MojAndroid

Samsung Galaxy S6 je další top model, ktorý sa ocitol v našej redakcii. Nie každý z výrobcov predstaví viacero high-end zariadení ročne. Pri Samsungu sme si ale zvykli na to, že ich je pomerne dosť. Okrem série Note smartfónov patria do kategórie TOP Android zariadení rozhodne aj vlajkové lode označené písmenom S. Tento rok nás Samsung poctil hneď dvomi verziami Galaxy S6-tky a okrem tej flatovej predstavil aj zahnutú verziu označenú ako Edge. Tú sme pre vás už otestovali, a tak padol rad na klasickú verziu Samsung Galaxy S6.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S6 Edge – keď vyhrá forma nad funkciou

OBSAH BALENIA | Žiadne prekvapenie

Rovnako ako v prípade Samsungu Galaxy S6 Edge, aj v balení klasickej S6-tky sme okrem nabíjačky, USB ↔ microUSB kábla a nových slúchadiel našli iba brožúry a nástroj na vyberanie SIM karty. Nepamätáme si však, že by niekedy Samsung do zariadenia pribalil nejaké púzdro alebo ochrannú fóliu, takže ho za jednoduchý obsah balenia nehaníme. Pozrite si aj unboxing video, ktoré sme si pre vás pripravili.

KONŠTRUKCIA | Príjemné rozmery a hmotnosť

Samsung Galaxy S6 sa od svojho ohnutého súrodenca odlišuje len v niekoľkých parametroch. Je to napríklad hmotnosť, ktorá je o 6 gramov väčšia (138 g) a rozmery, ktoré predstavujú 143,4 x 70,5 x 6,8 mm. Displej sa rozprestiera v prednej časti na približne 70% plochy, čo je pri smartfónoch v tejto kategórii bežné. V prednej časti mu robia spoločnosť senzory, LED dióda, reproduktor pre hovory v hornej časti a trojica tlačidiel, ktorá sa nachádza pod ním. Ide o klasickú kombináciu 1+2, teda jedno hardvérové a dve softvérové tlačidlá. Ich odozva je dobrá, menším nedostatkom je prílišné podsvietenie dotykových tlačidiel, čo spozorujete najmä pri používaní v tme.

samsung-galaxy-s6-recenzia-7

Zadná strana sa od tej, ktorú nájdete v Galaxy S6 Edge, vôbec nelíši. Nachádza sa tu vypuklá šošovka 16 Mpix fotoaparátu, ktorej robí spoločnosť aj LED blesk spojený s meračom tepu. Nechýba samozrejme ani logotyp spoločnosti, no okrem neho už na zadnom kryte nenájdete nič. Ochranou fotoaparátu je okrem odolného sklíčka aj mierne vystupujúca kovová konštrukcia, ktorá by ho mala teoreticky ochrániť pred mechanickým poškodením pri položení na zadný kryt.

samsung-galaxy-s6-recenzia-9

Hliníková konštrukcia je na bokoch zaoblená a v rukách sa drží naozaj výborne – lepšie ako Samsung Galaxy S6 Edge. V pravom boku sa nachádza tlačidlo vypínania a slot na nanoSIM, vľavo zas dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Vrch obsadil infračervený port a mikrofón, dolu nájdete druhý mikrofón, hlasný reproduktor a microUSB slot na nabíjanie. Celkovo treba rozloženie ovládacích prvkov pochváliť, rovnako ako aj ich odozvu na stlačenie (v prípade tlačidiel).

samsung-galaxy-s6-recenzia-6 samsung-galaxy-s6-recenzia-2

Prednú i zadnú časť chráni odolné sklo Corning Gorilla Glass 4, ktoré má slávnych predchodcov. Naše vysoké očakávania sa po niekoľkých dňoch potvrdili, sklo je naozaj odolné a odolá aj hrubšiemu zaobchádzaniu so zariadením. Samozrejme, všetko v rámci možností. Samsung Galaxy S6 je jeden z najlepšie vyzerajúcich Android zariadení na trhu, kombinácia bielej alebo tmavomodrej farby s kovom pôsobí veľmi decentne a elegantne. Aj pri Samsungu Galaxy S6 ale musím negatívne hodnotiť občasné šmýkanie v ruke. Na to sa ale dá zvyknúť, prípadne to vyriešite aplikovaním dodatočnej fólie alebo ochranného púzdra. Pozitívne však treba ohodnotiť zachytávanie odtlačkov, ktoré sa na bielej verzii tohto smartfónu objavili iba na vypnutom displeji.

