možností mriežky, pričom tu maximálne môžete zobraziť 5×5 aplikácií na jednej obrazovke.
Zaujala nás aj možnosť inteligentných priečinkov. Tá vám po vytvorení priečinku tradičným presunutím jednej ikony na druhú automaticky priečinok pomenuje, pričom zariadenie je v tejto činnosti naozaj šikovné. Prispôsobená je aj notifikačná lišta. Tá tiež funguje podobne ako na čistom Androide Lollipop - jedným stiahnutím sa zobrazí informačný panel s prípadnými upozorneniami a po ďalšom stiahnutí sa zobrazí aj menu s rýchlymi nastaveniami. K dispozícii je tu až 16 ikon, pričom tie si môžete prispôsobiť, zmeniť ich poradie a niektoré z nich aj vymeniť za iné.
Zmenami prešla aj aplikácia s nastaveniami. Okrem klasických nastavení tu nájdeme aj niektoré špeciálne. Režim Easy ponúka jednoduché zobrazenie domovskej obrazovky a je určený pre začiatočníkov, ktorí nemajú so zariadeniami s Androidom veľa skúseností. Nájdeme tu aj režimy šetrenia energie, pomocou ktorých je možné predĺžiť životnosť batérie. Do pozornosti dávame aj špeciálny režim Kids, ktorý je určený pre rodičov. Pomocou neho môžu zapnúť v systéme menu určené pre deti, ktoré aj po opustení aplikácie či hry nemôžu zmeniť žiadne dôležité prvky systému. Rodič sa tak nemusí báť nechať zariadenie dieťaťu v ruke bez dozoru.
Samostatná skupina nastavení nesie označenie ZenMotion a ide o nastavenia, ktoré umožňujú ovládanie pri zamknutej obrazovke. ZenFone 2 umožňuje odblokovanie dvojitým poklepaním tak, ako mnohé konkurenčné zariadenia. Okrem dvojitého poklepania môžete priamo zo zamknutej obrazovky spustiť aj vami vybrané aplikácie. K dispozícii je päť gest v tvare písmena, ku ktorým môžete priradiť vlastné aplikácie.
Multimédiá – radosť sa pozerať
V dnešnej dobe si výrobcovia uvedomili, že multimediálny zážitok je tvorený z veľkej časti aj kvalitou reproduktoru na mobilnom zariadení. Hoci túto možnosť zrejme často nevyužívame, ešte asi nikto si nesťažoval na kvalitné predné stereo reproduktory na svojom smartfóne či tablete. Práve reproduktory by na ZenFone 2 mohli byť o niečo kvalitnejšie. Aj bez toho sa ale môže ZenFone 2 pochváliť skvelou multimediálnou výbavou. Základom je krásny a jasný displej, ktorý poslúži na pozeranie videí, filmov, seriálov, čítanie kníh a aj ďalšiu prácu s dokumentmi a inými médiami. Poteší veľmi pekne spracovaná aplikácia Galéria, ktorá ponúka všetky základné možnosti a umožňuje aj pripojenie cloudových účtov. Jej najväčšou prednosťou je ale bleskové načítavanie aj väčšieho množstva fotografií, čo určite každý ocení. Aplikácia MiniMovie umožňuje pospájanie obrázkov do zaujímavého videa. Nájdeme tu aj FM rádio a taktiež samostatnú aplikáciu na prehrávanie hudby. Celkovo tak ide o naozaj plnohodnotné multimediálne zariadenie, aj keď hlasný reproduktor za konkurenciou mierne zaostáva.
Pripojenia – všetko, čo potrebujete
ASUS ZenFone 2 je skutočnou vlajkovou loďou aj v oblasti pripojení. Okrem toho, že sa dokáže pripojiť ku všetkým používaným sietiam, disponuje aj možnosťou použitia dvoch kariet SIM, čo iba pridáva na jeho hodnote. ZenFone 2 sa pripojí pomocou HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps, LTE cat4 s rýchlosťami do 150 MBps a podporuje aj pripojenie k Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n/ac. Samozrejmosťou je aj podpora pre NFC a Bluetooth vo verzii 4.0.
