MojAndroid

Motorola je u nás čoraz populárnejším výrobcom smartfónov. Na trhu sa jej neskutočne darí presadzovať nielen s radom Moto, ale aj s obľúbeným Motorola one. Do rúk sa nám prednedávnom dostala novinka svetovo známej značky, ktorá vám priblíži pohľad na svet prostredníctvom novej integrácie makro kamery.

 

andreashop affiliate Motorola one macro
Motorola one macro
hej sk affiliate Motorola one macro
datart affiliate Motorola one macro

Okrem iného však ide o komplexný smartfón, vhodný na každodenné používanie. Je však Motorola vhodná pre každého? Dočítate sa v práve začínajúcej recenzii.

Balenie: Motorola one macro s darčekom

Vnútri modrej krabičky s obrázkom samotného zariadenia sa nachádza telefón, ktorý bol od začiatku obalený darčekom v podobe ochranného priehľadného krytu. Ide o klasický silikónový obal, ktorý zabráni škrabancom na zadnej strane a taktiež výrazne uľahčuje držanie smartfónu. Je totiž omnoho menej šmykľavý, ako pozadie samotného telefónu.

Motorola one macro Moto obrazovka

Ďalej nesmie chýbať nevyhnutná dokumentácia a sponka na vyberanie hybridného slotu pre dve nanoSIM karty alebo kombináciu microSD karty a nanoSIM. Balenie završuje pribalený kábel s USB-C koncovkou a nabíjací adaptér s výkonom iba 10 W. Obidva prvky sú pritom v čiernej farbe.

Konštrukcia a dizajn: Dokáže vyhovieť každému

Hneď na úvod musíme povedať, že nás nová Motorola one macro príjemne prekvapila po stránke dizajnu. Zadná strana je jemne melírovaná a farba sa mení zhora smerom dole z tmavej modrej na svetlejšiu. Tento gradientný odtieň však nie je žiaden extrémny výstrelok a konzervatívnejší vzhľad nikoho neurazí a zapáči sa takmer každému.

Motorola one macro makroobjektiv skener odtlackov

Dizajn zadnej strany vyšperkuje prítomnosť trojice snímačov, o ktorých si niečo povieme v inej časti článku. Pod fotoaparátmi sa nachádza aj modul s hybridným laserovým autofocusom a LED blesk. V dokonalej pozícii je aj skener odtlačkov prstov, ktorý je okrášlený logom výrobcu. Skener je rýchly, presný a spoľahlivý. Počas nášho používania nespôsobil jediný problém s odomykaním.

Celá zadná strana je vyrobená z plastu. Svedčiť o tom môže aj zvýšená náchylnosť na škrabance. Odporúčame teda nechať na telefóne pribalený ochranný obal alebo si môžete zaobstarať svoj vlastný, ak máte chuť na viac ako priesvitný silikónový obal. Akonáhle smartfón otočíte, zistíte, že väčšinu prednej strany tvorí displej.

Motorola one macro menu aplikacii

K jeho vrchnej strane ho “naruší” menší výrez v tvare kvapky, ktorý počas používania nijako neprekážal. Ten je však v porovnaní s ostatnými “teardrop” výrezmi o čosi väčší a zaberie viac miesta zo zobrazovača. Najmenšia nie je ani spodná brada, ktorá je na dnešné pomery dosť hrubá.

 

Nad výrezom, ukrývajúcim predný selfie fotoaparát nájdete aj mriežku s reproduktorom pre telefónne hovory a miniatúrne senzory priblíženia. Pravú bočnú stranu okupuje dvojica tlačidiel. Vrchné slúžia na zmenu hlasitosti, spodné vrúbkované zas na vypínanie a zapínanie.

