MojAndroid

Znie to až neuveriteľne, ale na Mesiaci pribudne 4G sieť. Postaví ju Nokia, ktorá sa už dohodla s NASA. Človek síce na Mesiaci nestál už niekoľko desaťročí, no očividne máme s Mesiacom veľké plány. O 4G na mesiaci informoval portál Mashable.

4G na Mesiaci by sa neskôr mala pretransformovať na 5G

Náklady na vybudovanie siete sú 14,1 milióna dolárov. Grant je súčasťou viacerých zmlúv v hodnote 370 mil. USD a je určený na podporu výskumu a vývoja v oblasti prieskumu vesmíru.

4G na mesiaci

Pôjde tak o prvý komunikačný systém LTE/4G vo vesmíre. Plánom je neskorší prechod na 5G sieť. Samozrejme, že sieť bude dostupná len na veľmi malom území a pravdepodobne pôjde len o jeden vysielač.

Hlavným dôvodom, prečo padlo toto rozhodnutie, je zlepšenie komunikácie na povrchu Mesiaca s vyššou rýchlosťou a spoľahlivosťou v porovnaní so súčasnými štandardmi.

Možností využitia je viacero

Sieť bude podporovať bezdrôtové fungovanie lunárnych roverov a navigáciu, ako aj streamovanie videa. Postaviť sieť na Mesiaci, je ale poriadnou výzvou. Musí v prvom rade odolať nehostinným podmienkam a extrémnym zmenám teplôt na povrchu Mesiaca. Okrem iných problémov tu máme ešte vesmírnu radiáciu a nesmieme zabudnúť, že vo vesmíre je vákuum.

4G na mesiaci

Viac informácií o tom, kedy by mala sieť fungovať, zatiaľ nemáme. NASA ale plánuje do roku 2028 postaviť na Mesiaci základňu.

Náš tip
Vláda podpísala návrh o spolupráci s USA na výstavbe 5G

19.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+