MojAndroid

Ak vám po predstavení prémiovej verzie Huawei-u P8 chýbal cenovo dostupnejší model, nemusíte zúfať. Spoločnosť totižto prednedávnom začala predávať lacnejší variant P8 Lite, ktorý sľubuje práve zaujímavý pomer ceny a výkonu. Novinka síce nie je vyrobená z prémiových materiálov, no to sa pozitívne odrazilo na cenovke, ktorá klesla pod hranicu 300 eur. Zníženie nákladov na výrobu sa však v negatívnom zmysle podpísalo aj pod iné komponenty. Huawei použil napríklad menší displej, menej výkonný procesor, či fotoaparát bez optickej stabilizácie. Aj napriek tomu však ide o zaujímavý prístroj.

KONŠTRUKCIA

Huawei P8 Lite by si neznalý používateľ mohol veľmi ľahko pomýliť s luxusnejším súrodencom. Po dizajnovej stránke ide totižto o takmer totožné smartfóny, ktoré sa odlišujú najmä v použitých materiáloch. Zatiaľ čo P8 je vyrobený celý z kovu a odolného skla Gorilla Glass 3, lacnejší P8 Lite spolieha skôr na plast. Prednú stranu chráni neznámy materiál pokrytý oleofóbnou vrstvou, ktorá zabraňuje zachytávaniu odtlačkov prstov a nečistôt.  Výrobca oproti P8 použil tiež menší displej, ktorý má uhlopriečku 5 palcov a na rozdiel od súrodenca neponúka tak tenký rámik. Na P8 zaberá displej až 71,4% prednej strany, pri P8 Lite to je už len 68,3%.

Huawei P8 Lite-recenzia-2

Zariadenie už pri prvom uchopení pôsobí lacnejším dojmom. Rám prichádza vo vyhotovení zlatej farby a jeho povrch je lesklý s jemnou textúrou, ktorá pripomína leštený kov. Rozmiestnenie jednotlivých ovládacích prvkov je rovnaké ako pri vlajkovej lodi. Na pravej strane tak nájdete tlačidlo zapnutia, ovládanie hlasitosti, ako aj dvojicu slotov pre microSD kartu a microSIM. Zaujímavosťou je, že slot pre microSD je možné použiť aj pre vloženie nanoSIM. Huawei P8 Lite totižto podporuje funkcionalitu dualSIM smartfónov. MicroUSB konektor je situovaný v spodnej časti spolu s hlasitým reproduktorom, 3,5 mm audio jack sa nachádza navrchu.

Huawei P8 Lite-recenzia-8

Zadný kryt je pevnou súčasťou plastovej unibody konštrukcie a nie je ho možné jednoducho demontovať. Zadná strana je minimalistická a ukrýva v sebe štandardne len fotoaparát s LED bleskom. P8 Lite sme v redakcii testovali v bielej verzii, ktorá má podobne ako aj čierny variant, zadný kryt pokrytý jemnou textúrou.

Huawei P8 Lite-recenzia-4

Celkovo pôsobí P8 Lite ako dobre skonštruovaný smartfón. V porovnaní s P8 je rozdiel v rozmeroch takmer zanedbateľný, vďaka plastu je však o 13 gramov ľahší. P8 Lite síce nie je tak luxusný ako vlajkový model, to však vyvažuje príjemnou cenou. Telo smartfónu je pevné, všetko na ňom presne lícuje a nič na ňom nevŕzga. Aj preto k nemu nemám v podstate žiadne ďalšie pripomienky.

DISPLEJ

Ako som už v úvode uviedol, Huawei P8 Lite disponuje menším 5-palcovým displejom. Ten je typu IPS, vďaka čomu ponúka dobré podanie farieb a pozorovacie uhly. Rozlíšenie je síce len 720 x 1280 px, no aj to postačuje na pohodlné prehliadanie webových stránok, či na inú prácu s telefónom. Zobrazenie čiernej nepatrí medzi najlepšie, no opäť platí, že kvalita zodpovedá cene. Čitateľnosť na priamom slnku je na tom už horšie a komfort používania je pri takýchto svetelných podmienkach značne znížený. Tiež sme si všimli, že v spodnej časti má displej žltý nádych, čo spozorujete najmä pri súvislom bielom alebo sivom pozadí. Pri bežnom používaní nám však neprekážal.

