MojAndroid

Pred necelým mesiacom som si kúpil Samsung Galaxy S i9000. Samsung Galaxy S i9000 je bezpochyby vlajkovou loďou Samsungu na poli smartphonov pre rok 2010. Dovolím si tvrdiť, že ide o jeden z najvybavenejších smartphonov súčasnosti.
Takže ako to vidím po mesiaci dennodenného používania? Pokúsim sa zhrnúť moje poznatky do krátkej recenzie.

Obsah balenia

Telefón k Vám príde v čiernej elegantnej krabici. V krabici sa nachádza okrem telefónu aj batéria (1 500 mAh), USB kábel, manuál a propagační papier (Bluetooth Headset HM3100), nabíjačka, ktorá zaujme hlavne svojimi kompaktnými rozmermi a stereo slúchadla, ktorých kvalita je na dobrej úrovni. Škoda, že Samsung nepribalil aspoň handričku na displej.

Konštrukcia a spracovanie

Telefón je vyrobený komplet z plastu. Počiatočné obavy, ktoré som mal sa zatiaľ nepotvrdili. Po mesiaci intenzívneho používania nikde nič nevrže. Aj keď konštrukcia telefónu by bola iste bytelnejšia pri použití kovových materiálov. Práve použitie lesklých plastových materiálov považujem za jedno z negatív tohto telefónu. Je síce pekné, že lesklý telefón vyzerá cool, ale len do času kým ho nechytíte do rúk. Po čase je totálne zapackaný otlačkami prstov, takže častému utieraniu handričkou sa nevyhnete. Taktiež mám výhrady k zadnému krytu. Je vyrobený z ultra tenkého plastu, takže pri výmene SIM karty alebo pamäťovej karty MicroSDHC buďte opatrní. Kryt má špeciálnu úpravu proti poškrabaniu. Použitie tak tenkého zadného krytu si vysvetľujem tým, že designeri Samsungu chceli aby sa s hrúbkou telefónu zmestili pod 10 mm. A to sa im aj podarilo. Telefón má presne 9,9 mm. Po nasadení zadného krytu spať na jeho miesto, je všetko OK. Všetko drží ako má, nič nevrže. Za nosný prvok konštrukcie telefónu, tak môžeme považovať displej. Ten je vyrobený z tvrdeného skla odolného proti poškriabaniu.
Telefón váži len 119 g vďaka čomu sa výborne drží v ruke. Pomáha tomu aj výbežok na spodnej strane telefónu.

Nad displejom sa nachádza telefóny reproduktor, VGA kamera pre video hovor a 2 nenápadné senzori (svetelný a proximity).

Na telefóne sa nachádza tlačidlo na vypínanie a zamykanie telefónu, dvoj tlačidlo na zmenu hlasitosti a približovanie pri fotení. Ďalej v spodnej časti telefónu na strane displeja nájdeme jedno mechanické tlačidlo na vrátenie na hlavnú plochu. Pri podržaní nám vybehne ponuka naposledy spustených aplikácií.  Na ľavo od tohto tlačidla je senzorové tlačidlo vyvolávajúce kontextovú ponuku. Po jeho dlhšom podržaní vyvoláme hľadanie. Na pravo od stredového mechanického tlačidla sa nachádza tlačidlo “späť” slúžiace na návrat o krok spať.

Výbava, výdrž batérie

Displej je jedným z najväčších lákadiel prečo si telefón kúpiť. Jedná sa o SUPER AMOLED displej, ktorý má oproti iným technológiám výrazne lepší kontrast, dobré pozorovacie uhly, kvalitné podanie farieb. Čitateľnosť displeja na slnku sa taktiež zlepšila oproti starším typom displejov, aj keď to stále nie je úplne ideálne. Displej má 4″ a 16 mil. farieb. Pri rozlíšení WVGA (480 x 800) je text veľmi jemný, výborný na prezeranie webových stránok, sledovanie filmov. Regulácia podsvietenia je buď automatická podľa okolitých svetelných podmienok, alebo pevná, nastavená užívateľom. Kto displej neuvidí na vlastné oči neuverí, jednoducho nádhera. Vybavenie telefónu pohybovým senzorom je samozrejmosť. Pretáčanie displeja podľa aktuálnej polohy telefónu ( na výšku alebo na šírku) funguje svižne, žiadne spomalenie som nepozoroval. Telefón je možné vybaviť až 32GB MicroSDHC kartou. Vnútorná pamäť telefónu je 8GB.

