MojAndroid

V čase epidémie koronavírusu COVID-19 začína vznikať viacero aj dobrovoľných projektov, ktoré majú uľahčiť ľudom boj s nákazou alebo zlepšiť prevenciu. Často tieto projekty vychádzajú z IT prostredia a týkajú sa aj mobilných technológií. To je aj prípad mobilnej aplikácie ZOSTAŇ ZDRAVÝ, ktorú vytvorili programátori pod vedením lekára MUDr. Andreja Thurza. Hlavnou úlohou aplikácie je upozorniť používateľa, že sa v jeho blízkosti nachádza človek nakazený koronavírusom.

Zostaň Zdravý aplikácia

Sledovanie pohybu nakazených v okolí

Aplikácia by mala tiež zjednodušovať objednávanie pacientov na testy a informovať ich o výsledkoch. Bola vyvíjaná ako GDPR compliant, takže dodržuje všetky pravidlá ochrany osobných údajov.

Vďaka získaným údajom o nakazených môže anonymným spôsobom zobrazovať ich polohu. Tým pádom vidia ďalší registrovaní v aplikácii s presnosťou na 50 metrov, že majú v blízkosti človeka s pozitívnym testom na koronavírus. Samozrejme bez toho, aby poznali jeho osobné údaje. Aplikácia dokáže okamžite reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým aspymptomatickými bacilonosičmi.

Dokáže zistiť stretnutie s nakazeným aj spätne

Aplikácia nesleduje používateľa ako sme zvyknutí pri iných aplikáciách, zaznamenáva si výlučne stretnutia (miesto a čas) s inými anonymnými používateľmi. Ak sa raz v budúcnosti ukáže jedno alebo viac z týchto stretnutí ako stretnutie s infikovaným, aplikácia upozorní na tieto stretnutia. To znamená, že aplikácia vyhodnocuje spätne aj predošlé stretnutia človeka, ktorý až neskôr zistí, že bol nakazený.

Už je v obchode Google Play

Aplikácia nevyžaduje žiadne údaje o vlastníkovi mobilu, a to ani meno alebo telefónne číslo. Pri registrácii je vyžadovaný len email, ktorý slúži na jej potvrdenie. Táto aplikácia bola a je ďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho Facebook fóra, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov.

Podobné aplikácie fungujú aj v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku. Aplikácia bola vytvorená pre platformy Android a iOS. Momentálne prebieha jej schvaľovací v obchodoch Google Play a AppStore. V momente, keď v nich bude dostupná, vás budeme informovať.

Aplikácia sa už objavila v Obchode Play a je dostupná na reálne používanie.

Zostaň Zdravý
Zostaň Zdravý
Developer: Marek Gogoľ
Price: Free
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
  • Zostaň Zdravý Screenshot
Náš tip
Banky reagujú na koronavírus, pobočky fungujú v obmedzenom režime
17.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+