MojAndroid

Samsung tento rok na Slovensku odštartoval s uvedením nových modelov smartfónov radu A, ktoré majú doplniť portfólio spoločnosti v strednej triede. Na testovanie sme dostali lacnejší z trojice Galaxy A zariadení, ktoré sa majú predávať aj u nás. Novinka s názvom Galaxy A3 ponúka unibody telo s kovovým rámom a špecifikácie, ktoré sú pre strednú triedu už štandardom. Je však cenovka na úrovni 300 eur opodstatnená?

Konštrukcia: Kovový rám a elegancia

Samsung tento rok prichádza s niečim novým a sviežim. Vlastne, ono to nie je až tak novinka, že začal používať vo svojich zariadeniach kov. Už minulý rok sme boli svedkami uvedenia prvého smartfónu s kovovým rámom, Galaxy Alpha, a neskôr aj vlajkovej lode Galaxy Note 4. Výnimkou teda nie je ani Galaxy A3, ktorý viaceré črty prebral práve z týchto zariadení. Hlavným rozdielom však je, že Áčková rada prichádza s unibody telom s napevno vstavanou batériou. To dodáva celému zariadeniu ešte viac na pevnosti a prémiovom vzhľade.

Samsung Galaxy A3-recenzia-1

Samsung Galaxy A3 má rám vyrobený z kovu, pričom hrany sú po bokoch skosené pod uhlom 45 stupňov a od zvyšku sa odlišujú svojím lesklým spracovaním. Predná strana so 4,5″ displejom je chránená odolným sklom Gorilla Glass tretej generácie a pre Samsung je typická. Pod displejom totižto obsahuje dobre známe tlačidlo Home spolu s dvojicou kapacitných tlačidiel. Prednú stranu dopĺňa ešte predná kamera, niekoľko senzorov a hlavný telefónny reproduktor, ktorý je dostatočné hlasný aj v hlučnejších prostrediach. Notifikačná LED dióda žiaľ v tomto prípade chýba.

Samsung Galaxy A3-recenzia-10

Všetky ovládacie prvky a konektory sú umiestnené po bokoch zariadenia. Naľavo nájdete dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, napravo zas tlačidlo zapnutia, či dvojicu vysúvacích slotov pre pamäťovú kartu micro SD a nano SIM. Micro USB a 3,5 mm audio jack sa nachádzajú v spodnej časti. Rozmiestnenie prvkov je pre ovládanie rukou ideálne, majú výbornú odozvu na stlačenie a pochváliť musím aj ich samotné konštrukčné prevedenie.

Samsung Galaxy A3-recenzia-9

Zadná strana neskrýva žiadne veľké prekvapenia. Po stranách je mierne zaoblená a nájdete na nej hlavný, z tela vystupujúci fotoaparát, doplnený o prisvetľovaciu LED diódu a reproduktor. Logo Samsung je umiestnené práve tu a nechýbajú ani povinné údaje výrobcu, ktoré sú menej nápadne uvedené v spodnej časti.

Samsung Galaxy A3-recenzia-3

Celkovo nemám ku konštrukcii smartfónu žiadne výhrady. Samsung tu spravil poriadny kus roboty a svoju strednú triedu smartfónov vylepšil práve kovovým rámom a unibody konštrukciou. Galaxy A3 je pekný malý smartfón, ktorý si pravdepodobne zamilujú najmä ženy. Telo zariadenia je dostatočne pevné, nič na ňom nevŕzga ani pri silnejšom zatlačení a tak má najlepšie predpoklady vydržať aj nejaký ten pád, či drsnejšie zaobchádzanie.

Displej: Špičkou triedy nie je

Áno, aj Samsung Galaxy A3 je, podobne ako väčšina Samsungov, vybavený Super AMOLED displejom. Ten prichádza vo veľkosti 4,5 palca s rozlíšením 540 x 960 px. Pri tejto veľkosti displeja je rozlíšenie postačujúce. Obraz je dostatočné ostrý aj pri menšom písme a pochváliť musím aj farebné podanie, ktoré je dostatočne verné. Jas síce nedosahuje takých hodnôt ako napríklad high-end modely Sony Xperia Z3 či Samsung Galaxy S5, je však dostatočný na to, aby ste s telefónom mohli pracovať aj za slnečného dňa vonku.

