MojAndroid

Kúpa nového smartfónu môže byť náročný proces. Vyznať sa v obrovskej ponuke je pre laika takmer nemožné. V tomto článku sa pozrieme na smartfóny s operačným systémom Android, ktoré je možné kúpiť za cenu do 200 eur.

Zaujímavé je, že aj za túto cenu nájdete viacero zaujímavých kúskov, ktorým nechýba dostatok výkonu, slušný dizajn či fotoaparát. Vyberať naozaj je z čoho.

V strdnej triede a v cene okolo 200 eur má zástupcu prakticky každý výrobca. Predsalen ide o zariadenia, ktoré patria medzi najpredávanejšie. Dnešné smartfóny v tejto cenovej kategórii navyše nie sú vôbec zlé. Skôr naopak, spokojný bude poväčšine aj stredne náročný používateľ.

Modely, ktoré sme vybrali, predstavujú aktuálne to najlepšie, čo je možné v cene do 200 eur na slovenskom trhu zohnať. Veríme, že týmto výberom vám uľahčíme náročné rozhodovanie.

Samsung Galaxy A40

Aktuálne najlepším smartfónom od Samsungu za cenu do 200 eur je Galaxy A40. Medzi jeho hlavné prednosti patrí 5,9″ Super AMOLED displej s FHD+ rozlíšením. V hornej strane sa nachádza výrez, v ktorom je umiestnený selfie fotoaparát.

Výhodou sú tiež relatívne malé rozmery a hmotnosť len 140 gramov. Ideálne zariadenie pre tých, ktorým veľké “lopaty” jednoducho nevoňajú. Čipset Exynos 7904 ponúka dostatok výkonu na bežnú prácu, no problémom nie sú ani hry. Tie najnáročnejšie samozrejme na maximálnych detailoch nepobežia.

Smartfón už bol aktualizovaný na najnovší Android 10 a nechýba ani obľúbená používateľská nadstavba One UI od Samsungu. Na zadnej strane sa nachádza duálny fotoaparát s obľúbeným ultra-širokouhlým objektívom. Batéria ponúka kapacitu 3100 mAh a rýchle nabíjanie s výkonom 15 W.

Poteší tiež spoľahlivý skener odtlačkov prstov na zadnej strane, NFC, 3,5 mm audio jack a FM rádio. Samsung Galaxy A40 je momentálne možné kúpiť za cenu mierne prevyšujúcu hranicu 200 eur.

Zistiť najnižšiu cenu

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

“Novinka z dielne kórejského Samsungu sa nepochybne oplatí. Za cenu 249 eur prináša do strednej triedy nielen naozaj nádherný vzhľad, ale aj skvelý displej. Potešiť môže dostatok výkonu a plnohodnotný dual SIM slot či audiojack a slúchadlá v balení. Systém a nadstavba One UI sú niečo, čo si určite zamilujete. Nakoniec aj širokouhlý zadný alebo spoľahlivý predný fotoaparát môžu byť argumenty, prečo si vybrať práve Galaxy A40. Užitočné môže byť NFC, poteší USB-C konektor a výdrž batérie sa radí medzi lepšie. Môžeme vám teda povedať, že tento smartfón sa za svoju cenu naozaj oplatí.”

RECENZIA Samsung Galaxy A40: Krásavec, ktorý si vás získa nielen vzhľadom

Prečo sa rozhodnúť pre Samsung Galaxy A40

 • Pekný displej
 • Atraktívna nadstavba
 • Ultra-širokouhlý snímač
 • Nízka hmotnosť
 • Atraktívny dizajn

Hlavné nedostatky

 • Slabší reproduktor
 • Chýba Always On displej
 • Zadná strana sa ľahko poškriabe

Redmi Note 8T

Obľúbený smartfón, ktorý ponúka veľa muziky za málo peňazí. V prvom rade zaujme štvoricou fotoaparátov na zadnej strane. K hlavnému snímaču s rozlíšením 48 megapixelov sa pridáva ultra-širokouhlý snímač, teleobjektív a snímač hĺbky.