Motorola one macro ovladacie tlacidla

Na ľavej hrane nájdete iba slot na rozšírenie internej pamäte a SIM karty. Na vrchu potom nechýba znovuzrodený 3,5 mm audio jack a sekundárny mikrofón. Ten primárny sa nachádza úplne dole a spoločnosť mu robí USB-C konektor a hlavný reproduktor, ktorého zvukový výstup a maximálna hlasitosť rozhodne nezamrzí.

Displej: HD+, ktorý pridáva na výdrži

Displej je prvok, na ktorý sa celú dobu dívate počas používania mobilného zariadenia. Preto by nemal nijako zaostávať. Ten na Motorola one macro je veľmi podarený. Ide o zobrazovač typu IPS a ponúkne štedré podanie farieb, tak isto ako skvelé pozorovacie uhly.

Motorola one macro displej

Vcelku prekvapení sme boli po zistení, že rozlíšenie displeja činí iba 1520 × 720 pixlov, respektíve HD+. Aj napriek uhlopriečke 6,2 palcov naoko totiž nevyzerá ani zďaleka tak zle, ako na niektorých lacnejších modeloch s HD+ displejom.

Počas aktívneho používania si menší počet pixelov všímať určite nebudete, no viditeľná absencia vyššieho rozlíšenia je počas sledovania videí na YouTube. Pokiaľ často sledujete na smartfóne videá, možno by ste si chceli dopriať minimálne Full HD panel.

Motorola one macro vysuvacia lista

V každom prípade, tento displej hrá perfektne do karát výdrži batérie. Tá má vysokú kapacitu a úsporný displej zariadi ešte lepšiu výdrž na jedno nabitie. V systéme je možné nastaviť si plánovanie filtra modrého svetla či dokonca si podanie farieb poupraviť. Maximálny jas na priamom slnku je nanajvýš dostatočný, no vzhľadom na cenovku sa dá táto nedokonalosť tolerovať.

 

Výkon a pamäť: V praxi lepšie ako na papieri

Novinka od Motoroly disponuje osemjadrovým procesorom MediaTek Helio P70 s taktom 2.0 GHz. Nejde o nijak zásadne výkonný čipset a obávali sme sa, že sa to prejaví aj v praxi. Nuž, Motorola si dala perfektnú prácu na optimalizácii systému a vôbec nič neseká, na nič pri bežnom používaní nečakáte a všetky animácie s prechodmi sú maximálne plynulé.

Motorola one macro ulozisko

4 GB operačnej pamäte zabezpečia uchovanie viacerých spustených aplikácií na pozadí, takže takmer nikdy nebudete musieť čakať na ich opätovné spustenie. Na test sme dostali variant so 64 GB interným úložiskom. Vďaka faktu, že telefón podporuje microSD karty sme si istí, že s týmto variantom si vystačí drvivá väčšina používateľov.

Menej náročné hry zvládne telefón bez zbytočného zaváhania, prehrievania či čakania, no pri náročnejších tituloch odporúčame znížiť detaily pre lepší zážitok.

V AnTuTu Benchmarku tento model strednej triedy dosiahol slušných 160 402 bodov.

Fotografie a video: Majster fotografií “zblízka”

Aj pri lacnejších smartfónoch začína platiť, že čím viac snímačov, tým lepšie. V tomto prípade na zadnej strane nájdeme tri snímače, pričom modul nad LED bleskom taktiež vyzerá ako fotoaparát. Nuž, nie je tomu tak, pretože ide o modul s laserovým autofocusom. Vrchný fotoaparát má rozlíšenie iba 2 MP a svetelnosť f/2.2, za to je však schopný vytvárať makro snímky.

Motorola one macro fotoaparaty

Úprimne povedané, ide na prvý pohľad z displeja smartfónu o totálnu parádu a tieto extrémne priblížené fotky vyzerajú skutočne úchvatne. Jemný šok z malých 2 MP však dostanete po zobrazení fotografií na väčšom monitore. Snímky po detailnejšom pohľade vyzerajú ako zo starého tlačidlového telefónu, no za to priblíženie to stojí.