Počas nášho testovania sme so zariadením nemali žiadne problémy ohľadne pripojenia a musíme ho pochváliť za pekne spracované menu pre správu dvoch SIM kariet. Páči sa nám, že si môžete vybrať predvolenú kartu na hovory a predvolenú kartu na mobilné dáta, pričom s jednotlivými SIM kartami môžete aj ďalej pracovať a napríklad si ich premenovať. Výhodou je tiež podpora pre LTE siete či podpora pre Wi-Fi siete pracujúce na 5 GHz frekvencii.
Fotoaparát – vysoká kvalita a množstvo funkcií
Fotoaparát na ASUS ZenFone 2 sa stal našou najobľúbenejšou súčasťou tohto zariadenia. 13 megapixelov je naozaj dosť a dostatočných je aj 5 Mpix pre prednú kameru. Zadný fotoaparát vytvára naozaj pekné fotografie, a to aj v automatickom režime. Niekedy sa ale môže stať, že prednastavené hodnoty sú naozaj extrémne a dokážu ovplyvniť výslednú fotografiu. V takom prípade ale máte k dispozícii celý rad nastavení, ako aj plne manuálny mód. Ten môžete použiť na vlastné nastavenia všetkých možností a tvoriť fotografie presne podľa svojich predstáv.
Výsledné fotografie sú naozaj veľmi pekné a plné farieb. Aj v automatickom režime je veľmi dobre vyvážená expozícia, čo oceníte pri rýchlom fotografovaní bez možnosti manuálne nastaviť hodnoty jednotlivých nastavení. Z ponúknutých režimov sú zaujímavé napríklad Hĺbka ostrosti, čo vytvára zaujímavý “bokeh” efekt podobne, ako to už dlhšiu dobu praktikujú aj iní výrobcovia zariadení. Fotoaparát je veľmi vhodný aj na fotografovanie v nízkom osvetlení, kde budete potrebovať pevnejšiu ruku, no výsledky stoja za to. Použiť môžete prednastavené režimy na fotografovanie v noci, alebo môžete zvoliť manuálny mód a nastaviť dlhší čas uzávierky. Zaujímavá je aj možnosť vytvorenia fotografie s rozlíšením 50 Mpix. Výsledné obrázky sú naozaj o čosi ostrejšie, ako klasické 13 Mpix fotografie, no musíte počítať s tým, že s ich narastajúcim počtom sa vám pamäť zariadenia zaplní rýchlejšie.
Natočené video je tiež veľmi pekné a farebné, aj keď tu už vidíme problémy pri vyvážení bielej. To je ale problém aj na iných zariadeniach a ZenFone 2 nie je výnimkou. Možno bude niekomu chýbať možnosť natáčať 4K video, no nám zatiaľ Full HD rozlíšenie úplne postačuje a sme radi, že si ZenFone 2 s týmto rozlíšením poradil veľmi dobre.
Batéria – má vysokú kapacitu, musí však živiť dva SIM moduly
Batéria v ASUS ZenFone 2 má kapacitu 3000 mAh, čo je naozaj veľmi slušné číslo. Boli sme preto zvedaví, ako si poradí s každodennou záťažou. Spočiatku sme boli veľmi milo prekvapení, keďže pri použití zariadenia s jednou kartou SIM bola výdrž naozaj veľmi dobrá, hoci zariadenie neexcelovalo v režime stand-by, kde sa vybíjalo pomerne rýchlo. Naopak, počas aktívnej práce so zariadením percento nabitia klesalo iba o čosi pomalšie, ako v režime nečinnosti. V takomto stave vydržal ZenFone 2 na jedno nabitie aj dva dni pri štyroch hodinách zapnutého displeja.
Keď sme ale vložili do zariadenia druhú kartu, výdrž batérie klesla a aj pri stredne náročnom používaní sme zariadenie museli nabíjať každý deň. Po 2 a pol hodinách práce s telefónom v priebehu dňa nám večer zostávalo okolo 30% batérie, čo síce nie je najhorší výsledok, no druhý deň by sme určite bez nabíjania nezvládli. Pri používaní sme pritom robili všetky bežné úlohy ako surfovanie na internete, práca s aplikáciami, fotografovanie, telefonovanie a prezeranie sociálnych sietí. Jas displeja bol nastavený na automatiku a nonstop sme mali zapnuté mobilné dáta a Wi-Fi.
