MojAndroid

Stále sa nájde hŕstka ľudí, ktorá chce profitovať z paniky, strachu či iných emócií. Takí ľudia šíria hoaxy, predávajú rúška za 10 násobnú cenu, ale aj tvoria aplikácie, ktoré škodia iným. Tomu poslednému sa budeme venovať, pretože niekto sa rozhodol zbohatnúť na strachu ľudí z momentálnej pandémie.

Láka na sledovanie koronavírusu

Aplikácia sa tvári ako ďalšia mapa sledovania výskytu koronavírusu. Pritom aplikácia vykoná to, že vytvorí zámok obrazovky a žiada výkupné. Takýto druh vírusu sa volá ransomvér.

Aplikácia však nebola umiestnená v Obchode Play, ale na stránke coronavirusapp[.]site. Tu sa potvrdzuje to, pred čím Google toľko varuje pri inštalácií aplikácií z neoverených zdrojov.

Stránka falošnej aplikácie
Stránka falošnej aplikácie

Náchylné zariadenia sú hlavne tie staršie

Android Nougat a nižšie obsahujú chybu, ktorá umožní útočnej aplikácii zmenu hesla obrazovky.

Prostredie falošnej aplikácie
Prostredie falošnej aplikácie

Ak by sa váš mobil nakazil, žiadal by od vás 100 dolárov v bitcoinoch do 48 hodín pre odstránenie zámku. Autori vírusu sa tiež vyhrážajú ukradnutím citlivých dát, hesiel, účtov od sociálnych sietí a tak podobne. Vraj by ste nemali skúšať nič podozrivé, pretože zaznamenávajú vašu polohu cez GPS a môžu vám vymazať údaje na diaľku.

Žiadosť o výkupné
Žiadosť o výkupné

Tarik Saleh sa pre PhoneArena vyjadril:

“Kyberkriminálnici radi zneužívajú ľudí, keď sú najzraniteľnejší. Zneužívajú dramatické udalosti, ktoré robia ľudí citlivými alebo vystrašenými a žiadajú od nich peniaze. Prípad koronavírusu nie je výnimkou. Krátko po prvých potvrdených prípadoch výskumníci z DomainTools objavili nárast registrovaných domén, ktoré obsahovali názvy ako Koronavírus alebo COVID-19. Takéto registrácie nedávno dosiahli vrchol a mnoho z nich sú podvod.”

Ochránite sa pred podobnými prípadmi tým, že si udržíte chladnú hlavu a budete používať len aplikácie z Obchodu Play. A ak sa vám náhodou stalo to, že vás táto aplikácia vymkla, tak vám stačí zadať kód 4865083501.

Náš tip
Ako si vyčistiť a vydezinfikovať mobil? Alkohol radšej vynechajte
17.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+