Samsung Galaxy A3-recenzia-11

Displej ponúka tiež niekoľko nastavení, ktoré sú pre Samsung už typické. Nájdete tu možnosť voľby režimu obrazovky, v ktorej sa môžete prepínať medzi Adaptívnym, AMOLED kinom, AMOLED fotografiou a základným zobrazením. Ja som Galaxy A3 používal s prednastaveným adaptívnym zobrazením, ktoré automaticky optimalizuje rozsah farieb, sýtosť a ostrosť zobrazenia v natívnych aplikáciach Samsungu. K dispozícii je tiež nastavenie automatickej úpravy tónu obrazu, ktoré upraví jas displeja v závislosti od obrazu, ktorý zobrazuje. Má sa tak ušetriť drahocenná energia a predĺžiť chod na batériu.

Samsung Galaxy A3 - bližší pohľad na rozloženie subpixelov displeja
Samsung Galaxy A3 – bližší pohľad na rozloženie subpixelov displeja

Pozorovacie uhly sú výborne pri pohľad z každej strany a už tradične na vás čaká aj dokonalé zobrazenie čiernej. Displej Samsungu Galaxy A3 však vo svojej triede vonkoncom nepatrí k absolútnej špičke. V podobnej cenovej relácii sa predáva napríklad Huawei Ascend P7 s 5-palcovým displejom, ale s Full HD rozlíšením, a určite treba spomenúť aj Motorolu Moto G, ktorá sa predáva od 150 eur a ponúka rovnako veľký displej, no s väčším HD rozlíšením.

Výkon a pamäť

Samsung vybavil Galaxy A3 rovnakým procesorom ako drahší Samsung Galaxy A5. Poháňa ho teda 64-bitový štvorjadrový procesor Snapdragon 410, ktorý je taktovaný na frekvenciu 1,2 GHz a sekunduje mu 1,5 GB pamäte RAM. Táto dvojka si rozumie veľmi dobre a v spojení s operačným systémom Android ponúka dostatok výkonu pre všetky operácie. Pohyb v OS je navyše aj veľmi rýchly a počas môjho používania som nespozoroval žiadne zaváhania. Zdá sa teda, že Samsung urobil maximum pre optimalizáciu OS s jeho nadstavbou TouchWiz, ku ktorej tentokrát nemám absolútne žiadne výhrady.

Samsung Galaxy A3-recenzia-rozne-1

A-trojka si poradí aj s hrami s pokročilejšou grafikou, aj keď určite nemôžete očakávať tak vykreslené detaily ako na drahších zariadeniach. Hravo si teda poradí s titulmi ako napríklad Dead Trigger 2 a spustí aj Modern Combat 5. Samsung Galaxy A3 navyše zvládne aj vykresľovanie webových stránok, ktoré sa načítavajú rýchlo a spoľahlivo.

Samsung Galaxy A3-screen-3 Samsung Galaxy A3-screen-2 Samsung Galaxy A3-screen-1

Screenshot_2015-01-21-16-17-19 Screenshot_2015-01-21-16-21-15 Screenshot_2015-01-21-16-23-41

Vnútorná pamäť smartfónu činí výrobcom udávaných 16 GB. Z nej si však časť ukrojil operačný systém, kvôli čomu je po zapnutí pre používateľa dostupných niečo cez 11 GB pamäte. Rozšíriť ju však môžete o pamäťové karty microSD s maximálnou kapacitou do 64 GB. To by malo postačovať aj náročnejším používateľom, či už na uloženie hudobnej zbierky alebo filmov a videí, ktoré by ste mohli na tomto smartfóne sledovať. Pre niekoho by nevýhodou mohla byť absencia podpory USB Host, kvôli ktorej k mobilu nepripojíte žiadne externé úložiská v podobe flash diskov, ale ani myšky či klávesnice.