Podrobné špecifikácie telefónu tu (oficiálna stránka spoločnosti Samsung).

Telefón je vybavený Wi-Fi modulom s podporou 802.11b/g/n a GPS modulom s podporou A-GPS. Pomocou telefónu sa dá vytvoriť Wi-Fi hotspot. Používa sa WPA-PSK šifrovanie, takže o bezpečnosť sa netreba báť.

Výdrž batérie sa pohybuje v rozmedzí 1-3 dni. Pri používaní telefónu na občasné zavolanie, SMS a e-maili vydrží bežne aj 3-4 dni. Avšak, pri náročnom používaní nie je problém vybiť batériu aj za 1 deň. Osobne si myslím, že nato akú ma Samsung Galaxy S i900 hardware-ovú výbavu je jeho výdrž na dobrej úrovni.

Užívateľské prostredie

Použitý OS je Android v súčasnosti vo verzii 2.2 FroYo. Samsung obohatil systém o TouchWiz vo verzii 3.0.

Na hlavnú obrazovku si môžete umiestniť až 7 rôznych plôch na ktoré si môžete vkladať rôzne widgety, odkazy na aplikácie a ďalšie informačné panely. Ako pozadie hlavnej obrazovky si môžete vybrať aj animované tapety, ktoré vyzerajú veľmi cool, avšak ich používanie batérii rozhodne na výdrži nepridá. Na hlavnej obrazovke je taktiež možné vytvárať priečinky a zoskupovať do nich rôzne odkazy na aplikácie. Celkovo by som povedal, že nadstavba TouchWiz sa podarila. Jej odozva a reakcie sú bleskové.

Oficiálny update na verziu prebieha pomocou programu Kies, ktorý po aktualizácií telefónu na Android 2.2 odporúčam odinštalovať, jeho použiteľnosť je aj tak nulová. A to dokonca Samsung vypustil aj verziu Kies 2, ale moc si tým nepomohol, taktiež nepoužiteľné.

Pri aktualizácií nedôjde k vymazaniu dát. Čiže vaše kontakty, správy a aj nainštalované aplikácie zostanú neporušené.

Multimédia

Smartphone vybavený 4″ displejom a výkonným HW sa k zábave priam ponúka sám. Zvláda mnohé video formáty (mpeg4, H.264, H.263, DivX/XviD, 3gp (mp4), WMV (asf), AVI (divx), MKV, FLV).

Nerobí mu problém ani 720p video. Pýtate sa načo je dobré 720p video na rozlíšení 480 x 800? Odpoveď je jednoduchá, človek sa nemusí zaoberať s konverziou videa. Jednoducho skopíruje film do telefónu a prehráva. Inač existuje aj HDMI výstupní kábel s telefónu priamo do TV. Pri televízoroch podporujúcich DLNA technológiu je dokonca možné spraviť si z telefónu domáce multimediálne centrum a prehrávať súbory na TV pomocou mobilu bezdrátovo.

Hudobný prehrávač je kvalitne spracovaný, podanie hudby je vynikajúce. Telefón podporuje rôzne audio formáty, dokonca aj hudbu v bezstratovom formáte FLAC. Ďalej si poradí s ( MP3, AAC, WMA, OGG, AMR-NB, WAV, MID, AC3, IMY, AAC+). Pri pripojených slúchadlách je možné aktivovať 5.1 zvuk. Pri hudbe to moc nevynikne, ale pri filmoch je to super. Ide o virtuálny 5.1 zvuk. Rádio vybavené podporou RDS je samozrejmosťou.

Telefón, kontakty a synchronizácia

K telefonovaniu nemám žiadne pripomienky. Hlasitosť je dostatočná, hlasitý odposluch je samozrejmosťou. Telefón obsahuje aj proximity senzor, ktorý slúži na vypnutie(zhasnutie) displeja počas hovoru. Takže niečo také, ako položenie hovoru omylom pomocou ucha nehrozí.

Telefón je vybavení na prednej strane aj VGA kamerkou, takže je možné používať aj videohovori.

