MojAndroid

Mnohí ste to vedeli, mnohí tušili. Mobilné telefóny, ako súčasť nášho každodenného života, obsahujú množstvo baktérií. Dokázal to napríklad pokus, ktorý urobili študenti Univerzity v Surrey vo Veľkej Británii. Informoval o tom portál Pluska.sk.

Študenti zistili, že telefóny boli plné baktérií, medzi ktorými bol aj zlatý stafylokok, ktorý spôsobuje rôzne infekcie a aj otravu krvi.

Kde je najviac baktérií?

Najviac baktérií na nás číha najmä na veciach, ktoré používame denno-denne. Ide tak napríklad o peňaženku, diaľkový ovládač či už spomínaný telefón. Medzi ďalšie patrí napríklad doska na krájanie, nákupné vozíky či kľučky a rôzne tlačidlá.

  • Rôzne štúdie dokazujú, že na mobile je viac baktérií ako na WC
  • 88 % používateľov smartfónov s Androidom si berie svoj mobil aj na WC

Množstvo baktérií sa nachádza aj na klávesnici, myši, na splachovadle od WC a vlastne na všetkom, čoho sa naše ruky často dotýkajú.

Aká je prevencia?

Základom je pravidelné umývanie rúk, avšak nie prehnané. Ideálne vždy pred jedlom, teplou vodou a mydlom. Vyvarovať by sme sa mali dotykom tváre, očí, úst. Takto sa baktérie z rúk prenášajú najjednoduchšie.

Vhod prídu aj rôzne dezinfekčné roztoky, ktorých je momentálne najmä kvôli koronavírusu nedostatok. Pomôže aj pravidelné utieranie povrchov, ktorých sa často dotýkame, no údajne len na chvíľu. Baktérie si totiž cestu k nim opäť nájdu. Preto platí, že najlepšou prevenciou je umývanie rúk.

Ako čistiť smartfón?

Niektoré zdroje hovoria o tom, že smartfóny je ideálne čistiť zmesou vody a alkoholu. Áno, na baktérie je táto kombinácia naozaj účinná. Takto však neodporúčame čistiť displeje. Alkohol môže výrazne poškodiť oleofóbnu vrstvu.

Ani samotní výrobcovia neodporúčajú prípravky na báze alkoholu. A veľmi dobre vedia prečo. Taktiež neodporúčame žiadne iné prípravky, ani čističe skiel a podobne. Na displeje maximálne čistá voda. Pri čistení smartfónov sa celkom dobre osvedčilo napríklad UV svetlo, ktoré baktérie nemajú rady.

Náš tip
Koronavírus: Ministerstvo zdravotníctva rozposlalo SMS s odporúčaniami
9.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+