Huawei P8 Lite-recenzia-1

Čo sa možností displeja týka, tak priamo v telefóne nenájdete veľa nastavení, no môžete si upraviť napríklad teplotu zobrazovaných farieb, či zapnúť vyššiu citlivosť pre ovládanie v rukaviciach. K dispozícii je aj režim zlepšenia čitateľnosti za jasného počasia, ktorý pri detekcii silného osvetlenia pozmení farby prostredia tak, aby bolo lepšie čitateľné.

VÝKON

Huawei osadil P8 Lite 8-jadrovým procesorom Kirin 620 o takte 1,2 GHz. Ten doplnil o 2 GB operačnú pamäť RAM, ktorá v spojení s procesorom zabezpečuje dostatok výkonu pre plynulý chod operačného systému Android Lollipop. V AnTuTu sme pri testovaní namerali skóre na úrovni 30-tisíc bodov, čo je však menej, ako ponúka napríklad lacnejší Lenovo A7000. Pri ňom sme v rovnakom teste získali skóre 40-tisíc bodov. O niečo horšie je P8 Lite na tom aj pri testovaní grafického výkonu. V aplikácii 3D Mark a benchmarku IceStorm Unlimited dosiahol 5550 bodov.

Výkon je však aj napriek slabším výsledkom v benchmarkoch dostatočný. S P8 Lite si zahráte aj novšie a graficky náročnejšie hry, pričom problémy nebude robiť ani práca s viacerými aplikáciami, prehliadanie webových stránok, či prehrávanie Full HD videí. Reakcie operačného systému sú rýchle a to platí aj o spúšťaných aplikáciách.

Vnútorná pamäť zariadenia činí 16 GB, z tej je pre používateľa dostupných niečo cez 10 GB. Je to dostatočne veľa aj pre inštaláciu desiatok aplikácií, či niekoľkých dátovo náročných hier. Vďaka rozširujúcemu slotu s podporou pamäťových kariet do 128 GB by s nedostatkom pamäte nemal byť vôbec problém. Ak ste ale dúfali v podporu USB Host, tak vás budeme musieť sklamať. P8 Lite ho totiž nepodporuje, a tak k nemu nie je možné pripojiť ďalšie externé úložiská, či iné príslušenstvo.

MULTIMÉDIÁ

Aj na P8 Lite nájdete dva otvory, ktoré majú na prvý pohľad predstavovať dva reproduktory. Nedajte sa však pomýliť, hlasitý reproduktor sa nachádza len pod jedným z nich. Tento však nedosahuje až takých kvalít ako v P-osmičke. Je síce dostatočne hlasný, no pri vyšších hlasitostiach zvykne skresľovať. Hudbu si môžete samozrejme vypočuť aj cez 3,5 mm audio jack. Ten ponúka dostatočný výkon, vďaka čomu sme hudbu bežne počúvali na polovičnej hlasitosti. Zvukový prednes pritom kvalitou nijako nezaostáva za konkurenciou. Samozrejme, závisí to aj od pripojených slúchadiel. Hudbu môžete počúvať cez predinštalovaný hudobný prehrávač, ktorý svojim vyhotovením zapadá do používateľského prostredia EMUI. Ponúka základné funkcie, vrátane triedenia skladieb podľa niekoľkých kritérií, možnosti ich označenia za obľúbené a podpory playlistov. Nechýba ani časovač, ktorý môže hudobný prehrávač automaticky vypnúť, napríklad večer keď idete spať.

Huawei P8 Lite-recenzia-5

Galéria prichádza v skutočne peknom vyhotovení. Fotografie sú rozmiestnené do mriežky, pričom naľavo sa nachádza časová os. Priamo z úvodnej obrazovky môžete posunom nadol aktivovať fotoaparát a fotiť priamo z používateľského prostredia galérie. Prepnúť sa môžete aj na zobrazenie albumov, v ktorom nájdete ďalšie priečinky s fotografiami.

OPERAČNÝ SYSTÉM

P8 Lite je, podobne ako drahší P8, vybavený Androidom vo verzii 5.0 Lollipop, nad ktorým beží nadstavba EMUI v najnovšej verzii 3.1. Oproti nemu však chýbajú niektoré funkcie, ako napríklad Knuckle Sense, Ovládanie rečou, či podpora pre fóliu TouchPlus.

Všetky aplikácie sa ukladajú priamo na plochu, kde ich je možné ďalej usporiadať do priečinkov alebo ich úplne odinštalovať. Navigačné tlačidlá v spodnej časti obrazovky sa dajú jednoducho prispôsobiť a aby ste sa nemuseli naťahovať za notifikačnou lištou až k vrchnej časti obrazovky, môžu byť doplnené o tlačidlo, ktoré ju stiahne za vás. Skryť sa však nedá. Panel notifikácií zobrazuje upozornenia a riadiť z neho je možné aj základné funkcie zariadenia, ako zapnutie Wi-Fi, Bluetooth, NFC, či podsvietenie displeja.

