MojAndroid

Ľudia čoraz viac dôverujú digitálnemu bankovníctvu. Mobilné aplikácie, vrátane tých bankových, sa stali bežnou súčasťou života ľudí a prakticky si dnes už ani nevieme predstaviť naše fungovanie bez nich. Na túto digitálnu vlnu bankovníctva úspešne naskočila 365ka, ktorá sa hrdí svojím digitálnym DNA. Svoju identitu vystavala práve na princípe „mobile first“. V duchu svojho hesla, aby klienti mohli na svoje peniaze myslieť menej – a ak už, tak spôsobom, ktorý ich bude baviť – postavila svoju mobilnú aplikáciu. Je to celá banka v mobile a navyše nezabúda ani na udržateľnosť.

Vychytávky v aplikácii

Mobilná banková aplikácia 365.bank je jednoduchá, priateľská a klientov motivuje mať prehľad vo financiách a pritom sa nimi zaťažovať čo najmenej. Pri jej inštalovaní si môžu vybrať, či chcú, aby im tykala alebo vykala, čím prináša do inak konzervatívneho bankového sveta svieži vietor. Do apky sa ľudia dostanú po štandardnom nastavení PIN kódu, no využiť môžu aj PIE kód, čo je jednoduchá možnosť vytvoriť si heslo z emoji obrázkov namiesto číslic. Ich kombinácia je bezpečnejšou alternatívou ku klasickému PIN kódu a dopĺňa prihlasovanie cez odtlačok prsta či Face ID.

365.bank bola pred vyše piatimi rokmi prvou bankou, ktorá predstavila čisto digitálny proces zakladania účtu v apke založený na overení klienta cez videohovor. Neskôr doplnila aj možnosť tvárovej biometrie od úspešnej slovenskej spoločnosti Innovatrics. Keďže 365-ka je bankou v mobile, kde má každý všetko potrebné doslova pod palcom, v apke možno načerpať aj úver, či podať žiadosť o hypotéku.

Jedným z najobľúbenejších produktov v apke je Syslenie. Ide o špeciálny typ sporenia, ktorý učí klientov pravidelne šetriť. Môžu si platby kartou zaokrúhľovať nahor (na 1, 5 alebo 10 eur) alebo využívať tzv. bezcentový účet, pričom vzniknutý rozdiel im aplikácia automaticky pošle na Syslenie. Klasické Syslenie, na ktorom si klienti môžu sporiť, pritom banka rozšírila aj tzv. Investičné Syslenie, ktoré sa zameriava na mikroinvestovanie. Funguje na rovnakom princípe zaokrúhľovania platieb s tým rozdielom, že tieto sumy investuje do zeleného EKO fondu s očakávaným výnosom 8 % ročne.

Apka 365.bank tiež umožňuje založiť si štandardné sporenie, a to až na 50 podúčtov nazvaných a rozdelených podľa vybraných cieľov. Takto si môžete prehľadne sporiť na každý účel. Dovolenka, nové auto, či sporenie na horšie časy – to všetko môžete mať prehľadne kategorizované na jednom mieste. Navyše banka aj odmeňuje, a to nielen za pozývanie nových klientov, ale aj v rámci programu Peniaze s5. Tu môžu prostredníctvom aplikácie nakupovať u vybraných partnerov so zľavou. Ušetriť tak pritom môžu až desiatky eur mesačne.

365ka však prináša aj netradičnejšie featury. Okrem už spomínaného PIE kódu, ktorý je na Slovensku unikát, je to napríklad aj funkcionalita, vďaka ktorej si možno s priateľmi rýchlejšie rozdeliť spoločný účet. Funkcionalita je ideálna pre všetkých, ktorým sa nechce riešiť spoločný výdavok tradičným a komplikovaným spôsobom. Stačí zazdieľať notifikáciu s priateľmi s presne predvyplnenou sumou a je to.

Detská mobilná aplikácia SMARTIE

Dnešné deti sa zoznamujú s technológiami už od nízkeho veku a väčšina z nich svoj mobilný telefón dostáva vo veku osem rokov, pričom smartfón má 91 percent školákov. Detská mobilná aplikácia prepojená s účtom môže byť jednou z foriem, ako deťom ukázať svet elektronických peňazí, naučiť ich narábať s financiami, viesť ich k finančnej zodpovednosti a zároveň mať ich míňanie pod kontrolou. Aktívne narábanie s detskou mobilnou aplikáciou SMARTIE napomáha k zlepšovaniu finančnej gramotnosti.

Je určená deťom od 8 do 15 rokov, je farebnejšia, hravejšia a malí zvedavci v nej nájdu aj finančné kvízy, v ktorých môžu nahrať body a následne meniť dizajn apky. Súčasťou balíka je platobná SMARTIE karta a SMARTIE náramok, ktorý pohodlne poslúži, ak si malý zábudlivec nechá peňaženku s kartou doma. Detská apka je previazaná s rodičovským účtom, vďaka čomu má neustály prehľad o pohyboch na účte dieťaťa.

Digitálna karta a nové digitálne peňaženky

Počet Slovákov platiacich bezhotovostne sa neustále zvyšuje, pričom štatistiky Eurobarometra ukazujú, že až dve tretiny z nich dôverujú digitálnym technológiám v bankovníctve. Aby klienti mohli platiť ešte bezpečnejšie, môžu v 365ke využívať digitálnu kartu, ktorú si vedia v prípade potreby na pár klikov prevydať za novú.

Okrem toho je aj priekopníkom v oblasti digitálnych peňaženiek, a to nielen Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay či Fitbit Pay, ale najnovšie aj ďalšími nositeľnými zariadeniami, ako sú prstene, náramky, kľúčenky, kabelky, šiltovky či analógové hodinky.

Ak aplikáciu 365.bank používate, môžete jej dať svoj hlas v našej ankete SmartBanka 2024. Hlasovanie trvá do 31. marca 2024.

12.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+