Nedávno predstavený fitness náramok Xiaomi Mi Band 4 sa predáva ako teplé rožky. Za 8 dní pokoril hranicu 1 milión predaných kusov. Je tu však otázka: oplatí sa majiteľom Xiaomi Mi Band 3 kúpiť novší model? Čo všetko sa stihlo zmeniť medzi generáciami? Prinášame vám teda malé porovnanie.
Najväčšou zmenou je displej, odteraz je farebný
Ak ste túto informáciu ešte nezachytili, model Mi Band 4 je vôbec prvý zo série Mi Band, ktorý prináša farebný displej. Prvý Mi Band žiadny displej nemal, Mi Band 2 a 3 mali displej čiernobiely. Farebný displej je teda naozaj veľkou zmenou pri fitness náramkoch Xiaomi.
S uhlopriečkou 0,95 palca je navyše aj o niečo väčší oproti minulej generácii. Rozlíšenie 240×120 pixelov nie je žiadna sláva, ale na náramok je to slušné. Zlepšená je aj čitateľnosť na slnku, v predošlých dvoch generáciách to nebola žiadna sláva.
Vodeodolnosť a funkcionalita zostáva
Už Xiaomi Mi Band 3 prišli s vodeodolnosťou certifikovanou na 5ATM. Takýto údaj je dôležitý hlavne pre plavcov, keďže znamená, že váš náramok sa nepoškodí ani pri plávaní. Mi Band 4 je na tom rovnako dobre a vo vode sa tak oň báť netreba. Novinkou je vylepšené rozoznávanie rôznych plaveckých štýlov.
Mi Band 3 ako prvý Mi Band priniesol možnosť čítať notifikácie zo smartfónu. Vďaka tomu máte prehľad nielen o tom, kto vám píše, ale aj čo píše. Mi Band 4 nebude v tomto nijako zaostávať a ponúka minimálne rovnakú prácu s notifikáciami.
Na záver sú pri fitness náramku dôležité aj jeho funkcie pre športovcov. Tak ako v predošlej generácii, tak sa i teraz môžete spoľahnúť na senzor tepu srdca. Meranie krokov a monitorovanie rôznych športových aktivít je zhodné s predošlou generáciou.
Výdrž je rovnaká, ostatná výbava bohatšia
Ak je pre vás dôležitá aj výdrž, asi budete mierne sklamaní. Tá sa vie podľa výrobcu vyšplhať až na 20 dní, v NFC verzii je to o 5 dní menej. Rovnaké číslo už ale ponúkala predošlá generácia, teda tu pokrok čakať nemôžete.
V ostatnej výbave ale nájdete hneď niekoľko noviniek. Napríklad hlasový asistent XiaoAi. Ten sa ale u nás použiť nedá. Čo sa použiť dá je ovládanie prehrávača hudby, vďaka ktorému môžete cez náramok prepínať skladby v smartfóne. Tradične sú v ponuke dve verzie: s NFC a bez NFC. Rozdiel sa potom odrazí na cene.
Xiaomi Mi Band 4 vs Mi Band 3: Ktorý si vybrať?
Pre majiteľov Xiaomi Mi Band 3 môžu byť tieto novinky zanedbateľné. Je jasné, že najväčšou zmenou je farebný displej. Z hľadiska funkcií to ani tak nie je rozoznávanie rôznych športových aktivít, ako možnosť ovládania hudby, ktorú počúvate.
Nakoniec môže rozhodnúť cena. Zatiaľ čo staršie Xiaomi Mi Band 3 môžete kúpiť už za 25 eur, Mi Band 4 je drahší. Za klasickú verziu si zaplatíte niečo vyše 33 eur, verzia s NFC vás vyjde na 50 eur. Špeciálna Avengers Edition je až zbytočné drahá, stojí 70 eur.

A s podporou diakritiky čo sa zmenilo? Nič, keď sa človek neposnaží, tak tam má štvorčeky. No a to by pre SK trh mohla byť hlavná zmena, ale nie je. Ale inak sú to fajn veci, hlavne cenovo.
Bohužiaľ, my sme pre Čínu malý trh. Ja to prežijem aj bez diakritiky, ale určite by som sa jej potešil :)
Jasné, dá sa s tým žiť ako s hovorí. Len keď ja tie texty rád čítam, mne by to vadilo. Garmin má na svojich hodinkách podporu slovenčiny dokonca aj v menu…
Diakritika je nepodstatna vec kedze aj tak vsetci koho poznam pisu spravy vez nej, ale niekde som videl ze sa da dat aj diakrityka.. Zda sa mi ze aj na tejto stranke
Ja mam neoficialnu Slovensku verziu sw a som spokojný aj s diakritikou. Na mi band 3.
A na 4 ku zatiaľ asi ni je čo som čítal… Škoda toho, lebo táto 4 ka je stále v pohode cena, a podpora ovládania hudby (dokonca aj hlasitosť) je super.
Hudba sa dá ovládať iba ak nebeží žiadna aktivita. Ak si zapneš trebárs bicyklovanie k ovládaniu hudby sa vôbec nedostaneš, najskôr musíš ukončiť aktivitu. Navyše pokiaľ máš v telefóne nastavení iný jazyk ako angličtina tak ti ani neukáže kto ti volá. Plus otázniky namiesto písmen s diakritikou. Keď to zhodnotíš tak sú aj lepšie náramky za tú cenu.
No to už tých mínusov je dosť. Inak aj Garmin hodinky (FR235) majú ovládanie hudby občas nefunkčné, konkrétne keď sú zapnuté niektoré aplikácie tretích strán (DWmaps na navigovanie). Ale počas merania aktivity systémom to funguje.
Mi Band 3 diakritiku podporuje. Problém je aplikácia, ktorá je automaticky v primitívnej angličtine, ak je mobil v slovenčine. Stačí prepnúť mobil do iného jazyka, napr. do nemčiny, ktorá podporuje diakritiku. Aplikácia sa tiež prepne do nemčiny a diakritika začne fungovať. Odkedy mám mobil v nemčine, už nemám na bande štvorčeky miesto diakritiky :).
Čo tak ukázať fotky na priamom slnku? To asi každého bude zaujímať…zlepšená čitateľnosť na slnku znamená čo? Ostatné dva na slnku nula bodov, tento bude na tom ako? 🤣