Samsung Galaxy A3-recenzia-rozne-2

Multimédiá

Samsung Galaxy A3 podporou multimediálnych súborov určite nesklame. Poradí si s väčšinou bežných video formátov, a to v HD aj Full HD rozlíšení. Ja som na ich prehrávanie používal predovšetkým aplikáciu MX Player, ktorá ponúka dobrú podporu formátov, ako aj hardvéru akceleráciu pre dekódovanie videa. Zvuk si vychutnáte iba z jedného zadného reproduktoru, ktorý svojimi rozmermi už pri prvom pohľade veľmi nenadchne. Zabezpečuje však dostatočne hlasnú reprodukciu, aj keď nie vo veľmi príťažlivej kvalite. Zvuk je skôr plechový, aj keď musím povedať, že bez výrazného skreslenia. V podstate nemám k nemu až tak čo dodať, keďže iné mobilné zariadenia sú na tom podobne. Samozrejme, až na niektoré výnimky, ako je napríklad HTC One mini 2, ktorý sa predáva v rovnakej cenovej kategórii ako Galaxy A3.

Samsung Galaxy A3-recenzia-rozne-3

So Samsungom si svoju obľúbenú hudbu a videá prehráte aj v natívnych aplikáciach od výrobcu. Tie ponúkajú základné funkcie pre triedenie a nájdeme tu aj niekoľko nastavení zvuku, ktoré zahŕňajú napríklad vlastný ekvalizér Sound Alive s najrôznejšími efektami, či Adapt Sound, ktorý na základe testovania vášho sluchu zistí najlepšie nastavenia pre počúvanie cez pripojené slúchadlá. Ide o zaujímavú funkciu, ktorá môže prispieť k zvýšeniu kvality zvuku. Prítomná je tiež inteligentná hlasitosť, ktorá automaticky upraví hlasitosť skladieb na rovnakú úroveň, či zobrazovanie textu piesní a automatické vypnutie hudby.

Samsung Galaxy A3-screen-13 Samsung Galaxy A3-screen-12

Galéria sa oproti iným smartfónom Samsung veľmi nemení. Jednotlivé náhľady sú zobrazené v mriežke, ktorej veľkosť je možné upravovať pomocou gesta pinch-to-zoom. Podporované sú tiež cloudové úložiská Dropbox a Google+.

Všetky aplikácie od Samsungu samozrejme podporujú aj protokol DLNA, pomocou ktorého je možné bezdrôtovo zdieľať fotografie, videá a hudbu, so zariadeniami, ktoré sú pripojené v rovnakej sieti.

Operačný systém

Nadstavba TouchWiz prešla menšími zmenami, ktoré prináša aj Samsung Galaxy A3 s Androidom 4.4.4 KitKat. Nechýba teda štandardne vybavená notifikačná lišta s okrúhlymi ikonkami, ktoré preberajú funkciu rýchlych ovládacích prvkov. Samozrejmosťou je aj prístup k nastaveniam, ovládaniu jasu displeja, či k samotným upozorneniam, ktoré sa dajú odstrániť posunom doľava alebo doprava. Uzamykacia obrazovka obsahuje len hodiny s dátumom a odkaz pre rýchle spustenie fotoaparátu.

Samsung Galaxy A3-screen-6 Samsung Galaxy A3-screen-7

Menu s aplikáciami ponúka mriežku ikon 5×4, pričom za zmienku stoja najmä jeho možnosti. Priamo medzi aplikáciami si môžete vytvoriť vlastný priečinok, do ktorého si umiestnite ľubovoľné tituly, jednotlivé aplikácie v zariadení si môžete nechať usporiadať hneď podľa niekoľkých kritérií, nechcené aplikácie si môžete priamo z menu vymazať a veľmi praktickou možnosťou je aj Skrytie aplikácie. Ak napríklad nepoužívate niektorý zo Samsung titulov, tak si ho v menu jednoducho skryjete a nebude vám tam zavadzať.

