MojAndroid

Google ohlásil partnerstvo s neziskovou organizáciou Enviromental Defense Fund (EDF) s úmyslom mapovať znečistenie metánom a infraštruktúru pre ťažbu ropy a plynu z vesmíru, ako informoval TheVerge. Spoločnosti dúfajú, že budú schopné presne určiť, odkiaľ uniká väčšina metánových emisií. EDF má v pláne spustiť svoj satelit s názvom MethaneSAT, ktorý by mal sledovať emisie metánu, čo by mohlo pomôcť zabrániť týmto škodlivým únikom.

Google zatiaľ využíva pomoc umelej inteligencie na vytvorenie globálne mapy zdrojov znečistenia, ktorá si vyžaduje neustálu aktualizáciu vzhľadom na rýchlo meniacu sa infraštruktúru ťažby ropy a plynu. Boj proti klimatickým zmenám sa väčšinou zameriava na oxid uhličitý zo spaľovania fosílnych palív.

Pričom metán ma na svedomí približne 30% globálneho otepľovania. Jeho najväčšími producentmi sú skládky, dobytok a zemný plyn, ktorý uniká v dodávateľských reťazcoch. Metán po vstupe do atmosféry je prvých 20 rokov až 80-krát silnejší ako CO2 v otepľovaní planéty. Má však oveľa kratšiu životnosť ako oxid uhličitý, ktorý sa môže v atmosfére zdržať o stovky rokov dlhšie. Predchádzanie vzniku emisií metánu môže výrazne znížiť rýchlosť otepľovania v nasledujúcich desaťročiach.

Google Earth Engine
Letecké údaje od EDF dostupné na Google Earth Engine ukazujú zdroje znečistenia metánom | Zdroj: TheVerge

Mnohé výskumy ukázali, že veľa krajín vrátane USA výrazne podceňujú množstvo unikajúceho metánu z ropnej a plynárenskej infraštruktúry. Riešením podľa EDF by mal byť satelit MethaneSAT. Tento projekt podporil v roku 2022 aj Jeff Bezos čiastkou 100 miliónov dolárov. Satelit by mal obiehať Zem 15-krát denne a skúmať hladiny v regiónoch s najväčšími zásobami ropy a plynu na svete. Vďaka algoritmom od Google Cloud spoločnosť EDF bude mať možnosť sledovať koľko metánu sa v priebehu času uvoľní.

V súčasnosti spoločnosť Google vytvára jednu z najpodrobnejších máp znečistenia metánom. Používa na to rovnaké metódy ako na rozpoznávanie chodníkov a ulíc na satelitných snímkach, ktoré sa používajú na aktualizáciu Google máp. Ibaže v tomto prípade umelá inteligencia rozpoznáva infraštruktúru fosílnych palív. Spárovanie údajov s tými o unikajúcich emisiách zo satelitu MethaneSAT by vytvorilo obraz odkiaľ všetko to znečistenie pochádza.

google metan
Google využíva AI na detekciu ropnej a plynárenskej infraštruktúry na satelitných snímkach | Zdroj: TheVerge

Zablokovanie únikov nie je však dostačujúce na dosiahnutie globálnych klimatických cieľov. Pomôcť by mal najmä prechod na čistú energiu. Spoločnosť Google od roku 2022 prestala vytvárať nástroje umelej inteligencie, ktoré pomáhali spoločnostiam s ťažbou fosílnych palív. Ochrancovia životného prostredia do dnes tlačia na spoločnosť, aby zrušila všetky existujúce zmluvy s výrobcami fosílnych palív.

Náš tip
Syslenie, investovanie v apke, či platenie prsteňom. 365ka prináša aj ďalšie vychytávky

19.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+