Celkovo tak môžeme batériu označiť za priemernú. Výdrž s dvomi použitými SIM kartami bola o poznanie horšia ako v prípade používania jednej SIM karty. Nikdy sa ale nestalo, že by sme nevydržali so zariadením na jedno nabitie celý deň. Aj počas tých najnáročnejších dní nám na večer zostávalo aspoň niekoľko percent batérie, a tak pokiaľ neplánujete používať smartfón nonstop celý deň, jeden deň by ste so ZenFone 2 mali zvládnuť bez väčších problémov.
Hodnotenie | ASUS ZenFone 2
ASUS ZenFone 2 je veľmi zaujímavé zariadenie a určite patrí medzi to najlepšie, čo ASUS priniesol na mobilný trh. Vo výkonnejšej verzii s rýchlejším procesorom a 4 GB pamäte RAM ide o jedno z najvýkonnejších zariadení na trhu, čo dokazuje napríklad výsledok benchmarku AnTuTu, kde ZenFone 2 získal úctyhodných 48 136 bodov. Vyzdvihnúť musíme určite skvelý fotoaparát, pekný a veľký displej, ako aj systém preplnený užitočnými funkciami. Pracanti ocenia aj prítomnosť dvoch slotov na SIM karty a veľkú kapacitu batérie, zatiaľ čo dámam sa určite bude páčiť niekoľko farebných prevedení a ladné krivky zariadenia. Zaujímavá je aj cena tohto smartfónu, ktorá sa v slovenských obchodoch pohybuje na úrovni od 360 EUR, čo je výrazne menej, ako v prípade konkurencie. Vďaka svojim pozitívam si ASUS ZenFone 2 odnáša z nášho testovania aj ocenenie TIP Redakcie, ktoré udeľujeme len zariadeniam, ktoré nás naozaj zaujali a voči konkurentom ponúkajú niekoľko významných vylepšení a výhod.
Plusy
+ výkon
+ displej
+ operačný systém
+ cena
+ dualSIM
Mínusy
- plastová konštrukcia
- nahráva iba Full HD video
Na recenzii spolupracoval Ondrej Ličko.
420? Vsak pri uvedeni vo Francuzsku sa dal kupit za 290 a plna suma je okolo 320€… A Francuzsko je taka ista Europska unia ako je ta nasa… Len na Slovensku priplatok Pociatkovi na kozenny volant do noveho Bentley…
ked sme tak hlupi ze to kupime za 420e tak sa necuduj ze tolko stoji
No vo Francúzsku bola odporúčaná cena tejto tzv. slabšej verzii s Z3560 a 2 GB RAM 249 eur. Silnejšia verzia s Z3580, 4GB RAM a 32GB úložiska bola 349 eur :-D
Nejak s tými cenami čarujú, asi si myslia že bude záujem. Predpokladám že to poklesne
ASUS Zenfone 2 patrí medzi najzaujímavejšie mobilné zariadenia
spoločnosti a svojim výkonom a spracovaním konkuruje aj tým najlepším
zariadeniam na trhu.
Nestabilný systém- slabý reproduktor -nefunguje dual sim..to snad nemyslite vazne ze toto moze niekomu konkurovat.Ved je to klasicky nefunkcny ASUS ktory nefunguje uz po zozbaleni a fungovat nikdy nebude nakolko ASUS skor pusti na trh novy model ako tento opravi cim je dost znamy v celom spektre vyrobkou co produkuje nic nie je dotiahnute do konca a je nahradene novym nefungujucim vyrobkom.U ASUSU funguje len to co za nich niekto dorobi a v pripade tohto tel o tom pochybujem ze sa tym bude niekto zaoberat nakolko je vela funkcnych vyrobkov aj cenovo inych znaciek.Bol by som velmi opatrny dat do tohto svoje peniaze a travit cas ako pri komunistickej skodovke aby som sa niekde dovolal v pripade skodovky odviezol…:-)
V odbornej terminologi a obci po rozbaleni vyrobku s tak zavaznymi chybami sa takyto vyrobok nazyva pravym menom ZMETOK len na Slovensku je konkurencie schopny a ze ludska blbost nie je nekonecna.
