MojAndroid

Na ruskú agresiu na Ukrajine zareagovali takmer všetky veľké svetové firmy. Niektoré z ruského trhu úplne odišli, iné pozastavili svoje platobné systémy a podobne. O tom, že Google v Rusku zablokoval platený obsah v Google Play, vieme už nejaký čas. Dôvodom stopnutia platieb bolo narušenie platobného systému. Čo presne sa za tým skrýva, nevieme. Rovnako nevieme potvrdiť ani vyvrátiť súvis s vojnou.

Čo ale vieme, je, že Rusi si do svojich zariadení nemôžu stiahnuť platený obsah. A to sa týka nielen Google Play, ale napríklad aj služby YouTube. Ruskí influenceri a YouTuberi tak stratili výrazné časti ich príjmov. Platby síce môžu stále prijímať, ale len zo zahraničia.

NashStore: Ruská alternatíva obchodu Google Play

Rusko v súvislosti s týmto vyvíja svoju vlastnú alternatívu k obchodu Google Play s názvom NashStore. Tento nový obchod by mal ponúknuť možnosť inštalovať platené aplikácie aj platiť predplatné, spustený by mal byť 9. mája. Údajne s týmto ruským obchodom momentálne spolupracuje viac ako 700 spoločností. Drvivá väčšina z nich pravdepodobne pochádza priamo z Ruska.

Nemyslíme si, že veľké svetové platené aplikácie a hry sa budú hrnúť do tohto obchodu s aplikáciami. Ruskí obyvatelia tak síce dostanú možnosť sťahovať si platené aplikácie, no tie budú pochádzať najmä od ruských vývojárov.

Rusko zablokovalo Facebook a Instagram

Ruskí obyvatelia momentálne nemôžu využívať ani sociálne siete Facebook a Instagram, pretože ich tamojšie súdy označili za extrémistické a zakázali. Jediným spôsobom, ako sa pripojiť, je použitie VPN, avšak toto nevyrieši problémy influencerov, pre ktorých sú sociálne siete jediným zdrojom príjmov.

Takto vyzerá ruská kópia Instagramu | Zdroj: Aleksandr Zobov / VK.com

Náhradou Facebooku môže byť sociálna sieť VKontakte, ktorá v Rusku už funguje dlhšie. Náhradu za Instagram si Rusi vyvinuli sami. Má to len jeden háčik. Ruská verzia Instagramu akoby z oka vypadla tej originálnej.

Náš tip
Zdieľate príspevky na Facebooku? Po novom sa zobrazia bez obrázkov
30.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+