MojAndroid

Android One bol projekt, ktorý združoval smartfóny s čistým operačným systémom Android, ktoré mali patriť medzi prvé, ktoré dostávali najnovší operačný systém. Išlo väčšinou o cenovo dostupné modely, ktoré sa v priebehu krátkeho času stali medzi používateľmi populárnymi. Pôvodne malo ísť len o základné modely s cenou do 100 eur, no tento segment sa rozšíril aj do strednej triedy.

Android One tu s nami bol od roku 2014

Na našom webe sme mnoho Android One smartfónov aj otestovali. Pochádzali napríklad od značiek ako Motorola, Xiaomi či Nokia. Teoreticky by sme do tohto programu mohli zaradiť aj Pixely od Googlu, ktoré sa vyznačujú práve čistým Androidom a dlhou softvérovou podporou.

Ak mal výrobca v portfóliu smartfón s Android One, bolo okamžite jasné, že užšie spolupracoval so spoločnosťou Google. Vznik sa datuje do roku 2014, kedy vznik Android One ohlásil Sundar Pichai, riaditeľ Googlu.

Obrovský rozmach a rýchly pád

Prvé modely s týmto systémom sa na náš trh nedostali. Prvým známejším, a zároveň aj úspešným modelom bol Xiaomi Mi A1. Na trh prišiel s operačným systémom Android 7 Nougat a aktualizovaný bol na Android 9 Pie. Ponúkol 3080 mAh batériu, 5,5″ FullHD displej s tradičným pomerom strán 16:9 a FullHD+ rozlíšením.

Xiaomi Mi A1
Xiaomi Mi A1 | Zdroj: Redakcia MôjAndroid.sk

Pre veľký úspech séria pokračovala a výrobca neskôr predstavil Xiaomi Mi A2 a Mi A3. Zatiaľ čo prvá aktualizácia v podobe Mi A2 bola naozajstným vylepšením, Mi A3 už v niektorých ohľadoch zaostával. Ponúkol napríklad displej len s HD rozlíšením, čo bolo absolútne nedostatočné. Koniec éry sa blížil.

Xiaomi, Motorola, Nokia a ďalší

Aby sme nezostali len pri Xiaomi, do projektu Android One sa zapojili aj iní výrobcovia. Spomenúť môžeme napríklad Motorolu a sériu Motorola one. Prvý smartfón Motorola one sme testovali v októbri 2018. Neskôr dostali modely Motorola one rôzne prívlastky v závislosti od toho, čo bolo ich najlepšou funkciou.

A tak prišli smartfóny Motorola one Action, Vision, Macro či Zoom. Avšak ako to prišlo, tak aj odišlo. Napríklad najvybavenejší model z nich, Motorola one Zoom, už nebol súčasťou Android One rodiny. A to aj napriek tomu, že slovíčko “one” mal už v samotnom názve. Poslednou Motorolou s označením One bola Motorola one fusion+ v roku 2020.

Motorola one action, vision a zoom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Android One však zavítal aj medzi vlajkové lode. Poďakovať sa môžeme vtedy znovuzrodenej Nokii. Určite si pamätáte na Nokiu 9 PureView s piatimi fotoaparátmi Zeiss na zadnej strane. Mimochodom, od týchto čias výrobca žiadny vlajkový model nepredstavil.

A s odchodom týchto modelov do smartfónového neba akosi pomaly odišiel aj spočiatku sľubný projekt Android One. Už dlho nebol predstavený žiadny model, ktorý by bol jeho súčasťou a je takmer isté, že sa žiadneho nového ani nedočkáme.

Náš tip
Google Play stopol platby v Rusku. Reakciou Rusov je spustenie vlastného obchodu s aplikáciami

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+