Mám Nexus 7 čo je tiež od Asusu a nemám s ním najmenší problém :)
A teď který? Tento Asus nebo Lenovo P90? Nevím,který vybrat poraďte prosím:-)
mam lenovo p70 a teraz som objednal tento asus z etotalku ale verziu s 4gb ram a 32gb pametou a atomom z3560. dufam ze do piatka dojde, uz je v nemecku :-) lenovo ma akurat 4000mah baterku, inac vsetky paramatre su lepsie v asuse. a ked obcas aj fots, tak uz len kvoli tomu, lebo lenovo aspon p70 ma otrasny fotak, fotky ako namalovane, humus…
kamo to si kus posral, etotalk je pekne predrazeny oproti inym cinskym shopom napr o dost lacnejsie by si ho mal keby si ho objednal z minidealu http://www.minideal.net/original-asus-zenfone-2-ze551ml-4g-fdd-lte-android-5-0-smartphone-quad-core-5-5-inch-ips-1920×1080-4gb-ram-13mp-4g-lte-mobile-phone.html
kamo neposral…z etotalku ho mam aj s dhl-kom za 333 eur a z toho mini neviem co je len fon 320 eur a free shipping do 30 dni :-D. nie dakujem, radsej priplatim za dhl a vcera bol telefon poslany a dnes o 17-tej uz je v nemecku…najneskor do piatka ho mam doma…
inac v stredu bol telefon doma… rychlost ako zo slovenskeho eshopu…
Máš už Zenfone 2?
no ked pisem ze telefon bol uz v stredu doma tak asi ano :-)
a ako to bolo s DPH a clom ked to islo DHLkom?
Cau. Ta verzia z etotalku ma verziu LTE pre SK operatorov? dik
ja ta este viac zamotam, Xiaomi dnes predstavilo Mi 4i
ASUS je dual SIM, lenovo a xiaomi nie, to je dost podstatny rozdiel!!! nemiesajte tu hrusky s jablkami, ked kua raz hladam dual sim, tak ho nebudem porovnavat so single sim telefonami… a ked zas dual sim nepotrebujem, tak potom nechapem toho kto si ten dual sim kupi a pouziva iba jednu sim-ku…
Je plastova aj drahsia a výkonejsia verzia Zenfone 2
Zadná strana čistá ako na LG G Flex 2 ;)
zhoda s týmto?
Nope.
tak si asi hlupy, lebo zadne strany su odlisne
Dobrá recenzia. No neviem, mám Zenfone 5 od októbra a som vcelku spokojný. Ani s tým starším intelom (Z2560) nie je problém. Nepodáva benchmark rekordy, ale na praktické používanie v pohode stačí.
Tento Zenfone 2 pôsobí skoro ako obor, velké rozmery, výška, váha. Mala by kdesi existovať aj menšia verzia s 5″ displejom a týmto novším procesorom, ale asi ťažko sa dostane do našich končín. Tá menšia 5″ čo má zas len starší Z2560, sa mi už nepozdáva do budúcnosti.
Inak Zenfone 2 vyzerá pekne zvonku aj podla softveroveho prostredia. Procesor má dobrý, podobne zrejme foťák. Zatial sa mi ale zdá že budúci rok bude pre mňa lepší kandidát Lenovo P90 :-D
este sa nepredava v SK-shopoch ale na alze je orientacna cena 280e aj s DPH (ked ho pridas do porovnania) :) cize cena je v pohode a verim ze to tak aj ostane a nepojde hore
mam jednu otazku co sa tyka toho rychleho nabijania. na stranke asusu pisu, ze tu nabijacku davaju iba k tej najvyssej verzii s atomom z3580 a 4gb ram, tak ako je mozne ze ju mate v tej slabsej verzii???
poprosim o odpoved p.
MATÚŠ KAPUSTA.
dakujem.
Aplikacie padaju? Uz sa tesim, ked mi nejaky zakaznik bude pisat, ze mu moja aplikacia nejde spustit…
Je to dost biedna vizitka od ASUSu. Nech sa vykaslu na smartfony a robia len zenbooky.
