MojAndroid

V čase epidémie koronavírusu COVID-19 začína vznikať viacero aj dobrovoľných projektov, ktoré majú uľahčiť ľudom boj s nákazou alebo zlepšiť prevenciu. Často tieto projekty vychádzajú z IT prostredia a týkajú sa aj mobilných technológií. To je aj prípad mobilnej aplikácie ZOSTAŇ ZDRAVÝ, ktorú vytvorili programátori pod vedením lekára MUDr. Andreja Thurza. Hlavnou úlohou aplikácie je upozorniť používateľa, že sa v jeho blízkosti nachádza človek nakazený koronavírusom.

Zostaň Zdravý aplikácia

Sledovanie pohybu nakazených v okolí

Aplikácia by mala tiež zjednodušovať objednávanie pacientov na testy a informovať ich o výsledkoch. Bola vyvíjaná ako GDPR compliant, takže dodržuje všetky pravidlá ochrany osobných údajov.

Vďaka získaným údajom o nakazených môže anonymným spôsobom zobrazovať ich polohu. Tým pádom vidia ďalší registrovaní v aplikácii s presnosťou na 50 metrov, že majú v blízkosti človeka s pozitívnym testom na koronavírus. Samozrejme bez toho, aby poznali jeho osobné údaje. Aplikácia dokáže okamžite reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým aspymptomatickými bacilonosičmi.

Dokáže zistiť stretnutie s nakazeným aj spätne

Aplikácia nesleduje používateľa ako sme zvyknutí pri iných aplikáciách, zaznamenáva si výlučne stretnutia (miesto a čas) s inými anonymnými používateľmi. Ak sa raz v budúcnosti ukáže jedno alebo viac z týchto stretnutí ako stretnutie s infikovaným, aplikácia upozorní na tieto stretnutia. To znamená, že aplikácia vyhodnocuje spätne aj predošlé stretnutia človeka, ktorý až neskôr zistí, že bol nakazený.

Už je v obchode Google Play

Aplikácia nevyžaduje žiadne údaje o vlastníkovi mobilu, a to ani meno alebo telefónne číslo. Pri registrácii je vyžadovaný len email, ktorý slúži na jej potvrdenie. Táto aplikácia bola a je ďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho Facebook fóra, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov.

Podobné aplikácie fungujú aj v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku. Aplikácia bola vytvorená pre platformy Android a iOS. Momentálne prebieha jej schvaľovací v obchodoch Google Play a AppStore. V momente, keď v nich bude dostupná, vás budeme informovať.

Aplikácia sa už objavila v Obchode Play a je dostupná na reálne používanie.

Zostaň Zdravý
Zostaň Zdravý
Developer: Marek Gogoľ
Price: Free
 • Zostaň Zdravý Screenshot
 • Zostaň Zdravý Screenshot
 • Zostaň Zdravý Screenshot
 • Zostaň Zdravý Screenshot
 • Zostaň Zdravý Screenshot
 • Zostaň Zdravý Screenshot
Náš tip
Banky reagujú na koronavírus, pobočky fungujú v obmedzenom režime
17.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Jozsi Kohut

  Ako riešiť situáciu, kedy potvrdená nákaza nie je evidovaná už od soboty? Jednoducho sa potvrdila nákaza v sobotu, ale nikde sa neobjavilo bydlisko. Ani na úrovni obce, ani na úrovne okresu.

  • Spixy

   tak asi nijak

  • eMKejx

   bolo by na mieste podla mna, kebyze je v tomto postupovane ako v susednom madarsku. a sice pokial je niekto v mieste svojho bydliska nakazeny – potvrdene testom a ma mierne priznaky je v domacej karantene malo by sa bydlisko oznacit – cervenym papierom + apka s mapou pripadne by to mohol riesit priamo google map… aby aj pripadne kurier ci iny ludia ktory smeruju na adresu mali informacie kde su a co im moze hrozit… Ludia by to ale nemali brat ako paniku a vyhybat sa kilometrovym oblukom, ale pokial by verejnost vedela o takychto miestach bolo by to prevencne opatrenie.

 • Ivan

  Dobrý nápad spraviť takúto apku. Nechcem sa dotknúť autora ale chcel by som vedieť ako to dokáže zistiť či som bol s nakazeným a to aj spätne. Je to cez GPS alebo od operátora, či z bluetooth párovania zariadení? Druhá veľmi dôležitá informácia je kto označuje osobu za nakazeného? Je to nejaký doktor alebo si to nakazený musí sám vie nastaviť?

 • KalichVydra

  Kto vie čo je presný zámer tohto “vírusu”, ja im neverím. Obyčajné, platené rúško nechráni nositeľa, ale trošku ľudí okolo. Pokiaľ majú riadnu ochranu nie plátené rúško. A mnohí, aj vládny činitelia nosia obyčajné, plátené, teda nefunkčné rúška. Takže…

 • Michal Chabada
 • Julo Kovac

  Páni developeri, bol to skvelý nápad. ALE, aplikácia je dostupná, ľudia si ju sťahujú, len sa sťažujú, že registrácia akosi nefunguje… nerobí to dobrý dojem z dobrého nápadu, veľa zdaru J.Kovac

 • Matej Murín

  Ta appka je len pre Slovensko? Žijem v Čechách a mne ju nenašlo. Ak je len pre Slovensko, tak neviete o jej českej alternatíve?

 • Milan Halmo

  Ked je taka dobra cena preco tam teraz nova vlada nanakupuje ?

+