samsung-galaxy-s6-recenzia-4

DISPLEJ | Bez zakrivenia, no aj tak úžasný

Samsung Galaxy S6 ponúka rovnako veľký displej ako jeho predchodca, ale aj jeho zakrivené dvojča. SuperAMOLED jednotka má uhlopriečku 5,1 palca a rozlíšenie 1440 x 2560 pixelov, čo predstavuje viac než dostačujúcu hustotu zobrazovacích bodov 577 PPI. Pýchou displeja sú rozhodne pozorovacieho uhly a jeho extrémny jas, ktorý sa zapne pri používaní na priamom slnku. Pochváliť ale musíme aj farebné podanie, ktoré je síce trochu presaturované, no jedno z najlepších, aké dnes smartfóny ponúkajú. Komu sa sýte farby nepozdávajú, môže si ich upraviť v špeciálnom menu, ktoré sa nachádza v nastaveniach.

samsung-galaxy-s6-recenzia-8

Jas displeja si môžete nechať upraviť automaticky senzorom nachádzajúcim sa nad displejom, prípadne si jeho hodnotu nastaviť manuálne v nastaveniach alebo priamo v notifikačnej lište. Počas nášho testovania sme používali automatickú reguláciu podsvietenia a tá fungovala viac než dobre. Chválime tiež veľmi nízky jas displeja, ktorý sa aktivuje v úplnej tme. Samsung Galaxy S6 tak môžete používať aj v posteli bez toho, aby vám displej ťahal oči.

VÝKON A PAMÄŤ

To, že je Samsung Galaxy S6 jedným z najlepších Android zariadení tohto roka, dokazuje aj jeho výkon. Ten zabezpečuje procesor Exynos 7420, ktorý ponúka dvojicu 4-jadrových čipov (1,5 GHz Cortex-A53 & 2,1 GHz Cortex-A57) a 3 GB operačnej pamäte RAM. Grafickým čipom je v tomto prípade Mali-T760MP8 a o jeho kvalitách sme sa presvedčili v hneď niekoľkých náročných Android hrách. Bezproblémovo zvládol napríklad hru Modern Combat 5. Tento smartfón sme samozrejme otestovali aj v niekoľkých benchmarkových aplikáciách. Výsledky našich testov nájdete nižšie.

Počas používania zariadenia sme ani pri vyššom zaťažení nepocítili väčšie prehrievanie či spomalenie systému. Samsung svoj mobilný čip odladil veľmi dobre a v kombinácii s kovovo-sklenenou konštrukciou zabezpečil jeho plynulý chod bez väčšieho zahrievania. Veľmi sa nám páči, že sa Samsung tento rok rozhodol zapracovať aj na rýchlosti prostredia TouchWiz. Upravil jeho prechody, odstránil nepotrebné funkcie a po novom vám dovoľuje dokonca vypnúť či odinštalovať predinštalované aplikácie. Výsledkom tejto “odtučňovacej” kúry je rýchly a výborne vyladený systém, ktorý vám umožní spustiť napríklad fotoaparát za 0,7 sekundy.

samsung-galaxy-s6-recenzia-11

Aj v prípade Samsungu Galaxy S6 ale hodnotíme negatívne napevno pripevnený zadný kryt a absenciu slotu na microSD kartu, ktorou sa doteraz dala rozšíriť vnútorná pamäť vlajkových lodí tohto výrobcu. Smartfóny si síce môžete zakúpiť vo viacerých pamäťových verziách, no ich ceny sa odlišujú pomerne veľkými sumami. Nami testované zariadenie v 32 GB verzii ponúka pre používateľa o niečo menej ako 25 GB, čo pre ľudí zakladajúcich si na kvalitných multimédiách môže byť hraničná hodnota.