Tu sa imho ukazuje, prečo je Intel v málo mobiloch. Výkon tohto Z3560 je nižší než môjho S800, čo zodpovedá vyššej frekvencii S800. Lenže S800 je vyrobený 28nm procesom s horšou energetickou efektivitou oproti 22nm od Intelu, pričom výdrž batérie je Asusu nižšia než na mojej Mi3 hoci majú oba modely 3000mAh batériu. Napriek 22nm a nižšej frekvencii má Intel horšiu spotrebu. Ten výkon na 1,8 GHz Intel je ok, len tá spotreba.
vykon podla antutu je rovnaky, akurat ze asus ma 5,5 palcovy displej a k tomu je to dual sim a mi3 ma 5 palcov a single sim. takze nie je velmi relwvantne porovnavat vydrz na baterke medzi tymito dvoma telefonmi…
Oba sú fullhd, takže je relevantné porovnávať výdrž baterky, pretože aj na single sim má asus nižšiu výdrž.
Toto takto ale nefunguje. Pisal som o tom v diskusii pod jednym z clankov o S6. Mozes porovnavat konkretne zariadenia globalne, ale z globalneho porovnania by si nemal odvodzovat spotrebu povedzme CPU. Nie je to predsa jediny komponent, ktory ma podiel na celkovej spotrebe. Staci 1 chybna aplikacia, chyba v zdrojovom kode pre kernel a dovi dopo.
Co sa spotreby displejov tyka, tak je rozdiel ci mas full hd na 5 palcovom, alebo na 5,5. Musis sa zamerat na podsvietenie displeja. Je rozdiel podsvietit 5,5 a 5 palcovy displej. Vacsi displej preto pri pouziti rovnakeho vyrobneho procesu bude mat vzdy vacsiu spotrebu ako mensi displej.
Oblasti mobilov sa v minulosti venovala spoločnosť ARM s jej architektúrou a to ovplyvňuje aj súčasnosť. Intel sa najprv nevenoval mobilom, ale neskôr začal a pravdepodobne sa bude jeho podiel aj v mobiloch a tabletoch zvyšovať. Intel Z3560 je výkonom na úrovni Snapdragon 800 napriek tomu že Z3560 má asi o 400 MHz nižšiu frekvenciu. Ide o energeticky úsporný procesor, mám ho v tablete Asus memo pad 7 (me572c) a tam je výdrž na batériu velmi dobrá. Ako už písal napr. Kri, keď má zariadenie vyššiu spotrebu energie, nemusí byť za tým procesor, ale napr. aplikácie. Uvediem iný možný dôvod: Výrobca uvádza, že pred prvým používaním/zapnutím treba zariadenie úplne nabiť. Používatel to ale neurobí, hneď ho zapne a používa a výsledok je pochybné fungovanie v oblasti batérie a iné veci
kde je teda ta cenovka 200USD? Halo ASUS?
280€? Predrazene, dakujem neprosim, su aj ine telefony.
a vazena redakcia, tie fotky su strasne, mozno na displeji telefonu alebo tie zmenseniny na vsej stranke su dobre, ale ak si date zobrazit plny nahlad tak je to des. Namalovane neznamym autorom, to je podla vas dobra fotka?
Neuveriteľne ma pri smartphónoch od Asusu štve že tie zadné tlačidlá aj z časti predok sú okopírované od LG ináč by som nad ním aj rozmýšľal…. Lenže ako majiteľ LG telefónu ma dosť štve a to nemám rád nič čo niekto kopíruje (to ako keď ja niečo vymyslím a niekto mi to ukradne). Ináč dobrý smartphone.