Síce je po tomto snímači pomenovaný samotný model telefónu, no netreba ho nutne brať ako hlavný selling-point. Dokážeme si totiž predstaviť, že tento smartfón si zaobstarajú aj tí, ktorí makro snímač takmer nikdy nevyužijú.

Vráťme sa však naspäť k ostatným senzorom. Pod makro snímačom je situovaný primárny fotoaparát s rozlíšením 13 MP a svetelnosťou f/2.0. Ten je dopĺňaný aj tretím senzorom hĺbky ostrosti, ktorý zabezpečí lepšie rozmazanie pozadia v portrétovom režime.

Motorola one macro fotografovanie

Video je možné nahrávať vo Full HD pri snímkovej frekvencii 30 fps. Ako vyzerá, si môžete pozrieť nižšie. Spomenieme, že aplikácia fotoaparátu ponúkne možnosť nahrávania priblíženého “makro” videa. To však vyzerá skutočne dobre iba ak nahrávate objekty zblízka. V inom prípade sa dočkáte rozostreného a rozpixelovaného záznamu.

 

Zabudnúť však nesmieme ani na prednú selfie kameru, ktorej rozlíšenie činí 8 MP. Horšie clonové číslo f/2.2 naznačuje, že dobrých snímok sa dočkáte predovšetkým za denného svetla

Ukážkové fotografie – primárny snímač:

Ukážkové fotografie – makro snímač:

Ukážkové fotografie – predný snímač:

Ukážkové video:

Operačný systém: Čistý Android s prídavkom Moto funkcií

Ako už Motorolu poznáme, svoje zariadenia zvykne osadiť Androidom bez grafickej nadstavby. Dokáže tým zamedziť zbytočnému spomaľovaniu a taktiež nová aktualizácia bude skôr optimalizovaná, pretože sa nemusí navyše kódovať aj nová verzia nadstavby.

Operačný systém modelu Motorola one macro je perfektne optimalizovaný. Príjemne nás prekvapili svižné reakcie, maximálne plynulé animácie a všetky aplikácie sa spúšťali pekne rýchlo. Neboli sme svedkami žiadneho kritického záseku či zníženého počtu snímok za sekundu v hrách.

O tom, že Motorola si na systéme dala záležať svedčí aj prítomnosť známych Moto funkcií. Dvojitým potrasením telefónu môžete rozsvietiť zadný LED blesk. Dvojitým otočením zápästia je  zase možné zapnúť fotoaparát. Prejdením troch prstov po obrazovke vyhotovíte screenshot.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, zariadenie je možné odomykať aj pomocou odtlačku prsta a tváre zároveň. Druhá možnosť je však o niečo pomalšia a podstatne menej spoľahlivá. Dosť otravné však boli upozornenia ohľadom nepriaznivých zmien počasia, ktoré sme sa rozhodli stlmiť.

Konektivita: Zamrzia nedostatky

V tejto sekcii Motorola one macro dokáže skutočne zaostávať. Hneď na úvod musíme smartfónu vytknúť absenciu NFC. Ak vaša banka podporuje mobilné platby, už z tohto dôvodu by sme vám neodporučili siahnuť po modeli one macro. Tento smartfón vám jednoducho mobilnú platbu neumožní.

Motorola one macro USB konektor

Taktiež nás mrzí spoľahlivosť Bluetooth. Keď sme sa totiž rozhodli pustiť si hudbu do bezdrôtových slúchadiel, zatiaľ čo telefón je uložený vo vrecku nohavíc, dočkali sme sa neskutočne otravných výpadkov a prerušovania zvuku. Sme si istí, že problém bol v telefóne, pretože tie isté slúchadlá v rovnakej situácii s iným smartfónom hrajú bezproblémovo.

