MojAndroid

Šírenie nového koronavírusu naberá v Európe na obrátkach. V Číne sa jeho šírenie darí pomaly zmierňovať. Vďaka novému systému poháňaného umelou inteligenciou má byť jeho identifikácia v tele oveľa rýchlejšia. Trvať má približne 20 sekúnd.

Náš tip
Domáci test na koronavírus? O chvíľu bude dostupný v Alze

Presnosť až 96 percent

Nový algoritmus bol vyvinutý čínskymi odborníkmi v ústave Alibaba Damo Academy. Vedci údajne naučili nový model umelej inteligencie rozpoznať výskyt nového vírusu v tele. Ten dokáže porovnať danú vzorku s ďalšími 5000 pozitívnymi. Na základe tohto porovnania dokáže identifikovať a s presnosťou až 96 percent určiť či ide o koronavírus alebo o zápal pľúc. Model taktiež disponuje aj najnovšími pokynmi pre liečbu.

koronavirus vzorka

Ako nový systém zefektívnil diagnostiku COVID-19

Po prvýkrát sa nový systém uviedol do praxe v novej nemocnici Qiboshan v Zhengzhou v provincii Henan. Portál asia.nikkei.com uviedol, že aktuálne bol už systém prijatý do viac ako 100 ďalších nemocníc v provinciách Hubei, Guangdong a Anhui. Cieľom nového algoritmu je predovšetkým zmierniť tlak na nemocnice, ktoré neustále prijímajú nových pacientov. Jeden CT sken podozrivého pacienta môže obsahovať aj 300 snímok a zvyčajne trvá jeho analýza približne 5 až 15 minút. Umelá inteligencia dokáže túto analýzu vykonať za neuveriteľných 20 sekúnd.

V boji proti koronavírusu bola umelá inteligencia nasadená už skôr

Tento algoritmus nie je prvým pokusom použitia umelej inteligencie. Odborníci z Damo Academy už vytvorili niečo podobné. Išlo o nástroj verejného zdravotníctva, ktorý bol poháňaný umelou inteligenciou. Aplikácia obsahovala všetky najnovšie informácie týkajúce sa COVID-19. Prostredníctvom nej je možné klásť všetky otázky týkajúce ja pandémie koronavírusu. Prvýkrát bola spustená 28. januára vládou provincie Zhejiang.

Najnovšie informácie poskytuje aj aplikácia COVID-19 Tracker pre Android. Pozor na aplikáciu pre Windows, ktorá obsahuje malware.

Viac k téme koronavírus:

Koronavírus na Slovensku: Všetky informácie získate na tejto stránke[/tip

18.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+