MojAndroid

Tento týždeň slávi systém Android svoje 13. narodeniny. Ako ale upozorňuje portál AndroidPolice, tak to je už druhýkrát v tomto roku. Pýtate sa, ako je to možné? Záleží to od tohto, ktorý dátum považujete sa vznik systému Android. Či 23 september 2007, kedy bol vydaný prvý komerčný build pre výrobcov, alebo 5. november 2007, kedy Google po po prvýkrát oficiálne predstavil systém verejnosti.

Začiatky Androidu neboli jednoduché

Pred 13 rokmi 5. novembra predstavil Andy Rubin projekt spoločnosti Google a aliancie Open Handset Alliance s označením Android. Nový mobilný operačný systém postavený na Linuxovom jadre mal byť na rozdiel od konkurencie otvorený a tým pádom bezplatne dostupný pre všetkých výrobcov.

Do projektu boli už v začiatkoch zapojené spoločnosti Motorola, Qualcomm, HTC a T-Mobile. Verejnosť sa mohla už pri predstavení pokochať prvými funkciami systému Android 1.0. Na trhu vtedy celosvetovo dominoval operačný systém Symbian od fínskej Nokie a v USA slávil úspech aj Blackberry OS a nový systém iOS od Applu.

HTC Dream

O rok neskôr v septembri roku 2008 bol predstavený prvý Android smartfón T-Mobile G1, ktorý sa mimo americký trh predával pod označením HTC Dream. Vyrobila ho tchajwanská spoločnosť HTC a používateľ pri ňom mohol využívať pohodlnú hardvérovú klávesnicu. Už v ďalšom roku sa ale objavili aj prvé Android smartfóny bez klávesnice ako HTC Hero a Samsung Galaxy i7500 so systémom Android 1.5 Cupcake. Systém Android mal ale aj naďalej veľmi malý podiel na trhu a stále sa mu veľmi neverilo. Navyše sa mu začala rysovať konkurencia v podobe systému Windows Phone od Microsoftu.

K rozšíreniu Androidu pomohol hlavne juhokórejský Samsung

Zlom prišiel v roku 2010, kedy bol predstavený legendárny Samsung Galaxy S, ktorý sa tento rok dočkal svojej 11. generácie Samsung Galaxy S20. Jeho systém bol vo verzii Android 2.1 Eclair a nad ním bola grafická nadstavba TouchWiz, ktorá si v dizajne brala inšpiráciu zo systému iOS. Funkčne ale systém podstatne rozširovala. V tomto roku bola predstavená aj Motorola Milestone s hardvérovou klávesnicou. Práve tieto dva smartfóny razantne spopularizovali systém Android a jeho podiel na trhu začal raketovo rásť.

Samsung Galaxy S

Google prinášal každý rok novú verziu systému, ktorá opravovala jeho nedostatky a rozširovala jeho funkcie. Android smartfóny vyrábalo stále viac výrobcov a samotný Google neskôr spustil výrobu vlastných modelov pod označením Google Pixel. Na trhu sa objavili aj mladé čínske spoločnosti ako výrobca Xiaomi, ktorý ponúka kvalitný hardvér za nízku cenu a je obľúbená aj na slovenskom trhu. Najpodstatnejší bol ale nárast aplikácií a hier v obchode Google Play, čo je základom úspechu každého systému.

Google Pixel 4a

Google Pixel 4a

Už po pár rokoch sa stál z Androidu najrozšírenejší mobilný operačný systém, ktorý preskočil aj veľmi populárny iOS. Systémy ako Symbian, Windows Phone a Blackberry OS postupne zmizli z trhu. Dokonca aj fínska značka Nokia začala s výrobou Android smartfónov po neúspešnej akvizícii Microsoftom. A samotný Microsoft preorientoval svoju stratégiu na vývoj vlastných aplikácií pre Android. Nedávno tiež predstavil svoj prvý Android smartfón Microsoft Surface Duo.

Android má pre sebou ešte dlhú budúcnosť

V roku 2020 sa Android sa prehupol do svojej 11. verzie a naďalej mu patrí prvé miesto na trhu. A pravdepodobne to tomu tak bude aj v najbližších rokoch. Operačný systém iOS na druhom mieste má niekoľkonásobne menší podiel na trhu, pretože je dostupný len pre zariadenia spoločnosti Apple. Čínsky výrobca Huawei síce pripravuje pre svoje smartfóny vlastný systém Harmony OS, ale je malo pravdepodobne, že po ňom siahnu aj konkurenční výrobcovia.

Náš tip
144 Hz displej v Xiaomi Mi 10T Pro 5G je ako stvorený pre hráčov
6.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+