Netreba mať z takých vecí komplexy. Zenfone 2 sa stenčil po bokoch tým, že sa odstránili tlačidlá, ktoré ten telefón robili hrubším. Tlačidlá boli presunuté na zadnú stranu, tým pádom bočné hrany sú v hrúbke 3,9 milimetra. Tlačidlo na zadnej strane má napr. aj smartfón Acer Liquid Z4. Tlačidlo Acer Rapid krátkym stlačením odomkne telefón, dlhým stlačením zas spustí fotoaparát. A nikto pritom neustále nepíše, že je to okopírované od LG. Keď si porovnáme LG a Zenfone 2, zistíme, že tie tlačidlá na zadnej strane sú odlišné. Samozrejme, inšpirácia tam byť môže, no je tam aj odlišnosť. A celkovo keď si porovnáme Zenfone 2 s LG, je medzi nimi evidentný rozdiel, sú odlišné z prednej i zadnej strany. Nie nadarmo Zenfone 2 získal prestížne ocenenie iF Design Awards 2015, kde sa zohľadňuje napríklad kvalita dizajnu, stupeň inovácie, funkcionalita, ergonómia a ďalšie
teda stenčil sa po bokoch oproti napr. Zenfone 5, ktorý má tlačidlá na boku, nie vzadu
Ďakujem za vysvetlenie :)
za málo
Ty si dobrý mudrlant.
Primitívovi sa múdry zdá byť mudrlantom
Presne tak aj ti lejzrove ostrenie ma asus okopirovane od LG
Hm, to je škoda, že to berieš ako kopírovanie a nie ako poctu niečomu, čo bolo vymyslené dobre, a preto to využijem pri svojom produkte aj ja – pre mňa je to uznanie dobrého nápadu LG, nie kopírovanie. … predsa tak postupuje vývoj, že keď niekto vymyslí niečo dobré, tak sa to integruje, implementuje a vymýšľa sa ďalšia nadstavba….
Tak už ste k recenzii pridali aj ten výkonnejší model. Takto to vyzerá lepšie. Predpokladám že budúci rok na jar by som ho kúpil. Akurát tie rozmery Zenfone 2 mi nesedia, keďže ide o zariadenie s 5.5″ a nie 5″ displejom
uvažujem o ňom, ale bez senzoru odtlačkov prstov mi je na nič. Mala by ale vyjsť asi ešte tento rok upravená verzia aj s ním…
a naco ho potrebujes, ja som sa s nim hral prvy tyzden a potom som ho vypol a prestal pouzivat
telefón nie je pre mňa hračka, takže sa s ním nehrám, ale pracujem, t.z. aj jeho obsah nie je pre každého.
telefón nie je pre mňa hračka, takže sa s ním nehrám, ale pracujem, t.z. aj jeho obsah nie je pre každého.
“…TIP Redakcie, ktoré udeľujeme len zariadeniam, ktoré nás naozaj zaujali a voči konkurentom ponúkajú niekoľko významných vylepšení a výhod…”
A kde su tie “vyznamne vylepsenia a vyhody” voci konkurencii???
Dzivá recenzia:)
Xperia Z2 stoji nova 349 eur. Omnoho lepsi mobil. Honor 6 s lepsie odladenym systemom , 3gb ram a tak isto lepsou kamerou stoji 280 eur !!! Takze , nevidim jediny dovod ist do Asusu namiesto tychto 2 telefonov.
Veď toto, a keď zoberiem do ruky otcové Asus Zenfone 5 a moju Samsung S4 tak ho vysmejem že čo je tá kvalita plastu… atď.. :D
Vies frajer ale tu porovnavas telefon za 150 eur s telefonom za 300 eur :-) To je ako keby som sa ja smial ze tvoja Octavia je oproti mojmu Bmw 530 obycajny srot!
Nejde o to, je to 2 ročný mobil.. A len z umelej hmoty nie z kovu ako Sony Z série alebo Samsung S6…
Som vlastníkom lg g3 a asi som prave prisiel na to odkial berie asus inspiraciu. Teda okopirovat cely design lg dobra praca asus
Tu si skôr anonymný trapko, čo strápňuje firmu LG, pretože to potom vyzerá tak, že LG má takých trapkov užívateľov. Asus zenfone 2 vychádza z dizajnu série Zenfone (4, 5, 6) minulej generácie, ktorá nemá s LG nič spoločné. Táto séria Zenfone vyhrala prestížne ocenenie Red Dot Awards Design 2014 za dizajn a pod. Zenfone 2 na výstave Computex 2015 získal ocenenie v rámci súťaže d&i Awards. Okrem toho ako už bolo spomenuté Zenfone 2 vyhral prestížne ocenenie iF Design Awards 2015, kde sa berie do úvahy napríklad kvalita dizajnu, stupeň inovácie, funkcionalita, ergonómia atď. Víťazov vyberá nezávislá porota zložená z 53 expertov z celého sveta. Keby si mal pravdu, zrejme by tie ocenenia Zenfone 2 nezískal
Každý kopíruje každého
Caute vsetci. Potrebuje poradit. Mam Asus zedfone 6 a aj 5 a ani na jednom na funguje spravne GPS. Skusal som rozne NAVi aj offline aj online. Mobil ma problem najst satelit. Mal som androud 4.4 a teraz android 5. Nepomohol ani update. Ak sa mu to podari tak odchylka je 500 metrov. Je to chyba intelu??? To iste mam aj na Lenovo k900(intel). Vdaka za odpovede.