MULTIMÉDIÁ

Hlasný reproduktor umiestnený v spodnej časti zariadenia prináša opäť o niečo vyššiu kvalitu než v prípade Samsungu Galaxy S5 a hrá dostatočne hlasno aj čisto. Samozrejme, basové zložky zvuku sú potlačené, no tie nikto na reproduktore týchto rozmerov ani neočakáva. Oveľa sýtejší zvuk a hudobný zážitok ponúka výstup na slúchadlá. Ten si svoje miesto našiel rovnako v spodnej časti zariadenia, zatiaľ čo v Samsungu Galaxy S5 bol umiestnený hore. Na menšiu zmenu si budete zvykať niekoľko dní, no neprináša so sebou žiadne vážnejšie negatíva. Menším nedostatkom je umiestnenie v blízkosti slotu microUSB, čo môže pri nabíjaní a zároveň počúvaní hudby cez slúchadlá spôsobiť občasné zamotanie káblov.

samsung-galaxy-s6-recenzia-2

Na prezeranie filmov a seriálov, napríklad počas cestovania, je Samsung Galaxy S6 ako stvorený. Jeho vysoké rozlíšenie, dobré podanie farieb a výborná čitateľnosť aj na priamom slnku uspokoja aj náročnejších používateľov. Problematickou však môže byť batéria, ktorá na jedno nabitie zvládne prehrať jeden 2 a pol hodinový film (s tým, že cez deň so smartfónom ešte potrebujete aspoň telefonovať a posielať správy).

FOTOAPARÁT | Vítané vylepšenia

16 Mpix fotoaparát má po novom optickú stabilizáciu obrazu, a tak s ňou môžete nahrávať nielen kvalitnejšie video, ale robiť aj ostrejšie snímky za zhoršených svetelných podmienok. Veľkou novinkou je tiež rýchlosť fotoaparátu, ktorý sa spustí do 0,7 sekundy z akéhokoľvek miesta v systéme. Zlepšila sa aj kvalita fotografií nasnímaných v noci. Samotná aplikácia fotoaparátu sa zmenila iba minimálne – ponúka hlavné tlačidlo spúšte, ktorú však môžete nahradiť aj niektorým z tlačidiel hlasitosti, rýchle tlačidlo pre prepnutie snímacieho režimu (kamera/fotoaparát), prepínanie prednej kamery a niekoľko rýchlych nastavení parametrov fotoaparátu. Zaujímavým je tlačidlo Režim, ktorým môžete zmeniť scénický mód fotoaparátu. Natívne sú dostupné režimy Profesionálny, Selektívne zaostrenie, Panoráma, Pomalý pohyb, Rýchly pohyb a Virtuálna snímka pre zadný fotoaparát, a Selfie, Široké selfie, Virtuálna snímka a Viacnásobná selfie pre predný fotoaparát. Niektoré z režimov popíšeme aj detailnejšie:

  • Profesionálny režim – umožňuje vám meniť vyváženie bielej, ISO, zaostrenie, filter či citlivosť na svetlo. Ide o manuálny režim pre váš fotoaparát.
  • Selektívne zaostrenie – umožňuje vám nasnímať objekt vo vzdialenosti približne 50 cm, pričom nasníma aj predmety v popredí a pozadí. Následne môžete v Galérii meniť, na aký objekt má byť fotografia zaostrená.
  • Virtuálna snímka – umožňuje vybrať objekt napr. v strede miestnosti a nafotiť ho z niekoľkých uhlov tým, že okolo neho prejdete v smere kruhu. Potom si môžete objekt pozrieť zo všetkých strán, akoby vo virtuálnej realite.

samsung-galaxy-s6-recenzia-12

Veľkou výhodou fotoaparátu je snímanie 16 Mpix snímok v pomere 16:9. To nám chýba napríklad pri zariadeniach od Sony, ktoré v maximálnom rozlíšení dokážu snímať iba zábery v pomere 4:3. Svoju prácu si dobre robí aj LED blesk umiestnený vedľa fotoaparátu. Samozrejmosťou je aj dostupnosť funkcií ako HDR, časovač, zaznamenanie polohy, či hlasové ovládanie, ktorým si urobíte rodinnú fotografiu bez toho, aby niekto musel držať mobil v ruke. Výsledná kvalita snímok je na veľmi vysokej úrovni a dovolíme si tvrdiť, že Samsung Galaxy S6 a Samsung Galaxy S6 Edge majú na terajšom mobilnom trhu s Android zariadeniami najlepší fotoaparát. Rovnako kvalitnou je aj 5 Mpix predná kamera, ktorá dokáže nahrávať Full HD video.