Huawei EMUI podporuje aj motívy, ktoré sa dajú spravovať z predinštalovanej aplikácie. Samostatne si môžete prispôsobiť aj jednotlivé prvky ako napríklad tapety, štýl písma, ikony a štýl uzamknutej obrazovky. Z predinštalovaných aplikácií spomenieme najmä správcu telefónu, ktorý ponúka niekoľko funkcií. Nájdete tu správcu procesov, inteligentný čistič úložiska, blacklist kontaktov pri hovoroch a správach, správcu napájania, upozornení, či sieťových pripojení. “Prostredie pre jednu ruku” zmenší celú obrazovku a posunie ju bližšie na dosah ruky. Plávajúce tlačidlo nahrádza navigačný panel, môžete si ho však umiestniť na ľubovoľné miesto. Podporované je aj ovládanie pohybom, zvonenie pri prichádzajúcom hovore alebo alarmoch môžete vypnúť prevrátením. Prekvapením je funkcia prebudenia dvojitým poklepaním na displej, ktorú sme napríklad na P8 nenašli. Nájdete tu aj launcher aplikácií, ktoré je možné spustiť z vypnutej obrazovky nakreslením písmena C, E, M alebo W. Každému písmenu môžete priradiť ľubovoľnú aplikáciu.

Huawei pre majiteľov zariadenia pripravil aj niekoľko ďalších aplikácií. Sú to napríklad Hodiny, poznámkový blok, správca súborov, NFC čítačka, baterka, Zrkadlo, FM rádio, Počasie či Lupa, ktorá pomôže ľuďom s horším zrakom. Ako klávesnica je použitá dobre známa aplikácia Swype, ktorá podporuje predikciu, písanie gestami, či možnosť prispôsobiť vzhľad pomocou niekoľkých motívov a výšky klávesnice. Samozrejme, k dispozícii je aj natívna klávesnica Androidu 5.0.

Spoločnosť myslela aj na ochranu súkromia. V smartfóne tak môžete vytvoriť dva používateľské účty, jeden váš a druhý určený pre priateľov alebo iných používateľov – tzv. režim návštevníka. Účty sa automaticky rozpoznajú pri zadávaní odomykacieho hesla alebo PIN kódu. Obmedziť môžete viditeľnosť kontaktov, albumov fotografií alebo aplikácií.

Uzamknutá obrazovka obsahuje okrem základných informácií o čase a dátume aj rýchly prístup k niektorým funkciám. Priamo z obrazovky je možné meniť jej pozadie, spustiť baterku, nahrávanie zvuku, kalkulačku alebo fotoaparát. Za zmienku stojí aj prítomnosť dvoch štýlov domovskej obrazovky. Okrem tej klasickej tu totižto nájdete aj jednoduchý štýl, ktorý je vhodný pre seniorov, či menej znalých používateľov. Obsahuje totižto iba základné funkcie a jednoduché rozloženie s veľkými ikonami.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát v Huawei P8 Lite má rovnaké 13 Mpix rozlíšenie ako P-osmička, chýba mu však optická stabilizácia a použitý bol pravdepodobne aj lacnejší senzor. Rozlíšenie je dostatočné a dá sa povedať, že už aj v tejto triede zariadení sa stáva štandardom. Jeho kvality sa však nedajú priamo porovnávať s drahším súrodencom. Cez deň síce P8 Lite vytvorí obstojné zábery, so zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami sa však kvalita záberov priamoúmerne znižuje. Najvýznamnejšiu rolu tu zohráva absencia optickej stabilizácie.

Tiež tu nečakajte funkcie ako maľovanie svetlom či režim Super noc. V softvérovej výbave však nechýba HDR režim, možnosť vytvárať panorámy, pridať vodotlač, či zvukovú poznámku. Už samozrejmosťou je možnosť uloženia GPS polohy vytvorených snímkov,  selfie s efektom skrášlenia a fotenie pomocou hlasovej spúšte, ktorá reaguje na vybrané frázy alebo určitú intenzitu hluku. Pri fotení momentiek príde vhod aj funkcia ultrarýchlej snímky, ktorá po dvojitom stlačení tlačidla na zníženie hlasitosti aktivuje fotoaparát a vytvorí fotografiu. To všetko v časovom rozpätí od 1 do 1,5 sekundy. Problematickejšie je v tomto prípade ale zaostrovanie, ktoré je nastavené na nekonečno.  Podržaním prstu na displeji je možné zas manuálne zvoliť body, kde sa fotografia zaostrí a miesto, na základe ktorého sa zvolia základné nastavenia, ako citlivosť alebo čas uzávierky.