Výsledná kvalita fotografií je vzhľadom na cenu veľmi slušná, potenciálni zákazníci a cieľová skupina tohto smartfónu bude určite nadmieru spokojná. Vďaka kombinácii teleobjektívu a ultra-širokouhlého objektívu má používateľ široké možnosti variability. Počas fotografovania je možné približovať či oddiaľovať bez straty kvality, čo sa určite hodí.

O dostatočnú výdrž sa postará batéria s kapacitou 4000 mAh. K dispozícii je aj rýchle nabíjanie s výkonom 18 W. Vnútorné úložisko s kapacitou 64 GB je možné rozšíriť pamäťovými kartami microSD. K dispozícii sú tiež 4 GB operačnej pamäte.

Displej ponúka uhlopriečku 6,3″, na ktorej sa rozprestiera rozlíšenie 2340 x 1080 pixelov. Ide o IPS displej s krycím sklom Corning Gorilla Glass 5. O výkon sa stará procesor strednej triedy Qualcomm Snapdragon 665. Redmi Note 8T zoženiete za cenu pod 200 eur.

Zistiť najnižšiu cenu

Prečo kúpiť Redmi Note 8T:

 • Pomer výbava/cena
 • Široké fotografické možnosti vďaka 4 objektívom na zadnej strane
 • Nadštandardná výdrž
 • Pekný a veľký displej
 • Obľúbená nadstavba MIUI

Hlavné nedostatky

 • Väčšie rozmery a vyššia hmotnosť
 • Potešila by notifikačná LED dióda
 • Mierne nižší výkon ako u predchodcu

Huawei P30 Lite

Jeden z najobľúbenejších a najpredávanejších smartfónov strednej triedy. Na Slovensku sa mu darí aj vďaka zaradeniu do ponúk operátorov. Mimochodom, pravidelne figuruje v TOP 10 najpredávanejších zariadeniach v Orangei aj v Telekome.

Hlavným lákadlom smartfónu Huawei P30 Lite je jeho fotoaparát. Ponúka trojicu snímačov na zadnej strane a výsledné fotografie patria v tejto kategórii jednoznačne medzi najlepšie. Hlavný snímač s rozlíšením 48 megapixelov je doplnený o 8 megapixelový ultra-širokouhlý snímač. Zariadenie veľmi dobre zvláda aj portrétové fotografie, a to vďaka snímaču hĺbky poľa.

Ďalšou silnou stránkou tohto zariadenia je atraktívny dizajn. Je síce magnetom na odtlačky prstov, ale musíme uznať, vyzerá naozaj dobre. Displej ponúka uhlopriečku 6,15″, jeho rozlíšenie je FHD+. 3340 mAh batéria zabezpečí bezproblémovú celodennú výdrž. Poteší tiež rýchle nabíjanie s výkonom 18 W.

Zistiť najnižšiu cenu

Záverečné  hodnotenie z našej recenzie:

“Nie je jednoduché vytvoriť telefón, ktorý by mal všetko, no zároveň by nestál veľa peňazí. Huawei P30 Lite síce všetko má, dokonca ani nestojí nijako veľa, no je to za cenu väčšieho množstva kompromisov. Veď napríklad displej tohto smartfónu ponúka dnes už menej populárnu výrobnú technológiu a trpí aj na nedostatočnú hodnotu najvyššieho jasu. Alebo použitý procesor nedokáže zabezpečiť až taký užívateľský komfort, aký by sa na podobne drahé zariadenie patrilo. Na druhú stranu to ale neznamená, že by bola odľahčená verzia P30-tky zlá.

Má aj svoje svetlé stránky, medzi ktoré patrí vskutku podarené konštrukčné spracovanie spolu s okulahodiacim dizajnom. Taktiež poteší hlavným fotoaparátom, rýchlym nabíjaním a veľkým interným úložiskom. V konečnom dôsledku teda klady určite prevyšujú zápory, vďaka čomu sa po vzore svojich predchodcov bude Huawei P30 Lite opäť predávať ako teplé rožky. My sa však aj napriek tomu nedokážeme úplne zbaviť pocitu, že sa to dalo lepšie alebo aspoň o trošku lacnejšie.”