Pri kamere ponúka Samsung Galaxy S6 obdobné vlastnosti. Maximálne rozlíšenie videozáznamu je 4K, teda 3840 x 2160 pixelov pri 30 FPS, no nahrávať môžete aj v QHD rozlíšení (2560 x 1440p) či Full HD (1080p pri 60 FPS). Zaujímavým je režim HD 720p videa, ktorý dokáže vytvoriť za sekundu až 120 snímok (120 FPS). Po kvalitatívnej stránke chválime aj nahrávanie videa, ktorému pomohla najmä prítomnosť optickej stabilizácie. Menším šumom disponujú zábery v noci, no určite sú kvalitnejšie ako v prípade Galaxy S5. Veľmi sa nám páči aj objektív so svetelnosťou f1.9, ktorý dodáva fotografiám pekný bokeh a má na svedomí aj vyššiu kvalitu snímok pri slabšom svetle.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

OPERAČNÝ SYSTÉM | Prešiel odtučňovacou kúrou

Samsung ešte pred predstavením nových vlajkových lodí avizoval, že systém zbaví zbytočností a prinesie nadstavbu, ktorá bude veľmi jednoduchá a rýchla. Presne to sa aj stalo a nad systémom Android 5.0.2 Lollipop pracuje nová verzia nadstavby TouchWiz, ktorá prináša niekoľko zmien. Medzi najväčšie z nich patrí napríklad možnosť odinštalovať vopred predinštalované aplikácie či nový, pekne spracovaný dizajn. TouchWiz je veľmi svižný, jednoduchý a ponúka niekoľko grafických noviniek, ktoré sú vítanou zmenou. Voči Samsungu Galaxy S6 Edge sa prostredie systému odlišuje iba absenciou menu pre bočný displej.

galaxy-s6-9 galaxy-s6-10

Novinkou sú témy systému, ktorými môžete zmeniť vzhľad pozadia, ikon či zmeniť napríklad zvuky a zvonenia v prostredí. Na výber máte niekoľko tém, pričom ďalšie si môžete stiahnuť z obchodu Galaxy Apps. Samsung si na svojom vlastnom obchode pre aplikácie, hry a doplnky systému dáva veľmi záležať a niektoré tituly, napríklad doplňujúce módy pre fotoaparát, stiahnete iba tu.

galaxy-s6-1 galaxy-s6-2 galaxy-s6-13

Odtučňovacia kúra systému si vyžiadala svoje obete aj v niekoľkých funkciách a gestách, na ktoré ste možno boli zvyknutí. Zo systému zmizli funkcie ako Air Gesture, Samsung však na oplátku prináša praktickejšie vlastnosti a služby, napríklad Multiwindow či Smart Stay. Screenshot obrazovky môžete aj v novom Samsungu Galaxy S6 vytvoriť potiahnutím dlane po displeji. Zmenou prešla tiež natívna klávesnica, ktorá je presnejšia ako v Galaxy S5 a prináša aj lepšiu predikciu slov, najmä v angličtine, ale aj v našom materinskom jazyku. Dialer už klasicky ponúka výbornú prácu s kontaktmi a inteligentné vyhľadávanie podľa mena alebo čísla. Jeho vzhľad sa prispôsobil Material dizajnu.

Z preindštalovaných aplikácií sú po novom dostupné tituly Peel Smart Remote (diaľkový ovládač), Moje súbory (správca súborov v zariadení), S Health, S Voice či Inteligentný správca. V ňom sa dozviete všetko o spotrebe batérie, aktuálnom zostatku v internej pamäti či využití procesora, pričom svoje zariadenie si priamo v tejto aplikácii môžete od nepotrebných súborov a služieb aj dočasne vyčistiť. Služba je založená na známom titule Clean Master. Funguje však veľmi dobre a jej prítomnosť si pochvaľujeme.

