MojAndroid

Posledné dva roky sa na technologických portáloch píše hlavne o nastupujúcej 5. generácii mobilných sieti(5G). Často sa tak zabúda na vývoj a pokrok v bezdrôtovej technológii Wi-fi. Štandard, ktorý bol prvýkrát certifikovaný v roku 1989, čaká čoskoro zásadné zrýchlenie. Podľa portálu GizChina bolo tento týždeň schválené pre najnovší štandard WiFi 6e  frekvenčné pásmo 6 GHz.

Wi-fi logo

Až 2,5-krát vyššia prenosová rýchlosť

Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) v USA schválila uvoľnenie pásma 6 GHz pre nový štandard. Wi-fi 6e je nadstavbou súčasného štandardu Wi-Fi 6, ktorý pracuje v klasických pásmách 2,4 GHz a 5 GHz. S vyšším 6 Ghz pásmom sa nielen zvýši prenosová rýchlosť dát až 2,5-krát, ale aj odozva medzi smartfónom a Wi-fi routerom. Wi-fi 6e bude mať vyhradených až 1200 MHz od 5,925 GHz až po 7,125 GHz pre neautorizované zariadenia s nízkym výkonom. Napríklad pre smerovače s nízkou spotrebou energie v interiéroch alebo inteligentný hardvér v domácnosti. U externých zariadení s vysokým výkonom bude rozsah iba 850 MHz.

Nová technológia, ktorú vyvíjajú poprední technologickí giganti

Podobne ako pri Wi-fi 6, aj v prípade Wi-fi 6e bude maximálna šírka pásma pre zariadenia 160 MHz. Môžu ale využiť až 7 kanálov so šírkou 160 MHz a 14 kanálov so šírkou 80 MHz. So šírkou pásma 320 MHz sa počíta až u štandardu Wi-fi 7. Aby nedošlo ku komunikačným kolíziám viacerých zariadení, pribudne do štandardu Wi-fi 6e systém automatickej koordinácie frekvencií. Túto technológiu vyvíjajú spoločne spoločnosti Apple, Google, Microsoft, Intel a Qualcomm.

Vyberáte nový smartfón? Pomôže vám náš nákupný poradca

Pokiaľ aktuálne vyberáte nový smartfón so systémom Android, tak by vám mohol pomôcť náš nákupný poradca. Nájdete v ňom výber najlepších smartfónov značky Samsung, Xiaomi alebo Huawei. Pokiaľ sa rozhodujete podľa ceny, tak sme pre vás vybrali najlepšie smartfóny s cenou do 100 eur, s cenou do 250 eur a za cenu do 300 eur.

Náš tip
Google Meet pridáva podporu obrazu vo videohovore pre 16 ľudí súčasne

 

27.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+