MojAndroid

Koronavírus je top témou posledných dní, ak nie aj týždňov. Je dôležité vhodne sa chrániť pre touto (momentálne už) pandémiou. A nehovoríme tu len o rúškach a všetkých hashtagoch s nimi súvisiacich. Potenciálne môžu vírus prenášať aj predmety ako peniaze alebo smartfón.

Preto je dobré z času na čas svoj smartfón prečistiť, a to aj mimo takéhoto ohrozenia. Koronavírus predsa nie je jediné ochorenie, ktoré môže váš smartfón prenášať. Aj preto vám teraz prinášame niekoľko tipov a trikov, ako smartfón vyčistiť od vírusov.

Určite nepoužívajte alkohol

Hoci väčšine pri slove “dezinfekcia” napadne ako synonymum práve “alkohol” (aj keď za posledné dni to možno zmenili výrazy ako “Dettol”), v prípade smartfónov určite nejde o rozumné riešenie. Napriek tomu, že alkohol má pozitívny účinok na veľa vecí a dokáže zničiť depresiu a zlú náladu, ale aj úspory a manželstvo, na váš smartfón nebude mať jeho použitie pozitívny dopad.

Náš tip
Pozor! Ak máte túto aplikáciu na sledovanie koronavírusu, okamžite ju odstráňte

Síce ide o účinný dezinfekčný prostriedok, avšak dokáže aj nenávratným spôsobom poškodiť tzv. oleofóbnu vrstvu. Tá sa nachádza na displeji smartfónov a v prípade tých drahších aj na zadnej strane, pokiaľ je vyrobená zo skla. A to by vás mohlo mrzieť, pretože je veľmi dôležitá, najmä v oblasti odolávania nečistotám a následnej náročnosti ich odstraňovania. Ak teda chcete vedieť, ako vydezinfikovať smartfón, alkohol (aspoň tentokrát) nie je odpoveďou.

Displej treba chrániť poriadne, ale opatrne

Zobrazovač je najdôležitejšou súčasťou smartfónov. Denne sa s ním vaše prsty stýkajú údajne až 2600-krát. Vy sa pritom vlastnej tváre (niekedy aj hneď potom) dotýkate vyše 500-krát. Preto sa naň môžu dostať milióny baktérií a iných nečistôt. A navyše dokážete displej veľmi rýchlo zacapkať alebo zamastiť. Aj preto v jeho prípade odlišujeme čistenie a dezinfekciu.

Samsung Galaxy S10 Lite lestenie

Pred čístením si nezabudnite umyť ruky a dať dole obal z mobilu. Napríklad papierová utierka môže úplne stačiť.  Na čistenie odporúčame použiť čo najjednoduchšie prostriedky. Odstráni väčšinu nečistôt, v prípade dôkladnejšieho čistenia mastnoty môže pomôcť namočenie vo vode. Ale len čistej a aj to netreba preháňať. Druhou možnosťou je handrička z mikrovlákien. Tá sa dá zakúpiť, prípadne ste ju dostali ku okuliarom. Na otázku “ako vyčistiť mobil od prachu” teda už máte odpoveď.

Dezinfekcia je trochu náročnejšia. Na to budete potrebovať UV lampu. Všetky rôzne prostriedky môžu poškodiť spomínanú oleofóbnu vrstvu. Neriskovali by sme ani prípravky, ktoré sa tvária, že dezinfikujú displej. Najlepší nápad nie sú ani vlhčené handričky na čistenie okuliarov alebo iné prípravky súvisiace s okuliarmi. UV lampa je síce komplikované riešenie, ale iba to dokáže spoľahlivo odstrániť (takmer) všetky baktérie a vírusy.

Konektory môžu byť ošemetné

Tmavými zákutiami vášho smartfónu sú nepochybne konektory a každý iný otvor. Ich čistenie môže byť náročné a nie každý nápad je dobrý. Napríklad vopchať celú vatovú tyčinku do audiojacku alebo čistiť dierku mikrofónu špáratkom nemusí byť najšťastnejšie riešenie.

