MojAndroid

Pomaly sa blíži koniec roka a s ním aj naše obľúbené ankety 4ka Android Code 2020 a Nay Android Roka 2020. A práve druhá spomínaná oslavuje v tomto roku už 11. výročie. Vy, naši čitatelia, budete mať opäť možnosť hlasovať nielen za najlepšie Android smartfóny, ktoré nám priniesol uplynulý rok.

Poďme si ale spolu zaspomínať. V najbližších dňoch vám na webe www.MôjAndroid.sk prinesieme sériu článkov, ktoré budú odkazovať na históriu tejto ankety. Pozrieme sa na smartfóny a zariadenia, ktoré vyhrali jednotlivé kategórie v minulých rokoch, ale aj na tie, ktoré s nimi súperili. Tak čo? Ste pripravení?

Tento rok vládne Samsung

Samsungu sa podarilo vyhrať až v štyroch zo siedmich kategórií. Ak by sme to mali brať z pohľadu TOP 3 miest, tak sa mu podarilo umiestniť sa až v šiestich zo siedmich kategórií. V roku 2014 sme mali tieto kategórie: Kompaktný Android, Android smartfón, TOP Android smartfón, Android tablet, Android príslušenstvo, Inovácia roka a Bestseller u operátora Orange. Ten nám v tomto roku sponzoroval celú anketu.

Samsung Galaxy Note 4 v roku 2014 vyhral kategóriu TOP smartfón
Samsung Galaxy Note 4 v roku 2014 vyhral kategóriu TOP smartfón

 

V kategórii TOP Android smartfón nakoniec vyhral Samsung Galaxy Note 4. Mal ťažkú konkurenciu v podobe dvoch podobných smartfónov od Sony – Sony Xperia Z3 a menšia Sony Xperia Z3 Compact.

Sony Xperia Z3 robila Samsungu silnú konkurenciu

Spomínaný Samsung Galaxy Note 4 bol prvý smartfón od Samsungu s QHD rozlíšením displeja. Taktiež priniesol prémiový hliníkový rám do série Note. Prišiel na trh s Exynosom 5433 a Androidom 4.4.4. Do série Note priniesol aj prvýkrát rýchle nabíjanie, v tom čase s výkonom 15 W. Novinkou bol aj snímač odtlačkov prstov v tlačidle Domov. Mal batériu s kapacitou 3220 mAh.

Android Roka 2014: Výsledky hlasovania

Kategória TOP Android smartfón:

 1. Samsung Galaxy Note 4
 2. Sony Xperia Z3 Compact
 3. Sony Xperia Z3
 4. Lenovo Vibe Z2 Pro
 5. Samsung Galaxy S5

Kategória Android smartfón:

 1. Sony Xperia Z1 Compact
 2. Samsung Galaxy Alpha
 3. Samsung Galaxy S5 mini

Kategória Kompaktný Android:

 1. Sony Xperia M2
 2. HTC Desire 510
 3. Samsung Galaxy Grand 2
 4. Lenovo A536
 5. LG L70

Kategória Android tablety:

 1. Samsung Galaxy Tab S 10.5
 2. Lenovo Yoga Tablet 2
 3. Sony Xperia Z3 Compact Tablet 8
 4. ASUS Transformer Pad
 5. ASUS Nexus 7 (2013)

Kategória Android inovácie:

 1. Samsung Gear S
 2. Samsung Galaxy Note Edge
 3. Motorola Moto 360
 4. Lenovo Yoga Tablet 2 Pro
 5. Sony SmartBand Talk SWR30

Kategória Android príslušenstvo:

 1. Parrot AR. Drone 2
 2. LG PD233 prenosná tlačiareň
 3. HTC Dot View
 4. Nexus 9 Keyboard
 5. Sony SBH80 – Bluetooth Stereo headset

Najlepším kompaktným smartfónom za rok 2014 sa stala dostupná Sony Xperia M2

V kategórii Kompaktný smartfón vládla prekvapivo cenovo dostupná Sony Xperia M2. Na strednú triedu z roku 2014 sa jej dobre darilo, dostala totiž až dve aktualizácie systému Android. Na trh prišla s Androidom 4.3 a skončila svoju púť s Androidom 5.1. Svojho času mala 4,8″ TFT displej s rozlíšením 540 x 960 pixelov. Poháňal ju Snapdragon 400 s 1 GB RAM. Je to jeden z posledných smartfónov, ktorý nemal selfie fotoaparát.

Silnú konkurenciu mu urobilo v tom čase už pomaly zanikajúce HTC s modelom Desire 510. Samozrejme, aj tu bol prítomný už silný Samsung s modelom Galaxy Grand 2.

HTC upadá, na obzore nie je ešte ani len Huawei

Ak ste posledné dni pozorne sledovali náš seriál Retro, mohli ste zachytiť, že ešte do roku 2013 sa veľmi dobre darilo značke HTC. Tento rok sa umiestnilo už len na druhom mieste v dostupnej kategórii Kompaktný smartfón a tiež na treťom mieste v kategórii Android príslušenstvo.

Taktiež doteraz sa tu žiaden Huawei neobjavil, ale niečo nám našepkáva, že v ďalšom ročníku sa už objaví a bude silnou konkurenciou pre Samsung. Rok 2014 bol totiž rokom, kedy Huawei zaujal svet svojim modelom Ascend P7.

Ďalšie články zo série Android Roka | Retro:

2.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+