Zmenou prešla tiež zamknutá obrazovka, ktorá ponúka okrem hodín a informácií o počasí aj skratku pre spustenie fotoaparátu a dialera. Samozrejme, na výber máte opäť niekoľko typov zabezpečenia, pričom my sme počas celej doby testovania používali zabezpečenie odtlačkom prstu. Ten totižto konečne netreba po tlačidle Domov potiahnuť, ale prst či palec stačí priložiť. Reakcie snímača odtlačkov sú veľmi rýchle a presné, ani raz sme na odomknutie zariadenia nemuseli použiť alternatívne heslo. Menšie výhrady máme k notifikačnej lište, ktorá po novom neumožňuje zobraziť viacero skratiek pre funkcie. Vystačiť si budete musieť iba s 10 ikonami, ktoré si môžete usporiadať do dvoch pätíc. Menu na pridávanie widgetov a prvkov obrazovky sa zmenilo iba minimálne, avšak k lepšiemu. Je prehľadné a pracuje sa s ním veľmi dobre. Nová verzia TouchWizu vám umožňuje zmeniť napríklad aj mriežku ikon na domácej obrazovke.

galaxy-s6-16

Systém v Samsungu Galaxy S6 je veľmi rýchly a na jeho spomalenie natrafíte naozaj len málokedy. Pozitívne hodnotíme všetky zmeny, ktoré Samsung urobil a na rovinu môžeme povedať, že TouchWiz kvalitatívne konečne dohnal svojich najväčších konkurentov. Samozrejme, že sa nájdu aj odporcovia tejto nadstavby, no my sme po prvýkrát mohli používať Samsung zariadenie bez akéhokoľvek nutkania na inštalovanie alternatívneho launchera.

PRIPOJENIA | Nechýba mu naozaj nič

Samsung Galaxy S6 je ako zástupca high-end triedy vybavený naozaj každým typom pripojenia, aký potrebujete. Okrem Wi-Fi (s podporou 5 GHz sietí), Bluetooth pripojenia a NFC v ňom nájdete aj rýchle LTE siete 6. kategórie s teoretickými rýchlosťami na úrovni 300/50 Mbps. Počas testovania sme vyskúšali aj navigovanie pomocou GPS (s podporou pre Beidou a GLONASS) a nezistili sme pri tom žiadne nedostatky. Výborne fungovalo aj pripojenie cez mobilné siete, telefónne hovory a SMS správy, ktoré môžete písať na novej Samsung klávesnici s vylepšenou odozvou aj inteligentným návrhom slov. Detaily o pripojeniach nájdete v našom Android katalógu.

samsung-galaxy-s6-recenzia-1

Smartfón Samsung Galaxy S6 chválime aj za pripojenie cez kábel. To môžete uskutočniť pomocou microUSB v2.0 slotu v spodnej časti zariadenia a okrem pripojenia k PC môžete tento konektor využiť aj na nabíjanie, prípadne pripojenie zariadenia cez rozhranie USB Host. To znamená, že si cez špeciálnu redukciu ku Galaxy S6 môžete pripojiť váš USB kľúč alebo klávesnicu s myšou. Každého používteľa tiež poteší infračervený port v hornej časti zariadenia, ktorým môžete ovládať spotrebiče vo vašej domácnosti.

BATÉRIA

Hoci nemá Samsung Galaxy S6 zakrivený displej a teoreticky sa v jeho útrobách nachádza viac miesta pre všetky komponenty, výrobca do neho umiestnil o 50 mAh menšiu batériu. Tá má v tomto prípade kapacitu 2550 mAh, no výdrž to nejako zásadne neovplyvnilo. Na jedno nabitie dokážete s týmto smartfónom bežne pracovať po celý deň. Počas nášho testovania sa používanie smartfónu denne pohybovalo na úrovni 28-32 hodín, počas ktorých svietil displej v priemere 2 až 3 hodiny. To je na batériu s touto kapacitou slušná výdrž.