Jozef
Toto neni poradňa, skús nejakú poradňu. ja s tým problém nemám,aj v recenzii na asus zenfone 5 sa píše: “V telefonu se dále nachází samozřejmě GPS s GLONASS a také elektronický kompas. V základu se vše pojí s Google Mapami a Navigací. Fixace vaší polohy zabere přibližně 15 vteřin, s asistencí internetu jde o okamžitou fixaci. Signál je stabilní i v městské zástavbě, kdy je poloha i nadále přesná.”
Mam ZenFone 2 je uplne v pohode, tak ako sa pise v recenzii, jedina vec co je pre mna nepochopitelne ze nema podsvietene tlacitka podobne ako 5, a mierne hrubsi ramcek. Prosim porovnavajte ho zo smartfonmi ktore maju 2 SIM. Mam verziu 4 jadro 4GB RAM a 64 ROM. Vo svojej triede ze spicka./momentalne/.
aky ma zvuk vraj ma slaby repračik
No boom sound to asi nebude :)
myslel som ci dobre pocut zvonenie upozornenie mail sms hry nehram prac. telefon potrebujem
Súhlasím to je dôležité.
myslím si že to je detail.. väčšina ľudí na počúvanie hudby používa slúchadlá a čo sa týka zvonenia mám svoje na ktoré som nastavený takže toto neriešim.. skôr čo sa mi na tom mobile nepáči že má(aspoň podľa môjho názoru) takú detskú nadstavbu a potom así ten tvar (plast a tvar jeho zadného krytu) skôr som na tenšie telefóny ale po technickej stránke by som si ho rád skúsil.. fotoaparát má krásny čo musím pochváliť a myslím si že displej tiež..
To nie je len o hudbe, v aute je to trochu iný level keď ti niekto volá, príp. počúvaš navigačné povely cez stereo repraky. Ale je jasné že repraky nie sú všetko. Mne sa táto séria Zenfonov páči a verím že sa presadia popri záplave čínskych šmejdov.
čo sa týka zvonenia myslím si že ak si raz zvyknutý na jedno zvonenie tak ho počuješ aj v hluku .. aspoň takú to mám skúsenosť .. vieš každý má svoju predstavu o dokonalosti .. no mne osobne sú viac sympatické tenké telefóny a nie s tak veľmi veľkou odchýlkou hrúbky na kraji a v strede ..
V hluku odjakživa zaberajú vibrácie. Každému iné vyhovuje ale nezabúdaj, že nič dokonalé neexistuje :)
ako u koho :) môj názor je taký že máš desiatky mobilných výrobcov.. tisíce modelov ktoré používajú mnohý ľudia (nehovorím iba o smartfónoch) no však každý si vyberie to čo je pre neho dokonalé ..
Každý si vyberie to na čo má, resp. to čo sa mu páči, nemusí to byť ani dokonalé…Lebo ako som povedal také nie je…čo by vyrábali o rok o dva o 10 :)
hm… diskutabilná téma
mam S. G. NOTE 3 len potrebujem dual fon tak uvazujem nad tymto a za tu cenu spracovanie lepšie nebude
ako som to už rozpísal je to vec názoru.. ja som len chcel poukázať na to že si nemyslím že by reproduktor mal byť najväčší problém a pridal som k tomu svoj pohľad na tento mobil čo si myslím že ťa od kúpi toho mobilu neodradí a naopak ..
ahoj, batéria šlape v pohode? Dočítal som sa, že niektorým nepochopiteľne a rýchlo vybíjal telefón…hm?
mám na mysli 4gb verziu