Video sa dá natáčať v maximálnom rozlíšení Full HD a disponuje aj režimom sledovania objektu, v ktorom si v scéne vyberiete bod, ktorý bude kamera sledovať. Vhodné napríklad pri pohyblivých objektoch, ktoré by inak kamera nedokázala automaticky správne zaostriť. Kvalita natočeného videa nepatrí k najlepším, výrobca zvolil pomerne veľkú kompresiu a pri pohybe kamery už vidno štvorčekovanie a niekedy aj rozpadávanie obrazu. Farebnou vernosťou a ostrosťou nás natočené videá tiež nepresvedčili.

KONEKTIVITA

Huawei P8 Lite ponúka široké možnosti konektivity. Podporuje LTE s rýchlosťami do 150/50 Mbps a HSPA 42.2/5.76 Mbps. Nechýba WiFi v štandardoch 802.11 b/g/n, či Bluetooth vo verzii 4.0 s profilmi A2DP, EDR a LE. Samozrejmosťou je aj lokalizácia pomocou GPS a GLONASS, ktorá funguje spoľahlivo a rýchlo. V prípade Huawei P8 Lite poteší aj podpora dualSIM, ktorý pracuje v režime Dual Standby. Súčasne je tak možné buď telefonovať alebo prenášať dáta. Spoločnosť do zariadenia implementovala aj správcu SIM, ktorý umožní nastavenie predvolených hodnôt pre obidve SIM karty. Jedna tak môže slúžiť k prenosu dát, druhá zas pre volania. Nezabúdajte tiež na to, že len jeden slot podporuje 3G a 4G siete, ten druhý dokáže pracovať len v 2G a vhodný je tak len k posielaniu SMS alebo na hovory. Za zmienku stojí aj prítomnosť NFC, ktoré sa v lacnejších zariadeniach objavuje len sporadicky.

Huawei-P8-Lite-screen31

VÝDRŽ BATÉRIE

Zariadenie je osadené batériou o kapacite 2200 mAh. To je dostatočná kapacita na to, aby prístroj udržala v chode aj dva dni nenáročného používania. Pri našom testovaní sme sa väčšinou dostali na hodnotu presahujúcu 42 hodín výdrže s tým, že displej bol aktívny vždy cez 2 hodiny. Zároveň sme mali aktívny aj mobilný internet, ktorý sme využívali najmä na mailovú komunikáciu, prehliadanie webu a čítanie správ cez RSS čítačku. Sporadicky sme využívali aj fotoaparát, či počúvanie hudby. Výdrž nás však nijako neprekvapila, no ani nesklamala.

Huawei P8 Lite-recenzia-3

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Huawei P8 Lite sa svojim výkonom, ako ani konštrukčným spracovaním a kvalitami fotoaparátu, nemôže porovnávať so svojim drahším súrodencom. A to je dobre. Vďaka tomu mohol výrobca s cenou klesnúť na hranicu, ktorá sa pohybuje tesne nad 200 eurami, čo dnes považujeme za nižšiu strednú triedu. A takýmto smartfónom aj P8 Lite je. Hoci je z plastu, vyzerá celkom pekne a konštrukcia tiež patrí k tým lepšie spracovaným. Inak poteší prítomnosť dvoch slotov na SIM karty, dostatočne kvalitný displej, ako aj nadstavba EMUI, ktorá ponúka príjemné používateľské prostredie aj funkcie. Vyslovené negatíva sme na tomto zariadení nenašli, možno len cena mohla byť o niečo nižšia. O niekoľko desiatok eur lacnejšie sa totižto predáva napríklad Lenovo A7000, ktorý je výkonnejší, no je aj väčší a ponúka o niečo horší fotoaparát. Zaujímavou alternatívou je ale napríklad aj Honor 4C, ktorý sme testovali len prednedávnom.

Plusy:

  • Konštrukčné spracovanie
  • Nadstavba EMUI

Mínusy:

  • Nie príliš kvalitný hlasný reproduktor
  • Podpriemerná kvalita videa
  • Horšia čitateľnosť displeja na priamom slnku
10.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+