RECENZIA Huawei P30 Lite: Predajný trhák aj napriek nedostatkom

Prečo kúpiť Huawei P30 Lite

 • Kvalitná konštrukcia a atraktívny dizajn
 • Kvalitný fotoaparát
 • Ultra-širokouhlý snímač
 • Rýchle nabíjanie
 • Dostatočné úložisko

Hlavné nedostatky

 • Hodil by sa OLED displej

Motorola moto g8 power

Silný bojovník za veľmi dobrú cenu. Hlavnou výhodou novej Motoroly moto g8 power je silná batéria, ktorá zaručí skvelú výdrž. Jej kapacita je až 5000 mAh a nechýba ani rýchle nabíjanie s výkonom 15 W.

Ďalšou výhodou sú veľmi dobre hrajúce stereo reproduktory, ktoré v tejto cenovej kategórii nenájdete. Poteší aj pekný displej s uhlopriečkou 6,4″ a FullHD+ rozlíšením. Zaujímavosťou je selfie fotoaparát, ktorý je ukrytý priamo v displeji.

Procesor Qualcomm Snapdragon 665 zvládne aj stredne náročné  hry. Navyše nechýba ani špeciálny herný režim. Čipset je doplnený o 4 GB operačnej pamäte.

Na zadnej strane sa nachádzajú 4 objektívy fotoaparátu. Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 16 megapixelov a svetelnosť f/1.7. Dopĺňa ho ulra-širokouhlý objektív a tiež teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením. Posledným do partie je dvojmegapixelový makroobjektív.

Zistiť najnižšiu cenu

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

“Úprimne, už po samotnom rozbalení sme si novú Motorolu jednoducho zamilovali. Veľa robí hlavne moderne vyzerajúca predná strana či istý uchop smartfónu. Za výborne stanovenú cenu 219 € je hrozne ľahké telefónu odpustiť viaceré neduhy. Najviac si zrejme povšimnete asi absenciu NFC, ktoré v dnešnej dobe bezkontaktných mobilných platieb bude s určitosťou veľmi mrzieť.

Áno, fotoaparáty síce ani zďaleka nedosahujú kvalít vlajkových lodí, no za túto sumu tu máme slušný primárny a skvelý teleobjektív, spolu s ultra-širokouhlým a makro snímačom. Takúto komplexnú výbavu predsa nemá každý model. Ďalej poteší displej s minimálnymi rámčekmi a modernejšou “dierou” pre prednú kameru, ktorá je podľa nás podstatne viac nenápadná, ako bežný “teardrop” výrez.”

Recenzia Motorola moto g8 power: Tri dni výdrže a omnoho viac

Prečo kúpiť Motorolu moto g8 power

 • Výborná výdrž
 • Pekný displej
 • Stereo reproduktory

Hlavné nedostatky

 • Chýba NFC
 • Rozmery a hmotnosť

Nokia 6.1

Nokia 6.1 je o čosi starší telefón, ktorý však niektorým vyhovie vďaka zachovalému pomeru strán displeja 16:9. Smartfón má 5,5-palcový IPS zobrazovač s klasickým rozlíšením Full HD, čo je 1920 × 1080 pixelov. O pohon sa stará Snapdragon 630, 4 GB RAM a interná pamäť o veľkosti 64 GB, ktorú je však možné rozšíriť o microSD kartu maximálne do 128 GB.

Zistiť najnižšiu cenu

Na zadnej strane netypicky nájdeme iba jeden fotoaparát o rozlíšení 16 MP a svetelnosťou f/2.0. Pod ním je prítomný skener odtlačkov prstov. Na prípadné “selfies” ďalej poslúži aj 8 MP snímač na prednej strane, ktorý sa nachádza v hornom čele zariadenia. Nie, na Nokii 6.1 nenachádzame žiadne “výstrelky”, ako fotoaparáty s viacerými objektívmi či výrezy.