Samsung Galaxy A3-recenzia-rozne-4
Samsung Galaxy A3 – menu s aplikáciami

Zaujímavosťou novšej verzie TouchWizu je aj podpora tém. Tých nájdete v Galaxy A3 hneď niekoľko. Pri ich prepínaní však nečakajte veľké premeny, nanajvýš sa zmenia ikonky aplikácií a pozadie. Prítomné je aj ovládanie gestami. Na zmeškané hovory a správy môžete byť upozornení vibrovaním pri zodvihnutí zariadenia, prichádzajúci hovor sa dá stlmiť prevrátením alebo podržaním dlane na obrazovke. Screenshot vytvoríte už tradičným potiahnutím dlane po displeji.

Samsung Galaxy A3-screen-9 Samsung Galaxy A3-screen-8

Samsung myslel aj na zrakovo a sluchovo postihnutých, pre ktorých do systému implementoval niekoľko pomôcok, ako napríklad oznámenie zmeškaných udalosti LED bleskom, zväčšovanie alebo zmenšovanie písma, aktivácia negatívych farieb a podobne. Zabezpečenie Samsung zvýšil vlastným tzv. Súkromným režimom. Pomocou neho ochránite vybrané dáta uložené v aplikáciách Galéria, Video, Hudba a Moje súbory. V galérii, či v správcovi súborov, po jeho aktivovaní môžete vytvárať súkromné priečinky, ktoré sa po vypnutí režimu bežne nezobrazia.

Samsung Galaxy A3-recenzia-rozne-6
Samsung Galaxy A3 – jednoduchý režim

 

Vhod príde aj funkcia blokovania, ktorá vypne oznámenia pre vybrané funkcie, ako napríklad hovory a SMS správy. Nastaviť je možné čas, kedy sa blokovanie aktivuje, či to, pre ktoré kontakty nebude platiť. Používateľ má na výber aj Jednoduchý režim zobrazenia domovskej obrazovky, ktorý uľahčí prácu najmä starším ľuďom. Na obrazovke sa zobrazia len vybrané aplikácie s veľkými ikonami a písmom.

Celkovo nemám k fungovaniu OS Android a nadstavbe TouchWiz čo vytknúť. Samsung v tomto prípade popracoval na optimalizácii a všetko funguje rýchlo a plynulo. Počas môjho používania som nezaznamenal žiadne pády aplikácií, či zasekávanie v prechodoch OS. Samsung Galaxy A3 je tak ideálnym spoločníkom aj pre náročnejších používateľov, ktorí od svojho mobilného zariadenia vyžadujú čo najväčšiu spoľahlivosť a rýchlosť.

Fotoaparát

Samsung Galaxy A3-recenzia-15

Fotoaparát tejto novinky má rozlíšenie 8 Mpix a doplnený je aj o LED blesk. Vo svojej cenovej kategórii patrí kvalita snímkov skôr ku priemeru a nad ostatnými modelmi s rovnakou cenovkou veľmi nevyniká. Pochváliť musím dobrú kvalitu počas fotenia v dobrých svetelných podmienkach, no najhoršie na tom nie je ani pri fotení v interiéroch, či vonku pri horšom svetle. Úroveň detailov je na dobrej úrovni, aj keď treba upozorniť na to, že v plnom 8 Mpix rozlíšení budete môcť fotografovať len s pomerom strán 4:3. Pre roztiahnutie snímky na celý displej musíte zvoliť pomer 16:9, pri ktorom môže byť rozlíšenie maximálne 6 Mpix. V tomto režime som fotil aj počas môjho testovania.

20150116_131150

20150121_151334

Video je nakrúcané v maximálnom rozlíšení 1080p a podobne ako pri foťáku, aj tu platí, že kvalita patrí skôr ku priemeru triedy. Nie je na tom však nič zlé. Natočené video teda obsahuje dostatok detailov, aj keď absencia stabilizácie sa tu prejavuje už v dosť veľkej miere. To ako vyzerá, si môžete pozrieť na ukážke nižšie.