Asi najviac špiny dokáže pozbierať konektor na nabíjanie, pretože je najväčší. V jeho prípade môžete použiť aj vatovú tyčinku. Snažte sa odstrániť hlavne tú špinu, na ktorú dovidíte. A nepôsobte veľkým tlakom, mohli by ste poškodiť niektorú z častí z konektora. Zaujímavým riešením môže byť fúkanie vzduchu cez slamku, ktoré by mohlo pomôcť. Prípadne môžete siahnuť po stlačenom vzduchu, ktorý je podstatne efektívnejší.

To isté platí pre audiojack, ak váš smartfón týmto nostalgickým a nemoderným prvkom disponuje. Ani v jeho prípade neodporúčame zachádzať vatovou tyčinkou veľmi hlboko. Mohli by vám tam zostať kúsky vaty a tie by potom rušili kontakt s konektorom slúchadiel. V tomto príade by sme tiež radšej zvolili stlačený vzduch.

Mikrofón v žiadnom prípadne neskúšajte čistiť špáratkom alebo ihlou. Mohli by ste ho nenávratne poškodiť a jeho oprava je to posledné, čo chcete počas karantény riešiť. To isté platí pre reproduktor. Použite radšej stlačený vzduch. Ozajstnú dezinfekciu aj tak dokáže len UV lampa.

Samsung Galaxy Buds+

Na záver je ešte vhodné spomenúť slúchadlá. Hlavne tie štupľové. Môžu sa veľmi rýchlo premeniť na odpudzujúcu skládku ušného mazu. Pravidelne si ich radšej čistite, takisto na to odporúčame vatové tyčinky. A aké triky používate na čistenie smartfónu vy? Čistíte si smartfón pravidelne, alebo vám to doteraz ani nenapadlo? Dajte nám o tom vedieť v diskusii pod článkom a podeľte sa s nami o svoje rady.

Stlačený vzduch – porovnať ceny

Náš tip
Infolinka ku koronavírusu má nové ľahko zapamätateľné číslo

16.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Podpísaný Anonym

  Takáto pič0vin@ !!! Dezinfikovanie telefónu kvôli corona-vírusu. To akože mi každému na jeho telefón napľuvajú všetci okoloidúci? Pane Bože, už sa spamätajte. Keď niekto slintá a prská ako p. Rusko, tak len na svoj telefón, a keď je niekto čurák a požičiava v takejto dobe telefón hocikomu, tak nech ho na noc ponorí vedľa zubnej protézy do sódy. Keby ste radšej napísali – “Netelefonujte z verejných automatov, a keď musíte, tak sa tak a tak chráňte, ale toto…… fakt zvláštne a to Vám lichotím!

  • kubs

   asi sme nedokončili ani základnú školu, však? Škoda, že máš v hlave prázdno

  • Martin Minka

   Dobrý večer, pán Podpísaný Anonym! V prvom rade Vás chcem ubezpečiť, že článok nenesie odkaz, aby si ľudia “dezinfikovali telefón kvôli koronavírusu”. Je určený každému, kto si chce vyčistiť, prípadne vydezinfikovať svoj smartfón nezávisle od toho, či vonku prebieha nebezpečná pandémia, pretože my ho tu, na webe, necháme aj po jej skončení. O tom, akým spôsobom a ktorí riaditelia televízií Vám musia “oprskať telefón”, aby sa naň dostal koronavírus, Vám, žiaľ, neviem poskytnúť žiadne informácie. Každopádne mám za to, že ak aj náhodou budete nasledovať naše tipy a triky v tomto článku, neurobíte chybu, ale preventívne opatrenia. A prevencia Vám nijako neublíži, ani Vás neoberie o čas.

  • Števo Porubský

   Mam koronu (alebo akukolve inu haved), prskam ako blazon, idem do obchodu, beham tam s kosikom, spokojne si odidem z obchodu… Clovek po mne si ten isty kosik zoberie, beha s nim po obchode, caka na zenu, kontroluje nakupny zoznam, otvori novinky na MA, pozrie diskusiu a z takychto prispevkov da rovno facepalm. A kde koncia moje prskance? Na jeho mobile, rukach a potom aj cele. Take tazke?

 • Júlia

  Mam na mobile ochranne sklo a obal, na dezinfekciu dlhodobo pouzivam antibakterialny gel. Nanesiem na vatovy kozmeticky tampon a tym pretriem.

 • Jan

  Co tak pouzit ozon? Vadilo by to?

+