MojAndroid

Rok 2020 by mal byť rokom príchodu 5G na Slovensko. Výrobcovia smartfónov minulý rok predstavili prvé modely s podporou 5G sietí a teraz sú na rade mobilní operátori, aby tieto siete postavili. Týka sa to aj slovenských operátorov. Priekopníkom v tomto smere je na Slovensku operátor 4ka. Konkurenčný operátor O2 minulý mesiac po dôkladnej príprave odštartoval výberové konanie na dodávateľa svojich 5G sieti.

Dodávateľ 5G sietí bude známy o pár mesiacov

O2 sa už dlhodobo pripravuje na príchod sietí novej generácie. Dôkazom toho je aj komerčná prevádzka tzv. 4,5G technológie LTE TDD na frekvenciách 3,5 a 3,7 GHz. Vo výberovom konaní na dodávateľa 5G sietí počíta so všetkými relevantnými hráčmi, ktorí deklarujú pripravenosť na dodávku technológií. Výber dodávateľa je ale niekoľkomesačný projekt a víťaza sa tak dozvieme až o pár mesiacov.

“Na prevádzku našich sietí 2G, 3G, 4G, či 4,5G používame viacero technológií, pričom všetky zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným štandardom. Všetky technológie prechádzajú pred nasadením do reálnej prevádzky dlhodobým testovaním nielen z pohľadu funkčnosti a výkonnosti ale aj bezpečnosti. Zároveň nie sme závislí na technológiách jedného výrobcu a spolupracujeme s viacerými dodávateľmi. Rovnakou optikou sa budeme pozerať aj na výber partnera pre vybudovanie našej 5G siete, ktorá v budúcnosti pokryje stúpajúce nároky na dátovú prevádzku.”

Tereza Molnár, hovorkyňa O2

Aký je progres v budovaní 5G sietí u iných operátorov?

Budovanie 5G sietí samozrejme nebude na Slovensku jednoduchá a lacná záležitosť. Ako prvá bude musieť vzniknúť fyzická sieť vysielačov po celom území, ktorá bude stáť stovky miliónov eur. Technológia 5G má totiž zložitejšiu infraštruktúru ako existujúce siete. Zároveň sa musí dokončiť uvoľnenie pásma 700 MHz z televízneho vysielania DVB-T, ktoré sa začalo už v roku 2019.

Operátor Telekom už pred rokom otestoval technológiu Massive MIMO, ktorá násobí kapacitné zdroje pre používateľov a je akýmsi medzistupňom medzi 4G a 5G. Prvý test 5G mal už pred troma rokmi aj Orange v spolupráci s Nokiou. Jeho plánom je prechod na novú sieť v rokoch 2020 až 2022. Najďalej je ale paradoxne operátor 4ka, ktorý koncom minulého roka spustil prevádzku funkčnej testovacej siete v Banskej Bystrici. My sme si jej prevádzku vyskúšali na vlastnej koži. Prekvapila nás nielen vysokou rýchlosťou nad 600 Mb/s, ale aj veľmi nízkou latenciou napríklad pri sledovaní YouTube videí.

Náš tip
4G sieť na Slovensku: Ktorý operátor má najlepšie pokrytie?
4.3.2020
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+