MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi je v našich končinách známa najmä smartfónmi s fantastickou cenou. To ale neznamená, že by výrobca nemal vo svojom portfóliu aj ďalšie zariadenia. Práve naopak, má ich naozaj veľmi veľa. Okrem iného sem patria aj inteligentné fitness náramky. Prednedávnom spoločnosť predstavila druhú generáciu s názvom Xiaomi Mi Band 2. Ten prináša informačný displej a niekoľko ďalších vylepšení.

Balenie, konštrukcia a dizajn – ľahký a nenápadný

Xiaomi Mi Band 2 nie je pre tých používateľov, ktorí hľadajú množstvo funkcií priamo na ruke. Tí by sa mali skôr obzrieť po inteligentných hodinkách. Xiaomi Mi Band 2 je nenápadný náramok, ktorý neprekáža pri športe a zároveň nie je taký výstredný, že by ste si ho nemohli obliecť s košeľou. Obrovskou výhodou je v tomto prípade aj cena, ktorá sa odzrkadlila aj na balení. Tu nájdete iba samotné zariadenie v tvare väčšej pilulky, gumený náramok a nabíjací kábel. Ten má z jednej strany USB koncovku a z druhej špeciálny dock, do ktorého zariadenie dokonale zapadne. Inak sme v miniatúrnej krabičke okrem potrebnej dokumentácie nenašli nič špeciálne.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-7_výsledok

Zariadenie ponúka skutočne minimálne rozmery. Inteligentná časť je veľká 4,03 x 1,57 x 1,05 cm. Náramok má veľkosť 23,5 x 1,05 cm a hmotnosť celého zariadenia je iba 17 gramov. Vďaka tomu vám na ruke nebude prekážať prakticky pri žiadnej činnosti. Vpredu na náramku nájdeme jedno veľké kapacitné tlačidlo a miniatúrny displej s odolnosťou proti poškriabaniu. Displej ale neponúka veľmi vysoký jas a na slnku bude manipulácia s náramkom veľmi problematická. Vzadu sa nachádza optický skener pre meranie srdcového tepu a inak je zariadenie prispôsobené tak, aby dokonale zapadlo do náramku. Ten ponúka dostatočný rozptyl dierok, vďaka čomu umiestníte náramok na menšiu aj väčšiu ruku.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-8_výsledok

S konštrukciou náramku nemáme absolútne žiadne problémy. Ani raz sa nám nerozopol, držal pevne a plnil svoju úlohu. Kapacitné tlačidlo reagovalo dokonale a ani pri vyššej úrovni potu sme s náramkom nemali problémy. Náramok tiež disponuje odolnosťou s certifikátom IP67, takže sprcha či umývanie riadu mu nerobia žiaden problém. Skrátka, ide o nenápadného spoločníka, ktorého oceníte pri fitness aktivitách, ale aj počas bežného pracovného dňa.

Funkcie a aplikácia – viac ako by sa mohlo zdať

Keď sa pozriete na Xiaomi Mi Band 2, možno si predstavíte jednoduchý náramok s minimom funkcií, ktorý môže zaujať akurát tak cenou. V podstate máte pravdu, ale nie tak celkom. Náramok ako taký skutočne nemá veľmi veľké množstvo možností. Ukazuje čas, počet prejdených krokov, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, tep srdca a zostávajúcu batériu. Dokáže ale upozorniť na notifikácie až z piatich vybraných aplikácií a tiež na prichádzajúce SMS a hovory. Medzi ukryté funkcie náramku patrí automatické rozsvietenie displeja pri zdvihnutí ruky, vibračný motorček pre upozornenia a monitorovanie spánku.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-5_výsledok

S radosťou môžeme povedať, že všetky tieto funkcie fungovali takmer bez problémov. Po celý čas sme mali náramok pripojený k telefónu a synchronizovali sme všetko, čo sa synchronizovať dalo. Meranie počtu prejdených krokov je vďaka novému algoritmu skutočne presné. Porovnávali sme to s inými náramkami a aj priebežne sledovali, či nepribúdajú “fantómové kroky”. Nič také sme ale nespozorovali. Sedela aj prejdená vzdialenosť, no množstvo spálených kalórií je, pochopiteľne, iba orientačné.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-4_výsledok

Upozornenia na prichádzajúce notifikácie boli tiež presné a väčšinou nám boli doručené bez problémov. Chvíľu sme mali problémy po tom, ako sa aktualizoval firmvér na náramku, no opätovné odpojenie a pripojenie k telefónu tieto problémy odstránilo. Sledovanie spánku bolo tiež pomerne presné, no museli sme si zvyknúť na to, že monitorovanie spánku ukončíme synchronizáciou údajov s aplikáciou. Raz sa nám stalo, že náramok detegoval prácu za počítačom ako spánok. Ak ale ráno zapnete aplikáciu MiFit a skontrolujete si, ako ste predchádzajúcu noc spali, náramok pochopí, že už ďalej nespíte.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-3_výsledok