Telefóny zoznam pekne zoskupuje naše kontakty. Čiže napríklad z Facebooku nám zosynchronizuje zoznam priateľov. K daným priateľom je možné priradiť alternatívne e-maily, tel. čísla, ktoré máme uložené v Outlooku. Takto máme v telefóne priateľov ku ktorým sa priradila fotka z Facebooku, e-mail a tel. č. sa importovalo z Outlooku. Telefónny zoznam spolupracuje ďalej s Twitterom. Telefón ponúka mnohé varianty zobrazovania našich kontaktov. Či už osobitne z FB alebo Twiteru, alebo dohromady, alebo je dokonca možné vyberať iba dané kontakty, ktoré chceme zobraziť v tel. zozname. Ak máme kontakt spárovaní s niektorou sociálnou službou, v telefónnom zoznam sa nám zobrazí posledná jeho posledná aktivita. Telefón má aj podporu MS exchange ale zatial som ju netestoval.

Čiže keby som to mal jednoducho zhrnúť, možností je mnoho a záleží na nás ako si tel. zoznam upravíme.

Samsung Kies

Software, ktorý má množstvo bugov. Ak sa k nemu ovšem poradí telefón pripojiť, tak sa pomocou neho dajú synchronizovať a zálohovať naše kontakty, udalosti v kalendári Outlook, správy a poznámky. Ďalej slúži na aktualizáciu fimware. Je možné pomocou neho aj zobrazovať a editovať fotky, videá atď. Osobne si myslím, že na tieto vymenované funkcie existuje mnoho lepšieho software, číže Kies odporúčam používať tak maximálne na synchronizáciu a aktualizáciu fimware. Ku Kies sa je možné pripojiť a následne synchronizovať dáta aj pomocou bluetooth. Avšak z nejakého záhadného dôvodu je na výber iba telefón s OS Symbian a Windows mobile. Že by Samsung zabudol na Android, keď ním má vybavený svoj najvyspelejší smartphone? To mi ostáva záhadou.

Jediné čo nám ostáva je čakať na aktualizácie Kies a spoliehať sa, že Samsung jeho nedostatky napraví.

Fotoaparát a kamera

Fotoaparát telefónu je vybavený 5MPx a funkciuo automatického ostrenia. Robí výborné fotky za dobrých svetelných podmienok. Avšak vo tme s ním moc nenafotíte, nakoľko nemá svetelnú diódu alebo blesk. Video je schopný nahrávať až 720p.

Samotná aplikácia fotoaparátu má mnoho rôznych možností ako nastaviť fotoaparát. Ponúka zmenu vyváženia bielej farby, citlivosti, rôzne režimy fotografovania a samospúšť. Nechýba ani možnosť priradenia k fotke automaticky GPS súradnice priamo do exifu.

Test – foto a video vytvorené telefónom Samsung Galaxy S i9000

Záver

Plusy

+ displej s technológiou SUPER AMOLED
+ 5MPx fotoaparát s podporou nahrávania 720p videa
+ výkonný procesor
+ prehrávanie HD videa, výborná podpora kodekov zahŕňajúc .mkv
+ Android s prostredím TouchWiz 3.0

Mínusy

– zadná krytka telefónu
– chýba notifikačná dióda
– chýba dióda/blesk k fotoaparátu
– Samsung Kies (nedoladený pc software slúžiaci hlavne na aktualizáciu fimware, synchronizáciu)

Takže Samsung Galaxy S i9000 môžem len odporučiť. Jedná sa o vynikajúci telefón. Po pár mesiacoch na trhu už zozbieral aj významné medzinárodné ocenia. Stal sa:

– mobil roku – Európsky smartphone roku 2010 – 2011 – cena udelená asociáciou EISA.

– Svetový rekord v písaní SMS – Melissa Thompson z Anglie dokázala pomocou Samsung Galaxy S i9000 a jeho technológie SWYPE napísať určenú vetu za 26 sekúnd. Predchádzajúci rekord trval o 35 sekúnd viac a bol písaní na telefóne Samsung Omnia II.

– 3. miesto v hlasovaní Android roka 2010 v kategórii Android smartfón

Kompletnú fotogalériu nájdete aj v našom MojAndroid.sk Picasa Web Albume:

Samsung Galaxy S software
Samsung Galaxy S Balenie
Samsung Galaxy S Testovacie fotografie

Autor: Ivan Kovar

Originálne znenie recenzie s kompletnými obrázkami a videami nájdete na stránke www.ivankovar.sk

25.1.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+