Motorola one macro vyrez v displeji

Mimochodom, verzia Bluetooth je postaršia a ide o 4.2. Našťastie sme sa nestretli s problémami 2,4 GHz Wi-Fi a mobilného dátového pripojenia. Taktiež nás teší kvalita telefonických hovorov. Na spojenie sme si nesťažovali a druhá strana bola taktiež spokojná.

 

GPS fungovalo v aplikácii máp bezchybne. Telefón podporuje aj ďalšie lokalizačné služby ako GLONASS či Galileo. Po zapojení slúchadiel do 3,5 mm audio konektora je k dispozícii aj staré dobré FM rádio.

Batéria: Obor, ktorý vydrží

K výdrži batérie nemáme nijaké výčitky. Vzhľadom na kapacitu 4 000 mAh telefón vydrží na jedno nabitie pokojne aj dva dni s bežným používaním. Náročnejšie používanie dokáže smartfón vyčerpať za jeden až jeden a pol dňa. Pri nízkej úrovni batérie sme boli spokojní aj s celkovým časom zapnutého displeja. Pri bežnom používaní sa dostanete na necelých 8 hodín SOT.

Motorola one macro vydrz baterie

Výčitky však máme k dĺžke času nabíjania. Áno, ide síce o 4 000 mAh akumulátor, no pribalená 10 W nabíjačka ho nabije z 10 % na 100 % pokojne za dve hodiny a pár minút, čo určite nie je oslnivá hodnota. Pokiaľ vám však dlhší nabíjací čas nevadí a uprednostníte radšej dlhšiu výdrž na jedno nabitie, Motorolu one macro vám môžeme vrelo doporučiť.

Záverečné zhodnotenie: Motorola one macro ako skvelý spoločník?

Po otestovaní Motoroly one macro dokážeme hrdo povedať, že tento model zaujme nielen milovníkov mobilnej fotografie. Ide totiž o všestranný a nie drahý smartfón na každodenné používanie. Zvyknú sa naň najmä tí menej nároční, avšak svojimi rýchlymi reakciami nesklame ani majiteľa pár ročnej vlajkovej lode.

Motorola one macro notifikacie zamknuta obrazovka

Ponúkne pekné konštrukčné spracovanie, veľký displej s menším rozlíšením a predovšetkým trojicu slušných zadných kamier, pričom najviac zaujme tá “macro”. S ňou je možné poväčšine času vytvoriť pekné zábery poriadne zblízka.

Telefónu môžeme vytknúť možno hrúbku, pomalé nabíjanie, absenciu NFC či nepríjemné výpadky Bluetooth spojenia. Dúfame však, že išlo iba o chybu nami testovaného kusu a s týmto problém nebude mať takmer nikto. Smartfón Motorola one macro môže byť váš už od 229 €.

 

andreashop affiliate Motorola one macro
Motorola one macro
hej sk affiliate Motorola one macro
datart affiliate Motorola one macro
6.2

Motorola One Macro

Motorola One Macro na prvý pohľad zaujme predovšetkým tromi fotoaparátmi na zadnej strane. Azda najviac však zaujme tým "macro". Ten dokáže urobiť pekné a priblížené snímky za cenu nízkeho rozlíšenia. Ide však o všestranný smartfón pre väčšinu menej náročný používateľov. Na jedno nabitie dokáže vydržať pokojne aj dva dni, no nabíja sa veľmi pomaly. Taktiež mu vytkneme absenciu NFC či mierne výpadky Bluetooth pripojenia. Za cenu prekračujúcu 200 € ponúka solídny výkon a veľkú internú pamäť s možnosťou rozšírenia o microSD kartu.zobraziť celú recenziu
50 %
Konštrukcia a dizajn
50 %
Displej
60 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
60 %
Fotoaparát

  • Skvelá výdrž batérie
  • Makro fotoaparát
  • Rýchlosť telefónu
  • Systém s prídavnými funkciami

  • Pomalé nabíjanie
  • Slabší hlavný snímač
  • Neprítomnosť NFC
  • Plastová konštrukcia
  • HD+ displej
15.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+