Meranie tepu je už zvláštna kapitola. Aj tu by mal byť vylepšený senzor, ktorý za určitých podmienok funguje naozaj veľmi dobre. Porovnávali sme manuálne merania tepu s tými, ktoré zaznamenal náramok a nie vždy sa zhodovali. Je ale potrebné dodať, že priložená dokumentácia jasne hovorí o tom, ako sa má tep merať. To znamená, že je potrebné mať náramok pevne upevnený na ruke a ruku zdvihnúť do úrovne srdca. V takýchto podmienkach boli merania skutočne veľmi presné a nemali sme s nimi problémy. Mierne uvoľnený náramok či neopatrný pohyb ale môžu spôsobiť obrovské odchýlky pri meraní. Preto skutočne odporúčame merať tep iba v úplnom pokoji a ak máte radi voľnejší náramok na ruke, tak si ho počas merania tepu priložte k ruke trochu silnejšie. Výsledky tak budú oveľa presnejšie.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-2_výsledok

To sú všetky funkcie, ktoré zvládne náramok sám, no oveľa viac toho ponúka aplikácia. Tu nájdete prehľadné grafy o počte krokov, prejdenej vzdialenosti, spálených kalóriách a vašej aktivite. Spánkové grafy vám zasa povedia, ako ste spali v priebehu jednotlivých dní. Sledovanie spánku môžete v nastaveniach vypnúť a ušetriť tak nejakú časť batérie. Tiež môžete sledovať priebeh meraní pulzu a ak pravidelne do aplikácie zaznamenávate vašu hmotnosť, sledovať môžete aj to.

V aplikácii nájdete aj množstvo nastavení. Náramok môže slúžiť aj ako špeciálny budík, ktorý vás v nastavenom čase zobudí intenzívnymi vibráciami. Tiež si môžete nastaviť, po koľkých sekundách od začiatku vyzváňania telefónu budete na hovor upozornení aj na náramku. Ako sme už spomínali, môžete si vybrať 5 aplikácií, ktorých notifikácie budú zobrazené na náramku. S týmito notifikáciami nemôžete nijako pracovať, iba si ich nechať zobraziť. Náramok má tiež zabudovanú funkciu upozornenia pri nečinnosti a ak sa hodinu nepohnete od stola, náramok vás na to upozorní.

Údaje namerané aplikáciou MiFit si môžete nechať synchronizovať so službou Google Fit, čo veľmi chválime a radi sme túto funkciu využívali. Aplikácia obsahuje ešte niekoľko ďalších zaujímavých nastavení, vďaka čomu je možné dokonale si prispôsobiť váš štýl používania náramku. Prepojenie medzi náramkom a aplikáciou bolo tiež bezproblémové, a to aj napriek tomu, že sme pri testovaní nepoužívali smartfón od Xiaomi. Aj preto veríme, že náramok bude bez problémov spolupracovať aj s inými telefónmi a užijú si ho majitelia zariadení všetkých značiek.

Batéria a záverečné hodnotenie

Výrobca uvádza, že Xiaomi Mi Band 2 by na jedno nabitie mal vydržať 20 dní. Vzhľadom na množstvu funkcií a možností synchronizácie je ale zrejmé, že táto hodnota sa bude u používateľov líšiť. My sme pre účely testovania používali náramok naplno, nedávali sme si ho dole z ruky, synchronizovali všetko čo sa dalo a pravidelne si počas dňa merali tep. Na jedno nabitie sme s náramkom vydržali fungovať približne 15 dní. To je podľa nás skutočne skvelá hodnota, nabitie nám trvalo približne hodinu a pol, čo je skutočne krátka doba v porovnaní s výdržou.

Xiaomi Mi Band 2 Foto-13_výsledok

S radosťou pre to môžeme skonštatovať, že sme s náramkom Xiaomi Mi Band 2 boli nadmieru spokojní. Bez problémov prekonal naše očakávania, mohli sme sa naň spoľahnúť a veľmi sme ocenili dlhú výdrž na jedno nabitie. Hoci niektoré funkcie drahších zariadení tu chýbajú, nie je ich veľmi veľa. Vzhľadom na nízku cenu je skutočne ťažké odôvodniť si kúpu niekoľkonásobne drahšieho zariadenia, ktoré má jednu-dve funkcie navyše. V Číne sa náramok Xiaomi Mi Band 2 predáva za približne 22 USD, čo je skutočne smiešna suma. V obchode SmartZero.sk ho nájdete za 44,99 EUR, čo je stále veľmi priateľné a ak ste hľadali podobne vybavené zariadenie no odrádzala vás cena, toto môže byť pre vás to správne riešenie.

Za požičanie produktu ďakujeme e-shopu SmartZero.sk.

15.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+