2015-04-12 12.18.42 2015-04-12 12.18.48 2015-04-12 12.18.55

Počas dňa sme sa na internet pripájali cez Wi-Fi aj 3G/LTE sieť, zhruba v pomere 1:1. Zariadenie sme využívali najmä na komunikáciu formou e-mailov (synchronizácia 2 e-mailových kont), telefonovanie (20-30 minút denne) a na prácu s aplikáciami a hrami (1,5 hodiny denne). Okrem toho sme denne vytvorili aj 10 fotografií a aspoň 1 video v 4K rozlíšení o dĺžke približne 1 minúta. Ak je váš deň ešte náročnejší ako náš, tak zariadenie budete musieť nabíjať každý večer, my sme na jedno nabitie dokázali fungovať aj 1,5 až dva dni (najmä počas víkendu).

2015-04-09 20.59.58 2015-04-09 21.00.04

Výhodou je podpora bezdrôtového nabíjania (štandard Qi) a podpora rýchleho nabíjania Qualcomm QuickCharge 2.0. Tie zaručia, že počas dňa môžete svojmu zariadeniu dodať niekoľko desiatok percent batérie rýchlo a pohodlne, čo vám zaručí ďalšie hodiny jeho používania. Výbornými funkciami sú aj šetriace režimy, ktoré Samsung v tomto smartfóne ponúka. S extrémnym šetrením batérie dokážete chod zariadenie predĺžiť o 1 deň len so spotrebou 10% batérie.

HODNOTENIE

Hoci sme mali možnosť testovať Samsung Galaxy S6 len niekoľko dní, sme si istí jeho pozitívami a negatívami. Od svojho zakriveného súrodenca sa totižto odlišuje iba absenciou zahnutého displeja, niekoľkými drobnosťami v systéme a o 50 mAh menšou batériou. Aj napriek tomu by sme si ale pri rozhodovaní vybrali práve flat (či ako kolegyňa Harry hovorí: “ne-edge”) verziu tohto smartfónu, ktorá sa podľa nás drží lepšie v ruke a má niekoľko výhod. Tie sú opakom toho, čo sme vyčítali zakrivenému displeju na Galaxy S6 Edge. Ide jednoducho o telefón s “tradičnou” konštrukciou, ktorý ponúka výbornú kvalitu, a to nielen po konštrukčnej, ale aj softvérovej stránke. Viacerí by po porovnaní Galaxy S6 s jej predchodcom povedali, že ho ani nevyrobil Samsung.

samsung-galaxy-s6-recenzia-10

Veľkým pozitívom tohto zariadenia je podľa nás displej s QHD rozlíšením, odľahčený TouchWiz, ktorý ponúka množstvo praktických funkcií, ale aj výborný fotoaparát, ktorý má optickú stabilizáciu. Menším nedostatkom je napevno vložená batéria a absencia slotu microSD karty, na ktorú boli všetci majitelia doterajších vlajkových lodí od Samsungu zvyknutí. Je to ale trend, rovnako ako zväčšovanie displejov, a my to zrejme nijako neovplyvníme.

samsung-galaxy-s6-22

Ak by sme mali opísať Samsung Galaxy S6 všeobecnými slovami, povieme, že ide o prémiový smartfón, ktorý nemá väčšie nedostatky. Slovo prémiový ale v sebe ukrýva aj cenovku, ktorá sa v prípade tohto zariadenia začína na sume 699 EUR (32 GB verzia) a končí až na 899 EUR (128 GB verzia). Kto ale hľadá zariadenie s výbornou konštrukciou, kvalitným fotoaparátom a rýchlym systémom, nemá nad čím váhať.

Plusy

+ nový TouchWiz

+ konštrukcia

+ fotoaparát

+ podpora bezdrôtového nabíjania

+ displej s QHD rozlíšením

Mínusy

– napevno pripevnený zadný kryt (subjektívne)

– chýbajúci slot na microSD (subjektívne)

Samsung Galaxy S6

Android 5.0.2 Lollipop5,1"
Exynos 7420, 8-jadrový (4+4 jadrá), Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.1 GHz Cortex-A571440 x 2560 pixelov
3 GB16 Mpix
32/64/128 GB2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps

14.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+