Fotoaparát samozrejme ponúka niekoľko funkcií a nastavení. Nájdete tu možnosť nastavenia citlivosti ISO, vyváženia bielej, expozície, či niektorý z efektov, ktorý je možné použiť priamo pri fotografovaní. Samozrejmosťou je aj časovaná spúšť, ale aj režimy krásna tvár, panoráma, HDR, sériové snímanie, animovaný GIF, ozvučená snímka, či šport. Prítomný je aj režim selfie, ktorý umožní používateľovi fotiť selfie zadným fotoaparátom. Ten po aktivovaní režimu dokáže automaticky zaostriť na tvár a následne spustiť časovanú spúšť – odpočítavanie je signalizované zvukom.

Konektivita

Samsung Galaxy A3 je typickým príkladom smartfónu strednej triedy. Ponúka všetky bežne dostupné štandardy, ktoré by ste v spojení so svetom mohli potrebovať. Nájdete tu podporu Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.0 s profilmi A2DP, EDR a LE, GPS a GLONASS, FM rádio, či možnosť pripojenia cez 3G a LTE. A3 som používal aj ako navigáciu v aute, kde vstavané GPS ponúkalo dostatočnú presnosť. Výhrady nemám ani k fungovaniu Wi-Fi či citlivosti príjmu mobilných sietí. Telefonovanie je pohodlné aj v hlučnejšom prostredí.

Batéria

Samsung vybavil tento model 1900 mAh batériou, ktorá poskytuje dostatočnú kapacitu minimálne pre jeden deň fungovania. Výdrž som otestoval pri dvoch rôznych scenároch. V tom prvom som mal nonstop zapnutý mobilný internet a mobil som používal intenzívnejšie najmä na príjem a odosielanie e-mailov, 20 minút telefonovania, prehliadanie webových stránok, či fotenie a čítanie správ cez RSS čítačku. Tu sa mi podarilo dosiahnuť výdrž na úrovni 27 hodín s 2 hodinami zapnutého displeja.

Samsung Galaxy A3-recenzia-rozne-7

Podobným spôsobom som Galaxy A3 používal aj v druhom scenári s tým rozdielom, že v 90% som používal pripojenie cez Wi-Fi, pričom na noc som pripojenie k internetu vypínal úplne. Tu sa už výdrž pohybovala na úrovni 67 hodín, pričom displej bol počas tejto doby aktivovaný 3 hodiny. Samozrejme, aj tu nájdete režimy šetrenia energie, ktoré za účelom predĺženia výdrže obmedzia napríklad výkon, dátové prenosy, alebo prepnú zobrazenie do režimu odtieňov sivej. V režime extrémneho šetrenia sa zas obmedzia funkcie len na niekoľko aplikácií a výrazne sa zmení aj používateľské prostredie, ktoré je čo najviac zjednodušené a prichádza v čiernobielom prevedení.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy A3-recenzia-5

Samsung tento rok bude musieť o zákazníka zabojovať. Neustále silnejúca konkurencia z Číny núti viacerých výrobcov tlačiť ceny svojich smartfónov čo najnižšie. Zdá sa však, že to nie je prípad Samsungu, ktorý aj napriek tomu ponúka svoje zariadenia za vyššie ceny. Dôkazom toho je aj Samsung Galaxy A3, ktorý je v slovenských e-shopoch predávaný od 300 eur, čo je vzhľadom na výbavu smartfónu oveľa viac, ako by sme si predstavovali. V tejto cenovej kategórii nájdete podobne vybavené, a v niektorých prípadoch aj lacnejšie, smartfóny ako napríklad Huawei Ascend P7, HTC One mini 2, LG G2, Meizu MX4, Lenovo Vibe Z2 a iné. S o niečo slabšou výbavou prichádza dokonca takmer o polovicu lacnejší HTC Desire 510. Samsung Galaxy A3 nie je vôbec zlý smartfón, ponúka dobrý displej, obstojnú výdrž na batériu, kvalitu fotoaparátu a výborne spracovanú konštrukciu. Jeho cenovku by som si však ja osobne predstavoval niekde na úrovni 200 eur.

Plusy Mínusy
  • Konštrukčné spracovanie
  • Dobré optimalizovaná nadstavba
  • Priemerná kvalita fotografií
  • Vysoká cena 
21.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+