MojAndroid

To čo sa doteraz zameriavalo na zlepšovanie kapacity siete sa postupne mení. Predchádzajúce generácie WiFi štandardu už naplnili svoj cieľ a je teraz rad na nové zadanie. A s ním prichádza nová WiFi 6.

WiFi 6 a jej úloha

Celkové nastavenie a označovanie štandardu WiFi prešlo určitou úpravou. Cieľom je zjednotiť označovanie a zároveň uviesť do života novú WiFi 6 (štandard 802.11ax). Ak by sme mohli doterajšie moduly bezdrôtovej siete spojiť pod jednotný zámer a tým bolo dosahovanie čo najlepšej kapacity, nová generácia už tento model opúšťa, nakoľko sa ho podarilo naplniť a ide novou cestou. Tá sa nazýva lepšia spoľahlivosť a priepustnosť samotnej siete. Čiže toto je v krátkosti vystihnuté, akým smerom sa bude WiFi 6 uberať. Čo to však bude znamenať pre bežného užívateľa?  Viac riadená komunikácia priamo z prístupového bodu, ku ktorému sa ako WiFi sieti pripojím. Teda cieľom novo nastaveného riadenia bude odstrániť náhodné prideľovanie prístupov na voľnom spektre siete a prejsť na riadenie, čo bude znamenať aj koordináciu samotných užívateľov a ich zariadení, ktoré sa k danému AP pripájajú. A bude pritom jedno, či budem dáta sťahovať alebo ich naopak posielať odo mňa do siete.

Hneď prvá otázka ma napadá, ako si toto vlastne užívateľ sám nastaví a čo bude musieť urobiť pre to, aby WiFi 6 a jej nové možnosti využíval? V skutočnosti nič, pretože celú komunikáciu a riadenie prístupov k danému AP, bude zabezpečovať samotný prístupový bod cez nový štandard sám. Výsledkom bude samozrejme lepšia priepustnosť siete a taktiež vyššia rýchlosť pre koncového užívateľa. A to musíme mať na mysli, že sa bavíme o súčasnom pripojení desiatok užívateľov, kedy bude kvalita pripojenia vyššia cez WiFi 6, čo je hlavný cieľ. Využitie pre bežného používateľa bude najmä na verejných bodoch, kde s počtom pripojených zákazníkov klesá komfort použitia danej siete. Zákazník v zásade v mnohých prípadoch skúma a hodnotí práve tento jediný ukazovateľ. Ako moc sa zmení prenos dát a surfovanie ak porovnáme WiFi 5 a nový WiFi 6, ukazujú už nižšie dva grafy.

Nová WiFi 6 bude komunikovať na frekvencii 2,4 GHz a 5 GHz, spektrum kanálov sa nezmení. Avšak pri udávanej rýchlosti, ako teoretickej maximálnej rýchlosti sa WiFi 6 bude pohybovať na úrovni 600 Mb/s, čo je oproti WiFi 5 a jeho 433 Mb/s nárast aj v tomto dôležitom ukazovateli.

WiFi 6 v roku 2020

Nového štandardu by sme sa mali dočkať v prvých troch mesiacoch roka 2020, čo je odhad jeho konečného schválenia. Bude vyriešená aj spätná kompatibilita s predchádzajúcimi štandardami a tak nie je nutné robiť paniku alebo investovať do nových zariadení. Prechod na WiFi 6 si možno všimneme pri občasnom využívaní verejne dostupných bodov, ktoré budú zrazu stabilnejšie a rýchlejšie.

13.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+