Preto zaujme najmä konzervatívnejších jedincov, ktorí nepotrebujú najnovšie inovácie, ale chcú mať celkom odolný, pevný telefón bez sklenenej zadnej strany a stačí im jednoduchý softvér v podobe prakticky čistého Androidu. Mimochodom, aj tu je prítomný populárny Android One, takže by ste sa mali ešte stále dočkať dávky aktualizácií.

Z konektivity nesmie chýbať GPS, Glonass, NFC, 4G LTE či 3,5 mm jack. Na záver spomenieme aj veľkosť integrovanej batérie. Tá má kapacitu 3000 mAh a podporuje aj štandard rýchleho nabíjania. Nokia 6.1 práve teraz stojí 182,90 € a dostupná je v tmavomodrom farbenom prevedení.

Prečo kúpiť Nokiu 6.1

 • Dobré kamery
 • Pekný displej s Full HD+ rozlíšením
 • Prítomnosť Android One
 • Odolnejšia konštrukcia oproti sklu

Prečo nekúpiť:

 • “Nudný” dizajn bez modernejších vlastností
 • Ide o pomerne starší model
 • 3000 mAh batéria veľa nesľubuje

Huawei Y7 2019

Huawei Y7 (2019) je ďalším telefónom s vynikajúcou výdržou batérie. Integrovaný akumulátor má opäť kapacitu 4000 mAh a mali sme možnosť si tento smartfón otestovať. Ako naša recenzia už hovorí, reč je o modeli, ktorý zaujme predovšetkým svojou výdržou.

Tá je taká dobrá aj vďaka 6,26-palcovému IPS displeju s pomerne nízkym rozlíšením 1520 × 720. Úspornejší je aj procesor Snapdragon 450, ktorý je dopĺňaný 3 GB operačnej pamäte a 32 GB interným úložiskom, ktoré je taktiež možné rozšíriť pomocou microSD karty do kapacity 512 GB.

Na zadnej strane okrem čítačky odtlačkov prstov nájdete aj dva snímače. Primárny má rozlíšenie 13 MP a svetelnosť f/1.8. Sekundárny, 2 MP fotoaparát, využijete pri tvorení fotografií s portrétovým režimom. Slúži totiž na dokonalejšie rozmazanie pozadia za foteným objektom.

Zistiť najnižšiu cenu

V drobnom výreze v hornej časti displeja sa ukrýva 8 MP predná “selfie” kamera. Z konektivity zamrzí, že telefón nedisponuje USB-C konektorom či NFC čipom. Dostalo sa však na GPS, Glonass, 4G, 3,5 mm jack a microUSB konektor na spodnej hrane.

Záverečné hodnotenie z našej recenzie:

“Huawei Y7 2019 je podľa nášho názoru skvelý smartfón pre tých, ktorí kladú dôraz na výdrž batérie, či sú často na cestách a je pre nich otravné nosiť so sebou nabíjačku alebo powerbanku. Telefón je skvelým multimediálnym spoločníkom, no ak plánujete na ňom robiť viac činností, ako sledovať videá, surfovať po internete či byť na sociálnych sieťach, pravdepodobne pocítite prítomnosť nie tak výkonného čipsetu. Pokiaľ vezmete do úvahy jeho mínusy a rozhodnete sa pre kúpu kvôli jeho kladným stránkam, jednoznačne budete spokojní. Huawei Y7 2019 sa predáva vo farbách “Aurora Blue”, “Coral Red” a “Midnight Black” v jednej verzii s 32 GB interným úložiskom a 3 GB RAM za cenu začínajúcu na hodnote 199 €.”

RECENZIA Huawei Y7 2019: Kladie dôraz na výdrž

Prečo kúpiť:

 • Dobrá výdrž batérie na jedno nabitie
 • Pekný dizajn telefónu

Prečo nekúpiť:

 • Horšie fotoaparáty
 • Pomalšie nabíjanie
 • Reakcie displeja sú veľmi pomalé
 • Zadná strana je tvorená z plastu, ľahko sa poškriabe

Ktorý smartfón z tohto výberu je podľa vás najlepší?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Nemali by ste prehliadnuť:

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+